آشنایی با راههای کسب درآمد شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی تاکنون کاربران زیادی را به پلتفرم خودشان جذب کرده اند. این شبکه های اجتماعی راهکارهایی را درنظر گرفته اند تا در عین اینکه کاربران به صورت رایگان از خدمات آن ها استفاده می کنند، بتوانند کسب درآمدی هم داشته باشند.

تاحالا برایتان سوال پیش آمده که یک شبکه  اجتماعی چگونه درآمد کسب می کند؟ شبکه هایی مانند فیسبوک، توییتر و ردیت این امکان را در اختیار شما قرار داده اند تا پس از ثبت نام در پلتفرمشان، به صورت رایگان از آن ها استفاده کنید؛ همانطور که میلیاردها کاربر دیگر به صورت رایگان این کار را انجام می دهند. اما سوال اینجاست این پلتفرم ها چگونه می توانند درآمدزایی کنند و سودآور بمانند؟

درواقع بسیاری از شبکه های اجتماعی از طریق تبلیغاتی که به شما نمایش می دهند، پول به دست می آورند. البته این پلتفرم ها از روش های دیگری هم برای درآمدزایی خودشان استفاده می کنند؛ از جمله سرمایه گذاری یا طرح های عضویت پولی. در ادامه درباره هرکدام از روش های درآمدزایی شبکه های اجتماعی توضیح می دهیم.

۱سرمایه گذاری جسورانه

سرمایه گذاری جسورانه، نوعی تامین مالی خصوصی است و بسیاری از شبکه های اجتماعی با این روش سرمایه گذاری، کارشان را آغاز کرده اند.

سرمایه گذاری جسورانه زمانی اتفاق می افتد که یک فرد ثروتمند یا بانک سرمایه گذاری، به پتانسیل یک کسب وکار استارت آپی باور داشته باشد و سپس پول یا در مواقعی، زمان و تخصص خودش را در آن کسب وکار سرمایه گذاری می کند. اغلب فرد یا بانک سرمایه گذار، این سرمایه گذاری را در قبال کسب سهمی از آن کسب وکار انجام می دهد. هرچه سرمایه گذاران جسورانه سهم بیشتری در شرکت داشته باشند، در تصمیم گیری های آن نقش پررنگ تری دارند. این افراد با این امید روی یک کسب وکار سرمایه گذاری می کنند که پول سرمایه گذاری شده را مجددا به دست بیاورند و زمانی که آن کسب وکار توسعه پیدا کرد و سودآورتر شد، آنها بتوانند بیشتر از پول سرمایه گذاری شده، درآمد کسب کنند.

سایت هایی مانند فیسبوک و توییتر، صدها میلیون دلار از سرمایه گذاری جسورانه دریافت کرده اند. حالا امروزه می بینیم که سرمایه گذاران آن پلتفرم ها تصمیم  بسیار هوشمندانه ای گرفته بودند. البته در این میان باید این نکته را نیز یادآوری کرد که سرمایه گذاری جسورانه، ریسک دارد و همیشه این سرمایه گذاری ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب، جواب نمی دهند. آیا شما زمانی که فیسبوک «Thefacebook» نام داشت و فقط برای دانشجویان هاروارد در دسترس بود، حاضر بودید در آن سرمایه گذاری کنید؟

۲تبلیغات

سودآورترین راه کسب درآمد شبکه های اجتماعی، تبلیغات است. درواقع این پلتفرم ها به گونه ای طراحی شده اند که برای کاربران اعتیادآور باشند و وابستگی ایجاد کنند. البته دلیلی هم پشت این قضیه وجود دارد، هرچه کاربران اعتیاد بیشتری به این شبکه ها داشته باشند و بیشتر به آن ها سر بزنند، تبلیغات بیشتری برای آن ها نشان داده می شود و درآمد پلتفرم ها افزایش می یابد.

همه شبکه های اجتماعی، تبلیغات دارند از جمله پست های صفحه اصلی ردیت، ویدیوهای تبلیغاتی در استوری اینستاگرام و توییت های اسپانسری در تایم لاین توییتر.

مثلا فیسبوک را درنظر بگیرید. این شبکه اجتماعی به تنهایی در هر ماه ۲/۶ میلیارد کاربر فعال دارد. پس با توجه به تعداد چشم گیر کاربران در فیسبوک، شرکت هایی که قصد دارند کالاها و خدمات جدیدشان را برای فروش تبلیغ کنند، به سراغ چنین پلتفرم هایی می روند.

این پلتفرم ها برای اینکه محصولات شرکت ها را تبلیغ کنند، از آن ها پول می گیرند. هزینه تبلیغات به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلا شرکت ها می توانند هزینه بیشتری به شبکه اجتماعی بپردازند تا محصولشان برای تعداد بیشتری از کاربران تبلیغ شود یا برای مدت زمان بیشتر، این کار صورت گیرد.

شبکه های اجتماعی در بحث تبلیغات هوشمندانه عمل می کنند تا کاربرانشان را از دست ندهند. به عبارت دیگر، اگر پلتفرم آن ها پر از تبلیغات شود، کاربران کلافه می شوند یا از مسدودسازی تبلیغات استفاده می کنند. پس تعداد تبلیغات باید مناسب باشد تا کاربران تبلیغ خدمات مورد علاقه شان را ببینند و با کلیک کردن روی آن ها، کالا یا خدمات را خریداری کنند.

۳فروش فراداده های کاربران

یکی دیگر از بزرگترین منابع کسب درآمد برای پلتفرم های شبکه اجتماعی که بحث برانگیز هم هست، جمع آوری و فروش داده های کاربر است.

البته باید بدانیم که پلتفرم ها در این کسب درآمد از چه اطلاعاتی استفاده می کنند. شبکه هایی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، اطلاعات قابل شناسایی مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل یا سایر اطلاعات شخصی را به شرکت ها نمی فروشند. به هرحال، بسیاری از شبکه های اجتماعی اطلاعات زیادی می فروشند و الگوهای استفاده از آن ها مشخص نیست.

برای مثال، توییتر دسترسی پیشرفته به API خودش را می فروشد. شرکت ها از طریق این API، می توانند تمامی توییت هایی را که ارسال شدند ببینند، آن ها را فیلتر و دسته بندی کنند. باید گفت حدود ۱۳/۵ درصد از درآمد توییتر از این طریق است.

مثال دیگری که می توانیم در زمینه فروش داده ها بزنیم، فیسبوک است. اغلب این شبکه  اجتماعی به دلیل مواردی مانند رسوایی کمبریج آنالیتیکا، مورد توجه قرار گرفته است. البته علی رغم این اتفاقات، فیسبوک اطلاعات کاربرانش را به طور مستقیم در اختیار شرکت ها قرار نمی دهد. درواقع این شرکت ها  اطلاعات را برای خودشان می خواهند. این شبکه اجتماعی روی کارهایی که در این پلتفرم انجام می دهید (مانند صفحاتی که پسندیدید) نظارت می کند و با استفاده از اطلاعاتی که به دست می آورد، کاربرانش را دسته بندی می کند تا شرکت ها برای تبلیغ در طبقه مورد نظرشان، پول بپردازند.

۴اشتراک پولی

تمامی شبکه های اجتماعی محبوب این امکان را در اختیار افراد گذاشته اند تا به صورت رایگان حساب کاربری بسازند. البته برخی از آن ها قابلیت های اضافی دارند که پولی هستند و کاربر پس از پرداخت و با عضویت  پولی می تواند به آن ها دسترسی پیدا کند.

درخصوص عضویت های پولی می توانیم به اشتراک پرمیوم ردیت « Reddit’s Premium subscription» اشاره کنیم که در آن، تبلیغات برای کاربر نشان داده نمی شود و او می تواند به تمامی ساب ردیت ها (جوامعی هستند که روی موضوع خاصی تمرکز دارند)، نشان پروفایل و قابلیت های دیگر دسترسی پیدا کند. همچنین ردیت «کوین» می فروشد تا کاربر بتواند با خریداری آن ها به کاربران دیگر در پاداش برای همکاری، «توکن»  بدهد.

علاوه بر این پلتفرم ها،  لینکدین پرمیوم هم برای عضویت های پولی قابلیت های مختلفی ارائه می دهد از جمله: دسترسی به دوره های یادگیری لینکدین، شناسایی افرادی که پروفایل کاربر را دیده اند، قابلیت ارسال InMail به استخدام کنندگان و غیره.

البته اکثر کاربران برای دسترسی به عضویت پولی هزینه پرداخت نمی کنند و به همین دلیل حساب اصلی رایگان است. به هر حال، شبکه های اجتماعی از طریق کاربرانی که برای قابلیت های بیشتر این پلتفرم ها پول می دهند، درآمد خوبی کسب می کنند.

۵هزینه های تراکنش ها و محصولات مجازی

برخی از شبکه های اجتماعی به افراد برای فروش یا کسب درآمدشان، خدمات ارائه می دهند و بابت این خدمات، کارمزد تراکنش دریافت می کنند.

مثلا در فیسبوک می توانید برای خیریه پول جمع آوری کنید. قبلا فیسبوک برای این کار، کارمزد تراکنش دریافت می کرد؛ اما حالا این کار را انجام نمی دهد. البته این پلتفرم برای کسب درآمد شخصی، مالیات و هزینه انتقال پول به خارج از کشور دریافت می کند. همچنین اگر در فیسبوک چیزی را از طریق بازی یا خدمات خریداری کنید، این شبکه اجتماعی قبل از اینکه مبلغ پرداخت شده به دست توسعه دهنده برسد، بخشی از آن را کسر کرده و برای خودش برمی دارد.

راه دیگر کسب درآمد پلتفرم های آنلاین، محصولات مجازی است. نمونه ای از این محصولات در Tumblr دیده می شود. این شبکه اجتماعی برای برخی از تم های وبلاگ هزینه دریافت می کند. علاوه بر این،  قبلا فیسبوک «Gifts» می فروخت که از طریق آن ها کاربر می توانست آیکون های سرگرم کننده روی پروفایل افراد قرار دهد. البته دیگر این محصول فروخته نمی شود.

۶تنوع بخشی

زمانی که شبکه های اجتماعی به اندازه کافی توسعه می یابند، به دنبال این هستند که به پلتفرم خود تنوع  دهند. آن هایی هم که سرمایه کافی دارند، شرکت های دیگر را خریداری می کنند تا سریع تر به این هدف برسند.

به همین دلیل است که حالا فیسبوک مالکیت واتساپ، اینستاگرام و آکیولس را دارد. همچنین توییتر شرکت هایی مانند Gnip، MoPub و Periscope را خریداری کرده است. درواقع این شرکت های بزرگ با خریداری شرکت های دیگر علاوه بر اینکه فناوری و داده کاربری آن ها نصیبشان می شود، می توانند از این شرکت ها به عنوان منبع درآمد استفاده و سرمایه پلتفرم شبکه اجتماعی خود را بیشتر کنند.

تنوع  دادن از راه های دیگر هم امکان پذیر است. مثلا فیسبوک، پورتال را عرضه می کند تا علاوه بر کسب سود، افراد را از طریق این نمایشگر چت ویدیویی به اکوسیستم خود متصل کند. به زودی افراد برای چت با دوستان یا همکاران در کسب وکارها از مسنجر فیسبوک استفاده می کنند. البته درباره حریم خصوصی پورتال نگرانی هایی وجود دارد.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + بیست =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *