پرداخت مستمری به 800 هزار نفر از افراد دارای معلولیت. برای اجرای قانون حمایت از معلولان، 12 هزار میلیارد تومان نیاز است

جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه یک میلیون و 30 هزار نفر مستمری بگیر سازمان هستند گفت:از این تعداد 800 هزار نفرشان را معلولان تشکیل می دهند.
پهبد پورشبانان در نشست خبری خود که به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت برگزار شد گفت: بهزیستی کشور به عنوان متولی امور معلولان وظایفی را برعهده دارد و در واقع در این حوزه مطالبه گر است و با همکاری و مشارکت نهادهای غیردولتی اقداماتی را انجام می‌دهد. دستاوردهای خوبی در حوزه معلولان طی سالهای گذشته و در طول دولت تدبیر و امید بوجود آمده است که از آن جمله می‌توان به تصویب و ابلاغ قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اشاره کرد.
نسخه اولیه این قانون سالهای گذشته تهیه شد و در ادامه و به همت معلولان و سازمان‌های غیردولتی، سازمان بهزیستی و نمایندگان فراکسیون حقوق معلولان در مجلس لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال 96 تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و در ادامه نیز پس از تصویب این لایحه در مجلس و در نهایت در شورای نگهبان، اردیبهشت ماه 97 از سوی رئیس جمهور جهت اجرا به دستگاه ها و سازمان‌ها ابلاغ شد.در همین ارتباط به زودی دستورالعمل و آیین نامه قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت با همکاری بخشهای مختلف و سازمان‌ها تهیه و به زودی ابلاغ خواهد شد. این آیین نامه مراحل نهایی خود را می‌گذراند و پس از تصویب در کمیسیون دولت جنبه اجرایی پیدا می‌کند.
وی با اشاره به حمایت سازمان بهزیستی از افراد پشت نوبت و ورود آنها به چرخه حمایتی بهزیستی گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا ابتدای سال 96 جمعیت مستمری بگیری که ماهیانه حقوق دریافت می‌کردند 530 هزار نفر بودند که از این تعداد 80 درصد از آنها جامعه معلولان بودند که به واسطه توجه دولت تدبیر و امید و علی رغم کمبود منابع و اعتبارات و براساس قانون برنامه ششم توسعه منابع ارزشمندی برای ارتقای مستمری این افراد پیش بینی شد و در واقع از سال 96 مستمری مددجویان تحت پوشش بهزیستی 3.2 برابر افزایش پیدا کرد.
پورشبانان اضافه کرد: خوشبختانه با حمایت از دولت تدبیر و امید حمایتهای خوبی از اقشار ضعیف صورت گرفته است به طوری که در بودجه 97 منابع قابل توجهی در راستای مبارزه با فقر مطلق اختصاص پیدا کرده است که این رقم عبارت است از 7 هزار 700میلیارد تومان که در بودجه 97 اختصاص داده شده است.
علاوه بر افزایش مستمری ماهیانه مددجویان دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد و سازمان بهزیستی شاهد جهش افراد برخوردار از مستمری نیز بوده‌ایم به طوری که درسال 97 500 هزار نفر به جامعه معلولان اضافه شد و در حال حاضر یک میلیون و 30 هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که از این تعداد 800 هزار نفر از جامعه معلولان است که این نشان دهنده توجه دولت به معلولان و مشکلات آنها علی رغم همه محدودیت‌ها در منابع مالی است.
جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور  در ادامه با اشاره به برنامه ریزی سازمان بهزیستی کشور برای افزایش مستمری مددجویان گفت: برهمین اساس جلسات مکرری در حوزه وزارتی (تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و سازمان برنامه و بودجه در حال برگزاری است و این جلسات استمرار خواهد داشت و به طور قطع و براساس برنامه ششم توسعه در سال آینده شاهد رشد مستمری مددجویان خواهیم بود.
این نوید را از هم‌اکنون به جامعه هدف بهزیستی اعلام می کنیم که در سال آینده مستمری آنها افزایش پیدا می کند که البته در خصوص میزان و رقم افزایش مستمری باید در انتظار بودجه 98 دولت باشیم.البته در پی جلسات با رئیس سازمان برنامه و بودجه در قالب تبصره 14 لایحه بودجه 98 که اعتبارات ویژه ای برای این بخش پیش بینی خواهد شد.
وی به تحریم‌های ظالمانه آمریکا به ایران اشاره کرد و گفت: علی رغم همه تلاشهای صورت گرفته از سوی دولت اما این تحریم‌های ظالمانه اجازه نداد که مددجویان دستگاه های حمایت حلاوت و شیرینی افزایش مستمری را درک کنند و امیدواریم در سال آینده با تمهیدات پیش بینی شده شرایط خوبی برای حمایت از این افراد درنظر گرفته شود.
جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور  در ادامه با اشاره به سایر فعالیت‌های سازمان بهزیستی در بخشهای مختلف گفت: تأمین تجهیزات توانبخشی مسئولان از دیگر برنامه‌های سازمان بهزیستی بوده است که در سال 94 در این زمینه اعتباراتی پیش بینی شد و با توجه به تغییرات در نرخ ارز و افزایش قیمت وسایل کمک توانبخشی، رایزنی‌هایی با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت و در نهایت این سازمان اعتباراتی را برای جبران قیمت وسایل توانبخشی پیش بینی کرد.
پورشبانان تصریح کرد: برهمین اساس سازمان برنامه و بودجه متعهد شده است که اعتباراتی برای جبران افزایش هزینه‌های معلولان اختصاص دهد. علاوه بر اینکه در سال 98 بخشی از اعتبارات برای اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اختصاص خواهد یافت.
وی ادامه داد: در بحث نگهداری معلولان نیز ما در سال جاری با افزایش هزینه‌ها روبرو بودیم و با توجه به افزایش نرخ ارز، حقوق و دستمرد و همچنین وسایل توانبخشی و لوازم بهداشتی با افزایش چشم گیری روبرو شد و برهمین اساس یارانه‌ای برای جبران این هزینه‌ها اختصاص داده شد که بخشی از آن درسال 97 و بخش دیگری درسال 98 پرداخت خواهد شد.
جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور  به مشارکت بخش غیردولتی و اجرای برنامه‌های متعدد توسط این حوزه اشاره کرد و گفت: دو هزار و 200 مرکز خدماتی در سطح کشور فعالند که در این مراکز به 120 نفر از جامعه معلولان خدمت رسانی می‌شود.
از دیگر دستاوردهای سازمان بهزیستی می‌توان به طرح ارائه خدمات در منزل اشاره کرد که برهمین اساس ما تأکید ویژه ای بر ارائه خدمات در منازل به معلولان داشته و داریم و بنا داریم از نگهداری اردوگاهی به سمت نگهداری در منازل و خدمات مراقبتی گام برداریم و در واقع معلولان در منازل توسط اعضای خانواده و یا مراقبین آموزش دیده پرستاری شوند.
یکی دیگر از طرحهای خوب سازمان بهزیستی کشور راه اندازی خانه‌های کوچک با همکاری سایر خانه های پیشرو است که این خانه‌ها برای معلولان خفیف ذهنی پیش بینی شده است و در واقع معلولان بی سرپرست و بدسرپرست با شرایط اشاره شده در جمع‌های کوچک و در ابعاد خانواده نگهداری می‌شوند.
یکی از سیاستهای سازمان بهزیستی این است که از ارائه خدمات در مراکز شبانه روزی به سمت مراکز نگهداری روزانه گام بردارد و در این مسیر نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. در زمینه اشتغال پایدار معلولان نیز اقدامتی صورت گرفته است و در این رابطه نیز کارگاه‌هایی با حضور افراد دارای معلولیت متوسط و خفیف راه اندازی شده است که در این کارگاه‌ها امکان حرفه آموزی نیز برای این افراد فراهم شده است.
پورشبانان با اشاره به تسهیلات پیش بینی شده از سوی سازمان بهزیستی برای کارفرمایانی که از معلولان در واحدهای اشتغال استفاده می‌کنند اشاره کرد و گفت: در همین زمینه نیز بخشی از حق بیمه کارفرمایان توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود.
با پیگیری‌های صورت گرفته تمهیداتی نیز برای اشتغال جامعه هدف بهزیستی در سال 98 پیش بینی شده که خوشبختانه در تبصره 18 لایحه بودجه 98 دولت به این موضوع اشاره شده است.
یکی دیگر از اقدامات سازمان بهزیستی که در ماده 75 برنامه ششم توسعه نیز به آن اشاره شده است اجرای طرح‌ها و مشاوره‌های ژنتیکی قبل از ازدواج با هدف کاهش معلولیت زدایی است که در این زمینه نیز سازمان نقش پیشرویی را داشته است.
براساس آمار سالانه 25 الی 30 هزار معلول ناشی از مشکلات ژنتیکی متولد می‌شوند که قطعا با اجرای مشاوره‌های ژنتیکی قبل از ازدواج این آمار کاهش پیدا خواهد کرد.
از زمان اجرای مشاوره‌های ژنتیک قبل از ازدواج بیش از 200 هزار زوج در این مشاوره‌ها شرکت داشتند که این آمار قابل توجه و قابل قبولی است که امیدواریم در آینده نیز این رقم افزایش پیدا کند.
علاوه بر اجرای مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج برای زوجین، خانواده‌هایی دارای یک یا دو الی سه بچه معلول هم هستند می‌توانند به مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی مراجعه کنند و از برنامه‌های این مرکز برای تولد بچه های بعدی خود استفاده کنند.
پورشبانان همچنین به قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت: این قانون دارای سرفصلها و ماده‌های متعددی است و در واقع اجرای به یکباره آن امکان پذیر نیست. ولی برای اجرای کامل قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به رقمی حدود 12 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
ما بنا داریم براین اساس قانون اشاره شده را اجرا کنیم و در واقع در هر مرحله اعتبارات مورد نیاز نیز اختصاص یابد که برای اجرای بخشی از قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت درسال 98 نیاز به اعتبار دو هزار میلیارد تومانی است که این رقم به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد شده است. و پس از طی مراحل اداری و قانونی امیدواریم این رقم تخصیص یابد.
سازمان برنامه و بودجه نیز قول همکاری و مساعدت را برای اجرای فاز اول قانون حمایت از قانون معلولان را در سال 98 و اختصاص اعتبار مورد نیاز را داده است. طی پیگیری‌های صورت گرفته نیز در سال آینده اعتباراتی برای هزینه نگهداری معلولان و تجهیزات مورد نیاز آنها آموزش و حرفه آموزی و اشتغال آنها تخصیص خواهد یافت.
منبع: ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *