شهریه ی دانشجویان نابینا, سرگردان در راهرو های بهزیستی و دانشگاه آزاد

پرداخت شهریه ی دانشجویان معلول مخصوصاً دانشگاه آزاد از طرف سازمان بهزیستی, در یکی دو سال اخیر, تبدیل به یک معضل شده است. این معضل مخصوصاً در دو ترم گذشته, یعنی پاییز و بهار 98-99 به اوج خود رسید و تغییر در پرداخت شهریه های دانشجویان باعث شد موضوع امتحان دانشجویان در تهران و دیگر استان ها با مشکلاتی مواجه شود. کرونا هم که از راه رسید و این مشکلات دو برابر شد.
حالا مسئولان سازمان تصمیم گرفتند پرونده های دانشجویان را به دو معاونت توانبخشی و اجتماعی واسپاری کنند تا به شکلی تخصصی پیگیری شوند. نتیجه ی این پیگیری ها بحث مالیست که باید آن هم در قسمت مالی انجام بگیرد و خروجی این ها, یعنی فرایند پرداخت, از طریق مرکز ارتباطات, اطلاعات و تحول اداری سازمان صورت خواهد گرفت.
با وجود این, به نظر می رسد مشکلات هنوز حل نشده است. «ما مراجعه کردیم به بهزیستی مشهد برای گرفتن نامه ای که هر ترم باید به امور مالی و اداره درآمد و شهریه های دانشگاه ارائه دهیم تا اجازه ی انتخاب واحد بدهند و مانعی مثل پرداخت شهریه ی ثابت را لحاظ نکنند. نامه ای به ما ندادند و اعلام کردند موضوع تا 15 شهریور سال جاری حل خواهد شد. حال آنکه این تاریخ, دقیقاً تاریخ شروع کلاس های دانشگاه است.» صحبت های سجاد آریانفر از مشهد بود در خصوص بلاتکلیفیش پیرامون ثبت نام و انتخاب واحد ترم جدید.
باید پول را به دانشجو بدهیم تا شهریه اش را خودش بپردازد
ایران سپید در پیگیری های خود, به معاونت توانبخشی رسید. محمد نفریه, معاون توانبخشی سازمان بهزیستی پاسخ پرسش های ما را به محمد رضا شهبازی, مدیر کل دفتر توانمند سازی سازمان محول کرد: «سال گذشته تفاهمنامه ی جدیدی با دانشگاه آزاد منعقد شد که بر پایه ی ماده ی دوی قانون حمایت از معلولین و آیین نامه ی اجرایی این تفاهمنامه امضا و منعقد شد. موارد پرداختی به دانشگاه درباره ی دانشجویانی که برای ادامه ی تحصیل معرفی شده بودند, پرداخت شد. منتها ادامه ی فرایند کار به خوبی پیش نرفت. به این صورت شد که دانشگاه آزاد, مبالغی که به صورت متمرکز پرداخت شده بود, بین واحد های خودش توزیع نکرد. از طرفی, تفاهمنامه را که منعقد شده بود, به واحد هایش ابلاغ و ارسال نکرد. حد اقل آنچه ما از واحد های دانشگاه آزاد اطلاع داریم, این است. در نتیجه ادامه کار به صورت متمرکز دچار چالش شد. خود ما با این روش مخالفت کردیم؛ چون از یک طرف دانشجو با مشکل مواجه است و با پاسخ هایی مثل عدم پرداخت شهریه و عدم امکان انتخاب واحد رو به رو می شود؛ از طرف دیگر ما پول را به حساب دانشگاه واریز کرده ایم.»
شهبازی معتقد است بهترین راه, گذاشتن پول در اختیار خود دانشجوست تا شخصاً با دانشگاه طرف باشد: «به نظر من باید پول را در اختیار دانشجو بگذاریم تا خودش با دانشگاه طرف باشد و بتواند مسائل مالیش را با دانشگاه تصفیه کند. در این صورت هم احترامش حفظ می شود و هم ما به شکل کلان درگیر این ماجرا نخواهیم بود.»
شهبازی در ادامه به جلسه ای که با مسئولان دانشگاه داشتند اشاره می کند: «جلسه ای با مسئولان دانشگاه آزاد داشتیم. در آن جلسه مسئولان دانشگاه اظهار کردند که باید بهزیستی معوقات دو ترم گذشته را بپردازد تا کار دوباره به جریان بیفتد. از این طرف ما گفتیم شما باید پولی که ما پرداخت کرده بودیم, به واحد هایتان اعلام و توزیع می کردید تا حد اقل آن ها در جریان باشند که ما پول واریز کردیم و دانشجویان ما دچار مشکل نمی شدند. قرار شد کار گروه هایی تشکیل شوند و موضوع به شکل تخصصی بررسی شود تا هرچه سریعتر حل شود. اگر بدهی به شکل مستند وجود دارد, تلاش کنیم آن را بپردازیم. خود من همچنان با پرداخت متمرکز موافق نیستم و معتقدم این شکل پرداخت مشکل ایجاد می کند.»
مدیر کل دفتر توانمند سازی سازمان بهزیستی در پاسخ به پرسش ایران سپید پیرامون بدهی های دو ترم گذشته اظهار می دارد: «ملاک عمل ما همین دو ترم گذشته است. چالشی هم که با دانشگاه آزاد داریم در همین زمینه است. آن ها تأکید می کنند که بدهی های قبل از این دو ترم را هم باید بپردازیم. حال آنکه ما درباره ی ترم های قبلی بدهکار نیستیم. بر اساس بودجه ای که داشتیم, شهریه های ترم های قبل را –بخشی که مربوط به ما بود- پرداختیم. مانده آن بخش که بر عهده ی خود دانشگاه آزاد است که باید بپردازد و می تواند برای پرداخت بخش مربوط به خودش, از صندوق رفاه وام بگیرد. بنا بر این ما نمی توانیم در بحث پرداخت به سنوات قبل برگردیم؛ چرا که اگر برگردیم, مشکل و چالش بزرگتری ایجاد خواهد شد. نتیجتاً فکر نمی کنم در پرداخت این دو ترم مشکلی وجود داشته باشد. در صورت معرفی دانشجویانی که در طول دو ترم گذشته بدهکار شده اند و طی مراحل اداری, بدهی هایشان پرداخت می شود.»
به امید خدا امسال دانشجویان بدون هیچ مشکلی ثبت نام می کنند
با توضیحاتی که مدیر کل دفتر توانمند سازی سازمان بهزیستی ارائه کرد, یعنی تشکیل کار گروه ویژه حل این مشکل, به اتاق مجید رضا زاده, مدیر کل مرکز انفرماتیک, ارتباطات, اطلاعات و تحول اداری سازمان بهزیستی راهنمایی شدیم: «در آیین نامه ی دولت آمده که دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی و دانشگاه های نظیر این ها که ویژگی هایشان در آیین نامه ی دولت قید شده, موظفند ثبت نام و انتخاب واحد را انجام دهند, آزمون را اخذ کنند حتی مدرک را صادر کرده و به دانشجو تحویل دهند. در واقع ابتدا این ماده, یعنی ماده ی 7 واحد های آموزش عالی را موظف کرده وظایفشان در قبال معلولان را انجام دهند ماده ی 8 سازمان را موظف کرده بعد از پیگیری مراحل و و حد اکثر تا پایان سال تحصیلی تصفیه را انجام دهد. در ماده ی 9 گفته سازمان سنجش باید اسامی قبول شده ها را اعلام کند و ماده ی 10 تأکید کرده که سازمان برنامه و بودجه باید منابع مالی را تأمین کند. بنا بر این می بینید که به ترتیب اولویت آمده در قانون, واحد های آموزشی باید وظایفشان را به نحو احسن انجام دهند.»
رضا زاده ادامه می دهد: «ما برای حفظ شأن معلولان و مددجویانمان, با دانشگاه آزاد ارتباطی گرفتیم -چون بیشترین دانشجویان معلول در این دانشگاه تحصیل می کنند- تا بتوانیم مستقیماً پرداخت را به خود دانشگاه انجام دهیم تا شرایط قبلی که دانشجو مجبور به گرفتن نامه می شد و بعضاً شأن و جایگاهش رعایت نمی شد, از میان برداشته شود.»
رضا زاده در بخشی از پاسخ های خود به پرسش های ایران سپید, درباره ی تفاهمنامه ای که شهبازی به آن اشاره کرد, چنین توضیح می دهد: «سال گذشته جلسه ای با دانشگاه آزاد داشتیم و در آن جلسه تفاهمنامه ای امضا کردیم. البته قبل از تشکیل آن جلسه, بدهی هایی که داشتیم, پرداخت کردیم و با این پرداخت, عملاً بدهی هایمان را تصفیه کردیم. این اتفاق دی پارسال رخ داد. در واقع آنچه در سیستم حسابداری دانشگاه بعنوان بدهی باقی مانده بود, به دستور ریاست سازمان ظرف یک هفته پرداخت شد. نهایتاً قرار شد مددجویان ما امتحاناتشان را بدهند –چون این اتفاق در فصل امتحانات رخ داد- و به دنبال آن ثبت نام و انتخاب واحد ترم جدید را انجام دهند. این اتفاق به صورت عمده رخ داده و بعضاً گزارش هایی از برخی استان ها داشتیم که با مشکلاتی مواجه بودند که همکار ما از اینجا و همکار استانی ما از استان پیگیری کردند و با صحبت هایی که ما اینجا با دانشگاه داشتیم, مشکلات موردی را برطرف کردیم. جلسه ای هم با مسئولان دانشگاه آزاد داشتیم که خود من به همراه معاونت های تخصصی سازمان در آن حضور داشتیم. آنجا هم اعلام کردیم بعضی واحد ها با مشکل مواجهند که خوشبختانه مسئولان دانشگاه آزاد اعلام کردند هر مشکلی که به وجود آمده, در صورت اطلاع رسانی به ما, آن را حل می کنیم. بخشنامه کردیم که کرامت انسانی دانشجویان, بویژه دانشجویان معلول حتماً باید حفظ شود.»
رضا زاده در تأیید این بخش از صحبت های شهبازی مبنی بر عدم توزیع پول واریزی بهزیستی به دانشگاه از سوی دانشگاه آزاد اظهار می دارد: «علت مشکلی که پیش آمده این بود که دانشگاه آزاد پولی را که ما بعنوان پرداخت شهریه واریز کرده بودیم, به واحد های خود توزیع نکرد. البته ما این را مطمئن نیستیم؛ ولی واحد های استانی اینطور به ما می گویند. مثلاً فلان واحد به ما می گوید پولی دریافت نکرده؛ حال آنکه ما پول را به دفتر مرکزی دانشگاه واریز کردیم. نهایتاً این موضوع مربوط به خود دانشگاه آزاد است. به ما هم گفته اند اگر مشکلی مشاهده کردیم به آن ها اعلام کنیم تا حل کنند؛ تا الآن هم این کار را کرده اند.»
مدیر کل مرکز انفرماتیک, ارتباطات, اطلاعات و تحول اداری سازمان بهزیستی به میزان تقریبی مبلغی که به حساب سازمان مرکزی دانشگاه از سوی سازمان بهزیستی واریز شده است, اشاره کرده و اظهار می دارد: «ما بیش از 18 میلیارد تومان بدهی که از سوی دانشگاه آزاد اعلام شده بود, به حساب سازمان مرکزی دانشگاه واریز کردیم. این اتفاق پارسال رخ داد.»
رضا زاده همچنین به تشکیل کار گروه تخصصی اشاره کرده اظهار می دارد: «قرار بر تشکیل کار گروه های تخصصی شد که مباحث مختلفی که دانشگاه آزاد با ما دارد مثل آموزش و بحث مالی را آنجا بررسی کنند. مدارک مالی را به ما دادند و ما هم شروع به بررسی کردیم. عدد و رقمی که آن ها اعلام کرده بودند, با عدد و رقم ما مطابق نبود. گفتند بعد از این شما فلان قدر بدهی دارید و باید پرداخت کنید. ما هم به امید خدا درباره ی پرداخت این بدهی با آن ها توافق خواهیم کرد که چقدر بپردازیم. اگر به توافق نرسیدیم, شاید مجبور به پرداخت علی الحسابی شویم تا این را به نتیجه برسانیم. نهایتاً طبق قانون ما موظف بودیم تا آخر سال تحصیلی تصفیه بکنیم؛ ولی با تفاهمنامه ای که سال گذشته داشتیم, وسط آن سال تحصیلی هرچه بدهی باقی مانده بود, تصفیه کردیم. الآن هم آخر سال نرسیده که تصفیه بکنیم. در حال بررسی حدد و رقم ها هستیم که در نهایت کار تصفیه را انجام دهیم.»
رضا زاده در ادامه به سقف تعیین شده برای پرداخت و همچنین نحوه ی پرداخت اشاره می کند: «ما سقفی در نظر گرفتیم که البته ممکن است این سقف تغییر بکند. 20 درصد را دانشگاه آزاد تخفیف می دهد و ما هم سقفی را که از قبل استان ها در نظر گرفته اند, فعلاً لحاظ می کنیم. اما آنچه از سوی سازمان در حال رخ دادن است, تغییر سیستم پرداخت است. ما سیستم را عوض می کنیم؛ یعنی کاری می کنیم که این بده بستان ها بر روی سیستم آی تی ما انجام شود. برای اجرای این طرح باید وب سرویسی از دانشگاه آزاد بگیریم و وب سرویسی به آن ها بدهیم تا بتوانند مددجوی ما را تأیید کنند بدون آنکه بخواهیم نامه ای به مددجو بدهیم و مددجوی ما برای گرفتن این نامه زحمت رفت و آمد را بر خود هموار کند و در عین حال کار ثبت نامش انجام شود. زیر ساخت این انجام این طرح را هنوز دانشگاه آزاد نتوانسته آماده کند؛ حال آنکه ما این زیر ساخت را داریم و می توانیم از همین الآن کار را انجام دهیم؛ اما طرف دیگر طرح دانشگاه آزاد است. تا زمانی که زیر ساخت اجرای این طرح از سوی دانشگاه آزاد فراهم شود, ما کار را به گونه ای پیش خواهیم برد که مددجوی ما کمترین زحمت را متحمل شود. در حال بررسی و تصمیم گیری در این زمینه هستیم.»
مجید رضا زاده در توضیح بیشتر راجع به سقف تعیین شده و مغایرت این موضوع با رایگان بودن تحصیل معلولان در دانشگاه ها تا پایان مقطع کارشناسی ارشد چنین اظهار می کند: «در قانون چیزی که آمده, مبنا شهریه ایست که دانشگاه آزاد دریافت می کند. اگر مثلاً جایی مقطع کارشناسی بیشتر یا کمتر از آن شهریه است, آن میزان مبلغیست که باید پرداخت شود. برای افرادی که در قانون اشاره شده تحصیلشان رایگان است؛ یعنی معلولین متوسط به بالا و نیازمند 7 دهک. برای بقیه ی افراد که تا امروز هم به آن ها کمک می شود, میزان پرداختی سقفیست که بودجه ی ما اجازه می دهد. گروه های مشمول این سقف ها هم مواردی مثل معلولان زیر متوسط, کودکان تحت پوشش سازمان و نظایر اینها است که بودجه های جداگانه ای دارد. در یک جمعبندی, مشمولان تحصیل رایگان که گروه های معلول متوسط, شدید و خیلی شدید هستند, بر اساس شهریه ای که دانشگاه آزاد اعلام می کند, شهریه شان پرداخت می شود؛ یعنی اگر شهریه ی اعلام شده از سوی دانشگاه 6 میلیون تومان است, همان شهریه پرداخت می شود.»
مدیر کل مرکز انفرماتیک, ارتباطات, اطلاعات و تحول اداری سازمان بهزیستی این قول را داده که با طراحی ساز و کار های لازم و توافقی که با دانشگاه آزاد به دست خواهد آمد, دانشجویان معلول امسال بدون هیچ مشکلی می توانند ثبت نام کنند.
منبع: ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش, گفت و گو ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهارده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *