دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 11 آذر ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در شصت و هفتمین شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

وزیر ارتباطات از نحوه اجرای دستور قضایی درباره ویز انتقاد کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نحوه اجرای دستور قضایی در رابطه با مسدود شدن اپلیکیشن مسیریاب ویز را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی در جلسه صبحانه کاری اتاق بازرگانی با انتقاد از نحوه ی اجرای دستور قضایی درباره ی مسدود شدن اپلیکیشن مسیریاب ویز، اعلام کرد:

اگرچه برای مسدود شدن این اپلیکیشن که اسرائیلی است و ما نیز استفاده از آن را قبول نداریم، دستور قضایی صادر شد، اما نحوه اجرای آن به اعتماد عمومی برای استفاده از اپلیکیشن های داخلی صدمه زد.

وی با بیان اینکه شکی نیست که این اپلیکیشن اسرائیلی است و به هیچ عنوان استفاده از آن را قبول نداریم، افزود:

با ایجاد این گونه موانع نمی توان انتظار توسعه تولیدات بومی را داشت و نباید فقط دولت را مانع توسعه استارتاپ ها دانست.

اسنپ پنهان سازی شماره‌ی تلفن کاربران و رانندگان را در مشهد اجرا کرد

اسنپ برای امن تر کردن سفرها و رعایت هر چه بیشتر حریم خصوصی کاربران پنهان سازی شماره های تلفن را فعال کرده است.

به گزارش زومیت، سامانه هوشمند حمل و نقل اسنپ در راستای امن تر کردن سفرهای خود و ارج نهادن به حریم خصوصی کاربران خود (اعم از مسافر و راننده) از سیستم جدیدی به نام «پنهان سازی شماره تلفن» رونمایی کرده است. این قابلیت از شهر مشهد آغاز شده و در آینده ای نزدیک در سایر شهرهای محل فعالیت اسنپ اجرایی خواهد شد. اسنپ تنها تاکسی آنلاین حمل و نقل در ایران به شمار می رود که به پنهان سازی شماره تلفن کاربران خود مجهز شده است. به این ترتیب از این قابلیت می توان به عنوان یکی از مزیت های رقابتی مهم سامانه ی مورد بحث یاد کرد.

به گفته حسین مرادقلی، مدیر ارشد فناوری اسنپ، سیستم «پنهان سازی شماره تلفن» چند ماهی در مرحله ی آزمایشی قرار داشت و اکنون بعد از پشت سر گذاشتن آزمون و خطاهای لازم به مرحله ی اجرایی رسیده است. این قابلیت در فاز آزمایشی خود از سوی جمعی از خبرنگاران، متخصصان حوزه آی تی و کارکنان شرکت اسنپ امتحان شده است. گروه فنی اسنپ پس از جمعآوری و بررسی نظرات جامعه ی آماری مذکور، ضعف های احتمالی این سیستم جدید را برطرف کرده و آن را به مرحله اجرایی رساندند. سیستم «پنهان سازی شماره تلفن» اکنون به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران مسافر و راننده ی ساکن مشهد قرار دارد و به صورت خودکار فعال است. با این امکان، هنگامی که مسافر و راننده در حین سفر با یکدیگر تماس تلفنی برقرار می کنند، به جای مشاهده ی شماره تلفن یکدیگر، یک شماره ثابت مشاهده خواهند کرد.

نکته ی حائز اهمیت در خصوص مزیت پنهان سازی شماره تلفن در سفر با سرویس های آنلاین این است که امکان مورد بحث، کمک شایانی به حفظ حریم خصوصی کاربران می کند و گام مهمی در جهت امنیت سفرهای درون شهری به شمار می رود.

سومین دوره المپیاد تکنسین های ایران برگزار می شود

سومین دوره المپیاد تکنسین های ایران با حمایت شرکت سامسونگ الکترونیکس و همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار می شود.

به گزارش زومیت، روز چهارشنبه ۸ آذر طی نشست خبری با حضور مدیران سامسونگ ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، مراحل برگزاری سومین المپیاد تکنسین های ایران تشریح شد.

حمیدرضا ثابت نژاد، معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای با اعلام رضایت از سطح کیفی دوره های پیشین المپیاد تکنسین های ایران گفت: «این المپیاد با تسهیل شناسایی و اشتغال افراد ماهر اثرات خوبی در سطح جامعه داشته است.»

به گفته ثابت نژاد، المپیاد تکنسین ها به عنوان یک مسابقه آزاد مهارت، راه میانبر مناسبی برای اشتغال افراد خواهد بود. به همین دلیل مشارکت بخش خصوصی به عنوان یک اصل مهم در آن مطرح است.

در ادامه فرهاد هجرت، مدیر ارشد بخش بازاریابی سامسونگ الکترونیکس در مورد برنامه های مسئولیت اجتماعی این شرکت گفت: «فعالیت های مسئولیت اجتماعی سامسونگ یک کار تبلیغاتی نیست و روی اشتغالزایی و کارآفرینی تمرکز دارد. ما طی سال های اخیر با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای توانسته ایم فعالیت هایی همچون راه اندازی آکادمی مهندسی و المپیاد تکنسین های ایران را انجام دهیم که تاکنون با استقبال گسترده جوانان و علاقه مندان بسیاری رو به رو شده است.»

او از آکادمی مهندسی سامسونگ به عنوان یکی از برترین طرح های این شرکت برای افزایش مهارت تکنسین های ایرانی یاد کرد. به گفته هجرت، این آکادمی به برترین فناوری های روز دنیا مجهز شده است و از این نظر تفاوتی با نمونه های مشابه خود در اروپا ندارد.

این آکادمی در سال ۹۳ با حمایت سامسونگ و همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای راه اندازی شد. دانشجویان این آکادمی در طول دوره های دو تا سه ماهه ای که به صورت رایگان ارائه می شود، تعمیر محصولات لوازم الکترونیکی شامل موبایل و تبلت، سیستم های صوتی و تصویری، ماشین  لباس شویی، کولر گازی و یخچال  را فرامی گیرند.

مهناز نجیب زاده، مدیر کل دفتر مسابقات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در نشست خبری سومین المپیاد تکنسین های ایران از سامسونگ الکترونیکس به عنوان بازوی توانمند دفتر مسابقات سازمان فنی و حرفه ای نام برد.

به گفته وی، المپیاد تکنسین ها به عنوان یک مسابقه آزاد مهارت برگزار می شود که به دلیل تنوع رشته ها و عدم محدودیت سنی با استقبال بیشتر تکنسین ها و نخبگانی فنی مواجه می شود.

نجیب زاده با بیان اینکه سامسونگ بزرگ ترین حامی مسابقات جهانی مهارت است، از مدیران این شرکت خواست علاوه بر المپیاد تکنسین ها از مسابقات ملی مهارت هم حمایت کنند.

حسین محمودی، مدیر کل دفتر سنجش و ارزیابی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در مورد چگونگی برگزاری آزمون های المپیاد گفت: «کارگروه های زیادی در سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای تدوین سؤالات و مراحل مقدماتی و نهایی المپیاد تشکیل شده است. در مرحله مقدماتی با تجربیات خوبی که ما در سازمان فنی و حرفه ای کسب  کرده ایم، آزمون به صورت الکترونیکی در مراکز استان ها برگزار خواهد شد.»

مسعود فیاضی، مدیر روابط عمومی و مسئولیت های اجتماعی شرکت سامسونگ، در ادامه برنامه اعلام کرد: «سامسونگ چند سالی است که با هدف ترويج فرهنگ مهارت‏ آموزی، شناسايي نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی، قدردانی از برترین تکنسین های ماهر ایران و ارتقاء سطح استانداردهای آموزش مهارت، حمایت و برگزاری المپیاد تکنسین های ایران را در فعالیت های گسترده مسئولیت اجتماعی خود گنجانده است.»

وی ادامه داد: «سامسونگ در چهار حوزه آموزش، سلامت، محیط زیست و اشتغال فعالیت هایی را در سرتاسر جهان تحت عنوان مسئولیت های اجتماعی انجام می دهد که در ایران هم این شرکت با راه اندازی کتابخانه های گویا برای نابینایان، مرکز فناوری سامسونگ-امیرکبیر و آکادمی مهندسی برنامه هایی را برای ارتقاء سطح آموزش و اشتغال جوانان ایرانی اجرا کرده است.»

به گفته مدیر روابط عمومی سامسونگ، این دوره از مسابقات همچون دوره های پیشین آن در ۴ گرایش موبایل و تبلت، لوازم خانگی (یخچال و ماشین لباسشویی)، دستگاه‏های تهویه مطبوع (کولر گازی) و لوازم صوتی و تصویری (تلویزیون و سینمای خانگی) برگزار می شود.

بر این اساس مرحله اول المپیاد تکنسین های ایران یک آزمون الکترونیکی است که به صورت هماهنگ در مراکز فنی و حرفه ای استان های کشور برگزار می شود. پس از آن ۱۰ نفر برتر هر گرایش به مرحله نهایی و عملی المپیاد راه پیدا می کنند. در پایان دو مرحله به نفرات اول تا سوم هر گرایش به ترتیب ۳۰، ۲۰ و ۱۰ سکه بهار آزادی اهدا می شود.

اولین دوره المپیاد تکنسین ها بهمن ماه سال ۹۴ به ابتکار شرکت سامسونگ و طی همکاری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار شد. دوره دوم این المپیاد سال گذشته با حضور نزدیک به دو هزار شرکت کننده برگزار شد و نفرات برتر علاوه بر دریافت جوایز مالی خود به عنوان ناظر به مسابقات جهانی مهارت سال ۲۰۱۷ اعزام شدند.

ثبت نام شرکت در سومین المپیاد تکنسین های ایران از روز شنبه ۴ آذرماه آغاز شده است و تا روز ۲۰ آذر ماه ادامه خواهد داشت. این رویداد با برگزاری مرحله نهایی در اوایل دی ماه امسال به پایان می رسد.

علاقه مندان می توانند برای ثبت نام در سومین دوره المپیاد تکنسین های ایران و کسب اطلاعات بیشتر از روند برگزاری این رویداد به سایت Samsungtecholympiad.ir مراجعه کنند.

شباهت بیشتر اینستاگرام به اسنپ‌ چت با به روزرسانی جدید

اینستاگرام به روزرسانی جدیدی دریافت کرده است که به واسطه ی آن، ویژگی های تازه ای که پیش تر در اپلیکیشن اسنپ چت شاهد آن ها بودیم ارائه می کند.

به گزارش زومیت، به دلیل شیوه ی کارکرد و نحوه ی انتقال محتوا، اسنپ چت نزدیک ترین رقیب هم رده ی اینستاگرام است که کاربران زیادی در جهان از آن استفاده می کنند. اینستاگرام در راستای افزایش کاربران خود درصدد اضافه  کردن ویژگی های جدیدی است تا طیف وسیع تری از مخاطبان را هدف قرار دهد. حال اینستاگرام در آخرین به روزرسانی منتشرشده، از قابلیت های جدیدی رونمایی کرده است که وام گیری این شبکه ی اجتماعی عکس محور از اسنپ چت را بیش از پیش هویدا می سازد.

برطبق گفته ی این شرکت، ویژگی جدید که «رمیکس» نام دارد، به کاربران این امکان را می دهد تا در هنگام مشاهده ی عکس های دوستانشان، با ضربه  زدن روی آیکون دوربین در قسمت چپ و پایین تصویر، به ویژگی حاشیه نویسی دسترسی داشته باشند. از طریق این ویژگی کاربران می توانند اقدام به اضافه  کردن استیکر، متن یا نقاشی  کنند و سپس آن را مستقیماٌ برای دوستشان بفرستند. از این رو، کاربران علاوه بر مکالمات  متن محور، می توانند از طریق بصری نیز با دوستانشان به گفتگو و شوخی بپردازند.

هنگامی که در حال مشاهده ی پیام تصویری یکی از دوستانتان هستید، روی آیکون دوربین در قسمت پایینی ضربه بزنید و پاسختان را [بنویسید]. پاسخ شما شامل استیکری از آنچه به آن پاسخ می دهید، می شود؛ آن را حرکت و تغییر اندازه دهید و حالت خودتان را با اضافه  کردن استیکر، متن یا نقاشی بیان کنید.

جالب است بدانید که ویژگی فوق یکی از ویژگی های مطرح اپلیکیشن اسنپ چت بوده که از آغاز کار این اپلیکیشن با آن همراه است؛ با این وجود چیزی که پیاده سازی این ویژگی توسط اینستاگرام را منحصر به فرد می کند، این است که کاربران می توانند تصاویری را که ابتدا توسط دیگران به اشتراگ گذاشته شده است، حاشیه نویسی کنند؛ در اسنپ چت کاربران تنها اجازه ی حاشیه نویسی روی عکس های خود یا منابع خبری مهم مانند سی ان ان، دیلی میل و… داشتند.

البته تغییرات نسخه ی جدید اینستاگرام تنها به «ریمیکس» خلاصه نمی شود و این شبکه ی اجتماعی با ویژگی «حلقه  های بی پایان»، قصد اعمال تغییرات در پاسخ ها را داشته است.

برای اینکه پیام هایی که می خواهید تنها یک بار توسط دوستانتان دیده  شود، گزینه ی «One View» را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت با انتخاب گزینه ی «Allow Replay» دوستانتان می توانند بیشتر پیام شما را مشاهده کنند. تصاویر و ویدیوهای ارسال شده با «Allow Replay» به صورت خودکار تکرار می شوند و دوستانتان می توانند با نگاه داشتن [انگشت روی تصویر] اقدام به توقف آن کنند.

اینستاگرام می گوید این  تغییرات از امروز برای هر دو پلتفرم آی او اس و اندروید منتشر خواهد شد؛ اما اگر هنوز موفق به دریافت این به روزرسانی نشده اید، ممکن است چند روزی برای اعمال آن روی حساب کاربری تان زمان نیاز باشد.

به زودی برای ورود به فیس بوک باید یک عکس سلفی بگیرید!

در آینده ای نزدیک، برای ورود به فیس بوک باید یک عکس سلفی از خود بگیرید. کمپانی فیس بوک با این کار می خواهد روزنه های نفوذ سایت خود را در برابر هکرها ببندد.

به گزارش گجتنیوز، فیس بوک احتمالا در نظر دارد در آینده ای نزدیک، نوع جدیدی از کپچا را به منظور احراز هویت شما اعمال کند. در حالی که هنوز روشن نیست که بررسی این روش احراز هویت چگونه انجام می گیرد ( برای انجام اموری در حساب کاربری وارد شده و یا از همان ابتدا برای ورود به فیس بوک )، این کمپانی اعلام کرده است که هدف اصلی سیستم کپچای جدید فیس بوک به کاربران کمک خواهد کرد تا از اطلاعات خود در برابر اشخاص ثالث محافظت کنند.

تعدادی از کاربران در گزارشی توییتری عنوان کرده است که در این روش جدید ورود به فیس بوک از شما خواسته می شود تا یک عکس سلفی از خود بگیرید که به وضوح چهره ی شما را به نمایش بگذارد. البته ظاهرا فیس بوک متعهد شده است که با هر بار عکس گرفتن شما اقدامی برای ذخیره آن نکند و پس از آن که مراحل احراز هویت تکمیل شد، آن تصویر را از سرورهایش حذف کند. در یکی از این گزارش ها آمده است:

فیس بوک در حال حاضر کاربران را از حساب کاربری خود دور نگه داشته و سپس از آن ها می خواهد که حساب کاربری خود را از طریق اسکن کردن تصویری از چهره ی خود تایید کنند. حساب کاربری @flexlibris – تاریخ 28 نوامبر 2017

یکی از سخنگوهای شرکت فیس بوک در مصاحبه ای با وب سایت Wired توضیحاتی را در مورد این ویژگی امنیتی ارائه کرده است:

این قابلیت به ما کمک خواهد کرد تا فعالیت های مشکوک در نقاط مختلف وب سایت از جمله ایجاد یک حساب کاربری، ارسال درخواست دوستی، تنظیم پرداخت های تبلیغات و یا ساخت و ویرایش تبلیغات را ردیابی کنیم.

سخت شدن ورود به فیس بوک جهت جلوگیری از نفوذ هکرها

این روش اصالت سنجی اکانت کاربران به صورت خودکار اعمال می شود، اما تنها یکی از راه هایی است که برای تایید هویت کاربران و شناسایی فعالیت های مشکوک توسط فیس بوک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. حال آنچه که سیستم «مشکوک» می خواند مشخص نیست، اما به نظر می رسد فیس بوک بیشتر در نظر دارد تا از این راه برای کاهش روزنه های نفوذ وب سایت خود تا بهبود امنیت کاربران استفاده کند.

فناوری جدید گوگل برای شناسایی افرادی که مخفیانه به گوشی نگاه می کنند

فناوری جدید گوگل که هم اکنون توسط مهندسان این شرکت در حال توسعه است، افرادی که مخفیانه به صفحه گوشی شما نگاه می کنند را شناسایی خواهد کرد.

به گزارش گجتنیوز، بدون شک یکی از آزاردهنده ترین رفتارهای نامناسب برخی افراد، نگاه مخفیانه به گوشی موبایل است؛ خصوصا زمانی که مشغول رد و بدل کردن اطلاعات خصوصی یا مهم باشید.

اما فناوری جدید گوگل با استفاده از دوربین جلویی گوشی و سیستم هوش مصنوعی با توانایی تشخیص چشم ها، زمانی که بیش از دو نفر به صفحه گوشی نگاه می کنند، شما را باخبر خواهد کرد.

اگرچه با توجه به ویدیوی منتشر شده، عملکرد این سیستم به اندازه کافی سریع است، اما گوگل زمان انجام این پروسه را تنها 2 میلی ثانیه می داند.

این پروژه، محافظ صفحه الکترونیک نام داشته و قرار است هفته آینده و طی رویداد NIPS، توسط فلوریان شروف (Florian Schroff) و هی یونگ ریو (Hee Jung Ryu) در کالیفرنیا نمایش داده شود.

سامسونگ: نسخه مایکروسافت گلکسی اس 8 وجود خارجی ندارد

سامسونگ پیامی مبنی بر اصلاح خبر عرضه نسخه مایکروسافت گلکسی اس ۸ به خبرگذاری ها ارسال کرده است.

به گزارش زومیت، حدود هفت ماه پیش و بلافاصله پس از معرفی گلکسی اس ۸ سامسونگ، خبرهایی به گوش رسید مبنی بر اینکه مایکروسافت قصد دارد نسخه ای از این گوشی هوشمند به نام «مایکروسافت گلکسی اس ۸» روانه بازار کند. حال سامسونگ اعلام کرده که این محصول هیچ گاه عرضه نشده است.

بلافاصله پس از رد خبر عرضه نسخه مایکروسافت گلکسی اس ۸ ، جستجو برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد این مسئله آغاز شد. و مایکروسافت سؤالات کاربران را با ارسال پستی پاسخ داد.

خلاصه ای از شرح قضیه بدین صورت است: گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس از لحاظ سخت افزار یا نرم افزار تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند؛ قصد مایکروسافت از انجام این عمل تنها به فروش رساندن دستگاه های فوق و همچنین ارائه آموزش های نحوه استفاده از اپلیکیشن های مایکروسافت بود. به عبارت دیگر، اساسا هدف از انجام این عمل جذب مشتریان به سمت فروشگاه های مایکروسافت برای خرید یک گوشی هوشمند جدید و جذاب و همچنین افزایش آگاهی کاربران از اپلیکیشن های این شرکت بود.

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، خبرهای جدید حاکی از آن هستند که مایکروسافت قصد دارد برای اولین بار گوشی هوشمند اندروید در فروشگاه های خود به فروش برساند؛ در حالی که گوشی های هوشمند مبتنی بر ویندوز دیگر در این فروشگاه ها جایگاهی ندارند.

سامسونگ نیز در پی انتشار این خبر، خواستار اصلاح آن شده است. پیام ارسالی این شرکت به خبرگذاری ها مبنی بر تغییر خبرهای منتشرشده را در ذیل مشاهده می کنید:

گلکسی اس ۸، اس ۸ پلاس و نوت ۸ در فروشگاه های آنلاین و خرده فروشی مایکروسافت در معرض فروش قرار داده شده اند و تجربه منحصر به فردی از خرید و فروش را به مشتریان، صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط و همچنین کارآفرینان می دهد. تاکنون نسخه ی مایکروسافت هیچ یک از محصولات گلکسی سامسونگ منتشر نشده است.

با این اوصاف، این گونه به نظر می رسد که نسخه ی مایکروسافت گلکسی اس ۸ هیچ گاه تولید نشده است. فقط مدت زمان زیادی طول کشید تا سامسونگ این سوءتفاهم را برطرف کند.

آپدیت جدید گلکسی اس 8 شارژ سریع را مختل می کند!

به گفته ی کاربران آپدیت جدید گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس، شارژ سریع این گوشی ها را مختل می کند و بیشتر از 5 ساعت به طول خواهد انجامید!

به گزارش گجتنیوز، دو گوشی گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس سامسونگ به هیچ عنوان طوری که شایسته ی گوشی های پرچمدار باشد، تا به امروز به روزرسانی ها را دریافت نکرده اند. سرعت دریافت آپدیت جدید گلکسی اس 8 بسیار پایین بوده است، در همین راستا لازم به ذکر است برخی کاربران پچ امنیتی ماه اکتبر را در اواسط ماه نوامبر دریافت کرده اند! اما این تنها مشکلی نیست که کاربران جدیدترین پرچمداران سامسونگ با آن روبرو هستند. بسیاری از کاربران گزارش داده اند آپدیت نوامبر که انتشار آن به چند روز پیش باز می گردد حاوی پچ امنیتی ماه اکتبر است که می تواند شارژ سریع این گوشی ها را مختل کند!

صاحبان گوشی های گلکسی اس 8 و اس 8 پلاس در توییتر و تالارهای گفتگوی سامسونگ عنوان کرده اند که گوشی آن ها پس از دریافت و نصب آپدیت جدید دیگر نمی تواند شارژ سریع را ارائه کند. به گفته ی این افراد، آپدیت جدید گلکسی اس 8 باعث شده تا گوشی آن ها با مشکل نرم افزاری روبرو شده تا حتی با وجود استفاده از شارژر اصلی سامسونگ و فعال کردن قابلیت شارژ سریع در بخش تنظیمات، گوشی آن ها سریع شارژ نشود. با توجه به یکی از مشاهدات ما، این بروزرسانی حتی بر روی شارژ بیسیم این گوشی ها نیز تاثیر گذاشته است و اجازه شارژ توسط یک شارژر ساخت شرکت های متفرقه را نمی دهد. البته ما دیوایس های خود را چک کردیم و هیچ ایرادی مشاهده نشد، بنابراین این مشکل چندان همه گیر نشده است و قطعا در آینده ای نزدیک سامسونگ آن را توسط یک بروزرسانی نرم افزاری برطرف خواهد کرد. یک نمونه گزارش را در زیر می بینیم:

اس 8 من پس از دریافت آخرین آپدیت،  شارژ سریع را متوقف کرده است. شارژ دستگاه 6 ساعت به طول می انجامد. کمک! – Marielena Hernandez

آپدیت جدید گلکسی اس 8 همه گیر نیست،  اما مهم است

البته همه گیر نبودن این مشکل باعث نمی شود که آن را به مسئله جدی تبدیل نکند، به خصوص برای صاحبان S8 که عمر باتری برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده با امید به شارژ سریع از دیوایس خود استفاده می کردند. همچنین مشخص نیست که آیا به روزرسانی جدیدتر حاوی پچ امنیتی ماه نوامبر این مشکل را برطرف می کند یا خیر! سامسونگ یا مسئولان تالارهای گفتگوی این شرکت هنوز از این موضوع مطلع نشده اند، اما امیدواریم که این شرکت در وهله نخست این مشکل را حل کرده و پس از آن اقدام خودش را مشغول برنامه آزمایشی اندروید 8 اوریو کند.

با تکنولوژی جدید باتری سامسونگ ، گوشی های آینده در عرض چند دقیقه شارژ می شوند

تکنولوژی جدید باتری سامسونگ به لطف یک لایه گرافن، به گوشی های هوشمند اجازه می دهد تا تنها در 12 دقیقه شارژ  شوند. این باتری توسط موسسه پیشرفته فناوری سامسونگ (SAIT) توسعه پیدا کرده است.

به گزارش گجتنیوز، موسسه پیشرفته فناوری سامسونگ تحت مالکیت کمپانی مادر سامسونگ، روز دوشنبه از توسعه تکنولوژی باتری جدید خود خبر داد که می تواند سریع تر از هر زمان دیگری گوشی های هوشمند و وسایل حمل و نقل الکتریکی را شارژ کند. برای یک باتری مجهز به تکنولوژی شارژ سریع کنونی معمولا یک ساعت به طول خواهد انجامید تا به شارژ کامل برسد. اما تکنولوژی جدید باتری سامسونگ باعث می شود تا تنها در 12 دقیقه دیوایس به شارژ کامل برسد!

تکنولوژی جدید باتری سامسونگ شامل یک لایه اتمی کربن از گرافیت (به نام گرافن) می شود که 100 برابر موثر تر از مس در عبور دادن جریان الکتریکی است. همچنین انتقال انرژی نیز 140 برابر سریع تر از سیلیکون استفاده شده در تکنولوژی باتری های لیتیومی فعلی است که به نقل از سامسونگ می تواند آن را به یک متریال ایده آل برای شارژ سریع تبدیل کند.

تکنولوژی جدید باتری سامسونگ ظرفیت را نیز افزایش می دهد

از آنجایی که این تکنولوژی باتری جدید، پتانسیل افزایش ظرفیت را نیز دارا هستند، این احتمال وجود دارد که حتی استفاده از آن در دیوایس های موبایلی و اتومبیل های الکتریکی عمر باتری بیشتری را نیز نسبت به باتری های کنونی ارائه کند. هنوز مشخص نیست چقدر عمر این باتری ها با هر بار شارژ  به طول می انجامد، اما شارژ بسیار سریعی که ارائه می کنند باعث می شوند زمانی که محصول شما نیازمند شارژ بود، تنها چند دقیقه بیشتر کنار پریز برق قرار نگیرند.

این مفهوم دقیقا مشابه تکنولوژی شارژ سریع کنونی گوشی های هوشمند است که به شما اجازه می دهند تنها در مدت 30 دقیقه، 50 درصد باتری را شارژ کنید. همانطور که از نامش هم پیداست، شارژ سریع به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری از حد معمول دیوایستان را شارژ کنید،  بنابراین برای شارژ  کامل باتری یک گوشی در حال حاضر حدود 2 ساعت زمان لازم است.

در هر صورت آینده ی تکنولوژی باتری ها روشن است و سامسونگ نیز می کوشد تا این باتری جدید خود را با قیمت مقرون به صرفه ای آماده ی ورود به بازار کند. اما هنوز اعلام نشده که چه زمانی این عرضه صورت خواهد گرفت. احتمالا سامسونگ برای نخستین بار این محصول را در گوشی های هوشمند و سایر دیوایس های الکتریکی خود مورد استفاده قرار خواهد داد.

گوشی تاشو سامسونگ W2018 با دو نمایشگر لمسی و اسنپدراگون 835 رونمایی شد

گوشی تاشو سامسونگ W2018 با دو نمایشگر لمسی، در تعامل با China Telecom رونمایی شد.

به گزارش گجتنیوز, گوشی تاشو سامسونگ W2018 که به مناسبت دهمین سالگرد توسعه محصولات سری W و بیست و پنجمین سالگرد سامسونگ در بازار چین، سرانجام طی رویدادی در شهر شیامن چین شاهد رونمایی آن بودیم، به دو نمایشگر لمسی 4.2 اینچی آمولد با وضوح 1080p تجهیز شده است که از این نظر تفاوتی با نسل قبلی ندارد. سازندگان از تراشه اسنپدراگون 835 در کنار 4 گیگابایت رم بهره برده اند تا مشکلی در پردازش اطلاعات وجود نداشته باشد. به علاوه، کاربران می توانند محتوای مختلف را روی حافظه 64 گیگابایتی داخلی با پشتیبانی از کارت حافظه میکرو اس دی تا حداکثر ظرفیت 256 گیگابایت ذخیره کنند.

W2018، نخستین موبایل تاشو با کلید اختصاصی بیکسبی بوده و سامسونگ با افتخار از پشتیبانی این دستیار صوتی از زبان چینی خبر داده است.

بخش پشتی گوشی با طراحی مشابه گلکسی S8 و گلکسی S8 پلاس، میزبان دوربینی 12 مگاپیکسلی با گشودگی دریچه دیافراگم f/1.7 و حسگر اثر انگشت است. در بخش جلویی نیز از دوربینی 5 مگاپیکسلی با گشودگی دریچه دیافراگم f/1.9 استفاده شده تا سلفی بازان بتوانند لحظات شیرین خود را با کیفیتی مطلوب ثبت کنند. فیلم برداری 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه، از جمله مهم ترین قابلیت های دوربین اصلی است.

از دیگر ویژگی های قابل توجه گوشی جدید سامسونگ می توان به باتری 2300 میلی آمپر ساعتی، خشاب سیم کارت هیبریدی و اندروید 6.0.1 مارشملو اشاره کرد. همانند بسیاری از محصولات مختص بازار چین، دستگاه پیش رو هم فاقد سرویس های گوگل در این کشور است.

نسخه پایه گوشی تاشو سامسونگ W2018 با قیمت بسیار بالای 2 هزار و 400 دلار (16 هزار یوان یا 2 هزار یورو)، از طریق JD و Tmall در رنگ مشکی به فروش می رسد. رنگ های طلایی و نقره ای نیز در تعداد محدود تولید شده اند.

اپل درصدد توسعه تراشه مدیریت انرژی اختصاصی برای آیفون‌های ۲۰۱۸ است

اپل درصدد تولید تراشه ی اختصاصی برای مدیریت انرژی در آیفون های ۲۰۱۸ است. این ماژول در حال حاضر توسط کمپانی بریتانیایی Dialog توسعه می یابد.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش Nikkei، اپل در تلاش است برای مدیریت انرژی در گوشی های هوشمند آیفون که سال آینده ی میلادی راهی بازار خواهند شد، تراشه ی اختصاصی خود را توسعه دهد. این ماژول پردازشی در حال حاضر توسط کمپانی بریتانیایی Dialog توسعه می یابد توسط اپل مورد استفاده قرار می گیرد. هرچند هنوز به طور قطع نمی توان گفت که اپل از این تراشه ها در نسل بعدی آیفون هایش استفاده خواهد کرد؛ اما می توان انتظار داشت که آیفون های عرضه شده در سال ۲۰۱۸ از این ماژول اختصاصی بهره ببرند.

اپل در سال های گذشته در تلاش بوده است تا بخش بزرگ تری از تراشه های مورد استفاده در گجت های دیجیتال خود را به صورت اختصاصی طراحی کند. برای مثال می توان به تراشه های سری A این کمپانی و همچنین پردازنده ی گرافیکی مورد استفاده در آیفون، اپل واچ و آیپد اشاره کرد که اپل به صورت اختصاصی طراحی می کند.

بر اساس گزارش نیکِی، اطلاعات موجود نشان از این دارد که اپل با ورود به حوزه ی طراحی باتری و پردازنده ی مدیریت انرژی، همچون گذشته فناوری های پیشرفته ای معرفی خواهد کرد.

به نظر می رسد توسعه ی اختصاصی این پردازنده می تواند توانایی اپل در مدیریت هر چه بهتر فرآیند های پردازشی را بهبود بخشد. آخرین تلاش اپل در حوزه ی توسعه ی تراشه های اختصاصی مربوط به پردازنده ی گرافیکی A11 است که به صورت اختصاصی توسط اپل طراحی شده است.

پس از انتشار خبر مربوط به حرکت مستقل اپل در راستای تولید پردازنده ی اختصاصی برای مدیریت مصرف انرژی، ارزش سهام کمپانی بریتانیایی بیش از ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد. هیچ یک از دو کمپانی اپل و Dialog اظهار نظری در این رابطه نکرده اند.

مایکروسافت اج برای اندروید و iOS منتشر شد

مرورگر مایکروسافت اج برای پلتفرم های اندروید و آی اواس در دسترس تمام کاربران این دو سیستم عامل قرار گرفته است.

به گزارش زومیت، مایکروسافت ماه گذشته از نسخه ی آزمایشی مرورگر اج برای سیستم عامل های آی اواس و اندروید رونمایی کرد. آزمایش کنندگان برای دریافت دسترسی ویژه به این مرورگر باید ثبت  نام می کردند؛ اما مایکروسافت از دیروز هر دو نسخه ی اندروید و آی اواس را به صورت عمومی در دسترس تمام کاربران قرار داده است. کاربرد اصلی مرورگر اج عمدتا برای کاربرانی است که به انتقال وب گردی خود از گوشی به کامپیوتر ویندوز ۱۰ علاقه دارند.

مایکروسافت قابلیت Continue on PC را به صورت مستقیم با نسخه های اندروید و آی اواس اج ادغام کرده است؛ در نتیجه در صورتی که یک صفحه ی وب به صورت مناسب روی موبایل بارگذاری نشود یا بخواهید  وب گردی خود را با ماوس و صفحه کلید ادامه بدهید، می توانید آن را روی کامپیوتر ارسال کنید. اج همچنین دسترسی به صفحات برگزیده (Favorites)، تاریخچه، فهرست مطالعه و کتاب های الکترونیکی را فراهم می کند. متأسفانه مایکروسافت قابلیت همگام سازی تب های اج را برای موبایل اضافه نکرده است؛ در نتیجه امکان اشتراک گذاری تب ها یا تاریخچه بین کامپیوتر و گوشی وجود ندارد.

مایکروسافت قصد دارد پشتیبانی از همگام سازی تب ها و آیپد را نیز در آینده اضافه کند؛ با این حال انتشار این دو ویژگی احتمالا تا سال آینده به طول خواهد انجامید. مرورگر اج برای آی اواس و اندروید را می توانید از اپ استور یا گوگل پلی دریافت کنید.

HDMI 2.1 معرفی شد

مشخصات HDMI 2.1 از قابلیت های جدید و پیشرفت های فراوان نسبت به نسخه های قبلی خبر می دهد.

به گزارش زومیت، گروه فنی انجمن HDMI مشخصات HDMI 2.1 را به همراه یک کابل اچ دی ام آی پرسرعت منتشر کرده است. برخی ویژگی های موجود در مشخصات HDMI 2.1 با نسخه های قبلی کابل اچ دی ام آی سازگار خواهند بود؛ اما برای مابقی باید کابل جدید را تهیه کنید.

محتوا با پهنای باند و رزولوشن بالا و اچ دی آر از نوع پویا

بر اساس مشخصات منتشرشده، فناوری جدید تصویر فشرده نشده  با رزولوشن 8K را با نرخ ریفرش ۶۰ هرتز و رزولوشن 4K را با نرخ ۱۲۰ هرتز نمایش می دهد. میزان انتقال از ۱۸ گیگابیت بر ثانیه در نسخه ی قبل جهشی فوق العاده به ۴۸ گیگابیت بر ثانیه در نسخه ی ۲.۱ داشته است.

طبق مشخصات، رزولوشن های بالاتر از جمله 10K با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز نیز پشتیبانی می شوند؛ اما برای اینکه این حجم از داده از طریق کابل، قابل انتقال باشد از الگوریتم فشرده سازی تصویر استفاده می شود.

به ندرت کسی پیدا می شود که از کیفیت تلویزیون های 4K گلایه داشته باشد. کیفیت های بالاتر احتمالا برای کارهای تبلیغاتی که به نمایشگرهای خیلی بزرگ نیاز دارند یا تجهیزات مربوط به واقعیت مجازی که تصاویر در آن ها میدان دید را تماما پوشش می دهد کاربرد خواهند داشت.

فناوری HDMI 2.1 بسته به رزولوشن و نرخ فریم شما از اچ دی آر متغیر یا پویا نیز پشتیبانی می کند که می تواند بازه ی وسیع تری از رنگ ها را پوشش دهد و هر صحنه و حتی هر فریم تصویر را با تنظیم عمق رنگ، جزئیات، روشنایی و کنتراست مختص آن صحنه بهینه کند.

ارتقاء نرخ ریفرش

در قسمت نرخ ریفرش نیز پیشرفت هایی صورت گرفته است که می تواند بیشتر برای گیمرها جذاب باشد.

نرخ ریفرش متغیر (VFR) می تواند نرخ رفرش را هماهنگ با محتوای در حال پخش، مدام تغییر دهد. این یعنی وقنی نرخ فریم تصویر در هنگام بازی کردن بالا و پایین می رود، نمایشگر نیز به سرعت خود را با آن هماهنگ می کند تا نرم ترین تصویر ارائه شود. در این حالت، حرکت تصاویر بهتر می شود، گیر کردن و افت فریم کاهش یافته یا حذف می شود و در نهایت تجربه ی کاربری بهبود می یابد.

قابلیت سوییچ سریع رسانه ای (QMS) برای ویدیوها و فیلم ها باعث حذف صفحه ی خالی انتظار قبل از نمایش محتوا هنگام سوییچ بین دستگاه های HDMI می شود.

انتقال سریع فریم (QFT) تأخیر بین فرستنده ی تصویر و نمایشگر را حذف می کند که این موضوع در گیمینگ بسیار حائز اهمیت است.

صدا

در بخش صدا نیز پیشرفت چشمگیری شاهد هستیم. سرعت کانال داده ی دوسویه (eARC) از یک مگابیت بر ثانیه به ۳۷ مگابیت بر ثانیه رسیده است. این امر باعث می شود صداهای حجیم ۵.۱ و ۷.۱ با بیت ریت بالا مانند Dolby Atmos ،DTS Master ،TrueHD و DTS:X امکان انتقال و پخش پیدا کنند.

سایر امکانات تصحیح انطباق صدا و حرکت لب ها، امکان خاموش و روشن کردن سیستم صوتی و همچنین کنترل صدا را شامل می شود.

با وجود اینکه برخی ویژگی های اچ دی ام آی ۲.۱ با کابل های اچ دی ام های معمول امروزی سازگار است؛ موارد نیازمند به پهنای باند زیاد نیاز به کابل جدید دارند که در نیمه ی اول سال ۲۰۱۸ توسط تولیدکنندگان متعددی عرضه خواهد شد.

کابل فوق  سریع

کابل جدید با کانکتورهای نوع C ،A و D سازگار است و از اترنت اچ دی ام آی نیز پشتیبانی می کند. این کابل با تمام نسخه های قبلی اچ دی ام آی سازگار و حداکثر بلندی آن بین ۲ تا سه متر خواهد بود. کابل اکتیو نیز پشتیبانی می شود. بنابراین در مواردی که کابل بلندتر نیاز است، می توان از کابل های اکتیو (کابل هایی که مقداری برق از منبع تصویر دریافت می کنند) استفاده کرد.

برج های زراعی ۴۰ میلیون دلاری، سالانه تغذیه بیش از ۵۰۰۰ نفر را تأمین می کنند

با افزایش روز افزون جمعیت، تأمین غذا برای افراد به یک بحران اساسی تبدیل شده است. البته راه حل های نوینی نیز برای حل این دسته از مشکلات توسعه یافته اند.

به گزارش زومیت، انتظار می رود جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹.۶ میلیارد نفر برسد و حدود ۶۶ درصد مردم در مناطق شهری زندگی کنند. این موضوع معضل بزرگی برای کارشناسان شده است؛ چرا که تأمین غذای این میزان از جمعیت شهری امری بسیار دشوار خواهد بود.

یک شرکت تکنولوژی مواد غذایی سوئدی به نام پلنتاگون، راه  حل جالب توجهی پیشنهاد کرده است؛ برج هایی با عنوان پلنت اسکریپر (Plantscraper) وظیفه ی تأمین مواد غذایی را برعهده خواهند داشت. ساختمان های مذکور کاربرد اداری خواهند داشت؛ با این حال به مزرعه های بزرگ و سرپوشیده ای مجهز خواهند شد.

گیاهان موجود در این ساختمان ها به صورت هیدروپونیک (رشد و نمو در آب  مغذی) رشد خواهند کرد. بدین ترتیب نیازی به تأمین خاک برای کاشت و برداشت مواد خوراکی نیست.

هانس هاسل، مدیرعامل شرکت پلانتاگون، در گفت و گویی با بیزینس اینسایدر گفت مزرعه به طور عمده به صورت خودکار فعالیت خواهد کرد و نیاز چندانی به نیروهای کاری ندارد. ساخت اولین نسخه از این ساختمان ۴۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۲ آغاز شده است و تا اوایل سال ۲۰۲۰ افتتاح خواهد شد.

این برج ها که با نام ساختمان های غذایی جهان نیز شناخته می شوند، سالانه حدود ۵۵۰ تن سبزی (نیاز ۵۵۰۰ نفر در هر سال) تولید می کند.

جلوی بیش از ۲۰ برج، مزرعه ساخته خواهد شد و پشت آن ها دفاتر اداری قرار خواهند گرفت.

حدود دوسوم از ساختمان ها به ادارات اختصاص داده می شوند و یک سوم دیگر شامل مزارع سرپوشیده  می شوند.

گیاهان با استفاده از نور طبیعی خورشید و LED رشد می کنند.

ال ای دی ها در فرکانس های مشخص نور و حداکثر میزان بهره وری درجه بندی می شوند.

ربات ها بسیاری از فرایند های مزرعه را انجام می دهند و همین موجب کاهش چشمگیر هزینه های اجرایی می شود.

هاسل در رابطه با این طرح زراعی گفت: «در مقایسه با یک مزرعه با اندازه ی مشابه در فضای باز، ربات پلنت اسکرپر با مصرف زمین و آب کمتر، غذای بیشتری تولید می کند. او تخمین می زند که برج، سالانه مانع از انتشار ۱۱۰۰ تن گاز کربن دی اکسید خواهد شد و ۱۳ میلیون گالن آب صرفه جویی می کند.

برخی از اتاق های ملاقات، به مزرعه ها دید خواهند داشت.

در سایر نقاط برج، برای کارکنان بخش اداری و عموم افراد، سالن غذاخوری وجود خواهد داشت.

علاوه بر این، ساختمان مجهز به یک بازار خواهد شد که افراد می توانند سبزی های خود را از آن جا خریداری کنند.

هاسل در این خصوص گفت رستوران های محلی و سایر خرده فروشان مواد غذایی قادر خواهند بود به طور مستقیم از پلنتاگون که مزرعه را اداره می کند، خرید کنند.

پلنتاگون مزرعه ی مشابه دیگری با دفاتر اداری طراحی کرده که به شکل کره است. اما تاکنون برنامه ای برای ساخت آن نداشته  است.

این پلنت اسکریپر شامل یک خط تولید غذای مارپیچ است که به طور خودکار گیاهان در حال رشد را از پایین به بالا و به عقب حرکت می دهد. طبق اعلام مدیر پلنتاگون، طول چرخه بستگی به محصول دارد؛ اما به طور معمول حدود ۳۰ روز طول می کشد.

طراحان امیدوار هستند این دسته از طرح های تجاری، شهر های دیگر را نیز به استفاده از مزارع سرپوشیده ی چندمنظوره در مقیاس بزرگ تشویق کنند.

پلنتاگون در حال مذاکره با مدیران و مسئولان ذی ربط در کشورهای سوئد، سنگاپور، ایالات متحده، هنگ کنگ و شانگهای برای ساخت سازه های مشابه است.

سرنخ هایی از احتمال وجود حیات در قمر زحل

بررسی یافته های فضا پیما ی کاسینی، نشان می دهد که قمر زحل به نام انسلادوس می تواند میزبان زندگی فرا زمینی باشد.

به گزارش زومیت، یافته ها ی اخیر نشان می دهند که احتمال وجود زندگی روی انسلادوس (Enceladus) یکی از قمر ها ی زحل وجود دارد. این یافته ها توانایی میزبانی قمر زحل از موجودات زنده را نشان می دهد و علاوه بر آن، چنین برمی آید که این موجودات زنده می توانند ساختار پیچیده ای داشته باشند.

ناسا به تازگی اعلام کرده است که بسیاری از اجزای تشکیل دهنده ی انسلادوس، به محیط قابل سکونت احتیاج دارند. مقاله ی جدید منتشرشده در مجله ی نجوم طبیعی در مورد این که چگونه یک قمر می تواند زیر پوسته ی یخی خود یک اقیانوس بزرگ نمکی داشته باشد و همچنین این که چگونه در چنین محیطی زندگی می تواند جریان داشته باشد، توضیح می دهد. محققان با استفاده از مشاهدات کاسینی  از انسلادوس و مطابقت دادن آن ها با مدل ها ی کامپیوتری، تمامی احتمالاتی که می تواند باعث ایجاد چنین اقیانوسی شود بررسی کردند. محققان از مشاهدات خود نتیجه گرفتند که هسته ی انسلادوس پر از حفره و فضا ی خالی است و زمانی که آب از درون این حفره ها عبور می کند، گرم می شود و سپس به شکاف ها ی باریک باز روی پوسته نفوذ می کند. این فرایند، باعث ایجاد فواره ها ی آب داغ می شود که در قطب جنوب این قمر، بیش تر دیده شده اند.

واکنش ها ی شیمیایی

بررسی این فواره ها ی آب گرمایی، بهترین راه برای دسترسی به پاسخ این پرسش است که آیا در انسلادوس حیات وجود دارد یا نه. به گفته ی نویسنده ی ارشد، گایلی کوبلت، از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه، در مصاحبه با نیوز ویک:

اگر نظریه ی انتشاریافته ی سال پیش حقیقت داشته باشد، فرایند ها ی آب گرمایی باید از زمان شکل گیری ماه انجام شده باشند؛ احتمالا از همان موقع، شکل گیری مجموعه ی خورشیدی.

کوبلت در پروژه ی تحقیقاتی در مورد اینکه چگونه قمر زحل می تواند گرم شده باشد، شرکت داشت. علاوه بر سایر موارد، فرایند گرم شدن، زمان کافی برای پیشرفت نوع زندگی روی انسلادوس را فراهم کرده است. دیوید روتری، پروفسور علوم زمین در دانشگاه اپن، توضیح داد: حتی امروزه هم واکنش ها ی شیمیایی در حال انجام شدن هستند. اگر امروزه این واکنش ها امکان انجام شدن دارند، پس میلیار دها سال پیش نیز می توانستند انجام شوند و این زمان برای شروع زندگی و پیشرفت آن از گونه ها ی بسیار ابتدایی به گونه ها ی پیچیده تر کافی است. یک اجتماع میکروبی پیچیده زیر پوسته ی یخی انسلادوس می تواند وجود داشته باشد و ما بسیار به مطالعه ی آن علاقه مندیم.

مطالعه ی چگونگی شکل گیری زندگی و پیشرفت آن روی سیارات دیگر، می تواند دید بهتری از چگونگی شکل گیری زندگی روی سیاره ی خودمان به ما بدهد. این به معنی قطعیت در مورد وجود زندگی روی انسلادوس یا هر جرم کیهانی دیگری نیست؛ اما دلیلی کافی برای ادامه ی جست و جو و پژوهش در این زمینه است.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + یازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *