معرفی بهترین اپلیکیشن های کتاب و کتابخوانی برای اندروید و iOS

در این مطلب، بهترین اپلیکیشن های کتابخوان ایرانی و بین المللی را معرفی می کنیم که هر کتاب خوانی باید داشته باشد. با ما همراه شوید.

باتوجه به اینکه امروزه هر کاری را می توان با گوشی های هوشمند انجام دهیم، اینکه به جای ورق زدن کتاب چند صد صفحه ای و حمل آن آن را در گوشی های هوشمند حمل و مطالعه کنیم، موضوع عجیبی نیست. البته خیلی ها معتقدند ورق زدن کتاب و حس مطالعه کتاب های فیزیکی حس و حال دیگری دارد؛ اما باید این موضوع را مدنظر گرفت که خواندن کتاب های دیجیتالی از چند لحاظ مثل قیمت و دسترسی بهتر و شخصی سازی بهتر به صرفه تر هستند.

در بین اپلیکیشن هایی که برای تهیه ی کتاب دیجیتالی و مطالعه ی آن ها وجود دارد، کدام گزینه از همه بهتر است؟ در ادامه، چند اپلیکیشن اندروید و IOS را معرفی خواهیم کرد که می توانید از آرشیو بزرگ کتابخانه ی آن، آثار دلخواه خود را تهیه و آن ها را مطالعه کنید.

فیدیبو

اگر کتاب خوان باشید، به احتمال زیاد فیدیبو را می شناسید که یکی از بهترین اپلیکیشن های کتاب خوان است. فیدیبو از سال ۱۳۹۲ رسما کار خود را شروع کرد و با دریافت حق انتشار دیجیتالی کتاب ، کتاب های مختلف و محبوبی در اختیار کاربرانش قرار داد. فیدیبو از زمانی محبوبیت بیشتری پیدا کرد که در سال ۱۳۹۵ گروه دیجی کالا آن را خرید و بعد از تبلیغات و مارکتینگ قدرتمند، امروزه به پایه ی قدرت اپلیکیشن های کتاب خوانی تبدیل شده است.

در فیدیبو می توانید به آرشیو بزرگی از کتاب های دیجیتالی دست پیدا کنید و آن ها را با قیمتی ارزان تر از نسخه های چاپی بخرید. این اپلیکیشن قابلیت های مختلفی در اختیار کاربرانش قرار می دهد. ازجمله ی این قابلیت ها عبارت اند از: ۱. ارائه ی بیش از ۴۰ هزار کتاب دیجیتالی؛ ۲. وجود حالت شب برای مطالعه در تاریکی؛ ۳. تغییر اندازه و فونت متن کتاب؛ ۴. اجازه ی ورود هم زمان سه دستگاه به یک حساب کاربری؛ ۵. قفسه بندی و شخصی سازی کتاب ها.

اگر اهل کتاب های صوتی هستید، فیدیبو یکی از تولیدکنندگان برتر کتاب و محتوای صوتی است که به صورت اختصاصی این کتاب ها را ضبط می کند و برای خرید قرار می دهد؛ پس اگر وقت خواندن کتاب فیزیکی یا دیجیتالی ندارید، بد نیست به بخش کتاب های صوتی فیدیبو سر بزنید و حین کارکردن آن ها را گوش دهید.

در سال ۱۳۹۷، فیدیبو اولین دستگاه کتاب خوان فارسی را روانه ی بازار کرد که مستقیم به حساب کاربری فیدیبو متصل است و کتاب ها را در شکل و شمایلی جمع و جور، اما خوانا در اختیار کاربران قرار می دهد و برای افرادی مناسب است که نمی خواهند دائما از گوشی همراه خود برای خواندن کتاب استفاده کنند. اگر اهل کتاب خواندن هستید، حتما اپلیکیشن فیدیبو را نصب و از آن استفاده کنید.

طاقچه

طاقچه یکی از اولین اپلیکیشن های کتاب خوان بود که در ایران و با نام «کتاب من» عرضه شد؛ اما بعدها به طاقچه تغییرنام داد. طاقچه از همان ابتدا با استقبال چشمگیر کاربران رو به رو شد و در مدت کوتاهی به شهرت نسبی رسید و در سال ۱۳۹۳، به عنوان یکی از اپلیکیشن های برتر در جشنواره ی رسانه های دیجیتال انتخاب شد.

طاقچه امکان ارائه ی حدود ۵۰ هزار کتاب را فراهم کرده است و این می تواند تقریبا بزرگ ترین آرشیو کتاب دیجیتالی در تمامی اپلیکیشن های ایرانی باشد. این اپلیکیشن در ارائه ی کتاب های رایگان یکی از گزینه های برتر ممکن است و به صورت هفتگی، کتاب های رایگان زیادی در اختیار کاربرانش قرار می دهد.

ویژگی مهم اپلیکیشن طاقچه را می توان قابلیت «طاقچه  ی بی نهایت» دانست. این سرویس درحقیقت همان خرید اشتراک است و با پرداخت  هزینه ای اندک، می توانید در مدت تعیین شده به همه ی کتاب های کتابخانه طاقچه دسترسی داشته باشید که این موضوع موردپسند کاربرهای طاقچه واقع شد و تا امروز، یکی از قابلیت هایی است که طاقچه را در جایگاه یکی از اپلیکیشن های برتر کتاب خوان قرار می دهد.

طاقچه شبکه ای اجتماعی داخل اپلیکیشنش دارد که به کمک آن، کاربران می توانند تجربه های خود را از خواندن کتاب بنویسند و سایر افراد هم از آن تجربه ها استفاده و کتاب بعدی خود را باتوجه به نوشته های دیگر کاربران انتخاب کنند.

Amazon Kindle

کتاب خوان های حرفه ای حتما نام برنامه ی کیندل را شنیده اند. در سال ۲۰۰۷، آمازون برنامه ی کیندل را برای انتشار کتاب های الکترونیکی برای گوشی های هوشمند منتشر کرد و تا امروز، پشتیبانی خیره کننده ای از این اپلیکیشن کرده است. امروزه، کیندل در جایگاه یکی از اپلیکیشن های برتر کتاب خوان و در بین سه اپلیکیشن پردانلود و محبوب و قدرتمند کتاب خوان قرار دارد.

اپلیکیشن کیندل تقریبا هر کتابی که دوست دارید، در بایگانی و کتابخانه اش برایتان قرار داده است و با هوش مصنوعی فوق العاده اش، سبک و سیاق شما را شناسایی و بعد از آن چندین کتاب دیگر به شما معرفی می کند تا بتوانید مدام در حال خواندن کتاب  هایی باشید که دوست دارید و از آن  ها لذت می برید.

از اپلیکیشن کیندل می توانید به دو شکل کتاب های خود را تهیه کنید: ۱. کتاب دلخواهتان را بخرید و مستقیما آن را ازطریق کتابخانه ی خود دانلود و مطالعه کنید؛ ۲. اشتراک Prime  کیندل را تهیه کنید که به اکثر کتاب های این برنامه دسترسی خواهید داشت. کتاب هایی که در محدودیت اکانت Prime قرار می گیرند، فقط کتاب هایی هستند که به تازگی منتشر شده اند و هنوز برای قرار گرفتن در فهرست کتاب های پرایم هنوز داغ هستند. در بین تمام اپلیکیشن های فروش کتاب که برای کاربران جهانی ساخته شده است، شاید کیندل بهترین آن ها باشد. این اپلیکیشن کتاب رایگان ios و اندروید را پلتفرم  مقصد خود قرار داده است و می توانید هم اکنون برای گوشی هوشمند خود دانلود کنید.

Google Play Books

اینکه گوگل در هر صنعت و موضوعی اپلیکیشنی کاربردی دارد، موضوع جدیدی نیست. برای خرید و مطالعه ی کتاب، گوگل با Google Play Books یکی از پشتیبانی های قدرتمند ممکن از ایجاد کتابخانه و آرشیو قدرتمند کتاب های دیجیتال را فراهم کرده است. با این اپلیکیشن و سرویس، می توانید کتاب های دلخواهتان را بخرید و در کتابخانه ی شخصی دیجیتالی نگه دارید. این اپلیکیشن قابلیتی ایجاد می کند که کتابخانه ی دیجیتالی خود را قفسه بندی و براساس ژانر و موضوع دلخواه آن ها را دسته بندی کنید.

این اپلیکیشن قابلیت سینک کردن با دیگر دستگاه ها را دارد که ازطریق آن می توانید آخرین ذخیره های کتاب خواندن خود را در دستگاه های دیگر اجرا کنید و کتاب را ادامه دهید. اپلیکیشن گوگل پلی بوک قابلیت های زیادی همچون تنظیمات خروجی تصویر و اندازه ی فونت دارد. گوگل پلی بوک بیش از چهارمیلیون کتاب مختلف را در خود جای داده است تا یکی از اپلیکیشن های قدرتمند ممکن برای مطالعه ی کتاب باشد. توصیه می کنیم حتما این اپلیکیشن را امتحان کنید.

کتاب راه

اپلیکیشن کتاب راه قطعا محبوبیت دیگر رقیب هایش، یعنی فیدیبو و طاقچه را ندارد؛ اما قابلیت  ها و ویژگی های مناسبی که این اپلیکیشن دارد، باعث می شود نتوانیم به راحتی از آن بگذریم و در فهرست اپلیکیشن های برتر کتاب خوان قرار دهیم. این اپلیکیشن طراحی کاربری بسیار قدرتمندی دارد که هر کاربری می تواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کند و از آن خسته نشود. سازندگان این اپلیکیشن به رضایت کاربر اهمیت بسیار زیادی می  دهند؛ به همین دلیل، قوی ترین پشتیبانی در بین تمام اپلیکیشن های کتاب خوان به کتاب راه تعلق دارد.

کتاب راه هر هفته یک کتاب رایگان به کاربرانش هدیه می دهد تا دیگر نگران داشتن همیشگی کتاب نباشید؛ البته به این معنا نیست که کتاب های رایگان هفتگی کتاب راه از آثاری هستند که جذابیتی ندارند و کتاب هایی هستند که فروش نمی روند. هر هفته کتاب های نسبتا خوبی در فهرست کتاب های رایگان قرار می گیرد. البته کتاب راه درمقایسه با رقیب های دیگرش کتاب های کمتری در آرشیو دارد و همین موضوع باعث شده است کمتر افرادی به سراغش بروند؛ اما کتاب هایی که در این بستر قرار گرفته،  بسیار جذاب و مهم هستند که می توانید تا مدت ها از مطالعه آن لذت ببرید.

Apple Books

در ژانویه ی ۲۰۱۰، اپل سرویس خرید و مطالعه ی کتاب خود، یعنی Apple Books را رونمایی کرد؛ البته در آن زمان، این سرویس iBooks نام داشت. بعدها، این اپلیکیشن برای آیپد و مک بوک هم عرضه شد و استقبال درخور توجه کاربران آی او اس را همراه داشت. اپل بوک هم از آرشیو بسیار قدرتمند و فهرست مفصلی  بهره مند است که این اپلیکیشن را به یکی از اپلیکیشن های کتاب خوان برتر و رایگان iOS تبدیل می کند. البته اپل بوک را می توان یکی از اپلیکیشن های برتر کتاب صوتی iOS هم دانست؛ چراکه آرشیو کتاب های صوتی این بستر بسیار کامل و جذاب است.

اپل بوک با رابط کاربری قدرتمندش، می تواند همان اپلیکیشن محبوبی باشد که ساعت ها وقت خود را در آن بگذرانید. با طرح اضافه شدن کتاب های رایگان به این بستر، کاربران بیشتری به اپل بوک پیوستند و دلیل این اتفاق هم به خاطر کتاب های بسیار مناسبی بود که هر هفته رایگان در اپل بوک اضافه می شدند.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, نرم افزار ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *