دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 30 دی ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در هفتاد و چهارمین شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

اپلیکیشن حمل و نقل دینگ معرفی شد

شرکت دینگ یکشنبه ی گذشته طی مراسمی از اپلیکیشن حمل و نقل دینگ در جهت سهولت در رفت و آمد شهروندان رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، این روزها شاهد رونمایی و معرفی اپلیکیشن های حمل و نقل درون شهری زیادی هستیم که هر کدام خدمات نوینی ارائه می دهند؛ دینگ یکی از جدیدترین اپلیکیشن ها در این زمینه است که با سرمایه گذاری گسترده و استفاده از چهره های شاخصی چون علی دایی که سهام دار بخشی از آن نیز هستند، پا به این عرصه گذاشته است.

در مراسم رونمایی از اپلیکیشن دینگ، علی دایی در سخنانی کوتاه به دلایل انتخاب دینگ اشاره کرد و گفت: پشت این اپلیکیشن یک سری جوان تحصیل کرده قرار گرفته اند. از آنجا که بزرگ ترین مشکل  کشور ما، بیکاری جوانان است، این شرکت می تواند در کاهش بیکاری و خدمات خوب به مردم، گامی بردارد و خدمات خوبی به مردم ارائه دهند و ایجاد اشتغال کند.

در ادامه امیر مظفر منشوریان، مدیر عامل دینگ درباره خدمات و توانمندی های دینگ گفت: همه ما از وضعیت نامطلوب هوای تهران باخبر هستیم؛ اما شاید ندانیم چه تعداد از افراد سلامتی و جان خودشان را برای آن از دست می دهند. طبق آمار، ۱۰ درصد مرگ و میرهای ایران ناشی از آلودگی هوا است و روزانه ۱۰ تا ۱۲ نفر در تهران جان خودشان را به این خاطر از دست می دهند.

به گفته ی وی، آلودگی هوا ۵۱۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد، هزینه بیماری ۲۱۰ میلیارد تومان و هزینه شیوع امراض ۴۱۰ میلیارد تومان برآورد شده است که همه این  موارد باعث می شود مسئولیت اجتماعی ما بالاتر برود.

منشوریان اعلام کرد: دینگ نسبت به مسافر، راننده، هوای سالم، امنیت و هر موردی که در حوزه حمل و نقل مسافر وجود دارد، تا حد ممکن احساس مسئولیت می کند. دینگ در وهله اول نسبت به مسافر و شهروندان خواسته تا با احترام برخورد کند. ما راننده بومی استخدام می کنیم و بانوان ناوگان مخصوص به خودشان را دارند.

مدیر عامل دینگ با اشاره به خدمات نوین این اپلیکیشن گفت: با استفاده از گزینه رزرو ساعتی دینگ در هر لحظه که بخواهید، می توانید شرایط اضطراری را مدیریت کنید و مثلا برای مراجعه به جاهای مختلف یک اتومبیل رزرو کنید که اینگونه به صرفه خواهد بود.

به گفته ی وی، در سفرهای چند مقصده قیمت بر اساس تعداد مقصدها محاسبه می شود؛ اما در سرویس در اختیار، خودرو به صورت ساعتی در اختیار مشتری قرار می گیرد و به این ترتیب در هزینه افراد صرفه جویی می شود.

منشوریان همچنین سرویس مقرون به صرفه دیگری را معرفی کرد؛ وی گفت: در گزینه دُنگی شما می توانید ماشین و سفر را به اشتراک بگذارید و بدین خاطر هزینه کم تری را پرداخت کرده و همچنین به کاهش آلودگی و ترافیک کمک کنید. بدین ترتیب که چند نفر که مقصد مشابهی دارند، از یک خودرو استفاده کنند و بدین خاطر هم هزینه برای هر مسافر کم تر می شود و هم از آن خودرو بهترین استفاده در حمل و نقل شهری صورت می گیرد.

به گفته منشوریان، با استفاده از پنل هایی که دینگ در اختیار شرکت ها و سازمان ها قرار می دهد، می توانند در هر لحظه موقعیت خودروها را ببینند و هر تعداد سفر بخواهند، درخواست بدهند. تمام سرویس های قبلی نیز برای آن ها در دسترس قرار گرفته است.

وی با اشاره به سیستم درآمدزایی دینگ گفت: در دینگ هرچه افراد تعداد سفر بیشتری انجام دهند، برای کسی که معرف آن ها بوده مبلغی شارژ شده و به حساب شان افزوده می شود.

منشوریان در مورد رانندگانی که در سرویس «میزبان» دینگ فعالیت می کنند، گفت: هزینه استهلاک خودرو از لنت ترمز تا روغن موتور و لاستیک بر اساس مسافتی که رانندگان طی می کنند به آن ها پرداخت خواهد شد.

راه اندازی سوپرمارکت آنلاین دکان با مشارکت یاران دریان

با رشد و گسترش روز افزون کسب و کارهای آنلاین در حوزه های مختلف، یک اپلیکیشن سوپرمارکت آنلاین با پشتوانه و تجربه قوی در بازار ایران ارایه شده است. بنابراین می توانید روی گوشی خودتان یک دکان باز کنید!

به گزارش زومیت، دکان با سرمایه گذاری شرکت های معتبر داخلی و بین المللی و مشارکت فروشگاه های زنجیره ای یاران دریان، به تازگی توانسته زنجیره تامین، توزیع و تمامی نرم افزارهای خود را آماده سفارش گیری انبوه کند تا تجربه خرید سریع، ساده و ارزان از یک سوپرمارکت اینترنتی را در تهران و به زودی سایر شهرهای کشور میسر کند.

با رشد و گسترش روز افزون کسب و کارهای آنلاین در حوزه های مختلف، بالاخره شاهد ورود یک اپلیکیشن سوپرمارکت آنلاین با پشتوانه و تجربه قوی در بازار ایران هستیم.

دکان با سرمایه گذاری شرکت های معتبر داخلی و بین المللی با مشارکت فروشگاه های زنجیره ای یاران دریان توانسته به تازگی زنجیره تامین، توزیع و تمامی نرم افزارهای خود را آماده سفارش گیری انبوه کند تا تجربه خرید سریع، ساده و ارزان از یک سوپرمارکت اینترنتی را در تهران و به زودی سایر شهرهای کشور میسر کند.

با توجه به استقبال کم سابقه و نرخ رشد بالای دکان در مدت زمان کوتاه فعالیت، انتظار می رود نام این اپلیکیشن به زودی در بین کسب وکارهای اینترنتی بیشتر شنیده شود.

برای رهایی از روش های سنتی خرید مایحتاج منزل و فرار از ترافیک و آلودگی هوای این روزهای تهران، دکان با ارائه محصولات سوپرمارکتی با قیمت مناسب و تحویل سریع و رایگان به منظور تامین نیازهای روزانه یک خانواده مدرن ایرانی طراحی شد و اخیرا در بسیاری از نقاط تهران شروع به کار کرده است.

در دنیای پر مشغله ی امروز و کمبود وقت افراد جامعه، سوپرمارکت آنلاین دکان با یک روش جذاب و اقتصادی، راهی برای صرفه جویی در زمان، هزینه و انرژی پیشنهاد می کند تا بتوان دقایقی بیشتر و بدون دغدغه را با اعضای خانمان سپری کنیم.

نظرات کاربران اپلیکیشن دکان در فضای مجازی نشان از کارآمدی و رضایتمندی کاربران آن دارد و عمدتا زوج های شاغلی که پس از یک روز کاری سخت و البته خسته کننده راهی منزل شده و با مهمانی سرزده رو به رو شدند، صاحبان کسب و کاری که از خرید های مکرر محل کار خود کلافه بودند، افراد مسن یا کودکان تنها در خانه ای که قادر به خرید نیستند، از این روش خرید استقبال کرده اند.

در شرایطی که ممکن است خرید سخت باشد، می توان روی قابلیت های دکان حساب کرد.

علاوه بر تخفیف های دائمی موجود، برگزاری فستیوال ها و جشنواره جوایز دوره ای نیز در افزایش محبوبیت اپلیکیشن دکان در مدت کوتاه بی تاثیر نیست.

موفقیت و رشد یک اپلیکیشن خرید محصولات سوپرمارکتی، تنها در ظاهر جذاب خلاصه نمی شود بلکه مدیریت زنجیره تامین و تحویل آن بسیار مهم تر است، اینکه بتوان بیش از ۵۰۰۰ محصول مختلف را با تخفیف و قیمت های ارزان تر نسبت به بازار در سبد خرید مصرف کننده قرار داد و سپس آن را در کمترین زمان ممکن به صورت رایگان به خریدار رساند، نیاز به تجربه یک تیم قوی در صنعت خرده فروشی، تامین و توزیع دارد.

امیدست که دکان به لطف بیش از یک دهه تجربه تیم خود در حوزه خرده فروشی، بتواند موجب ارتقاء سطح سرویس دهی به مشتریان، تسهیل فرآیند خرید و نهایتا تاثیر در کاهش سفرهای غیرضروری درون شهری شود.

چطور دکان را نصب و استفاده کنم؟

دکان را می توان به صورت مستقیم از سایت دکان دانلود کرد یا برای دریافت نسخه اندروید آن به کافه بازار و برای دریافت نسخه iOS به سیب اپ مراجعه کنید.

گفتنی است در اولین خرید با دکان می توانید از کد تخفیف MyDokan استفاده کنید تا علاوه بر تخفیفات دائمی، 5 هزار تومان مهمان دکان باشید!

به راحتی ویلای خودتان را رزرو کنید

قبل از ایجاد سایت و اپلیکیشن shab.ir، نبود فضای مطمئن برای اجاره روزانه ویلا در سفرهای داخلی محسوس بود.

به گزارش زومیت، انتخاب مکان مناسب برای اسکان، یکی از فاکتورهای مهم سفر محسوب می گردد. آیا می خواهید به شهر دیگر یا روستایی دور از شهر سفر کنید؟ هتل یا خانه ای مناسب برای اسکان شما وجود دارد؟ با خستگی راه و به همراه خانواده فرصت کافی برای یافتن اقامتگاه مناسب وجود دارد؟

سایت شب، سامانه آنلاین رزرو ویلا، امکانات متفاوتی را برای اجاره ویلا در شهر و یا روستای مورد نظر به شما می دهد.

مشاهده کامل تصاویر و اطلاعات به روز خانه های تایید شده، نظرات استفاده کنندگان قبلی اقامتگاه، نظافت حرفه ای، پشتیبانی ۲۴ ساعته و ارتباط مستقیم با میزبان، امکاناتی هستند که “شب” برای تجربه اقامت در خانه ای مثل منزل خودتان در هر کجا، در اختیارتان می گذارد.

از طريق  سایت “شب”، مي توانيد با انتخاب شهر مقصد و مدت اقامت سفر، ويلاي مورد نظر خود را در شمال، يا مكان انتخابي خود را در مشهد رزرو كنيد، یا یک آپارتمان در جزیره کیش برای سفرتان در نظر بگیرید.

اما اين بار با مبلغي كه براي يك اتاق در هتل پرداخت مي گرديد، مي توانيد يك منزل  دربست  با تمام وسايل، به طور كامل در اختيار داشته باشيد. گروه “شب”، در صدد فراهم كردن آرامش و راحتي هر چه بيشتر شما سفردوستان عزيز است.

یکی دیگر از مزایای سایت شب، پوشش خانه های مبله اجاره روزانه در سطح کشور است، چه اجاره ویلا در شمال و چه در باقی نقاط ایران، کرایه ویلا، اجاره خانه و آپارتمان های ویلایی اطراف تهران و شهرهای مختلف ایران هم اکنون قابل رزرو است.

تماس امن؛ سرویس جدید آوانک

تماس امن که یکی از سرویس های جدید ارائه شده توسط اپراتور پیام صوتی آوانک است به کاربران امکان می دهد بدون دیدن شماره تلفن همدیگر باهم تماس برقرار کنند.

به گزارش زومیت، در حقیقت از طریق این سرویس کاربران به هنگام تماس شماره همراه یکدیگر را نمی بینند و تماس آنها از طریق یک شماره ثابت برقرار می شود. این ویژگی که به تازگی در کشور معرفی شده است تنها توسط گوشی های هوشمند قابل استفاده است.

استفاده از تماس امن یکی از کاراترین و در عین حال کم هزینه ترین روش های افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران به هنگام برقراری تماس است که به همین علت با استقبال گسترده ای رو به رو شده است، امروزه قشر عظیمی از جامعه علاوه بر دارا بودن تلفن های همراه هوشمند عضو حداقل یک یا چند شبکه اجتماعی هستند و از این طریق با دوستانشان در ارتباط هستند. بعضی از افراد در شبکه های اجتماعی شان از عکس های شخصی استفاده می کنند و قطعا تمایلی به دیده شدن این عکس ها توسط افرادی به جز مخاطبان خود ندارند. برقراری تماس از روش معمولی و غیر امن می تواند باعث شود افراد به شماره تلفن و در نتیجه حساب های کاربری شخص تماس گیرنده دسترسی پیدا کنند و مزاحمت های احتمالی را در پی داشته باشد.

برای درک بهتر عملکرد این سرویس توجه شما را به مثال زیر جلب می کنیم:

پس از اجرا و راه اندازی تاکسی تلفنی های هوشمند گزارش های زیادی مبنی بر ایجاد مزاحمت توسط رانندگان برخی از این سرویس ها برای مسافران خانم منتشر شد و به همین علت برخی از تاکسی سرویس های هوشمند امکان تماس امن را برای ارتباط بین مسافران و رانندگان فعال کرده اند، بدین صورت که راننده و مسافر بدون دیدن شماره تلفن همدیگر و از طریق یک تلفن ثابت باهم تماس برقرار می کنند.

بدیهی است که استفاده از این سرویس (تماس امن) در تمامی کسب وکارهایی که وابسته به برقراری تماس تلفنی هستند میزان رضایت کاربر از سرویس ارائه شده را تا حدود زیادی افزایش می دهد و دغدغه و نگرانی سرویس دهنده را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد، چرا که با کاهش شکایات احتمالی مشتریان، سرویس دهنده قادر است وقت و انرژی خود را بر سایر جنبه های کار متمرکز سازد و در نتیجه عملکرد کلی را به طرز قابل توجهی بهبود بخشد.

آوانک اپراتور پیشگام پیام صوتی و نماینده رسمی مخابرات هم اکنون قادر به ارائه این سرویس به کسب وکارها است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این سرویس جدید آوانک می توانید از راه های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید:

1- مراجعه به وب سایت آوانک به آدرس www.avanak.ir

2- ارسال پیام به ادمین کانال تلگرام آوانک به آدرس @Myavanak

خرید و فروش آنلاین کتاب؛ داد و ستد فرهنگی

یکی از علائق کتاب خوان ها جست و جو در کتابفروشی ها است تا کتاب های مورد علاقه خود یا کتاب هایی که به تازگی به بازار راه پیدا کرده اند را یافته و با نویسندگان جدید آشنا شوند.

به گزارش زومیت، این کار به علاقمندان مطالعه حس خوب زندگی و یادگیری مدام را می دهد. این روزها با اینکه سرانه مطالعه در کشورمان در سطح پایینی قرار دارد اما هنوز افرادی هستند که مطالعه کتاب و روزنامه یکی از الویت های اصلی زندگی شان است و به اصطلاح تا چند صفحه کتاب و روزنامه نخوانند، شب ها خواب شان نمی برد.

با گسترش روز افزون اینترنت، این روزها بخشی از حضور فیزیکی انسان ها در کتاب فروشی ها برای یافتن کتابی که به دنبال آن هستند به جست  و جوی مجازی در سایت های فروش کتاب اختصاص یافته است که یکی از مزایای دنیای مجازی محسوب می شود. بدین ترتیب که علاوه بر صرفه جویی در وقت و عدم لزوم مراجعه به مکانی خاص برای یافتن آنچه که می خواهید، می توانید در هزینه های حمل و نقل خود نیز صرفه جویی کنید. ضمن اینکه با خرید آنلاین کتاب می توانید از تخفیف های ویژه برخوردار شوید و حتی هزینه ای بابت پیک و حمل و نقل کتاب نیز نپردازید و به راحتی کتابی که سفارش داده اید به دست تان برسد.

کتاب های دست دوم

یکی از کارهای پسندیده ای که این روزها شاهد آن هستیم، فرهنگ مبادله کتاب است. این مبادله چه به صورت رایگان باشد چه بابت آن هزینه ای دریافت شود، پسندیده است، چون با این کار کتاب های کمتری بعد از قدیمی شدن یا کهنه و پاره شدن به سطل های زباله ها راه پیدا می کنند.

همیشه یکی از راه های کشف کتاب های قدیمی و پیدا کردن کتاب هایی که به دلایل مختلف تجدید چاپ نمی شوند، جست و جو در کتاب فروشی هایی است که کتاب های دست دوم می فروشند. شاید اولین راه برای خرید و فروش کتاب دست دوم مراجعه به خیابان هایی است که در همه شهرهای بزرگ برای این قبیل خریدها اختصاص داده شده است تا کتاب هایی که دیگر به عللی لازم ندارید را در آنجا به فروش برسانید یا کتابی را که به دنبال آن هستید، در مغازه ها یا دست فروشی ها جست و جو کنید. اما راه راحت تری هم هست که البته دردسر کمتری هم دارد، این راه به اشتراک گذاشتن کتاب های خود با سایر علاقمندان است. بدین صورت که با مراجعه به بخش سرگرمی و فراغت سایت دیوار و بعد قسمت کتاب و مجله می توانید با توجه به دسته بندی کتابی که می خواهید به فروش برسانید یا نوع کتابی که به دنبال آن هستید، به راحتی آنچه که می خواهید را پیدا کنید. در این بخش با گروه های ادبی، آموزشی، تاریخی، مذهبی و مجلات مواجه خواهید شد، بر این اساس می توانید با جست و جویی ساده کتاب مورد علاقه خود را پیدا کرده و با هزینه ای مناسب آن را مبادله کنید تا از نوشته ها و اطلاعات کتاب دیگری بهره مند شوید.

اصلی ترین حسن مبادله و داد و ستد کتاب این است که افراد بیشتری از آن استفاده می کنند و کتابی که نوشته و به چاپ رسیده و بابت آن زحماتی زیادی کشیده شده، بین افراد بیشتری دست به دست می شود.

را‌ه اندازی سامانه اظهار گوشی مسافری؛ معافیت ۸۰ دلاری و مهلت ثبت ۱۰ روزه

در جهت واردات قانونی و نیز تسهیل واردات گوشی به شکل مسافری، سامانه ای برای اظهار گوشی از این طریق راه اندازی شد.

به گزارش زومیت، هر نفر در سال مجاز به وارد کردن مسافری یک عدد گوشی است که برای تسهیل کار، سامانه اظهارنامه گمرکی به آدرس http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister?0، ویژه گوشی  مسافری را ه اندازی شد. اما این سیستم برای دور زدن رجیستری به کار نمی آید؛ زیرا اگر مسافری بودن گوشی اثبات نشود، حق گمرکی پرداختی پس داده نمی  شود.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اوایل دی ماه اعلام کرد که تغییراتی در فرآیند ثبت گوشی مسافری در گمرک برای بهبود روند فعلی، اعمال خواهد شد. وی گفت سامانه ای توسط گمرک طراحی خواهد شد و به مسافران مهلتی حدود ۱۰ روز تا دو هفته برای ثبت گوشی داده می شود تا مسافران به محض ورود به کشور نیازمند ثبت گوشی نباشند.

حمیدرضا دهقانی نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اعلام کرد: با هماهنگی گمرک جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد فرصتی برای ثبت گوشی مسافران در نظر گرفته شود تا مسافرانی که به هر دلیل به هنگام ورود به کشور گوشی خود را ثبت نکرده اند، به شرطی که کمتر از ۷ روز از زمان وارد شدنشان به کشور گذشته باشد، بتوانند در سامانه گمرک گوشی  خود را ثبت کنند.

اکنون در تازه ترین اطلاع رسانی رسمی کمیته اجرای رجیستری گوشی موبایل، خبر راه اندازی سامانه اظهارنامه گمرکی (تلفن همراه) برای ثبت شناسه بین المللی گوشی تلفن همراه اعلام شد.

بنا بر اعلام رسمی این کمیته، مسافرانی که به هر دلیلی در هنگام ورود به کشور، موفق به اظهار تلفن همراه خود و پرداخت حقوق گمرکی آن نشده اند، از این پس می توانند با مراجعه به این سامانه گمرک، حقوق گمرکی تلفن همراه را پرداخت و شناسه گوشی را ثبت کنند.

بنا بر تصمیمی که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران گرفته شده است، مسافران فقط تا ۳۰ روز پس از ورود به کشور مهلت دارند از طریق این سامانه تلفن همراه خود را ثبت کنند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه ای در قبال ثبت شناسه تلفن همراه شخص مسافر نخواهد داشت.

افرادی که از طریق این سامانه اقدام به پرداخت حقوق گمرکی و ثبت تلفن همراه خود می کنند، لازم است کد پیگیری و شناسه پرداخت را تا حصول اطمینان از ثبت تلفن همراه، نزد خود نگه دارند.

پس از درخواست ثبت شناسه تلفن همراه در این سامانه، گمرک جمهوری اسلامی ایران صحت اطلاعات واردشده را بررسی می کند و در صورت تأیید، این اطلاعات را برای سامانه همتا ارسال می کند. متقاضیان باید دقت کنند که در صورت نادرست بودن اطلاعات واردشده، نه تنها شناسه تلفن همراه ثبت نمی شود، بلکه وجه پرداختی نیز تحت هیچ شرایطی به فرد مسترد نمی شود. لذا تنها افرادی که تلفن همراه خود را «به صورت مسافری» وارد کشور کرده اند، از این طریق اقدام کنند.

در تأکید اختصاص سامانه اظهارنامه گمرکی تلفن همراه به گوشی های مسافری، پیش از این دهقانی نیا نیز به سوء استفاده کنندگان احتمالی هشدار داده بود که راه اندازی این سامانه به معنی امکان ثبت کردن قانونی گوشی های قاچاق و غیر قانونی نخواهد بود و قاچاقچیان امیدوار به دور زدن قانون از این مسیر ایجاد نشوند؛ زیرا در این سامانه تمامی شرایط مسافر بودن واردکننده در بازه زمانی اعلام شده از جمله زمان ورود به کشور و پرواز به دقت بررسی می شود.

کمیته همچنین یادآور شده که انتقال اطلاعات از سامانه گمرک به سامانه همتا ممکن است اندکی زمان بر باشد و تلفن همراه به محض پرداخت حقوق گمرکی، در سامانه همتا ثبت نخواهد شد.

در این باره دهقانی نیا توضیح داد: ممکن است برخی مسافران در گمرک عوارض گوشی را پرداخته و فرآیند رجیستری را تکمیل کرده باشند؛ اما پس از قرار دادن سیم کارت در گوشی پیغام «این گوشی در سامانه گمرک ثبت نشده است» را دریافت کرده اند. افرادی که اطمینان دارند، فرآیند ثبت در گمرک را به طور کامل انجام داده اند و اطلاعات گوشی آن ها توسط کارمند گمرک دقیق ثبت شده است، مطمئن باشند که این پیغام ناشی از تأخیر در دریافت اطلاعات در گمرک است و مشکلی برای گوشی آن ها پیش نخواهد آمد.

مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران با ارسال بخشنامه ای به گمرکات مستقر در فرودگاه های بین المللی کشور، مهلت زمانی و نحوه ثبت نام IMEI تلفن همراه مسافران ورودی در سامانه گمرک را اعلام کرد.

در این بخشنامه با اشاره به نامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک آمده است:

1- کلیه مسافران ورودی مکلفند حداکثر ظرف ۱۰ روز از تاریخ ورود به کشور نسبت به ثبت IMEI تلفن همراه خود در سامانه مربوطه به آدرس اینترنتی http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister اقدام کنند.

2- مسافران از طریق سامانه مذکور با احتساب ۸۰ دلار معافیت نسبت به پرداخت حقوق و عوارض و مالیات بر ارزش افزوده مابقی ارزش گمرکی یک دستگاه تلفن همراه برای هر مسافر (حسب ارزش های گمرکی مندرج در سامانه) وفق مقررات مسافری اقدام نماید.

3- با عنایت به نامه صدر الذکر معاون برنامه ریزی و امور بین المللی آدرس اینترنتی http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister

جهت ثبت IMEL تلفن همراه راه اندازی گردیده و لینک آدرس و دستورالعمل اجرایی سامانه مذکور بر روی پورتال گمرک قابل رویت می باشد، لذا ضمن اطلاع رسانی تأکید نمایید اطلاعات مربوطه صرفاً در لینک مذکور درج و ثبت شود.

4- در صورت درخواست مسافر جهت انجام عملیات فوق الذکر، در هنگام ورود گمرک مربوطه باید از طریق لینک مذکور نسبت به انجام فرآیند ثبت رجیستری اقدام نماید.

5- تأکید می  شود با عنایت به بند 2 صورت جلسه فوق الذکر مراتب فوق به طریق مقتضی با نصب بنر، تابلو و توزیع بروشور به مسافران ورودی و خروجی اطلاع رسانی و همچنین مقرر فرمایند نسبت به اعلام مراتب به شرکت های هواپیمایی جهت اطلاع رسانی به مسافران به طریق مقتضی اقدام شود.

بنابراین گزارش جهت دسترسی آسان تر به سامانه آنلاین رجیستری گوشی های مسافری و استعلام شماره سریال IMEI گوشی های تلفن همراه وارداتی می توانید از Google Chrome استفاده کنید. ضمن اینکه لینک ورود به این سامانه ها در سایت گمرک ایران به آدرس www.irica.ir قرار داده شده است.

از حدود دو ماه پیش طرح رجیستری با همکاری گمرک و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات و با هماهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی شده است.

وزیر ارتباطات نحوه اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیاردی به کسب و کارها را اعلام کرد

بر اساس گزارش وزیر ارتباطات، بخشی از اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی به کسب و کارهای نوپا در قالب وام های کم بهره و کم حجم اختصاص می یابد.

به گزارش زومیت، محمد جواد آذری جهرمی در نشست هم اندیشی با فعالان استارتاپی کشور که در راستای حل معضلات و مشکلات این کسب و کارها تشکیل شد، اعلام کرد رقم ۵۰۰ میلیارد تومان اعتباری که قرار است به کسب و کارهای نوپا اختصاص پیدا کند، در قالب مدل های مختلف منابع در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

جهرمی گفت: «قرار نیست تمام این مبلغ را وام بدهیم؛ بلکه بخشی از آن به صورت وام های کم حجم و کم بهره به خصوص در شهرستان ها و متناسب با مدل کسب و کارها و توانمندی هر یک، از طریق مراکز توانمندسازی کسب و کارهای نوپا اختصاص می یابد.»

وزیر ارتباطات افزود: بخشی از این اعتبار نیز در اختیار صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر که در این حوزه فعال هستند، قرار می گیرد که این منابع را برای سرمایه گذاری در عرصه استارتاپ ها و با سود کم هزینه کنند.

ال‌ جی پروژه باغ علم کودکان را در ایران افتتاح کرد

پروژه باغ علم کودکان تهران با همکاری شرکت ال جی و شهرداری تهران با حضور تعداد زیادی از شخصیت های فرهنگی و هنری افتتاح شد.

به گزارش زومیت، افتتاحیه پروژه ی بزرگ باغ علم کودکان تهران با حضور سفیر کره، نماینده یونسکو، مدیر عامل ال جی، مدیر باغ کتاب تهران و البته سفیر برند ال جی، نیکی کریمی روز پنجشنبه ۲۱ دی ماه برگزار شد. در این مراسم همچنین شخصیت های فرهنگی هنری از جمله کارگردان ها، بازیگران، نویسندگان و فعالان حوزه کودک حضور یافتند و از این اقدام فرهنگی- آموزشی ال جی برای کودکان ایرانی تقدیر کردند.

مرکز مخصوص کودکان که LG Kids Science Hall (باغ علم کودک) نام دارد، با همکاری شرکت ال جی و با الگوبرداری از مرکز علمی این شرکت در شهرهای سئول و بوسان ساخته شده است؛ مرکزی که افق جدیدی در ساخت مرکز علمی و تفریحی در ایران خواهد گشود. باغ علم کودک در مساحت ۲ هزار متر مربع در ‏باغ کتاب تأسیس شده و مخاطب آن کودکان ۷ تا ۱۲ سال است. این مرکز در قلب پروژه باغ کتاب تهران با زیربنای ۶۵ هزار متر مربع قرار دارد و هدف آن ایجاد مرکزی بزرگ و همه گیر برای دوستداران علم و فرهنگ است. یکی از قسمت های این پروژه بزرگ باغ علم کودکان است تا خردسالان، کودکان و نوجوانان به شکلی متفاوت و جذاب و همراه با بازی بتوانند ‏مفاهیم علمی را بیاموزند.

باغ علم کودک هفت فضای مستقل دارد و چهار داستان مختلف تعریف می کند: یک فضا ‏به «داستان بدن» اختصاص دارد. فضای دوم «داستان خانه» نام دارد و در آن بچه ها با طرز کار وسایل خانه، میزان مصرف انرژی و… ‏آشنا می شوند. داستان بعدی «داستان ‏زمین» است که درباره زمین و مسائل زیست محیطی آموزش می دهد. بخش دیگر ‏‏«داستان شهر» است که بچه ها در آن یاد می گیرند که چطور وسایل ارتباطی در شهر به هم متصل می شوند. در کنار ‏این چهار بخش، یک تئاتر جذاب علمی هم وجود دارد و بچه ها می توانند در سالن بنشینند و نمایش علمی ببینند. نمایش ‏فیلم سه بُعدی هم در برنامه باغ علم کودک است تا بچه ها مفاهیم علمی  را که در تالار علم آموخته اند، با دیدن ‏نمایش و فیلم در ذهنشان تثبیت کنند.‏

شرکت ال جی علاوه بر ارائه همه این خدمات، یک روز مخصوص در هر هفته برای خیریه ها و مدارسی که توان مالی زیادی ندارند در نظر گرفته است. در این روز که LG Day نام دارد، این خیریه ها و مدارس می توانند به صورت رایگان از این مجموع بازدید کنند و کودکان کم بضاعت و محروم را با علم بیشتر آشنا کنند.

پروژه باغ علم کودک در سال ۱۹۸۷ تحت نام Yonam آغاز به  کار کرد. هشت سال بعد اسم این پروژه به LG Science Hall تغییر کرد و بعد از آن به عنوان اولین موزه علمی بخش خصوصی در وزارت علم و فناوری کره جنوبی ثبت شد. بعد از استقبال گسترده و به فاصله سه سال، شعبه دیگر پارک علمی Busan افتتاح شد. این پروژه در سال ۲۰۰۹ برنده جایزه «فرهنگ علمی کره» از طرف وزارت کشور کره شد. در ادامه موفقیت های پروژه باغ علم کودک ال جی سال پیش یادداشت تفاهمی بین شهرداری تهران و ال جی برای ساخت باغ علم نوشت و بعد از آن پروژه ساخت باغ علم کودکان در تهران آغاز شد.

با توجه به اینکه بچه ها فرصت زیادی برای برخورد با مفاهیم علمی به صورت ‏ملموس و عملی صرف نمی کنند، باغ علم ال جی می تواند در برقراری بهتر ارتباط بچه ها با علم کمک کند. همچنین کمک می کند بچه ها بفهمند چیزهایی که می خوانند، به صورت عینی چه حاصلی دارد. این مجموعه به دنبال این است که خواندن و تجربه کردن ‏با هم اتفاق بیفتد؛ چون مراکز علم روایت دیگری از همان چیزهایی هستند که بچه ها در کتاب هایشان می خوانند.

دی اس آن، مدیرعامل ال جی، می گوید: «در سال ۲۰۱۷ باغ علم کودکان برای اولین بار در خارج از کشور کره جنوبی، در مجموعه باغ کتاب با همکاری باغ کتاب تهران افتتاح شد. این پروژه برای ما ارزش و معنای زیادی داشت. مطمئنیم بسیاری از کودکان ایرانی جهان هیجان انگیز علم را کشف و باغ علم را با رؤیاهایی برای دانشمند شدن و مهندس شدن ترک می کنند؛ کسانی که در آینده قرار است کارهای بسیار بزرگی برای ما و دنیا انجام دهند.»

ال جی لپ تاپ Gram را وارد بازار ایران کرد

شرکت ال جی سبک ترین لپ تاپ ۱۵.۶ اینچی دنیا، یعنی LG Gram را در ایران عرضه کرد.

به گزارش زومیت، ال جی نسخه ی ۱۵.۶ اینچی لپ تاپ Gram را به بازار ایران عرضه کرد. این لپ تاپ به صورت انحصاری توسط مادیران به فروش خواهد رسید. ال جی در طراحی این محصول به مسئله کاهش وزن و قابلیت حمل و نقل دستگاه اهمیت خاصی داده و موفق شده است وزن لپ تاپ را به زیر یک کیلوگرم برساند. علاوه بر وزن کم، این لپ تاپ به یکی از بادوام ترین باتری ها با آخرین تکنولوژی روز تجهیز شده است و می توان با یک بار شارژ کردن آن، ۱۵ ساعت از این لپ تاپ استفاده کرد. در کنار این لپ تاپ ۱۵.۶ اینچی ، ال جی دو مدل ۱۳ و ۱۴ اینچی از همین سری را نیز روانه بازار کرده است تا نیاز کاربران را کاملا پوشش دهد. این دو مدل نیز بسیار قدرتمند هستند و وزنی کمتر از یک کیلوگرم دارند.

با اینکه وزن لپ تاپ ۱۵.۶ اینچی Gram ال جی بسیار کم است، بدنه منیزیمی آن با استفاده از تکنولوژی مواد نانو کربن، تجربه کیفیت بالایی در اختیارتان قرار می دهد و البته در دست گرفتن محصولی با ظرافت و زیبایی Gram، صرف نظر از برجستگی های فنی آن به خودی خود لذت بخش است.

ال جی از نظر سخت افزاری نیز لپ تاپ Gram را دقیق طراحی کرده و وضوح تصویر نمایشگر IPS این محصول را FULL HD در نظر گرفته است. بدین ترتیب تعادل بین قطعات سخت افزاری دستگاه و قابلیت شارژدهی باتری آن به بهترین نحو برقرار شده است. لپ تاپ Gram 15  ال جی به یک پورت اتصال HDMI، دو پورت اتصال USB 3.0، یک پورت اتصال USB 2.0، یک پورت اتصال USB-C و شیار کارت خوان Micro SD مجهز است.

حاشیه های صفحه نمایش LG gram بسیار باریک طراحی شده اند تا تجربه تصویری بدون مرز برای شما خلق کنند. صفحه کلید باکیفیت به کار گرفته شده در این لپ تاپ دارای کلیدهای بزرگی است که تجربه کاربری استثنایی برایتان خلق می کند و در حین تایپ کردن با آن هرگز احساس خستگی نخواهید کرد. صفحه کلید مدل ۱۵.۶ اینچی از بخش اختصاصی مربوط به کلید های عددی (Num Pad) بهره مند است که آن را برای فعالیت های مالی و تجاری ایده آل می کند. همچنین نور پس زمینه دومرحله ای (Back-light)  آن به شما امکان می دهد بدون مشکل در محیط های تاریک به کارتان ادامه دهید.

پردازنده استفاده شده در خانواده لپ تاپ های زیبا و جذاب Gram ال جی، نسل هفتم از سری Core پردازنده  های شرکت اینتل با نام کبی  لیک است که در دو مدل Core i5 و Core i7 موجود خواهد بود. حافظه ی رم در نظر گرفته شده ظرفیتی ۸ گیگابایتی دارد و حافظه SSD آن ها با ظرفیت های ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی در دسترس خواهد بود.

ال جی دو لپ تاپ گرم ۱۳ و ۱۴ اینچی را نیز توسعه داده و به بازار عرضه کرده است که وزنشان به کمتر از یک کیلوگرم می رسد. صفحه  نمایش این دو مدل کوچک تر از برادر بزرگترشان است؛ ولی کیفیتی مشابه مدل ۱۵.۶ اینچی دارد. همچنین باتری این دو لپ تاپ کاملا مشابه مدل ذکرشده است و به همین خاطر می تواند ساعات بیشتری لپ تاپ شما را روشن نگه دارد. این میزان برای مدل ۱۳ اینچی به ۱۷.۵ ساعت و برای مدل ۱۴ اینچی به ۱۶.۹ ساعت می رسد. از لحاظ مشخصات فنی ال جی توانسته است تمام ویژگی های مدل ۱۵ اینچی را روی این دو مدل نیز عرضه کند؛ ویژگی هایی از جمله پردازنده نسل هفتم اینتل، دارا بودن تمام درگاه های مورد نیاز و البته حافظه رم ۸ گیگابایتی که تا ۱۶ گیگابایت قابل ارتقاء خواهد بود .

لپ تاپ Gram ال جی چه از نظر طراحی و چه از نظر سخت افزاری محصولی فوق العاده و کم نظیر است و قابلیت های کاربردی آن مورد تحسین بسیاری از منتقدان قرار گرفته  است. ال جی انتظار دارد عرضه این محصولات با گارانتی معتبر مادیران بتواند استقبال گسترده ای از جانب ایرانیان علاقه مند به آخرین فناوری های روز دنیا به همراه داشته باشد.

ویز دوباره در دسترس قرار گرفت

اپلیکیشن ویز که به دستور دادستانی فیلتر شده بود، حالا بدون هیچ محدودیتی دوباره در دسترس قرار گرفته است و کاربران امکان استفاده از آن را دارند.

به گزارش زومیت، گزارش ها حاکی از آن هستند که اپلیکیشن مسیریاب ویز هم اکنون در دسترس قرار گرفته است.

این اپلیکیشن روی اینترنت ثابت (ADSL) و سیار (موبایل) بدون محدودیت قابل استفاده است.

پیش از این ویز به دستور دادستانی به دلیل متعلق بودن به یک شرکت رژیم صهیونیستی و دسترسی سازنده به اطلاعات مسیرهای رفت و آمد کاربران فیلتر شده بود.

البته تاکنون این اپلیکیشن چندین بار از دسترس خارج شده و دوباره رفع فیلتر شده است.

احتمال تولید خودروهای مرسدس بنز در ایران

بر اساس شنیده ها، قرار است تولید چند مدل از محصولات مرسدس بنز به عنوان یکی از دستآوردهای پسابرجامی، از اوایل سال آینده در ایران آغاز شود.

به گزارش زومیت، چند سال پیش بود که به دلیل تحریم های گسترده ی جهانی علیه کشورمان، بسیاری از خودروسازان مهم جهان مانند پژو و رنو عطای حضور در ایران را به لقایش بخشیدند و کشورمان را ترک کردند. اکثر شرکای تجاری خودروسازان داخلی که از قاره های اروپا و آسیا بودند، از ایران خداحافظی کردند؛ اما چشم بادمی های چینی از خلأ ایجادشده و البته فرصت و پتانسیل بی نظیر بازار ایران کمال استفاده را بردند و بازار خودروهای خارجی و مونتاژی در ایران را قبضه کردند.

اما پس از تلاش های گسترده و انجام توافق هسته ای موسوم به برجام میان ایران و شش قدرت جهانی؛ هرچند آهسته اما به تدریج شاهد گشایش هایی در زمینه های مختلف اقتصادی از جمله صنعت خودروسازی هستیم. از آن جمله می توان به بازگشت فرانسوی ها به ایران و انعقاد قراردادهای جدید با خودروسازان داخلی اشاره کرد. شرکت رنو طبق قراردادی با ایدرو، قرار است به زودی ساخت کارخانه تولید محصولات خود در سایت بنرو را آغاز کند. از سوی دیگر، هیوندای کره جنوبی با کرمان موتور قرارداد طولانی مدت همکاری به امضا رساند و در جدیدترین خبر، کرمان موتور از تولید خودروی النترا در ایران و واردات ۳ محصول جدید با نام های آزرا، کونا و i30 خبر داد.

حالا پس از گذشت بیش از ۲ سال از تفاهم نامه ی هسته ای موسوم به برجام، خبری خوب برای صنعت خودروسازی ایران به گوش می رسد. بر اساس شنیده ها، بازیگر جدید در صنعت خودروسازی ایران، این  بار از مهد خودروسازی اروپا و کشور آلمان خواهد آمد.

طبق اخبار رسیده، به زودی تولید سواری های مرسدس بنز در ایران آغاز خواهد شد. این اقدام در راستای اقدامات پس از توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی صورت می پذیرد. به نظر می رسد توافق نهایی بین ایران خودرو و گروه خودروسازی دایملر آلمان برای تولید مدل های پایه از کلاس C و E مرسدس بنز در ایران از اوایل سال ۱۳۹۷ صورت پذیرفته است و پس از سال ها، شاهد حضور یکی از برجسته ترین خودروسازان جهان در کشورمان خواهیم بود.

گزارش های دریافتی حاکی از آن هستند که طبق برنامه ریزی های انجام شده، قرار است از چند ماه بعد سالانه ۲۵۰۰ دستگاه خودروی مرسدس بنز در ایران تولید شود که اکثر این خودروها مدل های اقتصادی بنز خواهند بود. شروع تولید محصولات بنز در ایران با درصد داخلی سازی ۲۰ درصد شروع و به مرور زمان افزایش خواهد یافت.

بیش از ۲ دهه پیش، خط تولید چند خودروی بنز در شرکت ایران خودرو وجود داشت و به نظر می رسد این شرکت، در حال بروزرسانی خطوط تولید است تا از سال آینده، تولید چند محصول مرسدس بنز در کشورمان آغاز شود.

تنها زمان به ما ثابت خواهد کرد که تولید محصولات مرسدس بنز در ایران، به کجا خواهد رسید. اما نکته ی حائز اهمیت آن است که خودروسازی کشورمان به شدت از نبود کیفیت، فناوری و طراحی رنج می برد و تنها راه حل این بحران، تعامل با شرکت های بزرگ خودروسازی جهان، مثل مرسدس بنز آلمان است.

هرچند اگر تولید محصولات بنز در ایران از سال آینده به واقعیت بپیوندد؛ بحث قیمت خودروهای این شرکت در کشور و توان خرید آن از سوی مردم به شدت زیر سؤال است.

بلک بری قصد عرضه نرم افزار امنیتی برای وسایل نقلیه خودران دارد

بلک بری نرم افزار امنیتی وسایل نقلیه خودران را روی محصولات جگوار لندرور و تاتا موتورز آزمایش می کند.

به گزارش زومیت، شرکت کانادایی بلک بری قصد ارائه یک نرم افزار امنیتی سایبری جدید دارد که میزان آسیب پذیری برنامه های استفاده شده در خودروهای خودران را شناسایی می کند. این محصول که بلک بری جارویس نام گذاری شده است، نخست در اختیار خودروسازان قرار می گیرد. این شرکت سابق دنیای گوشی  هوشمند امیدوار است در زمینه ی کاری جدید خود موفق شود. نرم افزار جدید بلک بری پتانسیل کاربردی شدن در بیمارستان ها و اتوماسیون صنعتی نیز دارد.

به گفته بلک بری، شرکت های خواستار این سرویس برای استفاده از آن باید در ابتدا مبلغی پرداخت کنند و به ازای نحوه و میزان استفاده از این نرم افزار، هزینه ی مورد نظر از مبلغ شارژشده کسر خواهد شد (مشابه سیم کارت های اعتباری). همچنین خودروسازان به محض پرداخت اعتبار می توانند به صورت آنلاین به جارویس دسترسی داشته باشند و در هر مرحله از توسعه نرم افزار خود که باشند، قادر به اسکن فایل ها خواهند بود.

حمله جهانی باج افزار واناکرای در سال گذشته، به افزایش آگاهی کاربران از نرم افزار امنیتی بلک بری که تمرکز عمده خود را بر مدیریت ارتباطات امن با تلفن های همراه قرار داده است، کمک شایانی کرد.

به گفته بلک بری، نرم افزار جارویس در کارخانه های خودروسازی تاتا موتورز و جگوار لندرور مورد آزمایش قرار گرفته است. مدیر اجرایی این آزمایش نیز اعلام کرد که نرم افزار فوق، زمان مورد نیاز برای ارزیابی کد را از ۳۰ روز به هفت دقیقه کاهش داده است.

بلک بری در سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد جهت ارائه سیستم عامل خودروهای خودران با شرکت Delphi Automotive Plc به شراکت بپردازد و اوایل سال جاری، با شرکت جستجوی اینترنتی چینی بایدو قرارداد توسعه فناوری وسائل نقلیه خودران امضا کرد. همچنین بلک بری اخیرا معاملاتی با شرکت هایی نظیر کوالکام، دنسو و فورد در رابطه با این صنعت انجام داده است.

گلکسی نوت 9 به قابلیت هایی مبتنی بر یادگیری ماشین مجهز می شود

گمان می رود گلکسی نوت ۹ با تراشه ای مجهز به واحد پردازش عصبی برای ارائه ی قابلیت های مبتنی بر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی عرضه شود.

به گزارش زومیت، نمایشگر بزرگ و باکیفیت به یک استاندارد در میان گوشی های رده بالا تبدیل شده است و سازندگان، اخیراً موفق به توسعه محصولاتی شده اند که عملکرد خیره کننده ای در زمینه عکاسی دارند. با این حال تغییرات بازار موبایل به همین موارد محدود نشده است و هوش مصنوعی در آینده گوشی های هوشمند، نقش مهمی ایفا خواهد کرد. این طور که پیدا است، سامسونگ در نظر دارد چیپ مجزایی برای گوشی های پرچم دار خود معرفی کند که پردازش محتوای مبتنی بر هوش مصنوعی را در محصولات جدید این شرکت بر عهده خواهد گرفت.

خبرگزاری The Investor در جدیدترین گزارش خود، ادعا می‏ کند که سامسونگ روی تراشه هوش مصنوعی برای ارائه ی قابلیت های مبتنی بر یادگیری ماشین مشغول به کار است. بر اساس این گزارش، تراشه مذکور در نمایشگاه MWC 2018 طی رویداد معرفی گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس، به نمایش گذاشته خواهد شد؛ هرچند  گلکسی نوت ۹ اولین محصولی است که از این تراشه استفاده می کند. با توجه به روندی که شرکت سامسونگ طی چند سال اخیر برای رونمایی از اعضای جدید سری گلکسی نوت در پیش گرفته است؛ انتظار می رود جانشین گلکسی نوت ۸ پاییز سال آینده عرضه شود.

همچنین به نقل از یک متخصص در زمینه توسعه ی قابلیت های مبتنی بر هوش مصنوعی، سامسونگ تقریباً توسعه ی تراشه  هوش مصنوعی خود برای سرورها را به اتمام رسانده است. اگر این اطلاعات صحت داشته باشد، سامسونگ خواهد توانست به صورت مستقیم با انویدیا و شرکت های فعال دیگر در زمینه ی توسعه تراشه برای سرور، به رقابت بپردازد. باید اشاره کرد که سامسونگ، هیچ محصولی در این زمینه فعلاً معرفی نکرده است.

در ادامه، The Investor به این موضوع اشاره می کند که در زمینه توسعه تراشه برای گوشی  هوشمند، سامسونگ از نظر فنی به سطح اپل و هواوی رسیده است؛ اما در نیمه دوم سال جاری میلادی، با تراشه های بهتری به رقابت خواهد پرداخت.

وب سایت Android PIT اذعان می کند که گزارش این خبرگزاری در رابطه با ارزیابی عملکرد تراشه های مختلف تاحدودی مشکل دارد. تراشه مورد استفاده در آیفون ۸ و آیفون ۱۰ اپل که با نام A11 Bionic شناخته می شود، می تواند ۶۰۰ میلیارد عملیات را در یک ثانیه پردازش کند که خیره کننده است. از سوی دیگر، تراشه هوش مصنوعی هواوی که به همراه کرین ۹۷۰ معرفی شده است، هنگام استفاده از اعداد ممیز شناور ۱۶ بیتی می تواند توان عملیاتی ۱.۹۲ ترافلاپس ارائه دهد که البته به صورت مستقیم، این اعداد قابل مقایسه نیستند. تراشه هوش مصنوعی Pixel Visual Core که در گوشی های پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ال به کار گرفته شده، در گزارش The Investor مورد بحث قرار نگرفته است. ضمن اینکه جزئیات مربوط به عملکرد تراشه‏ های کوالکام مشخص نیست؛ زیرا این سازنده تراشه از روش پردازش ناهمگون برای توزیع عملیات  پردازشی مبتنی بر هوش مصنوعی روی پردازنده گرافیکی و پردازنده سیگنال دیجیتال استفاده می کند.

سامسونگ به صورت رسمی از تراشه اکسینوس ۹۸۱۰ در نمایشگاه CES رونمایی کرد؛ اما در رابطه با واحد پردازش عصبی (NPU) آن، جزئیات چندانی ارائه نشده است. احتمال دارد در تراشه مورد استفاده در گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس، از NPU استفاده نشود؛ اما گلکسی نوت 9 با تراشه ای مجهز به واحد پردازش عصبی همراه خواهد بود. وب سایت The Investor در گزارش خود به این موضوع اشاره دارد که سامسونگ در حال ارتقاء پروژه های تحقیقاتی خود در زمینه هوش مصنوعی است.

از دیگر شایعات در مورد کهکشانی بعدی سامسونگ از سری گلکسی نوت، می توان به عرضه این مدل با حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر اشاره کرد؛ در گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس از حسگر اثر انگشت در پنل پشتی استفاده خواهد شد؛ اما این روند برای گلکسی نوت ۹ تکرار نمی شود و سامسونگ در پرچم دار نیمه دوم ۲۰۱۸، حسگر اثر انگشت را در زیر نمایشگر جای می دهد.

سونی عرضه گوشی‌ پرچم دار جدیدش را با نمایشگر اولد تأیید کرد

به نظر می رسد سونی با عرضه گوشی  رده بالا با نمایشگر اولد و رزولوشن 4K، چشم ها را به محصولات جدید خود خیره خواهد کرد.

به گزارش زومیت، سونی طی چند سال اخیر، گوشی های هوشمند گران قیمت با نمایشگر 4K عرضه کرده است و انتظار می رود که برای سال جدید میلادی، مدل دیگری با صفحه نمایش 4K معرفی کند. در گمانه زنی های گذشته به عرضه مدل ایکس زد وان پریمیوم با صفحه نمایش 4K اشاره شده بود؛ هرچند مدتی بعد اعلام شد که گوشی جدید سونی، با نام تجاری ایکس زد پرو وارد بازار خواهد شد و به نمایشگری از نوع اولد مجهز خواهد بود. این طور که ادعا می شود، جانشین اکسپریا ایکس زد پریمیوم به عنوان اولین گوشی سونی عرضه خواهد شد که نمایشگر ۵.۷ اینچی از نوع اولد دارد.

باید اشاره کرد که از مدتی پیش این شرکت به دنبال استخدام مهندس نمایشگرهای اولد بوده است.  به همین جهت، می توان با اطمینان گفت که احتمالاً سونی در نهایت تصمیم گرفته است به تبعیت از سازندگان دیگر، از نمایشگر اولد روی گوشی‏ های پرچم‏ دار خود استفاده کند. برای اینکه گمانه زنی ها در مورد محصولات احتمالی سونی در آینده شدت بگیرد، سرپرست بخش تجربه کاربری محصولات سونی موبایل در اروپا اعلام کرده است: تمامی آنچه که فعلاً می توان گفت تأیید این موضوع است که روی نمایشگرهای اولد سرمایه گذاری می کنیم و به زودی، شاهد به کارگیری نمایشگر اولد با ماتریس فعال و رزولوشن 4K در گوشی های هوشمند خواهید بود که تاکنون وجود نداشته است. قدم بعدی، استفاده از نمایشگر 4K اولد است و مأیوس نخواهید شد.

با اینکه سونی به دنبال روش ‏های مختلفی است تا نمایشگر گوشی های هوشمند سری اکسپریا را بهبود دهد، بعید به  نظر می رسد پرچم دار این شرکت با صفحه نمایش اولد با رزولوشن 4K در کنگره جهانی موبایل بارسلون به نمایش گذاشته شود؛ این در حالی است که در شایعات گذشته، به رونمایی از اکسپریا ایکس زد پرو (یا هر نام تجاری که این گوشی خواهد داشت) با صفحه‏ نمایش اولد در اواخر ماه فوریه اشاره شده بود.

سونی هنوز موفق به عرضه گوشی  هوشمند با نمایشگر اولد نشده است؛ این شرکت ژاپنی از نمایشگر IPS LCD روی پرچم داران اخیر خود استفاده کرده و بعید است با نمایشگر اولد با رزولوشن 4K، خود را به چالش بکشد. از سوی دیگر، هنوز هیچ یک از تولیدکنندگان صفحه نمایش، از نمایشگر اولد با رزولوشن 4K برای گوشی های هوشمند رونمایی نکرده  است؛ به  نظر می رسد تنها سامسونگ دیسپلی موفق به تولید چنین نمایشگری شده است که تراکم پیکسلی آن به رقم خیره کننده 801 ppi می رسد. با این حال، مطمئن هستیم که سامسونگ هیچ گاه برای شرکت های رقیب، چنین نمایشگری تولید نخواهد کرد؛ حداقل تا قبل از اینکه محصولاتی با نمایشگر اولد و رزولوشن 4K در بازار عرضه کند، بعید است چنین تصمیمی بگیرد.

اینکه گوشی پرچم دار ژاپنی ها به نمایشگر اولد مجهز نخواهد شد، دلیل بر ضعف مهندسان سونی نیست؛ این شرکت، تنها سازنده ای محسوب می شود که محصولی با صفحه نمایش 4K به بازار عرضه کرده است. تنها می توان گفت که احتمال عرضه ی گوشی  جدید سونی با صفحه نمایش اولد و رزولوشن 4K در نمایشگاه MWC 2018 که تا یک ماه دیگر برگزار خواهد شد، بسیار پایین است. باید اشاره کرد که در همین نمایشگاه، سامسونگ از پرچم داران گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس رونمایی خواهد کرد و هواوی با معرفی سه گوشی از سری پی ۲۰ با دوربین سه گانه، رقابت بین سازندگان گوشی های هوشمند را به مرحله ای جدید وارد خواهد کرد.

دانمارک رکورد خود در زمینه انرژی بادی را دوباره شکست

دانمارک رکوردی دیگر در زمینه ی تولید انرژی بادی از خود به جای گذاشت.

به گزارش زومیت، به گفته ی مقامات دانمارکی، توربین های بادی این کشور در سال گذشته میلادی، ۴۳.۴ درصد از کل برق مورد نیاز این کشور را بر طرف کرده اند. این رقم جدیدی که از سوی مقامات کشور دانمارک اعلام شده است، عملکرد بهتری نسبت به سال۲۰۱۶ محسوب می شود. دولت دانمارک امیدوار است که فعالیت های مثبت این کشور در زمینه ی انرژی های پاک، موجب تشویق دیگر کشورهای جهان شود. لارس لیلهولت، وزیر انرژی دانمارک، گفت: قیمت انرژی بادی مداوما در حال کاهش است و این کاهش سیر سریعی دارد.

دانمارک، مدت ها است که در زمینه ی استفاده از انرژی بادی، یکی از پیشرو ترین کشورهای جهان محسوب می شود. این کشور در ماه مارس سال گذشته، موفق شد به مدت ۲۴ ساعت مداوم، برق تمامی کشور را با استفاده از انرژی بادی تأمین کند. این موفقیت نشان می دهد که دانمارک می تواند به هدف خود دست پیدا کند. مقامات این کشور می خواهند تا پیش از دهه ی ۲۰۳۰، وابستگی کشور به زغال سنگ را به طور کامل از بین ببرند.

تصمیم دولت دانمارک برای استفاده هر چه بیشتر از منابع تجدیدپذیر، بخشی از تلاش جهانی برای کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی است؛ این کشور از این رویکرد، یک منفعت اقتصادی هم می برد. بزرگ ترین سازنده ی توربین در جهان، شرکت وستاس وایند سیستمز (Vestas Wind Systems)، یک شرکت دانمارکی است. علاوه بر این، دولت دانمارک یکی از سهام داران عمده ی بزرگ ترین شرکت فعال در زمینه مزارع بادی دریایی در سطح بین المللی یعنی شرکت ارستند (Orsted) است.

دولت دانمارک هنوز هم در پروژه های انرژی باد (از دهه ی ۱۹۷۰ تاکنون) سوبسیدهایی به شرکت ها اختصاص می دهد؛ اما لیلهوت (وزیر انرژی دانمارک) اطمینان دارد که دیگر نیازی به چنین سوبسیدهایی نخواهد بود؛ چرا که انرژی بادی برای کشورهایی که مایل به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در مقیاس وسیع هستند، یک گزینه ی بسیار مقرون به صرفه محسوب می شود.

مقامات دانمارکی می خواهند تا پیش از دهه ی ۲۰۳۰، وابستگی کشور به زغال سنگ را به طور کامل از بین ببرند

همین اواخر گزارش هایی منتشر شد که انگلستان موفق شده است دو برابر انرژی حاصل از سوخت زغال سنگ را به وسیله ی توربین های بادی خود به  دست آورد و آلمان هم اکنون خانه یکی از بزرگ ترین توربین های بادی جهان است. این توربین ۲۴۶ متری در شهر گایلدورف آلمان واقع شده و قادر به تولید ۱۰۵۰۰ مگاوات ساعت برق در سال است. مناطق خاصی از ایالات متحده آمریکا هم در این زمینه پیشرفت قابل  توجهی داشته اند؛ از جمله پروژه هایی که در کالیفرنیا اجرا شدند و همچنین مزرعه بادی عظیم شرکت آمازون در تگزاس. البته آینده چنین پروژه هایی هنوز نامشخص است؛ اما امید زیادی به پروژه هایی از این دست می رود.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 8 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *