گزارشی از همایش ثبت ملی بیماری‌های تحلیل رونده شبکیه. در گردهمایی علمی اجتماعی سراسری نابینایان چه گذشت

گردهمایی ثبت ملی بیماری‌های تحلیل رونده شبکیه در ایوان شمس تهران برگزار شد. از هفته‌ها قبل مرکز تحقیقات چشم دانشگاه شهید بهشتی و مؤسسه ایرانسر نور کار اطلاع رسانی و دعوت نابینایان و کم بینایان را برای شرکت در این همایش آغاز کرده بودند و ما اینک شاهد حضور بیماران و والدین آنها در گردهمایی بودیم. نمی‌خواهم از حضور مسئولان وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی و مجمع خیرین سلامت بگویم که مثل همه اینگونه برنامه‌ها آمدند و صحبت کردند از لزوم توجه به این قشر و لزوم هماهنگی بیشتر بین ارکان دولت بلکه می‌خواهم از کسانی بگویم که از سراسر کشور با صدها امید و آرزو آمدند تا ببینند مسئولان برای آنها چه کرده‌اند.
برف بشدت می‌بارید.کسانی که از ترافیک سنگین تهران رهایی می‌یافتند و خود را به ایوان شمس می‌رساندند کم‌کم وارد محوطه سالن می‌شدند. چند غرفه؛ محصولات خود را به میهمانان عرضه کرده بودند و میهمانان مشغول دیدن غرفه‌ها بودند مادری مرا راهنمایی می‌کند که به صندلی نخورم او همراه یکی از مخاطبان روزنامه به اینجا آمده است. قدرت‌الله چراغی از قم آمده بود ببیند به قول خودش اینجا چه خبر است. می‌گفت تو فامیل ما دیگه نابینایی دو رقمی شده و از این شاکی بود که هر چند خانواده‌ها متوجه شده‌اند نابینایی که بین فرزندانشان می چرخد ارثی و ژنتیکی است باز هم ازدواج فامیلی انجام می‌شود و باز هم نابینایی است که تولید می‌شود.
چراغی می‌گوید: نمی‌دانم. چرا و به چه قیمتی و تا کی این جریان ادامه خواهد داشت و ادامه می‌دهد: از ما دیگه گذشته اما آمده‌ام اطلاعات خود را بیشتر کنم تا اگر کسی در این زمینه سؤالی داشت بتوانم او را راهنمایی کنم. او در عین حال از طرح تحقیقاتی تشخیص ژنتیکی بیماران شبکیه در بیمارستان لبافی‌نژاد خبر نداشت البته به این دوست عزیز گفتم که «ایران سپید» تا حال چندین باردر این باره گزارش داده و دوستان نابینا را به سمت بیمارستان لبافی‌نژاد راهنمایی کرده. و چرا او ندیده؟ می‌گوید البته به بخش‌های پزشکی روزنامه علاقه ندارد و موضوع حرف را عوض می‌کند.
اما تا شروع برنامه به سراغ غرفه‌هایی که داخل سالن هستند می‌روم، غرفه‌ای برای وسایل کمک بینایی وجود دارد. علیرضا پرند، بینایی سنج پشت یک میز به سؤالات مراجعه‌کنندگان و از جمله من پاسخ می‌دهد. یک سری بزرگ نما که به کار کم بینایان می‌آید، فیلترهایی که نسبت به نور آفتاب و نورهایی که در محیط وجود دارد حساس است،فیلترهای رنگی مثل زرد ،قهوه‌ای و… که نورهای مضر محیط را می‌گیرد و به محیط رنگ می دهد که افراد کم بینا بهتر بتوانند ببینند. به گفته پرند فیلتر زرد خیلی تضاد ایجاد می‌کند یعنی بین زمینه و پس زمینه خیلی تفاوت ایجاد می کند و خواندن را راحت‌تر می‌سازد. البته در این غرفه تنها کار مشاوره به متقاضیان انجام می‌شود و کسانی که تمایل به خرید دارند باید روزهای شنبه از 8 صبح تا 12 ظهر به درمانگاه بینایی سنجی بیمارستان لبافی‌نژاد مراجعه کنند. فیلترهای رنگی طلقی؛ قابی به شکل عینک بود که روی عینک فرد کلید می‌شد یا اگر کسی عینک نداشت به فرم عینک به او ارائه می‌شد. متصدی غرفه می‌افزاید: اگر فرد بخواهد عینکی همیشگی داشته باشد برایش شیشه‌های مخصوصی تهیه می‌کنیم و در این عینک سفارشی خصوصیاتی مانند نمره شیشه یا جاذب اشعه یو وی هم می‌تواند مد نظر باشد. وسیله دیگری که او معرفی می‌کند ویدئو ماگنیفایری مانند صفحه تلفن همراه است که بزرگنمایی آن از 2 تا 20 بسته به نیاز فرد قابل تغییر است. مدل پنج اینچ این وسیله با قیمت چهار میلیون و مدل ده اینچ با قیمت 10 میلیون در دسترس است.
غرفه‌هایی به کتاب‌هایی در زمینه توانبخشی نابینایان اختصاص داشت و در کنار آن غرفه یک مؤسسه آموزشی قرار دارد. ادریس فتحی از دوستان نابینا مدیر بخش دانش‌آموزان استثنایی این مؤسسه در پشت میز است. او می‌گوید: خدمات این بنیاد برای دانش‌آموزان نابینا کلاً رایگان است. آنها را ثبت‌نام می‌کنیم و در سراسر کشور آزمون‌ها به‌صورت رایگان برایشان انجام می‌شود. آقای فتحی در مقطع دکترا و در رشته مدیریت آموزشی دانشگاه تهران تحصیل می‌کند. او می‌گوید این بنیاد دانش‌آموزان عادی را به شرطی بورسیه می‌کند که معدل بالای 18 داشته باشند یا خانواده شان بضاعت مالی تحصیل فرزندشان را نداشته باشد اما این دو شرط در مورد دانش‌آموزان استثنایی برداشته شده و این دانش‌آموزان بورسیه بنیاد هستند و هیچ پولی پرداخت نمی‌کنند. ما برای نابینایان کتاب‌های صوتی شامل خلاصه درس، تست و سؤالات چهار گزینه‌ای سال‌های قبل و هر آنچه که بچه‌های بینا استفاده می‌کنند را تولید می‌کنیم و به‌صورت رایگان در اختیارشان قرار می دهیم همچنین برای آنها مشاوره‌های ویژه داریم که توسط نابینایانی که رتبه‌های برتر کنکور هستند انجام می‌شود. در حال حاضر نیز شش نفر نیروی مشاور نابینا و کم بینا داریم که رتبه‌های دو رقمی و یک رقمی کنکور هستند و به‌صورت تلفنی به بچه‌ها در سراسر کشور مشاوره می‌دهند. فتحی ادامه می‌دهد: آزمون‌های ما دو هفته یکبار برگزار می‌شوند و ما در پایان آزمون سی‌دی همان جلسه را که قبلاً آماده کرده‌ایم در اختیار نابینایان قرار می‌دهیم. همچنین برای نابینایان حوزه‌های خاص آزمون داریم و هر سی چهل نفر را در مدارس نابینایی جمع و برایشان آزمون برگزار می‌کنیم .بنیاد علمی آموزشی از سال 84 وقف عام شده و از آن زمان این خدمت برای دانش آموزان استثنایی انجام می‌شود. بعلاوه فرزندان کسانی که معلولیت دارند نیز می‌توانند از خدمات مشابهی استفاده کنند به شرط آنکه پدر یا مادر در سازمان بهزیستی پرونده داشته باشد.بنیاد همه مقاطع را از ششم تا آخر دبیرستان پوشش می‌دهد و حدود پنجاه عنوان کتاب ضبط شده در آن برای نابینایان موجود است. فتحی می‌افزاید: کتاب‌های این فرزندان نیز تا سقف 100-150 هزار تومان به رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد. ما هر سال از بچه‌های نابینا و کم بینا که رتبه زیر 1000 به دست آورده‌اند در جشن نخبگان کشوری که رتبه یک رقمی دارند تجلیل می‌کنیم.
در سالن افراد نابینا و کم بینا و والدین آنها کم کم جمع می‌شوند برنامه به‌دلیل بارش برف تأخیر دارد و این فرصتی به دست می‌دهد تا با برخی از آنها هم کلام شوم. در اینجا لفظ نابینا و کم بینا به‌کار نمی‌آید و بیشتر همه تمایل دارند بیمار خطاب شوند نه از این منظر که همایش جنبه پزشکی دارد بلکه از این نظر که تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان تا حال خود را نابینا یا کم‌بینا ننامیده‌اند و مشکلشان را بیماری شبکیه معرفی می کنند.
آنها آمده‌اند بیشتر از بیماری خود بدانند و بیش از هر چیز راهی برای درمان جست‌و‌جو می‌کنند. دختر 29 ساله‌ای که «اشتارگات» دارد و از طریق اینترنت عضو مؤسسه حمایت از این بیماران شده می‌گوید از 14 سالگی متوجه مشکل بینایی ام شدم و در 18 سالگی بخش زیادی از بینایی ام را از دست دادم. به سختی درس خوانده و بیش از 10 دقیقه نمی‌تواند به کتاب نگاه کند اما به‌دنبال آموزش خط بریل نمی‌رود با کتاب صوتی هم نتوانسته ارتباط برقرار کند.
خانم دیگری که «آرپی» است مترجم زبان انگلیسی بوده اما به‌دلیل افزایش شدت نابینایی کارش را از دست داده. او نیز بریل نمی‌داند. آقای 55 ساله‌ای کمی جلوتر نشسته او هم آرپی دارد و دید تونلی پیدا کرده اما نه با بریل و نه با عصا آشنایی ندارد و دلیلی هم برای استفاده از آن نمی‌بیند. خانمی که به تازگی با فردی نامزد کرده که به‌دلیل آرپی طی دو سال گذشته به‌طور مطلق نابینا شده و آمده بیشتر در مورد شرایط درمان بیماری همسرش بفهمد. مادری که دخترش چند سالی است به طور کامل نابینا شده. او از کرمان خودش را به همایش رسانده دخترش حتی حاضر نیست در چنین جمعی به‌عنوان نابینا حضور یابد و مادر آمده در مورد درمان مشکل دختر، اطلاعات بیشتری بگیرد. و پدری که با اندوه فراوان از پسر نابینایش می‌گوید که الان 15 سال دارد و به‌دلیل اوج گرفتن شدت مشکل؛ امسال وارد مدرسه نابینایان شده. بشدت نگران راه رفتن او با عصا و اشتغالش و حتی ازدواجش در آینده است.همه و همه اینها قربانیان ازدواج‌های فامیلی هستند. آنچه هنوز در اغلب شهرهای ایران به‌عنوان یک فرهنگ اصیل ترویج می‌شود.
یکی می‌گوید پدربزرگ مادربزرگ من یادشان هست در فامیل یکی نابینا بوده و دیگر هیچ.
در لا به لای برنامه‌ها هر جا سخن از مشکلات نابینایان و… می‌شد صدای گریه آنان که نشسته بودند نشان از کسانی می‌داد که باید بزودی با این واقعیت که کم بینا یا نابینا هستند روبه‌رو و آن را بپذیرند اما برایشان سخت است همه جسته و گریخته با مرکز تحقیقات چشم دانشگاه شهید بهشتی که در بیمارستان لبافی‌نژاد فعالیت می‌کند آشنا هستند و برای انجام معاینات چشم پزشکی و آزمایش ژنتیک به آنجا مراجعه کرده‌اند.  آزمایش‌هایی که برای تعیین نوع ژن‌های مولد بیماری‌های تحلیل رونده شبکیه با همکاری مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا انجام می‌شود تا تصویری روشن از وضعیت این بیماران در ایران به‌دست آید تا بر پایه آن بتوان ابتدا در جهت پیشگیری از بروز موارد جدید نابینایی در کشور برنامه‌ریزی کرد و در آینده برای درمان در کشور و خارج از آن کارهایی را آغاز کرد. هرچند این همایش در نوع خود اولین گردهمایی با حضور به اصطلاح بیماران و دست اندرکاران امور پزشکی بود اما آنچه حلقه مفقوده این جمع برای رسیدن به نتیجه مطلوب است وجود و حضور خیرین علاقه‌مندی است که کار خیر را نه برای نام بلکه برای زندگی بخشیدنی دوباره به انسان هایی دردمند که پناهی جز توان علمی متخصصان کشور ندارند انجام می‌دهند.همانکه در جای جای همایش به آن اشاره شد که خیرین ما اغلب دوست دارند پولشان را جایی هزینه کنند که نامشان بر سر در آن نوشته شود و کمتر به کارهای پژوهشی توجه دارند.
منبع: ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *