معرفی جدیدترین محصولات amd و آخرین اخبار دنیای هوش مصنوعی در نهمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی اخبار کامپیوتر

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در نهمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی اخبار کامپیوتر، پنج خبر از دنیای سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر یا رایانه تقدیم شما گرامیان میگردد.

AMD Ryzen 9 3900x معرفی شد؛ پرچمدار ۱۲ هسته ای خانواده‌ رایزن نسل سوم

Ryzen 9 3900x پردازنده ی پرچم دار جدید AMD است که از ۱۲ هسته و ۲۴ ترد استفاده می کند و درمقایسه با رقبایش،  قیمتی رقابتی دارد.

به گزارش زومیت، AMD در جریان برگزاری سخنرانی اصلی همایش کامپیوتکس در شهر تایپه، جدیدترین دستاوردهایش در حوزه ی پردازنده های مرکزی و پردازنده های گرافیکی را رونمایی کرد. این نخستین باری است که AMD در کامپیوتکس، کنفرانس برگزار می کند.

لیزا سو، مدیرعامل فعلی AMD، در جریان برگزاری کنفرانس این شرکت روی سن آمد و محصولات جدیدی در حوزه ی پردازنده های مرکزی و البته کارت گرافیک ها را معرفی کرد. با نگاهی کلی به مشخصات و نحوه ی عملکرد و قیمت عرضه ی این محصولات،  می توانیم ادعا کنیم AMD می تواند با پردازنده ها و گرافیک های جدیدش رقبایی همچون اینتل و انویدیا را به ویژه در زمینه ی قیمت به شدت زیرفشار بگذارد.

پردازنده   های مرکزی

نسل سوم پردازنده  های مرکزی سری رایزن (Ryzen) شرکت AMD که درحقیقت نخستین تراشه های ۷ نانومتری تولیدشده برای رایانه های شخصی به شمار می آیند، به صورت رسمی ۷ژوئیه ی۲۰۱۹ (برابر با ۱۶تیر۱۳۹۸) برای خرید دردسترس علاقه مندان قرار خواهند گرفت. بدون شک، مهم ترین محصول کنفرانس AMD در کامپیوتکس امسال، پردازنده ی Ryzen 9 3900x است که از ۱۲ هسته  و ۲۴ ترد بهره می گیرد و پرچم دار پردازنده  های نسل سوم رایزن به شمار می آید.

رایزن ۹ ۳۹۰۰ ایکس قرار است با قیمت پایه ی ۴۹۹ دلاری به بازار عرضه شود که تقریبا نصف قیمت Core i9 9920X اینتل، رقیب مستقیمش، به حساب می آید. گفتنی است قیمت پایه ی پردازنده ی اینتل معادل ۱٬۱۸۹ دلار است.

پرچم دار پردازنده های خانواده ی رایزن نسل سوم AMD فرکانس بوست ۴.۶ گیگاهرتز دارد و درمجموع از ۷۰ مگابایت کش استفاده می کند. TDP (توان حرارتی) این پردازنده ۱۰۵ وات است و این، یعنی ازلحاظ میزان مصرف انرژی، عملکردی بهینه تر از i9 9920x با توان حرارتی ۱۶۵ وات دارد. AMD ادعا می کند رایزن ۹ ۳۹۰۰ ایکس توانسته در یکی از آزمایش ها برای گرفتن خروجی از نرم افزار بلندر، عملکردی ۱۸ درصد سریع تر از i9-9920x از خود نشان دهد.

قیمت پایه ی دیگر تراشه های خانواده ی رایزن نسل سوم AMD بدین شرح است: ۱۹۹ دلار برای تراشه ی رایزن ۳۶۰۰ با ۶ هسته و ۱۲ ترد و ۳۲۹ دلار برای تراشه ی رایزن ۳۷۰۰ ایکس با ۸ هسته و ۱۶ ترد (به  همراه فرکانس بوست ۴.۴ گیگاهرتز و مجموع کش ۳۶ مگابایت و توان حرارتی ۶۵ وات) و درنهایت، ۳۹۹ دلار برای تراشه ی رایزن ۳۸۰۰ ایکس با ۸ هسته و ۱۶ ترد (به همراه فرکانس بوست ۴.۵ گیگاهرتز و مجموع کش ۳۲ مگابایت و توان حرارتی ۱۰۵ وات).

پردازنده های گرافیکی

AMD در نطق اصلی کامپیوتکس، نامِ پردازنده های گرافیکی مبتنی بر معماری نیوی (Navi) را نیز اعلام کرد. بر این اساس، پردازنده های گرافیکی یادشده قرار است سری رادئون آر ایکس ۵۰۰۰ (Radeon RX 5000) نام گیرند. یکی از مهم ترین نکات مرتبط به این پردازنده ها، قطعا به قیمت عرضه ی آن ها مربوط می شود؛ چراکه اگر AMD آن ها را با قیمتی به نسبت ارزان عرضه کند، احتمالا می تواند رقیبش، یعنی انویدیا را نیز مجبور کند اندکی قیمت ها را کاهش دهد.

AMD به صورت رسمی تأیید کرده کارت گرافیک های سری رادئون آر ایکس ۵۰۰۰ قرار است در ژوئیه سال جاری میلادی (بین دهم تیر تا دهم مرداد۱۳۹۸) روانه ی بازار شوند. درضمن، جزئيات بیشتر مربوط به آن ها ازجمله قیمت عرضه و ویژگی های جدید و نحوه ی عملکرد، در جریان برگزاری همایش E3 منتشر خواهد شد که قرار است روزها ی آتی در شهر لس آنجلس آمریکا برگزار شود.

پردازنده های سرور

افزون بر این ها، AMD در کامپیوتکس امسال نیم نگاهی نیز به پردازنده های سرور داشت. براساس اعلام رسمی، پردازنده های سرور سری EPYC Rome که نخستین بار در جریان برگزاری نمایشگاه CES 2019 شاهد آن ها بودیم، قرار است در سه ماهه ی بعدی سال جاری میلادی عرضه شوند. این در حالی است که در ابتدا، عرضه ی آن ها برای سه ماهه ی چهارم سال ۲۰۱۹ پیش بینی شده بود. این پردازنده ها در اصل برای رقابت جدی با پردازنده های سری کسکید لیک (Cascade Lake) اینتل عرضه خواهند شد. AMD ادعا می کند اپیک روم توانسته در جریان آزمایش بنچمارک، عملکردی دوبرابر سریع تر از کسکید لیک از خود نشان دهد.

AMD از اولین خانواده کارت گرافیک مبتنی بر معماری Navi رونمایی کرد

AMD در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۹ محصولات متعددی در حوزه ی پردازش معرفی کرد که کارت گرافیک مبتنی بر پردازنده Navi از مهم ترین آن ها محسوب می شود.

به گزارش زومیت، AMD بخش اصلی سخنرانی نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۹ را به نسل سوم پردازنده های رایزن و معماری Zen 2 در آن ها اختصاص داد. درکنار این پردازنده  ها، اشاره ای هم به معماری جدید پردازنده های گرافیکی این شرکت یعنی Navi و محصولات مبتنی بر آن شد. البته جزئیات زیادی از محصول آتی شرکت منتشر نشد، اما کلیاتی را در مراسم AMD شاهد بودیم که اطلاعات اولیه پیرامون کارت های گرافیک جدید این شرکت را ارائه می کند. شایان ذکر است محصولات معرفی شده به زودی به بازار عرضه خواهند شد.

اولین کارت های گرافیک که از معماری Navi استفاده می کنند، به نام Radeon RX 5700 به بازار عرضه خواهند شد. تاریخ عرضه ی این کارت ها ماه ژوئیه اعلام شد. معماری جدید، ۲۵ درصد بهبود عملکرد را در هر هسته به همراه خواهد داشت. به علاوه، بازدهی مصرف انرژی نیز با استفاده از فناوری جدید بهبود ۵۰ درصدی پیدا می کند. این میزان بهبود، نسبت به نسل کنونی معماری AMD یعنی Vega خواهد بود.

خانواده ی جدید محصولات AMD، علاوه بر به کارگیری معماری Navi برای اولین بار، اولین محصولاتی خواهند بود که از حافظه ی GDDR6 بهره می برند. درنهایت جزئیات بیشتری از خانواده ی جدید محصولات AMD منتشر نشد و شرکت تنها به مقایسه ی کارت های جدید با محصول انویدیا یعنی GeForce RTX 2070 پرداخته شد. مقایسه با اجرای بازی Strange Brigade صورت گرفت که به نوعی بازی محبوب AMD محسوب می شود.

نگاهی به معماری پردازنده ی گرافیکی Navi

با وجود اینکه AMD برخلاف پردازنده های رایزن، اطلاعات زیادی از پردازنده های گرافیکی منتشر نکرد، می توان باتوجه به همین داده های اولیه، اطلاعاتی بهتر از ساختار معماری جدید شرکت به دست آورد. AMD در سال ۲۰۱۶ آخرین اطلاعات را از معماری جدید پردازنده ی گرافیکی خود منتشر کرده بود و تنها ادعا شد که معماری جدید، پشتیبانی بهتری از نسل بعدی حافظه خواهد داشت.

AMD در طراحی معماری دو حوزه ی اصلی را مد نظر قرار داد. آن ها فرایند تأثیرگذارتر در ارتباط بین پردازنده ای (IPC) و همچنین بازدهی بالاتر در پهنای باند حافظه را به عنوان اهداف اولیه در نظر گرفتند. در بخشی که شرکت به نام معماری Radeon DNA می شناسد، ادعا شد که واحدهای پردازش برای بهبود بازدهی دوباره طراحی شده  اند. به علاوه درکنار همه ی بهبودها، ابعاد محصولات تغییر خاصی نکرد و در هر CU (هسته ی معماری پردازنده ی گرافیکی) از ۶۴ پردازنده  ی جریانی استفاده خواهد شد. استفاده از DNA برای معماری پردازنده ها می تواند فرایندی به صورت برندسازی برای جایگزینی نام قبلی معماری یعنی GCN باشد. شاید هم آن ها واقعا معماری را در سطوح جزئی تر تغییر داده اند و باید از همین نام برای طراحی های جدید استفاده می کردند.

در نتیجه ی بهبودهایی که طراحی ایجاد شد، هر هسته ی مبتنی بر معماری Navi، عملکردی ۲۵ درصد بهتر از هسته با معماری Vega خواهد داشت. داده های AMD براساس آزمایش های داخلی شرکت ارائه می شود. در این آزمایش ها حدود ۳۰ بازی با رزولوشن ۲۱۶۰*۳۸۴۰ و بالاترین تنظیمات گرافیکی آزمایش شدند. نتایج به دست آمده نشان می دهد که AMD به موفقیتی مهم در IPC پردازنده های گرافیکی دست پیدا کرده است که در چند سال گذشته بی سابقه بود.

متمرکز کردن جریان های گرافیکی یکی دیگر از بخش های طراحی معماری در AMD بود که در سخنرانی نمایشگاه کامپیوتکس به آن اشاره شد. چنین فرایندی به منظور بهبود IPC و همچنین بالا بردن سرعت فرکانس پردازنده انجام شد. نتایج آزمایش های شرکت نشان می دهد که این روند توانست عملکرد کارت های Radeon VII را بهبود بدهد و به ۱۷۵۰ مگاهرتز برساند.

افزایش عملکرد و کاهش مصرف انرژی در معماری Navi به دست می آید

جریان های گرافیکی برای بهبود فرایندهای پردازنده های قوی اهمیت بالایی دارند. AMD ادعا می کند که زیرسیستم های کش در Navi عملکرد بالاتر و تأخیر پایین تری نسبت به معماری Vega دارند و همچنین مصرف انرژی نیز در آن ها کمتر است. این شرکت همیشه در بحث کش و حافظه با چالش هایی رو به رو بود و بهبود احتمالی در معماری جدید، نقطه ی عطفی در محصولات آن ها خواهد بود. البته معماری Vega هم ساختار کش بهینه داشت و به نظر می رسد در معماری جدید،  سطوح کش کردن اطلاعات بهبود پیدا کرده باشد.

کنترلرهای اختصاصی حافظه ی AMD در معماری جدید بهبود پیدا کردند. در کنفرانس خبری که پس از سخنرانی دکتر لیزا سو در رویداد AMD نمایشگاه کامپیوتکس برگزار شد، اطلاعاتی از کنترلرهای جدید حافظه در اختیار رسانه ها قرار گرفت. کارت های سری RX 5700 که به زودی به بازار عرضه می شوند، از حافظه ی GDDR6 بهره خواهند برد که بهبودی جدی در پهنای باند نسبت به حافظه  های GDDR5 Polaris کنونی خواهد بود.

شایان ذکر است کارت های جدید مبتنی بر Navi از PCI Express 4.0 پشتیبانی می کنند. این دومین بار خواهد بود که شرکت، پردازنده های گرافیکی با کاربر PCIe 4.0 عرضه می کند؛ قبلا پردازنده های Vega 20 چنین قابلیتی داشتند. البته نمونه های قبلی تنها در کارت ها ی مخصوص Radeon Instinct عرضه می شدند و محصولات جدید برای اولین بار، پشتیبانی را به محصولات مخصوص مصرف کننده آوردند.

برای استفاده از قابلیت PCI Express 4.0 نیاز به میزبان با قابلیت پشتیبانی از این ارتباط را خواهید داشت. البته AMD این قطعه را نیز به مشتریان ارائه می کند. درباره ی بهبود بازدهی عملکرد با استفاده از قابلیت اتصال جدید نمی توان اظهارنظر کرد. البته درحال حاضر می دانیم که محصولات حرفه ای AMD و انویدیا با قابلیت اتصالی PCI 3.0 نیز مشکلی در بازی های حرفه ای ندارند. به هرحال باید منتظر باشیم تا بازدهی بهبودهای عملکردی را در نسل اول محصولات مبتنی بر Navi شرکت AMD ببینیم.

بازدهی انرژی یکی از مهم  ترین بخش های دیگر بهبود عملکرد در معماری جدید AMD محسوب می شود. با ترکیب تغییرات جدید معماری و فرایندهای ۷ نانومتری TSMC،  شرکت سازنده ادعای بهبود مصرف انرژی به میزان ۵۰ درصد دارد. بازدهی مصرف انرژی همیشه پاشنه ی آشیل AMD دربرابر انویدیا بود و پیشرفت های جدید می تواند رقابت غول های پردازش گرافیکی را جذاب تر کند.

ادعاهای AMD مبنی بر بهبود عملکرد انرژی هیچ توصیف کاملی از سوی شرکت به همراه نداشت. مشخص نیست که آیا بهبود نسبت به معماری Vega با فرکانس یکسان ادعا می شود یا توان طراحی گرمایی مبنای مقایسه بوده است. به هرحال روندهای گذشته در محصولات AMD نشان می دهد که بهبود مصرف انرژی به فرکانس و نوع پردازنده ها بستگی دارد. آن ها قبلا در پردازنده های پلاریس با معماری وگا، عملکرد پردازنده را در اولویت قرار داده بودند که منجر به افزایش مصرف انرژی شده بود.

کارت گرافیک رادئون RX 5700

AMD در رویداد کامپیوتکس علاوه بر پرداختن به معماری پردازنده های گرافیکی، اطلاعات زیادی را هم درباره ی اولین کارت های گرافیک مبتنی بر Navi ارائه کرد. این معماری در خانواده ی RX 5000 عرضه خواهد شد. نام گذاری جدید نشان می دهد که شرکت پس از نام هایی همچون Vega و Radeon VII مجددا به نام های متشکل از اعداد روی آورده است. انتخاب عدد ۵۰۰۰ برای نام گذاری سری جدید نیز به مناسبت ۵۰ سالگی شرکت AMD انجام گرفت. به علاوه آخرین مرتبه ای که عدد ۵ هزار در نام محصولات شرکت استفاده شد، ۱۰ سال پیش و در کارت های HD 5000 بود که با استقبال بالایی رو به رو شدند. شاید آن ها قصد دارند از نام گذاری مشابه برای جذب بیشتر مخاطب در نسل جدید استفاده کنند.

اولین محصول خانواده ی RX 5000 به نام RX 5700 و در ماه ژوئیه عرضه خواهد شد. شرکت سازنده، در رویداد معرفی پردازنده ی استفاده شده در این کارت ها را نیز نمایش داد. باتوجه به نام گذاری های قبلی آن ها می توان پیش بینی کرد که پردازنده ی جدید به نام Navi 10 یا نامی مشابه معرفی شود.

درنهایت با اینکه اطلاعات دقیقی از نرخ عملکردی محصولات جدید منتشر نشد، رویداد کامپیوتکس فرصتی بود تا کارت های جدید را با خانواده ی رقیب ۵۰۰ دلاری یعنی انویدیا جی فورس RTX 2070 مقایسه کرد. باتوجه به مقایسه ی تبلیغاتی انجام  گرفته می توان ادعا کرد که محصولات AMD بهبودی ۱۰ درصدی نسبت به کارت های متوسط رو به بالای انویدیا دارند. اطلاعات جزئی بیشتر درباره ی کارت گرافیک های جدید AMDدر رویداد پیش روی E3 منتشر خواهد شد.

مایکروسافت میت‌ بوک ایکس پرو را از ویندوز استور حذف کرد

مایکروسافت در سکوت کامل، لپ تاپ میت بوک ایکس هواوی را از فروشگاه ویندوز استور حذف کرد و به نوعی دیگر به فرمان ترامپ چراغ سبز نشان داد.

به گزارش زومیت، پس از آنکه گوگل خبر از تحریم هواوی داد، حال مایکروسافت نیز لپ تاپ های هواوی رو به صورت کاملا بی صدا از ویندوز  استور حذف کرده است. اخیرا ترامپ دستور داده تا شرکت های آمریکایی از ارائه ی خدمات به شرکت های چینی خودداری کنند. هم اکنون به دلیل تصمیم ترامپ، گوگل امکان استفاده از سیستم عامل موبایلی اندروید را از هواوی سلب کرده است، اما ردموندی ها در رابطه با تداوم ارائه ی گواهی استفاده از ویندوز هنوز سکوت اختیار کرده اند.

میت بوک ایکس پرو هواوی یکی از بهترین لپ تاپ های ویندوزی است که هم اکنون در کشور آمریکا در دسترس مشتریان قرار دارد، اما بدون قابلیت استفاده از سیستم عامل ویندوز، نمی توان این لپ تاپ را جایگزینی مناسب برای مک بوک های اپل یا لپ تاپ های اسپکتر ایکس ۳۶۰ اچ پی و حتی لپ تاپ های سری سرفیس مایکروسافت در بازار خواند. ظاهرا مایکروسافت فروش لپ تاپ میت بوک ایکس پرو هواوی را ازطریق فروشگاه آنلاین خود متوقف کرده است.

هم اکنون نام میت بوک ایکس پرو به طرز مرموزی از فهرست محصولات مایکروسافت حذف شده و اگر در فروشگاه ویندوز استور نام این محصول را جست وجو کنید، هیچ نتیجه ای نخواهید یافت. البته امکان پیدا کردن این لپ تاپ ازطریق کَش هفته ی قبل گوگل همچنان وجود دارد. ورج اعلام کرده که خرده فروشی های مایکروسافت همچنان لپ تاپ های سری میت بوک ایکس هواوی را که در انبار آن ها موجود است، به فروش می رسانند.

در صورتی که مایکروسافت گواهی استفاده از سیستم عامل ویندوز را در اختیار هواوی قرار ندهد، کسب وکار سرورهای این شرکت نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. هر دو شرکت مایکروسافت و هواوی از یک راهکار ابری هیبریدی برای مایکروسافت آژور مبتنی بر سرورهای هواوی که تحت لیسانس مایکروسافت قرار دارند، بهره می گیرند. اینتل و کوالکام نیز مجبور به اطاعت از دستور اخیر دولت آمریکا هستند. در شرایطی که هواوی پردازنده  و مودم  های مخصوص به خود را برای استفاده در گوشی های هوشمند توسعه داده است، اما اینتل تراشه های مورد نیاز این شرکت چینی را برای راه اندازی سرورها و همچنین تولید لپ تاپ های این شرکت تأمین می کند. بنابه گزارش های موجود، هواوی از مدتی قبل اقدام به انبار کردن تراشه های مورد نیاز خود کرده بود و بنابراین برای تحریم اتخاذشده توسط دولت آمریکا آمادگی دارد.

درحالی که هواوی یک مهلت ۹۰ روزه از جانب آمریکا دریافت کرده است تا در این بازه ی زمانی بتواند به روزرسانی های مورد نظرش را برای دستگاه های اندرویدی ارائه  داده و همچنین کار روی شبکه ها و تجهیزات مورد نظرش را ادامه دهد، اما به نظر می رسد این مهلت شامل اجازه ی استفاده از لایسنس ویندوز در لپ تاپ های هواوی نمی شود.

هوش مصنوعی گوگل موفق به شناسایی سرطان ریه شد

گوگل هوش مصنوعی خود را برای پیش بینی سرطان ریه آموزش داد. مدل جدید هوش مصنوعی گوگل، تشخیص زودهنگام و کم نقص سرطان ریه را ممکن می کند.

به گزارش زومیت، سرطان ریه به عنوان یکی از کشنده ترین نوع سرطان  در جهان شناخته می شود. این سرطان سالانه جان بیش از ۱.۷ میلیون نفر را می گیرد. آمار مرگ و میر در سرطان ریه، بیش از سرطان های سینه، پروستات و روده بزرگ است. مشکل اصلی در درمان سرطان این است که معمولاً مرحله بیماری در زمان تشخیص، پیشرفته  است و احتمال موفقیت مداخلات درمانی کم است. گوگل قصد دارد تا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی جدید خود این روند را تغییر دهد و امیدوار است بتواند پیش بینی سرطان ریه را هرچه دقیق تر امکان پذیر سازد.

برای تشخیص سرطان ریه، رادیولوژیست ها از تصویربرداری CT برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نوع و درجه بیماری استفاده می کنند و معمولا صدها تصویر از یک CT بررسی می شود. مدل جدید هوش مصنوعی گوگل می تواند پیش بینی بدخیمی سرطان ریه، بافت های بدخیم ظریف و ندول ریوی (lung nodules) را شناسایی کند که اغلب دشوار است. همچنین، هوش مصنوعی می تواند سرعت رشد بافت مشکوک را با بررسی اسکن های قبلی تشخیص دهد.

برای آزمایش این مدل جدید، هوش مصنوعی گوگل  تعداد ۴۵,۸۵۶ سی تی اسکن قفسه سینه را مورد بررسی قرار داد. نتایج این بررسی با نتایج تحقیق ۶ رادیولوژیست تأییدشده توسط هیئت مدیره مقایسه شدند. در اولین بررسی ها، هوش مصنوعی گوگل موفق شد تا نسبت به رادیولوژیست ها، ۵% بیشتر موارد سرطانی را شناسایی کند. همچنین موفق شد تا میزان شناسایی اشتباه نتایج آزمون را که به آن مثبت کاذب (false-positive) گفته می شود، بیش از ۱۱ درصد کاهش دهد. در تفسیر نتایج آزمون، مثبت کاذب به حالتی گفته می شود که شخصی سالم است و به اشتباه بیمار تشخیص داده می شود.

مدل جدید هوش مصنوعی گوگل لازم است قبل از به کارگیری، در تحقیقات و آزمایش های بالینی بیشتری مورد آزمایش قرار گیرد. اگرچه، گوگل نتایج اولیه این مدل جدید را دلگرم کننده اعلام کرده است. به گفته ی شرکت ردموندی، تنها ۲ تا ۴ درصد از بیماران واجد شرایط در ایالات متحده برای سرطان ریه بررسی شدند. گوگل امیدوار است این مدل جدید نیز مانند دیگر مدل های شناسایی بیماری مبتنی بر هوش مصنوعی او بتواند تشخیص زودهنگام سرطان ریه را ممکن سازد.

IBM هوش مصنوعی واتسون را برای بهبود کشاورزی راه اندازی می کند

IBM قصد دارد تا از هوش مصنوعی واتسون برای آینده بهتر صنعت کشاورزی استفاده کند. هوش مصنوعی واتسون با ترکیبی از فناوری های مختلف روشی نوین را به کشاورزان ارائه خواهد کرد.

به گزارش زومیت،  هدف آی بی ام از به کارگیری Watson Decision Platform در کشاورزی، فراهم کردن اطلاعات چندگانه با روشی نوین در كاشت، داشت و برداشت محصولات است.

آی بی ام امیدوار است که هوش مصنوعی واتسون بتواند به عنوان نسخه ای جهانی از فناوری شناختی این شرکت، آینده ی محصولات کشاورزی و مواد غذایی را بهبود بخشد.

پلتفرم تصمیم گیری واتسون (Watson Decision Platform) در کشاورزی، فناوری هایی همچون پیش بینی تجزیه و تحلیل ها، هوش مصنوعی، اطلاعات هواشناسی و سنسورهای اینترنت اشیا (Internet of Things) معروف به IoT را باهم ترکیب می کند تا به کشاورزان، اطلاعات و روش های بهتری را در فرایندهای شخم زدن، کاشت، سم پاشی و برداشت محصول ارائه کند.

همچنین، فناوری کشاورزی مبتنی بر واتسون آی بی ام، شامل ارائه مدل های زراعی برای محصولاتی مانند ذرت، گندم، سویا، جو و سیب زمینی است. این مدل ها براساس منطقه ی جغرافیایی نیز بهینه سازی شده اند.

آی بی ام پیش بینی می کند که به طور متوسط روزانه هر مزرعه حدود ۵۰۰ هزار داده تولید می کند. شرکت آی بی ام بر این باور است که جمع آوری داده ها، به کارگیری فناوری یادگیری ماشین و داده های محیط زیستی می توانند بهترین روش را در حوزه کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار دهند. هوش مصنوعی واتسون در کشاورزی از  IBM PAIRS Geoscope استفاده می کند. این قابلیت شامل مجموعه ای از داده های جغرافیایی تهیه شده از ماهواره ها، هواپیماهای بدون سرنشین، پروازها، مدل های هواشناسی و سنسورهای IoT می شود.

منحصرا، آی بی ام با راه اندازی فناوری Weather Signals که یکی از فناوری های هوش مصنوعی است قصد دارد تا نحوه واکنش کشاورزان به تغییرات آب و هوایی را پیش بینی کند. همچنین شرکت ها می توانند از فناوری سیگنال های هواشناسی (Weather Signals) برای بهتر کردن برنامه ریزی تولید، تدارکات، موجودی و زنجیره تأمین استفاده کنند.

سیگنال های هواشناسی (Weather Signals) با فناوری تجزیه و تحلیل داده ها مانند Tableau ادغام خواهد شد. سپس آن ها برمبنای اطلاعات تاریخی منطقه ای موجود با داده های تاریخی The Weather Company برای در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل تر ترکیب می شوند. به گفته آی بی ام، نتایج تجزیه و تحلیل داده های هواشناسی در صنایع مختلف به کار گرفته می شود.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to معرفی جدیدترین محصولات amd و آخرین اخبار دنیای هوش مصنوعی در نهمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی اخبار کامپیوتر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    چهار × 2 =

    لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *