چگونه مایعات را به کمک اپلیکیشن Beep Bubble Spirit Level به مقصد برسانیم

تا به حال اپلیکیشن های زیادی با هدف تسهیل جنبه های گوناگون زندگی افراد دارای معلولیت طراحی و عرضه شده است؛ اپلیکیشن هایی که با تکامل یافتن امکانات گوشی های موبایل، هر روز شاهد اضافه شدن انواع و اقسام قابلیت ها به آنها هستیم. وجود امکاناتی نظیر موقعیت یاب، قطب نما و حس گر مجاورت به طراحان اپلیکیشن ها اجازه داده اشکال گوناگونی از تسهیل گر ها را برای افراد دارای معلولیت طراحی کنند. تسهیل گریِ مبایل در زندگی معلولین و به طور خاص افراد آسیب دیده بینایی فقط در محدوده نرم افزار های ویژه خلاصه نمی شود و گاهی اوقات با کمی چاشنی خلاقیت می توان از اپلیکیشن هایی که با اهدافی کاملاً غیر مرتبط با نیاز های جامعه معلولین طراحی شده اند هم در مسیر زندگی آسان تر استفاده کرد. یکی از نمونه های این استفاده خلاقانه را در این نوشته با شما در میان خواهیم گذاشت.

موقعیتی را در نظر بگیرید که می خواهید یک سینی پر از استکان های چای را از آشپز خانه به نشیمن برسانید و چای را میان حاضران تقسیم کنید. حتماً با نگارنده هم رأی هستید که این که بخواهید سینی را کاملاً تراز در طول مسیر حمل کنید، کاری کمابیش دشوار است و احتمالاً بعضاً با نیمچه خطا هایی هم توأم است. حال ما بنا داریم در نوشته ای که پیش روی شما است، اپلیکیشنی را معرفی کنیم که گرچه با هدفی غیر از تراز نگه داشتن سینی چای طراحی شده و از قضا صفحه اش هم اصلاً دسترس پذیر نیست اما به ما کمک می کند سینی را به سلامت به مقصد برسانیم.

«بیپ بابِل اسپیریت لِوِل»، (Beep Bubble Spirit Level) نام اپلیکیشنی رایگان است که می توانید آن را بر روی فروشگاه گوگل پیدا کنید. اپلیکیشن های مشابه در این زمینه زیاد است اما برای اینکه خیالتان راحت باشد که اپلیکیشن مورد بحث را دانلود می کنید، نگاهی به نام طراح برنامه بیندازید. اپلیکیشنی که ما از آن صحبت می کنیم توسط Anna G. طراحی شده است.

این برنامه در حقیقت برای تراز کردن سطوح گوناگون طراحی شده است. کلی امکانات عجیب و غریب هم در همین زمینه در آن گنجانده شده که تقریباً هیچ کدامشان برای صفحه خوان گوشی ما مناسبسازی نشده است. اما برنامه به گونه ای طراحی شده که با همان تنظیماتِ پیشفرض و بدون نیاز به انجام هیچگونه تغییر، می توانیم برای هدفی که مد نظر داریم از آن استفاده کنیم.

همانطور که پیش تر گفتیم، کارِ برنامه، تشخیص تراز بودن سطوح است؛ به این معنا که با هشدار های صوتی کاربر را از تراز بودن سطوح آگاه می کند. توضیح بیشتر اینکه وقتی گوشی هم تراز با سطح زمین باشد، یک بوق هشدار به شکل مداوم از گوشی شنیده می شود. به محض اینکه گوشی کج شده و از حالت تراز کامل خارج شود، پخش هشدار صوتی متوقف می شود. حالا استفاده ای که کاربر نابینا می تواند از این اپلیکیشن بکند این است که گوشی را هم درون سینی، بشقاب یا بر روی یکی از لیوان ها قرار دهد تا به محض بهم خوردن تراز، از این اتفاق آگاه شود و سینی را به حالت تراز برگرداند.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *