افتتاح رسمی سایت، راه اندازی اولین سایت تخصصی فناوری اطلاعات برای نابینایان در ایران

مقدمه

شرکت دانش بنیان پکتوس، با ۲۵ سال سابقه فعالیت در عرصه تولید سخت افزار و نرم افزار های کامپیوتری ویژه نابینایان، قصد دارد با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات فعالیت کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت پکتوس، در سال های اخیر، شاهد رشد و توسعه سایت های اختصاصی ویژه نابینایان در ایران بودیم. گسترش این سایت ها در فضای مجازی، بیشک باعث آشنایی بیشتر نابینایان با مباحث مرتبط با فناوری اطلاعات شده است.

آموزش به نابینایان و شناخت آنها به نرم افزار های مختلف حوزه رایانه و تلفن های همراه، از دیگر ویژگی های مثبت ظهور این سایت ها بوده است.

اما با این وجود، خلأ یک سایت اختصاصی برای نابینایان که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت کند، همچنان حس می شود.

از این رو، مدیران و کارکنان شرکت پکتوس که اغلب از دانش آموختگان حوزه آی تی و رایانه هستند، برآن شدند تا برای اولین بار در ایران، علاوه بر پوشش کامل محصولات تولیدی شرکت در سایت، یک سایت اختصاصی در حوزه فناوری اطلاعات با رویکرد تأمین نیاز های نابینایان طراحی کنند.

تشریح اهداف و رویکرد ها

چنانچه در بخش تشریح اهداف و رویکرد های وبسایت جدید شرکت پکتوس آمده است، برنامه های متنوعی برای آن در نظر گرفته شده که به تدریج به سایت اضافه خواهد شد.

به صورت مختصر، به این اهداف اشاره می شود.

دانلود آخرین ورژن نرم افزار های تولیدی شرکت پکتوس و آموزش نصب نرم افزار های تولیدی این شرکت.

معرفی سخت افزار و نرم افزار های تولیدی پکتوس و توضیحاتی در ارتباط با کارکرد محصولات این شرکت.

انتشار اخبار حوزه فناوری اطلاعات، خارج از زمینه فعالیت این شرکت.

انتشار نرم افزار های کاربردی برای نابینایان به همراه توضیحات جانبی در باره ی ویژگی های برنامه های مذکور.

تولید آموزش های متنی یا صوتی در خصوص برنامه ها و اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان.

پاسخ به سؤالات نابینایان و کم بینایان در ارتباط با نرم افزار های کامپیوتری و موبایلی، هفته ای یک بار از طریق سایت.

مشاوره در زمینه خرید گوشی و لپتاپ و توضیحاتی در باره دسترس پذیری تجهیزات اینچنینی برای نابینایان.

تسهیل ارتباط بیشتر جامعه هدف با شرکت و ارائه پیشنهادات و انتقادات شما از طریق سایت.

معرفی سایر سایت های فعال ویژه نابینایان در جهان.

برنامه های اولیه وبسایت پکتوس به تفکیک روز

چنانچه در بخش اهداف و رویکرد ها خواندید، برنامه های پیش بینی شده برای سایت ویژه نابینایان پکتوس، فراتر از حوزه فعالیت این شرکت بوده و به مرور زمان تمامی این برنامه ها محقق خواهد شد.

در شروع کار، برنامه های در نظر گرفته شده برای سایت به شرح زیر است که تمامی آنها از روز شنبه دوم مرداد، به صورت ثابت و روتین آغاز می شود.

روز های شنبه و سه شنبه، مجموعه دکه خبر فناوری منتشر می شود.

در این مجموعه، تمامی خبر های حوزه فناوری اطلاعات که با زندگی روزمره ما گره خورده است، گرداوری شده و در قالب یک مجموعه مدون، دو بار در هفته منتشر خواهد شد.

دکه خبر، تمامی اخبار حوزه تکنولوژی، پزشکی و فناوری مرتبط و غیر مرتبط با نابینایان را در بر میگیرد.

ترفند، مجموعه دیگری است که روز های یکشنبه هر هفته منتشر می شود. در این مجموعه قصد داریم برنامه ها و اپلیکیش های پر کاربرد برای نابینایان را آموزش دهیم. این آموزش یا در ارتباط با بخشی از آن برنامه است، و یا به صورت کامل کار با یک برنامه یا اپلیکیشن کامپیوتری یا موبایلی آموزش داده خواهد شد.

دوشنبه ها، اختصاص به سؤالات شما دارد.

دوشنبه هر هفته، پستی در بالای سایت با نام پرسش و پاسخ سنجاق می شود.

در این پست، شما می توانید هر سؤالی که در حوزه نرم افزار های کامپیوتری و موبایلی دارید، برنامه های دسترس پذیر برای نابینایان، مشاوره در زمینه خرید تلفن همراه و لپتاپ مناسب و هر آنچه که به حوزه فناوری اطلاعات و موارد مرتبط با آن برمیگردد، سؤال کنید و ما پاسخگوی شما خواهیم بود.

رصد، عنوان دیگریست که روز های چهار شنبه هر هفته در وبسایت پکتوس منتشر می شود.

در مجموعه رصد، قصد داریم مطالب مفید منتشر شده در سایت های ویژه نابینایان، مجله های خبری ویژه نابینایان، هفته نامه و ماه نامه ها و صفحات شخصی نابینایان شاخص در شبکه های اجتماعی را به شما معرفی کنیم.

ترجمه و تنظیم این مجموعه که برای اولین بار در ایران به صورت مدون صورت میگیرد، بی شک می تواند موجب شکلگیری ایده های خلاقانه برای کاربران ایرانی و آشنایی آنها با سایت های مشابه برای نابینایان در دنیا باشد.

در کنار تمامی این طرح ها که به صورت ثابت انجام خواهد شد، در طول هفته برنامه های دیگری در دستور کار وبسایت ویژه نابینایان پکتوس قرار دارد که به فراخور منتشر خواهد شد. از جمله آنها می توان به کارگاه های آموزشی برگزار شده برای نابینایان اشاره کرد.

در ادامه، راهنمای استفاده از سایت اشاره می شود.

معرفی بخش های مختلف وبسایت ویژه نابینایان پکتوس

وقتی وارد سایت
www.pactos.net
شدید، در بالای صفحه لینکی تحت عنوان رفتن به محتوا وجود دارد. این لینک در واقع یک کلید میانبر است که شما را به محتوای اصلی سایت رهنمون می کند.

کمی پایینتر، فهرست اصلی سایت قرار دارد که شامل ۱۱  آیتم به شرح زیر است:

۱- صفحه اصلی. در هر بخشی از سایت که قرار داشته باشید، این لینک شما را به صفحه نخست سایت هدایت میکند.

۲- تماس با ما. در این بخش، آدرس، شماره تلفن و فکس شرکت پکتوس قرار دارد.

همچنین از طریق فرمی که برای شما طراحی شده است، میتوانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

پیام شما به مسئول روابط عمومی شرکت پکتوس ارسال می شود و در سریعترین زمان ممکن، ترتیب اثر داده خواهد شد.

۳ جدیدترین مطالب سایت. از طریق این بخش می توانید به آخرین اخبار و اطلاعات منتشر شده در سایت دسترسی داشته باشید. همچنین افزونه ای در بالای سایت قرار دارد که از طریق آن میتوانید به صفحات مختلف سایت بروید. این افزونه در صفحه اصلی سایت نیز قابل دسترس است.

۴- در باره ما. در این بخش، میتوانید با تاریخچه، افتخارات و گواهی ها و مجوز های اخذ شده شرکت پکتوس بیشتر آشنا شوید.

۵- نام نویسی. از طریق این بخش میتوانید در سایت ثبتنام کنید. در ابتدا، نام کاربری و آدرس ایمیل خود را وارد میکنید.

۶- سپس ایمیل تأییدیه به آدرس ایمیلی که وارد کردید برای شما ارسال می شود که حاوی رمز عبور انتخابی سیستم نیز است.

۷-با کلیک کردن بر روی لینک تأییدیه در ایمیل خود، از شما خواسته میشود رمز جدید را وارد کنید. توضیح آنکه در ابتدا سیستم یک رمز عبور برای شما انتخاب میکند، اما در همان بخشی که روی لینک تأییدیه کلیک کردید، رمز عبور دلخواه خود را انتخاب میکنید و به این ترتیب فرایند ثبت نام شما کامل میشود.

۸-تشریح اهداف و رویکرد ها. در این بخش، به اهداف شرکت پکتوس از تأسیس این سایت اشاره شده که در بر گیرنده فعالیت های جاری و آتی این سایت است.

۹- راهنمای استفاده از مطالب سایت. در این بخش، کارکرد بخش های مختلف سایت تبیین شده است.

این بخش هر چند وقت یکبار بسته به تغییرات در نظر گرفته شده برای سایت، بروز خواهد شد.

۱۰- راهنمای نصب برنامه های نرم افزاری و سخت افزاری شرکت پکتوس. در این بخش، شما به کلیه راهنمای نصب برنامه های شرکت پکتوس دسترسی خواهید داشت که با زدن حرف h میتوانید روی برنامه های مختلف حرکت کنید. همچنین در پایان هر بخش، فایل کامل راهنمای محصولات مختلف برای دانلود نیز قرار داده شده است.

۱۱- پرسش و پاسخ. در این بخش، تمامی پست های مربوط به پرسش و پاسخ که یکی از رویکرد های این سایت است، قرار گرفته و کاربران از طریق این بخش، می توانند به کلیه این پست ها دسترسی داشته باشند.

۱۲- محصولات. این بخش شامل پنج آیتم است. نرم افزار های شرکت پکتوس، سخت افزار های شرکت پکتوس، راهنمای استفاده از محصولات، محصولات قدیمی و سایر محصولات.

۱۳-دو مورد نخست، به معرفی تمامی نرم افزار و سخت افزار های شرکت پکتوس اختصاص دارد. راهنمای استفاده از محصولات، شما را به پست های منتشر شده در ارتباط با راهنمای نصب برنامه ها هدایت میکند.

در برگه محصولات قدیمی، ۴ محصول شرکت تولیدی دهه ۷۰ شرح داده شده است.

در بخش سایر محصولات، به محصولاتی که توسط پکتوس عرضه میشوند اما تولیدی این شرکت نیستند و نمایندگی رسمی سایر شرکت ها هستند، پرداخته شده است.

۱۴-همچنین محصولات ویژه نابینایان در سایر شرکت های فعال در این عرصه در دنیا نیز در این بخش معرفی میشوند.

۱۵- مرکز دانلود. این بخش نیز شامل سه آیتم است. نرم افزار های شرکت پکتوس، نرم افزار های کاربردی و آموزش ها و مطالب چند رسانه ای.

در بخش نخست، مجموعه نرم افزار های شرکت پکتوس برای دانلود کاربران قرار داده شده است.

۱۶-در بخش نرم افزار های کاربردی، سعی کردیم بخشی از برنامه های پر کاربرد ویژه نابینایان را برای دانلود قرار دهیم که هر کدام از آنها یک معرفی کوتاه نیز دارند.

بخش آموزش ها و مطالب چند رسانه ای، در بر گیرنده مطالب آموزشی است که یا به صورت اختصاصی توسط پکتوس تولید می شوند، یا توسط کاربران جهت انتشار در سایت در اختیار ما قرار میگیرند و یا از سایت های مختلف اینترنتی جمع آوری شده اند.

پس از ۱۱ آیتمی که در فهرست اصلی بالای سایت برای شما نمایش داده میشود، عنوان سایت اختصاصی نابینایان، شرکت پکتوس را مشاهده میکنید که شما را به راهنمای استفاده از مطالب سایت، جدیدترین مطالب سایت و بخش تماس با ما هدایت میکند.

چنانچه وارد سایت شوید و با زدن حرف h بر روی صفحه اصلی سایت حرکت کنید، این بخش اولین هدینگی است که با آن رو به رو می شوید.

پس از آن، بخش ورود به سایت قرار دارد که آن هم به صورت یک هدینگ برای شما نمایش داده شده است.

چنانچه پیشتر از طریق بخش نام نویسی در سایت ثبتنام کرده باشید، با زدن نام کاربری و رمز عبور خود، میتوانید به عنوان یک کاربر وارد سایت شوید. در زیر لینک خوش آمدگویی به شما، هشت آیتم برای دسترسی راحتتر شما به بخش های مختلف سایت قرار دارد که شامل بخش تماس با ما، جدیدترین مطالب سایت، راهنمای نصب برنامه های نرم افزاری و سخت افزاری شرکت پکتوس، محصولات، مرکز دانلود، پیشخوان، شناسنامه و لینک خروج شما از حساب کاربریتان است.

پس از این بخش، هدینگ دیگری تحت عنوان تغییر اندازه متن قرار دارد. این افزونه به کاربران کم بینا این امکان را میدهد که سایز نوشته های خود را بزرگتر کنند تا هنگام خواندن مطالب سایت، آسایش خاطر بیشتری داشته باشند.

جستجوی قدرتمند، عنوان بخش بعدی است که میتوانید از طریق آن، مطالب دلخواه خود را در سایت پیدا کنید.

پس از جستجو، از طریق دو افزونه، آخرین مطالب و دیدگاه های منتشر شده کاربران در سایت برای شما نمایش داده میشود.

موضوعات و آرشیو ماهانه سایت دو بخش پایانی صفحه اصلی سایت هستند که از طریق آنها نیز میتوانید به موضوعات دسته بندی شده در سایت و مطالب منتشر شده در ماه های مختلف، دسترسی داشته باشید.

تاریخچه شرکت پکتوس

در ادامه، برای آشنایی اعضای جامعه هدف با شرکت پکتوس، تاریخچه، افتخارات و گواهی ها و مجوز های اخذ شده این شرکت در 25 سال اخیر اشاره می شود.

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است.

شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ ۲۲ مرداد سال ۱۳۷۰ توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و پنجمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال ۱۳۷۳ به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال ۱۳۷۴، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال ۱۳۷۴ آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال ۱۳۷۴ به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال ۱۳۷۴ اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال ۱۳۷۶ اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال ۱۳۷۸ نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال ۱۳۷۹ مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال ۱۳۷۹ سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود.

تا پیش از سال ۱۳۸۰، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER)    و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲، نرم افزارهای نويد ۴ و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار ۲، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال ۱۳۸۴ عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش ۲، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد ۵ و پکجاز ۸ مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال ۱۳۸۶ تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۰، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال ۹۲ عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال ۹۲ توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال ۱۳۸۹ دستگاه برجسته نگار ۳ با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از ۲۰ کاراکتر بریل است. همچنین در سال ۱۳۹۰، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال ۱۳۹۲، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال ۱۳۹۴، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. برای سال ۱۳۹۵، یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) است. از سال ۱۳۹۲، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۹۴ در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند.

افتخارات

شرکت دانش بنیان پکتوس، در طول ۲۵ سال فعالیت خود در عرصه تولید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری ویژه نابینایان، افتخارات زیادی را در کارنامه خود ثبت کرده است. در ادامه، به بخشی از این موفقیت ها اشاره می شود:

*رتبه سوم ابتكار از يازدهمين دوره جشنواره بين‌المللي خوارزمی، (بهمن ماه‌ ۱۳۷۶(

مبتكر برگزيده در ارائه خدمات كامپيوتري ويژه نابينايان نمايشگاه بين المللي تهران، (مهرماه ۱۳۷۸)

*برگزيده ويژه هشتمين نمايشگاه بين المللي اطلاع رساني و فرهنگ، (دي ماه ۱۳۷۹(

*واحد تحقيق و توسعه نمونه كشور،  (دي مــاه۱۳۸۰(

ديپلم افتخار از نخستين جشنواره نرم افزار هاي چند رسانه ای رشد، (ارديبهشت ۱۳۸۱)

*كسب مقام اول در زمينه خدمت به نابينايان از كميته بزرگداشت مقام دكتر محمد خزائلی، (آذر ماه ۱۳۸۱)

*دريافت لوح تقدير ويژه هيات داوران دومين جشنواره نرم‌افزارهاي ‌چند رسانه اي رشد، (بهمن ۱۳۸۱(

*دريافت لوح تقدير پنجمين دوره جايزه ترويج علم ايران، (اسفند ۱۳۸۱)

*واحد تحقيق و توسعه نمونه كشور، (آذرماه۱۳۸۲)

*دريافت تنديس بلورين اقتصاد سبز، (بهمن ماه ۱۳۸۲)

* دريافت لوح تقدير از دومين جشنواره ملي اقتصاد سبز، (بهمن ۱۳۸۳)

*نرم افزار جاز فارسي (پكجاز) منتخب طرح تكفا، (بهمن ماه ۱۳۸۳)

* انتخاب مجموعه سيستم برجسته نگار بعنوان بهترين محصول آرندی واحدهاي توليدی، (مرداد ماه ۱۳۸۴)

*واحد تحقيق و توسعه نمونه كشور، (آذرمــاه۱۳۸۴(

* اولين واحد تحقيق و توسعه ممتاز كشور، (آذر ماه ۱۳۸۴)

*واحد نمونه توليد ملی، (اسفند ماه ۱۳۸۴)

*دريافت ۷ مورد گواهينامه تائيديه طرح ابتكاري از سازمان پژوهش های علمي و صنعتي ايران.

*دريافت ۹ مورد گواهينامه ثبت اختراع.

*صادرات ۹ دستگاه برجسته نگار به كشورهاي افغانستان و آلمان.

*لوح تقدير واحد تحقيق و توسعه نمونه كشور، (تير ماه ۱۳۸۵(

*لوح سپاس از نخستين همايش توسعه صادرات نرم افزار، (دي ماه ۱۳۸۶(

*لوح سپاس از دومين جشنواره ملي رسانه هاي ديجيتال، (آبان ماه ۱۳۸۷)

* مدال طلا و تقدير ويژه جام جهاني اختراعات تكميلي كامپيوتر چین، (آبان ماه ۱۳۸۷(

* جايزه ويژه نخستين جشنواره مهر آفرين (اسفند ماه ۱۳۸۷)

*كتابخانه الكترونيكي و اينترنت براي نابينايان فارسي زبان، درج در كتاب برترين هاي محتواي الكترونيكي جهان WSA، (آبان ماه ۱۳۸۸ )

*برجسته نگار ۳ طرح برگزيده صنايع نوين، (بهمن ماه ۱۳۸۸ )

*انتخاب  برجسته نگار۳  بعنوان محصول نمونه در دومین جشنواره خلاقیت و نوآوري در صنعت و معدن، (تير ماه ۱۳۸۹)

*برگزيده دومين جشنواره نوآوري و شكوفايی بنياد ملي نخبگان، (بهمن ماه  ۱۳۸9.

مجوز ها و گواهی های اخذ شده

هر شرکتی برای پیشبرد اهداف و فعالیت های خود، نیازمند کسب مجوز هایی از ارگان های مرتبط است. در همین راستا شرکت پکتوس نیز در طول ۲۵ سال فعالیت خود، گواهی های بسیاری را از نهاد های مختلف کشور اخذ کرده است. در ادامه، به بخشی از این گواهی ها اشاره می شود:

جواز تأسيس واحد تحقيقات صنعتی، به شماره ۷۰۰۰۲-۸۰۴۷۳ مورخ ۲۲ آبان سال ۱۳۷۶ از وزارت صنايع و معادن كشور.

پروانه تحقيق، به شماره ۸۱۵۱۲ مورخ ۲۰ تیر سال ۱۳۷۷ از وزارت صنايع و معادن كشور.

پروانه تحقيق و توسعه، به شماره ۶۱۸۸۹ مورخ ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۷۹ از وزارت صنايع و معادن.

پروانه  تحقيق و توسعه، به شماره ۲۹۸۸۴/۶۰ مورخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۴ از وزارت  صنايع و معادن کشور.

كسب صلاحيت از شورايعالي انفورماتيك كشور.

اخذ گواهي از بنياد ICDL جهاني جهت آموزش و آزمون نابينايان در ايران.

احراز صلاحیت بعنوان شرکت دانش بنیان، ( آذر ماه سال ۱۳۹۲).

گواهی فعالیت صنعتی، به شماره ۳۴۰۴۹ / ۱۰۱ الف مورخ ۱۴ تیر سال ۱۳۹۴ از وزارت صنایع و معادن کشور.

پروانه بهره برداری، به شماره ۱۱۰۲۱۲-۶۰ مورخ     ۱۷ مرداد سال ۱۳۹۴ در توليد نرم‌افزار از وزارت صنايع و معادن.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

8 دیدگاه

 1. با سلام.
  خيلي از اين خبرتون خوشحال شدم منتظر يه همچين سايتي اينقدر جامع و كامل بودم خصوصا اينكه برنامه هاي مورد نيازمون رو با آموزش ارائه ميدين، و مهمتر پاسخگويي به سؤالات كامپيوتري كه واقعا خوشحال شدم چون يك دنيا سؤال دارم!
  فقط چه كسي پاسخگوي سؤالات و مشكلات ماست؟
  اگه اينطوري باشه كه يك پست باشه و هر كس بتونه مثل الآن كامنت بده و جواب بگيره خيلي عالي ميشه.
  راستي پكجاز خلاصه شده چه كلمه اي هست؟
  ميتونيم با مهندسها و سازندگان برنامه هم مستقيما در ارتباط باشيم از اين به بعد؟
  نوشتين آموزش و آزمون ICDL.
  يعني منم ميتونم بيام تهران و اونجا براي مدرك ICDL امتحان بدم يا اول بايد كلاسهاي شما رو حضوري شركت كنم؟
  خيلي عاليه افراد متخصص و مهندس پاسخگوي مشكلات و نيازهاي كاربرانشون باشن، دقيقا به چنين چيزي نياز داريم خدا خيرتون بده!
  راستي نفرمودين برنامه هاي رايگان جايگزين مايكروسافت آفيس مثل libreoffice, openoffice, ميتونن با برنامه شما هماهنگ بشن و برنامتون از فايلاي متني با كمك اون برنامه هاي رايگان فايل صوتي بده؟

  1. سلام خانم آیت. خوشحالم که این سایت مورد توجهتون قرار گرفته.
   در خصوص سؤالات باید بگم روز های دوشنبه هر هفته، از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ عصر، یک پست در بالای سایت با نام پرسش و پاسخ ایجاد میشه و شما در حوزه رایانه و تلفن همراه، از هر دری که دوست دارید میتونید سؤال بپرسید و ما هم در حد توان، در کامنت های همون پست پاسخگوی شما خواهیم بود.
   حتی در فهرست بالای سایت، یک لینکی رو تحت عنوان پرسش و پاسخ ایجاد کردیم تا همه ی این پست ها در اونجا آرشیو بشه.
   وقتی بچه ها به این قسمت مراجعه کنن، میتونن به صورت دسته بندی شده این پرسش و پاسخ ها رو بخونن چه بسا خیلی از این مسائل، سؤالات خود اونها باشه.
   سؤالات هم بچه ها همه هستن. از کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر دانشگاه شریف گرفته تا کارشناس ارشد نرم افزار و هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بنده حقیر به فراخور در خدمتیم.
   پکجاز هم مخفف دو حرف اول پکتوس و نرم افزار جاز هستش.
   در خصوص ICDL باید بگم استاندارد های اون از طرف شرکت پکتوس طراحی شده، حتی به تأیید سازمان فنی و حرفه ای کشور هم رسیده.
   اما متأسفانه به خاطر عدم همکاری سازمان مربوطه، این کلاس ها دیگه تداوم پیدا نکرده.
   اتفاقاً همین امروز در خدمت جناب موسوی معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه ای جلسه ای رو داشتیم برای برگزاری دوره های ICDL در کشور.
   اما باز هم مثل همیشه مشکل اعتبارات و مسائلی از این دست مطرح میشه.
   در خصوص سؤال پایانی هم باید بگم تست نکردم، اما بعید میدونم.
   فعلاً تنها از آفیس پشتیبانی میکنه.
   رمز جدید هم برای شما میل شد.

  1. سلام به احمد عزیز.
   همه ی تلاش ما هم اینه که روز به روز در راستای رفع نیاز های اعضای جامعه هدف گام برداریم.
   ممنون از پیگیری شما.

 2. سلام بر شما. من افتتاح این سایت رو تبریک عرض میکنم و آرزو میکنم این سایت انشاالله به یک منبعی جامع و مفید برای نابینایانی که مشتاق به پیگیری مسائل مربوط به فنآوری هستند قرار بگیره. از شما و همکاراان محترمتون هم تشکر میکنم که یه همچین پایگاه مفیدی رو راهاندازی کردید. موفق باشید.

  1. سلام.
   هدف ما هم چیزی جز این نیست و امیدواریم بتونیم یک سایت جامع و کامل در حوزه فناوری اطلاعات برای نابینایان بنا کنیم.
   روز شنبه همین هفته که در پیشه یعنی دوم مرداد، اولین مجموعه دکه خبر فناوری منتشر میشه.
   در حال گرداوری مطالب از منابع تخصصی و معتبر هستیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *