دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 7 مرداد ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در پنجاهمین شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

پایان نمایشگاه الکامپ ۲۳ در سالن الکام استازر

بیست و سومین نمایشگاه الکامپ در سالن الکام استارز، با حضور مسئولین برگزاری و استارتاپ ها به کار خود پایان داد.

به گزارش زومیت، بیست و سومین نمایشگاه الکامپ دوشنبه ی  گذشته در سالن الکام استارز با حضور رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، نایب رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، اعضای اجرایی الکامپ استارز و استارتاپ های شرکت کننده به کار خود پایان داد.

برنده های این دوره از الکام استارز به زودی اعلام خواهند شد.

ناصر علی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، ضمن تشکر از تمام کسانی که در این مراسم زحمت کشیدند، خطاب به استارتاپ های شرکت کننده در این دوره گفت: روزی که اسم elecom stars (ستاره های الکامپ) را برگزیدیم، شاید این نام فقط در حد یک اسم بود؛ اما امروز دیدیم که شما می درخشید و حرارت ایجاد می کنید و هر مانعی که سر راه شما باشد را می سوزانید و پیش می روید.

باقر بحری نیز در اختتامیه ی این مراسم گفت: اتفاق زیبایی که در این دوره افتاد این بود که ما با کسی جز خودمان رقابت نکردیم و از خودمان جلو زدیم. اگر شما جوانان نبودید، با چارچوب های بوروکراتیکی که ما بزرگ ترها ایجاد می کنیم این موفقیت به دست نمی آمد؛ این شما بودید که فراتر از محدودیت ها و چارچوب ها عمل کردید.

استارتاپ همپا، سرویس اشتراک گذاری خودرو در سفر های بین شهری

استارتاپ همپا یکی از نمونه  های جذاب حاضر در نمایشگاه الکامپ ۹۶ بود که با هدف اشتراک گذاری خودرو در سفر های برون شهری فعالیت می کند.

به گزارش زومیت، سرویس های اشتراک گذاری خودرو طی سال های اخیر از جایگاه ویژه ای در جهان برخوردار شده اند. تب جهانی این دسته از سرویس ها مدتی است که به کشورمان نیز رسیده و در حال حاضر، کاربران زیادی به خصوص برای سفرهای داخل شهری از آن ها استفاده می کنند. اما برای آن دسته از مسافرانی که به صورت مداوم در حال انجام سفرهای بین  شهری هستند، سرویسی در این زمینه وجود ندارد.

الکامپ امسال مملو از استارتاپ های متنوع با ایده های جذاب بود. همپا یکی از این استارتاپ ها است که در زمینه ی اشتراک گذاری خودرو در سفرهای بین شهری فعالیت می کند. همپا تلاش زیادی برای تدوین راه  حلی جهت افزایش کیفیت و کاهش قیمت سفرهای بین شهری برای مسافران کرده است.

راننده هایی که روزانه مسیر خاصی را طی می کنند یا به جابجایی مسافران می پردازند، می توانند در همپا به عنوان راننده  ثبت نام  کنند و پس از طی مراحل لازم و ارائه ی مدارک خود، در این سامانه فعالیت کنند. مسافران نیز می توانند با استفاده اپلیکیشن این سرویس، مسیر خود را جستجو کنند و راننده  های موجود را انتخاب و درخواست خود را مبنی بر اشتراک گذاری خودرو ثبت کنند.

استارتاپ همپا در نظر دارد راننده  و مسافران از لحاظ روانی نیز در طول سفر راحت باشند تا سفر دلنشینی را تجربه کنند. این موضوع با بیان خصوصیات راننده، مانند علاقه به سبک خاصی از موسیقی یا کشیدن سیگار، مشخص می شود. بدین ترتیب مسافران می  توانند نزدیک ترین گزینه به خصوصیات مورد نظر خود را برگزینند تا سفر بهتری را تجربه کنند. همچنین کاربران در این سامانه قادر خواهند بود سابقه ی راننده و نظرهای مسافران پیشین وی را ببینند و سپس اقدام به انتخاب گزینه ی مورد نظر خود کنند. بانوان نیز می توانند از سرویس مخصوصی استفاده کنند که راننده یا همه سرنشینان خانم هستند.

همپا در راستای تأمین امنیت مسافران، اقدام به بررسی زمان رسیدن مسافران به مقصد می کند. در صورتی که پس از گذشتن زمان مشخصی از مدت تعیین شده برای رسیدن به مقصد، هیچ یک از مسافران پایان سفر خود را اعلام نکنند، بلافاصله با آن ها تماس گرفته خواهد شد و در مراحل بعدی نیروهای انتظامی در جریان قرار خواهند گرفت. در کنار تأمین هم سفران بهتر و امنیت بیشتر، همپا هزینه ی سفر ها را نیز کاهش می دهد.

با ابرینو؛ پلتفرم ذخیره سازی در فضای ابری آشنا شوید

استارتاپ ایرانی ابرینو در زمینه ی ارائه  ی سرویس های مبتنی بر ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری فعالیت دارد.

به گزارش زومیت، بیست  و سومین دوره از نمایشگاه بین المللی الکامپ، بزرگ ترین رویداد آی سی تی کشور، از روز جمعه ۳۰ تیر و با شرکت ۳۳۸ استارتاپ ایرانی در بخش الکام استارز آغاز به  کار کرد. سالن  های ۸ و ۹ الکامپ امسال به استارتاپ ها و شرکت های نوپا اختصاص داشتند.

ابرینو یکی از استارتاپ هایی است که در نمایشگاه الکامپ امسال حضور داشت. این استارتاپ، پلتفرم ذخیره سازی فایل ها و اطلاعات کاربران در فضای ابری است که توسط شرکت دانش بنیان سامانه نگار آتنا توسعه یافته است. ابرینو داده های کاربران را در فضای ابریِ مستقر در مراکز داده ی داخل کشور نگهداری می کند و از زیرساخت های شبکه ی ملی اطلاعات برای انتقال داده ها استفاده می کند.

ابرینو مدعی است که استفاده از مراکز داده ی داخلی باعث می شود این پلتفرم عملکرد بسیار سریع تری نسبت به رقبای خارجی خود داشته باشد. از جمله ی خدماتی که ابرینو ارائه می دهد، می توان به مواردی مانند همگام سازی اطلاعات روی دستگاه های مختلف، دسترسی به نسخه های پیشین و بازگردانی فایل های حذف شده، به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران، پشتیبان گیری خودکار از دفترچه تلفن، پیامک ها و سایر اطلاعات گوشی و انتقال آسان اطلاعات از یک گوشی به گوشی دیگر اشاره کرد.

اپلیکیشن ابرینو در حال حاضر برای دو پلتفرم اندروید و ویندوز ارائه شده است؛ اما طبق اعلام این استارتاپ، در آینده ای نزدیک، نرم افزار های اختصاصی برای پلتفرم های دیگر نیز ارائه خواهد شد.

رونمایی از اپلیکیشن همراه کارت

نسخه جدید اپلیکیشن «همراه کارت» با امکانات تازه، رونمایی شد که می توان مهم ترین آنها را امکان انتقال وجه از مبدا بانک های مختلف به همه کارت های عضو شتاب دانست.

به گزارش زومتک، دارندگان اپلیکیشن «همراه کارت» با استفاده از نسخه جدید می توانند از مبدا بانک های آینده، ملی، کشاورزی، انصار، پست بانک و سرمایه به کلیه کارت های بانکی عضو شتاب عملیات انتقال وجه را انجام دهند. بدین ترتیب بیش از ۶۷ میلیون کارت عضو شتاب اکنون می توانند در شبکه «همراه کارت» ثبت شوند.

یکی دیگر از امکانات این نسخه جدید، امکان ورود به قسمت تنظیمات اپلیکیشن با استفاده از اثر انگشت است که ضمن افزایش ایمنی، سرعت در کار را بسیار ارتقا می دهد. تجربه کاربری بالای این اپلیکیشن و عدم نیاز به مراجعه به شعبه برای استفاده از آن، از اصلی ترین مزیت های رقابتی «همراه کارت» است.

تراکنش های انتقال وجه انجام شده در اپلیکیشن «همراه کارت» پس از ارائه نسخه جدید به زودی به ۲۵ میلیون تراکنش خواهد رسید.

شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا به زودی نسخه دیگری از «همراه کارت» ارائه خواهد کرد که خدمات کیف پول الکترونیکی، به آن اضافه شده و به گونه ای خواهد بود که با شرایط جدید پرداخت الکترونیکی کشور سازگار باشد.

«همراه کارت»، جدیدترین محصول خدمات بانکداری الکترونیکی است که از آن می توان در گوشی های تلفن همراه و تبلت های هوشمند با سیستم عامل های Android و iOS استفاده کرد. این اپلیکیشن را می توانید از گوگل پلی یا کافه بازار دانلود کنید.

یک خانه در تهران برگزیده فستیوال جهانی معماری 2017 شد

یک خانه در تهران معروف به «خانه مسحا» به عنوان یکی از برگزیدگان فستیوال جهانی معماری 2017 (WAF 2017) معرفی شد. این خانه از 3 طبقه با 3 نمای مختلف برخوردار است.

به گزارش گجتنیوز، هر ساله فستیوال جهانی معماری (WAF) برگزار می شود و در آن ساختمان های جذابی از سراسر جهان به عنوان برترین معماری های ساختمانی برگزیده می شوند. این فستیوال سال 2015 در بخش ثبت نام فراخوان خود نام ایران را از فهرست انتخاب ملیت معماران و مکان اجرای پروژه ها حذف کرد. خوشبختانه امسال به لطف برجام، بار دیگر شاهد اضافه شدن نام کشورمان در این فستیوال جهانی بودیم تا معماران ایرانی نیز فرصت محک زدن خود را در بین هزاران طرح و پروژه از سراسر جهان داشته باشند.

طی یک رویداد خبری سه روزه در برلین، هیئت داوران WAF برترین معماری ها از سراسر جهان را اعلام خواهد کرد. اما تا آن زمان بد نیست نگاهی به مهم ترین پروژه های مسکونی شرکت کرده در این فستیوال بی اندازیم که نامزد دریافت لقب بهترین ساختمان ها از نظر معماری هستند. نکته جالب توجه حضور یک ساختمان ساخت معماران ایرانی در این لیست است.

برگزیدگان فستیوال جهانی معماری 2017

 1. در یک کوچه باریک در توکیو ژاپن، خانه ای احداث شده است که از اتاق های قرار گرفته بر روی هم با ترتیب خاصی بهره می برد. این خانه متشکل از چهار طبقه است، بنابراین خانواده ای که در این مکان زندگی می کنند فضای بسیار بزرگی را در اختیار خواهند داشت. نام این پروژه “House in the City” است.
 2. همراه با درختان فراوان به کار رفته در نمای ساختمان، «خانه ی Binh» در شهر هو چی مین ویتنام طبیعت را به شهر می آورد.
 3. «برج های Capers» حاصل توسعه مجدد آپارتمان هایی در کوالالامپور مالزی هستند که شامل دو برج پنج طبقه می شود. شکل زیگ زاگی آن ها باعث شده تا مردم محلی کوالالامپور، کاپرز را «ساختمان های پیچیده» بنامند.
 4. در سنگاپور پروژه ای به نام «خانه ای با سایه ها» وجود دارد که از طراحی مجلل 2 طبقه ای همراه با یک استخر برخوردار است.
 5. خانه ی “Living Screen House” در سیدنی استرالیا حاوی استخری است که در مرکز نما و درست وسط سالن پذیرایی قرار دارد.
 6. پروژه “The Superlofts Houthaven” در آمستردام هلند همانند یک شهر کوچک است. این پروژه شامل 2000 خانه مسکونی، بیش از 70 خانه قایقی، یک مدرسه، یک هتل و یک مرکز بهداشتی است.
 7. پروژه “The Courtyard House Plug-in” یک سیستم بازسازی شده آماده است که می تواند در داخل یک ساختمان نصب شود، به طوری که نیازی به تخریب ساختار نباشد. این نخستین خانه قابل حمل و تاشو لیست ما است که در پکن چین و در سال 2016 احداث شده است.
 8. پروژه “The Saeter Terrasse” در اسلو نروژ احداث شده که شامل 33 آپارتمان است. هر کدام از این آپارتمان ها نیز حاوی یک بالکن، تراس و یا یک باغ بر روی پشت بام خود هستند. ساکنان این آپارتمان می توانند از آبدره موجود نیز بهره مند شوند.
 9. پروژه “Three Views” یا «3 نما» یک پروژه ایرانی احداث شده در تهران است. گروه معماری موج نو خانه ی مسحا که در دشت مسحای کوه البرز در نزدیکی قسمت شمالی شهر تهران قرار دارد را با هدف لذت تمام عیار از تمامی چشم اندازهای طبیعی بنا کرده است. شکل کلی این پروژه، حجمی عرضی رو به دشت مسحا است. این بنا که شبیه به سه جعبه کنسول مانند طراحی شده، به شکلی می چرخد تا حتی بتوان از سقف هر طبقه به عنوان تراس طبقه زیرین نیز استفاده کرد.
 10. پروژه “Urban Rigger” جایگزینی کم هزینه برای خوابگاه های سنتی دانشجویان در کپنهاگن دانمارک است. در این پروژه که 15 فضای زندگی مستقل قرار گرفته است، برای ساخت بنا از ظروف قابل بازیافت شناور در بندر این شهر استفاده شده است.
 11. ساخت پروژه “Walmer Yard” در لندن انگلستان با مساحتی بیش از 9 هزار فوت مربع، مدت 7 سال به طول انجامید. این پروژه شامل چهار خانه چوبی است که توسط یک حیاط مشترک به یکدیگر متصل شده اند.

آپدیت جدید تلگرام 4.2 ؛ امکان نوشتن بیوگرافی و ارسال رسانه خود مخرب

آپدیت جدید تلگرام 4.2 (Telegram 4.2) منتشر شد. مهمترین قابلیت های آن امکان نوشتن بیوگرافی و شرح حال مختصر از خود در پروفایل کاربری و ارسال فایل چندرسانه ای دارای شمارشگر تخریب خودکار هستند.

به گزارش گجتنیوز، نسخه تلگرام 4.2 همراه با چندین قابلیت جدید منتشر شد. اکنون ابزار داخلی این پیام رسان به منظور ویرایش تصاویر پیش از ارسال آن ها، به طور کلی دگرگون شده است. به این ترتیب، خیلی سریع تر و راحت تر و بدون نیاز به استفاده از برنامه های جانبی می توانید عکس های خود را ویرایش کنید.

حذف خودکار فایل های چندرسانه ای

دیگر قابلیت جدید تلگرام، مربوط به تعیین زمان برای از بین رفتن خودکار فایل های چندرسانه ای است. با دریافت آپدیت جدید تلگرام 4.2 می توانید در گفتگوهای خصوصی، برای هر ویدیو و یا عکسی که ارسال می کنید یک زمان مشخص تعیین کنید تا بعد از آن، به صورت خودکار از بین برود.

تعیین زمان بر عهده کاربر ارسال کننده است. همچنین شمارشگر از زمانی آغاز به شمارش می کند که مخاطب مقصد، پیام را دریافت کرده و آن را باز کند. بعد از پایان زمان معین شده، این فایل چندرسانه ای برای همیشه حذف خواهد شد. این قابلیت از این جهت، همانند سکرت چت تلگرام است. اگر کاربر مقصد تلاش کند از این رسانه اسکرین شات بگیرد، سریعا یک پیام هشداردهنده به کاربر مبدا ارسال خواهد شد.

امکان افزودن بیوگرافی

از امروز می توانید یک شرح حال مختصر از خودتان در پروفایل کاربری بنویسید که نمایانگر شما در این پیام رسان خواهد بود. تعداد کاراکترهای بیوگرافی تلگرام نمی تواند بیشتر از 70 مورد باشد. این بیوگرافی، حین ورود شما به گروه های بزرگ، نیاز به توضیح دادن درباره خود و معرفی کردن را از بین می برد.

افزایش سرعت در آپدیت جدید تلگرام 4.2

یکی دیگر از تغییرات مهم این به روزرسانی جدید تلگرام، دانلود فایل های چندرسانه ای از کانال هاى عمومى بزرگ با سرعتی به مراتب بیشتر است. این قابلیت به لطف CDN رمزنگارى شده این پیام رسان محقق شده است.

یک قابلیت دیگر پیرامون استیکرها

از این پس و بعد از دریافت آپدیت جدید تلگرام 4.2، دسترسی به استیکرها راحت تر خواهد بود، چرا که با زدن فلش رو به بالای قرار گرفته در سمت راست استیکرها، بخش در بر دارنده آن ها به صورت تمام صفحه در آمده و در آن واحد، تعداد بیشتری از استیکرها به نمایش گذاشته خواهند شد.

  ویژگی های کلی اپلیکیشن تلگرام

 سرعت بالای ارتباطات به خاطر تلاش برای اتصال به نزدیکترین سرور

 ایجاد چت گروهی (گروه) تا سقف 5000 کاربر

 امکان دسترسی دائمی به اطلاعات و ذخیره مطمئن آن ها در سرویس کلاد تلگرام

 رمزنگاری پیشرفته سرتاسری برای حفظ حریم خصوصی

 قابلیت ارسال هر نوع فایل با هر پسوند تا سقف 1000 مگابایت

 استفاده بسیار بسیار کم از پهنای باند در مقایسه با دیگر پیام رسان ها

 وجود استیکرهای متنوع و امکان ساخت استیکر

 امکان تغییر ظاهر برنامه به لطف وجود بی  شمار تم دارای قابلیت سفارشی سازی

تغییرات جدید تلگرام 4.2

 امکان ارسال رسانه خود تخریب شونده

 قابلیت نوشتن بیوگرافی برای خود

 افزایش سرعت دریافت فایل

 استفاده تمام صفحه از استیکرها.

سر انجام فلش به آخر خط رسید؛ توقف پشتیبانی از ادوبی فلش در آینده ی نزدیک

به دنبال کنار گذاشته شدن نرم افزار پینت، کمپانی ادوبی نیز با انتشار بیانه ای رسمی از توقف پشتیبانی از ادوبی فلش تا پایان سال 2020 میلادی خبر داد.

به گزارش گجتنیوز، اگرچه آینده به HTML5 تعلق دارد، اما هنوز هم بسیاری از سایت ها از ادوبی فلش استفاده می کنند. با این حال، شرکت های بزرگ می خواهند تا پایان سال 2020، استفاده از آن را متوقف کرده و از جایگزین های دیگر استفاده کنند. مایکروسافت به دنبال غیر فعال کردن فلش به صورت پیش فرض در “Edge” است. به علاوه، در صورت نصب بودن این پلاگین روی کروم و سافاری، مرورگر پیش از اجرای خودکار آن در هر زمان، کاربران را با نمایش پیغامی مطلع می کند.

به گفته گوگل، استفاده روزانه از فلش، از 80 درصد در سال 2014 به 17 درصد در سال 2017 رسیده و روند نزولی آن هم چنان ادامه دارد. به همین جهت، احتمالا تا سال 2020 کسی متوجه عدم پشتیبانی سازندگان از فلش نخواهد شد.

مایکروسافت بعد از 32 سال به پشتیبانی از نرم افزار پینت پایان می دهد

بنابر گزارش  گاردین، مایکروسافت با عرضه آپدیت Fall Creators ویندوز 10 تا پایان سال جاری میلادی، به پشتیبانی از نرم افزار پینت (Microsoft Paint) پایان می دهد.

به گزارش گجتنیوز، نرم افزار پینت اولین بار در سال 1985 همراه با ویندوز 1.0 معرفی شد. اما حالا مایکروسافت قصد دارد بعد از گذشت 32 سال پشتیبانی از آن را متوقف کند. در عوض، مهندسان این کمپانی تمرکز خود را بر روی توسعه قابلیت های نسخه پیشرفته پینت یعنی “Paint 3D” قرار خواهند داد. هرچند، وجه اشتراکی چندانی میان این برنامه و نرم افزار قدیمی پینت که همه آن را شناخته و دوستش دارند (یا از آن منتفر هستند)، وجود ندارد.

Paint 3D به منظور کار با ابزارهای طراحی عکس سه بعدی توسعه پیدا کرده و البته امکان انجام برخی کارهای ساده در محیط دو بعدی را نیز فراهم می کند. با این وجود، هیچ شباهتی میان این نرم افزار و نسخه اصلی آن دیده نمی شود.

زمانی که آپدیت Fall Creators منتشر شود، نرم افزار پینت همانند “Outlook Express” و “Reader” به لیست ویژگی های منسوخ اضافه خواهد شد.

درجه هوشی ربات جاروبرقی Hom-Bot ال جی در سطح یک کودک 6 تا 7 ساله است

یک آزمایشگاه رباتیک، میزان هوشمندی ربات جاروبرقی Hom-Bot ال جی و چند ربات دیگر را ارزیابی کرد و ربات LG با درجه هوشی بسیار بالا، از رقیبان خود پیشی گرفت.

به گزارش گجتنیوز، شرکت ال جی حدود 16 سال پیش صنعت جاروبرقی را با عرضه اولین جاروبرقی رباتیک در دنیا متحول کرد. مهندسان ال جی با استفاده از سال ها تجربه در صنعت رباتیک لوازم خانگی، امسال جاروبرقی +HOM-BOT Turbo را عرضه کردند که توسط آزمایشگاه رباتیک و هوشمندی برترین دانشگاه کره یعنی دانشگاه بین المللی سئول تحسین شده است؛ آن هم به عنوان شبیه ترین ربات به انسان در صنعت جاروبرقی.

هوش مصنوعی و یا همان AI به عنوان هسته اصلی ربات های پیشرفته امروزی، معانی مختلفی دارد. یکی از این معانی به مفهوم یادگیری از طریق تجربه کردن اشاره می کرد. ربات ها برخلاف تصوری که فیلم های علمی تخیلی و هالیوود ایجاد کرده اند حتما لازم نیست هوشمند باشند، بلکه باید یک نوع کار را با روش درستی انجام دهند. بیشتر ربات های پیشرفته امروزی قابلیت یادگیری را دارند با این حال، بر اساس تحقیقات متخصصان دانشگاه سئول، این یادگیری در همه آن ها به سطح شناخت نمی رسد.

دانشگاه کره ربات های جاروبرقی شرکت های پیشرو را در سه حوزه قضاوت، پیش بینی و عملکرد تست کردند و نتایج را در هرکدام از این حوزه ها دسته بندی کردند. ربات جاروبرقی +HOM-BOT Turbo توانست بیشترین امتیاز را نصیب خود کند و هوش آن در سطح یک کودک اندازه گیری شود؛ در حالی که بقیه مدل ها، هوشی در سطح میمون و یا دلفین داشتند. بر اساس نتایج آزمایشگاه این دانشگاه، هوش جاروبرقی Hom-Bot ال جی در سطح یک کودک 6 تا 7 ساله است. مهندسان ال جی با استفاده از شبکه عصبی کانولوشن (CNN) توانستند به ربات، توانایی تشخیص انسان و سگ را با توجه به تصاویر ذخیره شده بدهند. توانایی ربات جاروبرقی Hom-Bot ال جی در پیش بینی و قضاوت (دو عنصر اصلی سنجش عملکرد AI) بسیار بهبود پیدا کرده است و به لطف فناوری DeepThinQ ال جی، آخرین مدل این جاروبرقی از رتبه هوشمندی میمون که دو سال پیش به دست آورده بود عبور کرده است.

تمایز جاروبرقی Hom-Bot ال جی از سایر جاروبرقی های رباتیک

چیزی که ربات +HOM-BOT Turbo مجهز به DeepThinQ ال جی را از دیگر رقبا متمایز کرده نه تنها توانایی تشخیص موانع و دست اندازها در بهترین حالت ممکن است بلکه در نظر گرفتن انسان در روند جاروکشی است. به عنوان مثال وقتی جاروبرقی در حین تمیز کردن به یک انسان می رسد مدت زمانی صبر می کند تا آن فرد از جلوی راه جاروبرقی کنار برود. در حالی که برای دیگر لوازم خانه، ربات ال جی متوجه می شود که نیازی به صبر کردن نیست و دور آن ها چرخیده و محیط را تمیز می کند. این قابلیت باعث شده که آزمایشگاه دانشگاه سئول، این ربات را لایق قرار گرفتن در دسته بندی کودک بداند.

آقای Dae-hyun رئیس بخش لوازم خانگی و تهویه هوای ال جی می گوید: ما در ال جی تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا نه تنها بهترین لوازم خانگی بلکه باهوش ترین آن ها را در اختیار مشتریانمان قرار دهیم. چیزی که ما در توسعه ربات خانگی خود دریافتیم به ربات های خارج خانه ما مثل ربات فرودگاه نیز انتقال پیدا خواهد کرد. رباتی که قرار است ماه آینده در فرودگاه بین المللی Incheon به کار گرفته شود.

12 تکنولوژی جالب که آینده ی صنعت خودرو را متحول خواهند کرد

به تازگی رویداد سال 2017 جامعه مهندسان اتومبیل در دیترویت برگزار شد. این گردهمایی 12 مورد از تکنولوژی های صنعت خودرو را به ما نشان داد که می توانند به طور کلی آینده صنعت خودرو را تغییر دهند.

به گزارش گجتنیوز، با توجه به پیشرفت بسیار سریع خودروسازی در چند سال اخیر، امکانات امروزه برای ما تمام و کمال به نظر می رسند؛ اما زمانی که فناوری جدیدی معرفی می شود، ظرفیت پیشرفت هرچه بیشتر در آینده صنعت خودرو را متوجه خواهیم شد. در ادامه قصد داریم نگاهی داشته باشیم به 12 فناوری جذابی که در رویداد جامعه مهندسان اتومبیل 2017 معرفی شدند.

1: سوپر شارژر حجم متغیر Hansen

نهایتا سوپرشارژر انقلابی خود را تولید کرد. سرانجام تلاش های هنسن منجر به معرفی سوپر شارژر حجم متغیر شد. ایده ی پشت پرده تولید چنین شکلی از سوپرشارژرها بسیار ابتدایی به نظر می رسد. مهندسان نمی خواستند که میل لنگ خودرو، انرژی خود را در ایجاد هوای فشرده‎ ای صرف کند که پیشرانه نیازی به آن هوا ندارد. این شکل از سوپر شارژرها از نوع دو پیچی (Twin-screw) هستند که طرح عادی سوپرشارژرها است. در محفظه سوپرشارژر با نام هوزینگ، صفحه کشویی متحرکی جای گذاری شده است و در اوقاتی که به هوای فشرده نیازی نیست، باز شده و موجب می شود تا دیگر هوای فشرده ای توسط سوپرشارژر تولید نشود. در این شرایط تنها حالت اتلاف انرژی، مقدار اندکی است که در اصطکاک قطعات وجود دارد و انرژی اضافی برای فشرده سازی هوا صرف نخواهد شد.

این بخش متحرک مستقیما با پدال گاز خودرو هماهنگ است. به طوری که اگر پدال گاز تا یک سوم فشار داده شود، صفحه متحرک باز خواهد بود، سپس اگر پدال تا میزان دو سوم فشار داده شود، صفحه بسته می شود و سوپر شارژر اقدام به تولید هوای فشرده خواهد کرد. همچنین اگر پدال گاز تا آخر فشرده شود، دور موتور تا انتها افزایش یافته و جعبه دنده نیز یک دنده ی معکوس اعمال می کند و نهایت توان خودرو نمایان می شود. در این وضع با بالا رفتن دور موتور خودرو، توربو شارژرهای متداول سوپاپ Wastgate را باز می کنند؛ اما در این نمونه ی جدید نیاز به چنین قطعه ای نیست و تخلیه فشار اضافی، با بازشدن اندک این صفحه متحرک انجام می شود. این مکانیسم ضمن ارائه بازده در حد توربو شارژر، مزایای اصلی سوپرشارژرها یعنی عملکرد در بازه وسیع دور موتور را نیز به خودرو عطا می کند. اگر باقی آزمایشات این سوپرشارژر با موفقیت به انجام برسد، طی آینده ای نه چندان دور، سوپرشارژرهای حجم متغیر، بازار پیشرانه ها را احاطه خواهند کرد.

2: پیشرانه تک سیلندر Monolith

این نوع پیشرانه، حاصل تلاش های کمپانی Monolith Engines است که دفتر مرکزی آن در ایالت ویسکانسین واقع است. این موتور هنوز تکمیل نشده و از همین رو نمایشگاه SAE میزبان تنها یک مدل از آن بود که با چاپگر سه بعدی تولیدشده بود. این بلوک کوچک، یک سیلندر با طول زیاد در خود جای داده و درون آن دو پیستون در سمت مخالف یکدیگر تعبیه شده اند. البته پیستون های به کار رفته بر خلاف پیستون های متداول از نوع دوطرفه طراحی شده اند. یکی اینکه در دو سمت این پیستون ها قابلیت احتراق و انتقال نیرو وجود دارد و با این وجود، در پیشرانه ی مورد بحث سه محفظه احتراق تعبیه شده که یکی میان دو پیستون و دوتای باقی در جهت مخالف هر پیستون تعبیه شده اند. در آخر هر سیلندر دو میل لنگ جای گرفته که به شکل دقیقی با یکدیگر تقارن دارند. این تقارن با دقت زیاد، باعث می شود پیستون ها با دیگری هم مرکز بوده و به این صورت اصطکاک به کم ترین حالت ممکن برسد.

این پیشرانه یک زمانه یا تک سیکل نام گذاری شده چرا که در این موتور هیچ کدام از کورس های پیستون ها با تحرک پیستون دیگر صورت نمی گیرد و به بیان دیگر، پیستون مستقل به نیروی خود است. این پیشرانه درست مثل پیشرانه های  دوزمانه روغن موتور و هوا را مخلوط نمی کند. موتوری که نشان داده شد، حجم 1.2 لیتر داشته و با 36 کیلوگرم وزن، ابعاد 13x30x60 دارد. با این وجود می توان پیش بینی کرد که پیشرانه توانایی تولید قدرتی معادل 200 اسب بخار را دارد. از مهم ترین کاربرد های آن می توان به استفاده به عنوان ژنراتور برق و موتور دوم خودرو های هیبریدی اشاره کرد.

3: کمک فنر فعال Rapa

Rausch & Pausch، شرکت قطعه ساز اهل آلمان که به نام Rapa شناخته می شود، ساخت سیستم تعلیق Active Body Control خودروهای مرسدس را بر عهده دارد و همچنین سیستم های مشابهی نیز برای سایر تولیدکنندگان خودرو می سازد. جدیدترین خودرو شاسی بلند شرکت مرسدس بنز به نام GLS که تا چند ماه دیگر روانه بازار خواهد شد، سیستم تعلیق جدیدی به همراه دارد و اولین خودرو مرسدس بنز است که کمک فنر روغنی فعال خواهد داشت. سیستم Active Body Control یک پمپ مرکزی دارد که وظیفه اش پمپ هوا یا روغن به تعلیق خودرو است؛ اما در سیستم جدید، هر چهار عدد کمک فنر خودرو به سیستم الکتریکی 48 ولتی متصل هستند و به صورت مستقل پمپ هیدرولیکی برقی دارند. این پمپ ها قادر هستند در هر ثانیه، 5 بار تغییر جهت دهند و فرکانس کارکرد 5 هرتز دارند. چنین فرآیندی به کمک فنرها اجازه می دهد که کنترل مطلوب تر بر تحرکات بدنه خودرو داشته باشند. این در حالتی است که سیستم تعلیق مدل های فعلی مرسدس بنز، فرکانس 2 تا 3 هرتز است. در مورد ساختمان داخلی آن، کمک فنرهای مذکور تفاوت چندان زیادی با سایر کمک فنرها ندارد؛ اما می توانند که با استفاده از اطلاعات مخابره شده از یک دوربین در جلو، خود را پیش از مواجه با پستی بلندی ها، آماده سازند و از این رو در هنگام رفتن خودرو در چاله، روغن به داخل کمک فنرها پمپ شده و تا حد امکان بدنه را ثابت نگه می دارد. برای رانندگی عادی و روزمره نیز این کمک فنرها قادرند با پمپ و جریان روغن، به تولید برق بپردازند و به عنوان یک سیستم بازیابی انرژی نقش بازی کنند. با وجود توانایی هایی که این سیستم دارد، پیش بینی می شود مشابه Active Body Control، در این سیستم تعلیق هم نیازی به میل موج گیر و آنتی رول نباشد. البته این سیستم در وضع حاضر، قیمت بالایی دارد اما در صورتی که به تولید انبوه برسد، احتمالا همانند ABC با کاهش هزینه مواجه خواهد شد.

4: دستگاه سی تی اسکن خودرو Caresoft

کلیه ی کمپانی های بزرگ خودروساز بخش محرمانه ای ترتیب دیده اند که محصولات تولیدکنندگان رقیب را خریداری و آزمایش می کنند. این بخش، خودروهای کمپانی های رقیب را خریداری و تکه تکه می کند تا تمامی فناوری های موجود در آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. خودرو پس از پایان تحقیقات کاملا قطعه قطعه شده و دیگر به حالت سابق باز نمی گردند.

اما کمپانی اهل ایلینوی آمریکا به اسم Caresoft Global Inc، روش بسیار بهتری را برای تحقیقات معرفی کرده است. دستگاه اشعه ی ایکس بزرگ با قدرت 9 مگاولت، اصلی ترین قطعه در این روش است که به نرم افزاری ویژه برای تجزیه وتحلیل داده ها و عکس ها مجهز شده است. برای درک بهتر، دستگاه های سی تی اسکن که در بیمارستان ها وجود دارد، قدرتی حدود 100 کیلوولت دارند و می توانند تمام اجزای بدن انسان را تحت بررسی قرار دهد. دستگاه در محفظه وسیعی از جنس بتن نصب خواهد شد و به عنوان مثال، اسکن کامل یک دستگاه تسلا X P90D، حدود سه هفته زمان خواهد برد تا دستگاه اطلاعات را استخراج و بنابراین اطلاعات، مدل هندسی از بخش های مختلف خودرو تولید کند. در بخش هایی که قطعات خودرو به دقت بسیار بالایی در کنار هم قرار گرفته اند، نیاز است ابتدا دمونتاژ شده و سپس مورد اسکن قرار گیرد تا اطلاعات خروجی دقیق باشند. این سیستم همچنین توانایی محاسبه چگالی مواد را نیز دارد و به این طریق می تواند تعیین کند بخش های مختلف خودرو از چه جنسی تولید شده اند. این دستگاه می تواند موادی نظیر آلومینیوم و پلاستیک را از هم تفکیک کند. هرچند که هنوز توانایی تشخیص آلیاژها را ندارد. با این وجود اگر کمپانی قصد داشته باشد اطلاعات را در کار های حساسی نظیر تحلیل تست تصادف استفاده کند، هنوز نیاز است قطعات را از هم جدا کرده و به صورت جداگانه بررسی کند.

طبق ادعای Caresoft، این اسکنر هیچ آسیبی به سیستم های الکترونیکی خودرو وارد نمی کند. نرم افزار در نظر گرفته شده همچنین قادر است قیمت تولید قطعات را تخمین بزند. از آنجایی که هزینه ی کالبدشکافی خودرو های الکتریکی بسیار سرسام آور است، راه حل نرم افزاری Caresoft روش جایگزین بسیار مناسبی در آینده صنعت خودرو به نظر می رسد.

5: سنسور های سرعت توربین Jaquet

توربین هایی که در توربوشارژر ها قرار می گیرند، می توانند تا بیش از 100 هزار دور بر دقیقه چرخش داشته باشند؛ اما همه ی این توربین ها دارای حداکثر سرعت مجاز هستند. به منظور اینکه سرعت توربین ها از حداکثر خود تجاوز نکند، در توربین های بزرگ معمولا سنسور سرعت روی شفت مرکزی توربوشارژر قرار می گیرد تا دور توربین را محاسبه کند؛ اما چنین قطعه ای در خودرو های سواری که توربو های کوچک و فضای اندکی دارند قرار نمی گیرد. از همین رو، مهندسان باید به جای قراردادن سنسور از معادلات ریاضی استفاده کنند و از روش های دیگری برای حفظ سرعت بهره بگیرند. از طرفی این اطلاعات نیاز به صرف دقت و هزینه ی بالایی دارند. اما برای رفع این معضل، کمپانی سوئیسی به نام Jaquet، ایده ی تازه ای را عنوان کرده که حسگر مورد نیاز در بخش خنک کننده توربوشارژر تعبیه می شود که البته این حسگر برخلاف سنسور های متداول، از نوع القایی است. روش کار به این صورت است که هر بار پره های توربین از کنار حسگر می گذرد جریان ضعیفی دریافت کرده و می تواند در سرعت های پایین نیز به خوبی عمل کند. هم اکنون این حسگر تنها در برخی از خودرو های بالا رده بنتلی مورداستفاده قرار می گیرد؛ اما در آینده صنعت خودرو این حسگر در موتورهای کوچک تر و ارزان تر نیز به کار خواهد آمد.

6: گوریلا گلس برای نمایشگر خودروها

گوریلا گلس پوشش شیشه ای است که در حال حاضر در تلفن های هوشمند به کار می رود. امسال در SAE صحبت از این بود که گوریلا گلس برای نمایشگر های داخل خودرو نیز به کار گرفته شود. این نوع از محافظ قابلیت استفاده به صورت انحنادار را نیز دارد و می توان آن را با رنگ های مختلف و تزئینات شخصی سازی شده تولید کرد.

7: محافظ نانو NBD

گفتیم که پوشش گوریلا گلس گزینه ی خوبی برای استفاده در نمایشگر خودروهاست اما مورد منفی در مورد گوریلا گلس این است که توانایی زیادی در جذب اثر انگشت دارد. به همین منظور، کمپانی NBD که در خصوص نانو فعالیت دارد، راه حل جالبی ارائه کرده است.

محصول معرفی شده InvisiPrint نام دارد که از مواد روغنی روی آن پراکنده می شود. این پوشش ماندگاری بالاتری نسبت به پوشش های نانو کنونی دارد. در حال حاضر بسیاری از کمپانی ها به دنبال بهره گیری از این محصول هستند و گزینه ی بسیار مناسبی برای استفاده در عدسی دوربین ها خواهد بود.

8: اکسل الکتریکی e-AAM

در بازار، خودروهای دیفرانسیل جلو بسیاری هستند که اکسل های الکتریکی دارند. اکسل جدیدی که معرفی شده e-AAM نام دارد. این محصول انعطاف پذیری بیشتری داشته و قادر است انعطاف بالاتری را برای چرخ دایره ی بیرونی پیچ ارائه دهد. روی این اکسل موتور الکتریکی قرارگرفته که ضریب آن 9 به 1 و 11 به 1 است و دنده  سیاره ای موجود در آن نیز سه نوع حالت انتقال نیرو عادی، دیفرانسیل باز و حالت بردار گشتاور را ممکن می کند. سیستم مورد بحث همچنین این قابلیت را دارد تا به مقداری که نیاز است گشتاور به چرخ ها منتقل کند. البته این اکسل هنوز به مرحله ی نهایی تولید خود نرسیده است.

9: اکسل کوانتومی AAM

کاربرد اصلی این نوع از اکسل برای خودرو هایی با دیفرانسیل عقب است و وزنی 30 درصد سبک تر نسبت به سایر اکسل ها دارد در حالی که 20 درصد گشتاور بیش تری انتقال می دهد. این اکسل مدولار بوده می تواند در خودروهای مختلفی استفاده شود. چرا که بسیاری از قطعات مختلف و بدنه ی آن بنا بر کاربری و طراحی خودرو قابل تعویض است. در باقی بخش ها می توان از دیفرانسیل معمولی، الکترونیکی یا قفل شونده استفاده شود. این اکسل کیفیت نصب دنده بالایی دارد و این موضوع باعث شده صدای تولیدی چرخ دنده ها به 5 دسی بل کاهش یابد. AAM در حال مذاکره با تولیدکنندگان مختلفی است و سعی دارد این اکسل را تا پیش از سال 2021 به خط تولید برساند و بر آینده صنعت خودرو تاثیر گذار باشد.

10: موتور ژنراتور CPT

فناوری انتقال نیروی کنترل شونده نظیر موتور ژنراتور ها مسیر تازه ای را پیداکرده اند و در خودروهای هیبریدی کاربرد زیادی دارند. موتورهای مقاومتی با وجود داشتن قدرت کم تری نسبت به سایر موتورها، قیمت پایین تری نیز دارند و ساختمان ساده ای را دارا هستند چرا که مگنت دائمی و سیم پیچ های الکتریکی در آن ها وجود ندارد. در سمت مقابل موتور روتور آهنی قادر است با تغییر دادن جریان، جهت چرخش را نیز عوض کند و به این دلیل در استپر موتورها بسیار کارآمد هستند. این شکل از موتور می تواند در دو جهت به عنوان موتور یا ژنراتور به کار آید و این ویژگی برای نصب پس از جعبه دنده و روی اکسل بسیار کاربرد دارد. این نسل از موتور ها 48 ولتی بوده و در دو مدل با قدرت 7 و 15 کیلوواتی به بازار خواهند آمد و در هنگام کارکرد به عنوان ژنراتور قدرت 10 یا 20 کیلووات تولید می کنند.

11: نورپردازی Evonik Acrylite

در طراحی خودروهای مدرن، نورپردازی بسیار قابل توجه است. از همین رو، شرکت شیمایی آلمانی Evonik محصولات جدیدی را معرفی کرده است. اولین محصول طراحی شده، EndLighten است که به شکل یک صفحه بوده و در صورتی که یک لبه ی آن در معرض نور قرار بگیرد، کل صفحه روشن خواهد شد. دومین محصول با نام Satinice  معرفی شده و هنگامی که با نور برخورد داشته باشد، نور را از خود عبور می دهد. در صورتی که منبع نور را مشخص نمی کند. میزان انتشار نور این صفحه 86 درصد است و اگر بخواهد به عنوان چراغ عقب مورد استفاده قرار گیرد، با چراغ های فعلی نور به فاصله مطمئن نمی رسد و باید از چراغ های قوی تری استفاده کرد. همچنین این محصولات برخلاف لنز  چراغ های کنونی، در صورتی که در مقابل نور خورشید قرار بگیرند تغییر رنگ نخواهد داد. هر دو محصول در حال گذراندن آزمایشات مربوطه هستند و هنوز به مرحله ی نهایی نرسیده اند.

12: سنسور رادیاتور شرکت Trensor

گاهی اوقات کوچک ترین ایده ها به کارآمدترین ابزارها تبدیل می شوند. شرکت کالیفرنیایی Trensor حسگر فشار سیستم تهیه مطبوع را با درب مخزن و درایر یکپارچه کرده است. با این وجود سه محلی که پیش از این احتمال وجود نشتی از آن ها وجود داشت از بین رفته اند. این کار باعث صرفه جویی 2.5 دلار در هر خودرو می شود. در حال حاضر این سیستم بر روی یک دستگاه شورولت کروز آزمایش شده اما هنوز برنامه ای برای تولید آن اعلام نشده است.

معرفی 11 عضو مصنوعی انسان که در محیط آزمایشگاهی پرورش داده شده اند

عضو مصنوعی انسان در محیط آزمایشگاهی قابل پرورش است. در این مطلب 11 مورد از اعضای مصنوعی کشت شده توسط دانشمندان را بررسی خواهیم کرد.

به گزارش گجتنیوز، رشد مجدد یک ارگان از دست رفته آنقدرها هم کار سختی نیست؛ البته اگر موضوع صحبت جانورانی چون ستاره دریایی یا سمندر باشد که قادرند به کمک توانایی های شگفت انگیزشان پا یا دم قطع شده خود را با یک عضو بازسازی شده جایگزین کنند. جانوران دیگری هم هستند که از قابلیت مشابهی برخوردارند؛ به عنوان مثال گوزن قادر است که در حدود 30 کیلوگرم شاخ از بین رفته یا آسیب دیده خود را ظرف سه ماه جایگزین کند. همچنین، گورخر ماهی ها می توانند قلب خود را مجددا بسازند و کرم های پهن توانایی بازسازی سر خود را به طور کامل دارند.

در بدن انسان هم پدیده ی مشابهی به صورت جایگزینی دائمی سلول هایی که به مرور زمان کارایی خود را از دست داده اند، وجود دارد. این فرآیند که با افزایش سن کند می شود، در بخشی از بدن مانند پوست قابل مشاهده است؛ بر اساس تحقیقات انجمن شیمی آمریکا (ACS)، انسان قادر است در فاصله زمانی دو تا چهار هفته، تمام پوست بدن خود را جایگزین کند که با این توصیف، مقدار سلول پوستی تولیدشده در طول یک سال برای یک فرد عادی برابر با 510 گرم می شود.

با این وجود، محدودیت های بیولوژیکی به ما این اجازه را نمی دهند که یک ارگان از دست رفته مانند دست، پا و یا کلیه را به صورت کامل جایگزین کنیم؛ اما خوشبختانه در سال های اخیر دانشمندان موفق به کشت طیف وسیعی از ساختار ارگان های مختلف بدن و اعضای مصنوعی انسان در مقیاس کوچک که به آن ها ارگانوئید (Organoid) هم گفته می شود، شده اند. این اعضای مصنوعی برای مطالعه و بررسی عملکرد ارگان ها و ساختارهای مختلف موجود در بدن، پرورش داده می شوند و سطوحی از جزئیات علمی را که در گذشته غیرقابل تصور بود، برای دانشمندان فراهم می کنند. البته هدف اصلی این علم، ساخت عضو مصنوعی در ابعاد واقعی برای استفاده به عنوان اعضای پیوندی است. در ادامه جدیدترین پیشرفت های علم پرورش اعضا را بررسی خواهیم کرد.

 1. لوله رحم

دانشمندان بخش زیست  شناسی عفونت انجمن ماکس پلانک (MPG) در آلمان، با استفاده از سلول  های بنیادی درونی ترین لایه ی سلولی لوله رحم انسان (Fallopian tube) را که شامل ساختارهای متصل  کننده ی تخمدان به رحم می شود، پرورش داده اند. در بیانیه ای که در 21 دی ماه سال 1394 منتشر شد، پژوهشگران ادعا کردند که عضو مصنوعی کشت شده خصوصیات و ساختاری شبیه به آنچه که مختص لوله رحم طبیعی انسان است، دارد.

 1. مغز مینیاتوری

در حدود دو سال پیش، مغزی مینیاتوری به اندازه یک مداد پاک کن معمولی توسط محققان دانشگاه ایالتی اوهایو (OSU)، با استفاده از سلول های پوستی، کشت شد. این عضو مصنوعی از نظر ساختاری و ژنتیکی شبیه به مغز یک جنین پنج هفته ای انسان بود و بر اساس اظهارات دانشمندان در اواسط تابستان سال 1394، سلول های عصبی آن الحاقاتی چون آکسون و دندریت که مخصوص انتقال سیگنال ها هستند را هم داشت.

 1. قلب مینیاتوری

در اواخر سال 1393 پژوهشگران از کشت عضلات قلب و بافت های اتصالی با استفاده از سلول  های بنیادی و قرار دادن این ساختارها در محفظه ای کوچک، برای دستیابی به تپش مصنوعی قلب، خبر دادند. در ویدیوی مربوط به این دستاورد علمی بزرگ تصاویری از عضلات مصنوعی قلبِ در حال تپش که توسط بافت های ساخته شده به ظرف کشت عضو مصنوعی متصل شده بودند، منتشر شد. کِوین هیلی (Kevin Healy)، استاد زیست مهندسی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و یکی از نویسندگان ارشد مقاله مربوط به کشت قلب مینیاتوری در بیانیه ای گفت که این عضو مصنوعی می تواند باعث افزایش چشمگیر سرعت فرآیند نظارت بر روی داروهایی که احتمال به وجود آوردن مشکلات قلبی و عروقی در هنگام تولد نوزاد را دارند، شده و تصمیم گیری در مورد داروهایی که مصرف آن ها در دوران بارداری برای جنین خطرناک است را ساده تر کند. تحقیق مربوطه در ژورنال Nature Communications به چاپ رسیده است.

 1. کلیه مینیاتوری

تیمی متشکل از دانشمندان استرالیایی برای اولین بار با استفاده از سلول  های بنیادی توانستند کلیه ای در ابعاد کوچک را پرورش دهند که سه نوع متفاوت از سلول های کلیوی را در خود دارد. رنگ های قرمز، زرد و آبی برای نمایش این سه نوع سلول که ساختارهای متفاوت داخل کلیه یا همان نِفرون (Nephron) را ساخته اند، استفاده شده است. محققان عضو مصنوعی مذکور را در فرآیندی که شبیه به پروسه ی رشد کلیه به صورت طبیعی است، کشت کرده اند.

 1. ریه مینیاتوری

ارگانوئید ریه حاصل همکاری پژوهشگران موسسه های مختلف است و شامل ساختار نایژه و کیسه هوایی موجود در ریه واقعی انسان، می شود. بر اساس صحبت های جیسون آر اِسپنس (Jason R. Spence)، از نویسندگان اصلی مقاله مربوط به پرورش این عضو مصنوعی و استادیار پزشکی داخلی و زیست  شناسی رشد از دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان در همین رابطه اظهار کرده است که ریه ی کوچک ساخته شده، واکنش هایی شبیه به بافت واقعی ریه دارد و می تواند مدلی بسیار مناسب برای مطالعه و بررسی نحوه شکل گیری ریه در فرآیند رشد انسان، تغییرات ایجادشده در ریه به واسطه ی بیماری ها و واکنش های این ارگان به داروهای مختلف باشد. عضو مصنوعی ساخته شده بیشتر از 100 روز در محیط آزمایشگاهی دوام آورد.

 1. معده مینیاتوری

به گفته جیم وِلز (Jim Wells)، یکی از نویسندگان مقاله کشت معده مینیاتوری و استاد زیست  شناسی رشد از مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسناتی (CCHMC) در ایالت اوهایو آمریکا، ساخت این عضو مصنوعی در پتری دیش نیازمند یک ماه زمان بود و یکی از نتایج تحقیق انجام شده شامل دستیابی به ساختار بیضی شکل توخالی موردنظر که به یکی از دو بخش معده شباهت دارد، می شد. ولز در مصاحبه با وب سایت Live Science اظهار کرد که معده مینیاتوری ساخته شده با قطری در حدود 3 میلی متر، برای بررسی تاثیرات یک باکتری خاص که عامل بیماری معده است، توسط دانشمندان مورداستفاده قرار خواهد گرفت. دلیل اصلی پرورش این عضو مصنوعی هم رفتار متفاوت باکتری مذکور در معده حیوانات دیگر مورد آزمایش، بوده است.

 1. واژن

در اوایل سال 1393 تحقیقی در ژورنال The Lancet به چاپ رسید که در آن از انجام چند عمل موفقیت آمیز پیوند بافت مصنوعی قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنانه یا همان واژن خبر داده شد. این اعضا مصنوعی که با پرورش سلول های بیماران بر روی یک پایه ی مخصوص ساخته شده بودند، چند سال قبل از انتشار مقاله به چهار دختر 13 تا 18 ساله که نقصی مادرزادی در ناحیه واژن و رحم داشتند، پیوند زده شدند. بیماران که پس از پیوند عضو مصنوعی به مدت هشت سال مرتبا مورد معاینه قرار می گرفتند، به زندگی عادی خود بازگشته بودند و امکان مقاربت جنسی بدون درد برای آن ها فراهم شده بود.

 1. آلت تناسلی مردانه

دانشمندان بخش بازسازی پزشکیِ موسسه وِیک فارست (WFIRM) توانسته اند با استفاده از سلول های خرگوش، بافت نعوظی آلت مردی را پرورش داده و عضو مصنوعی کشت شده را به خرگوش های نر پیوند بزنند؛ پس از پروسه پیوند، خرگوش ها توانایی جفت گیری خود را بازیافته بودند. البته این فرآیند هنوز در مراحل آزمایشی اولیه قرار دارد، اما پس از کسب تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، تیم تحقیقاتی مطالعات خود را به بافت انسان گسترش خواهند داد. بودجه مربوط به تحقیقات پرورش این عضو مصنوعی توسط موسسه بازسازی پزشکی نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا و به منظور فراهم کردن امکان ترمیم اعضا آسیب دیده ی سربازان، تامین شده است.

 1. مری

گروهی از دانشمندان سراسر جهان در دانشگاه علوم پزشکی کوبان، در کراسنودار روسیه، با کشت سلول  های بنیادی بر روی یک پایه خاص به مدت سه هفته، موفق به پرورش مری یا همان سرخ نای شده اند؛ پس از اتمام فرآیند پرورش، این عضو مصنوعی با موفقیت به موش های آزمایشگاهی پیوند زده شد. محققان برای کسب این اطمینان از موفقیت دستاورد خود، مقاومت مری ساخته شده را با 10 هزار بار منبسط و منقبض کردن آن، سنجیدند و در حدود 20 درصد سرخ نای ده موش مورد آزمایش را با بافت مصنوعی جایگزین کردند؛ نتایج این آزمایش ها موفقیت آمیز بود.

 1. گوش

به کمک فناوری پرینت سه بعدی و کشت سلول ها به روش برون تنی، ارگانی همانند گوش هم مقابل پرورش است؛ دانشمندان با پوشش فریمی از گوش انسان با سلول های زنده در قالبی که با پرینتر سه بعدی ساخته شده بود، موفق به این کار شده اند. قالب گوش با الگوبرداری از گوش یک کودک در نرم افزار شبیه سازی  شده بود و پس از تکمیل طرح، چاپگر سه بعدی آن را ساخت. در قدم بعدی ترکیبی از سلول های زنده گوش و کلاژن تهیه شده از گاو در داخل قالب تزریق شد و برای آزمایش قابلیت رشد گوش پرورش یافته هم این عضو مصنوعی به بدن موش ها پیوند داده شد؛ در طول سه ماه زمان تعیین شده پس از عمل پیوند، توانایی رشد ارگان هم مورد تایید قرار گرفت.

 1. سلول های کبد

بزرگ ترین عضو داخل بدن انسان، یعنی کبد، در صورت مهیا بودن شرایط مناسب قابلیت های زیادی برای ترمیم و بازسازی خود دارد؛ با این حال در خارج از بدن انسان کشت و زنده نگه داشتن سلول های این عضو که هپاتوسیت (Hepatocyte) نام دارند، برای دانشمندان چالش برانگیز بوده است. اما محققانی از آلمان و خاورمیانه برای اولین بار موفق به پرورش هپاتوسیت در محیط آزمایشگاهی شدند و نتایج دستاورد بزرگ خود را در اوایل پاییز 1394، در ژورنال Nature Biotechnology به چاپ رساندند. با وجود اینکه این عضو مصنوعی به صورت کامل و یا حتی ارگانوئیدی ساخته نشده است، کشت هپاتوسیت گام بزرگی در جهت پیشرفت علم پرورش اعضا مصنوعی بوده است. بر اساس گفته های یاکوف نامییِز (Yaakov Nahmias)، متخصص زیست مهندسی و نویسنده ارشد تحقیق منتشرشده، ارزش این دستاورد در دنیای تحقیقات مرتبط با کبد، همانند ارزش جام مقدس در جهان مسیحیت است!

وجود آب در ماه ؛ آیا قمر زمین مقادیر فراوانی از آب را در زیر پوسته خود پنهان کرده است؟

نزدیک به 10 سال است که از وجود آب در ماه اطلاع داریم. اکنون مطالعه ای جدید نشان می دهد که احتمالا مقادیر فراوانی از آب مایع، در زیر پوسته ماه در جریان است!

به گزارش گجتنیوز، دانشمندان در سال 2008 میلادی از وجود آب در ماه خبر دادند. نبود اتمسفر و میدان مغناطیسی از جمله عواملی هستند که موجب تجزیه سریع آب موجود بر روی کره ماه می شوند. با این حال، چنین وضعیتی در مورد فضای داخلی کره ماه صدق نمی کند؛ چرا که تجزیه و تحلیل های انجام گرفته بر روی سنگ های قمر زمین از ماموریت های آپولو 15 و آپولو 17 در یک دهه قبل، نشان از وجود مقادیر کمی از آب در آنان داشت. اکنون گروهی از دانشمندان بر این عقیده هستند که احتمالا مقادیر بسیاری از آب در زیر پوسته قمر زمین جریان دارد!

ما بیشتر آن چیزی که از فضا می دانیم را به کمک نور آموخته ایم. برای مثال طیف سنج های مداری می توانند شدت نور ساطع شده از خورشید، ماه و یا یک ستاره دوردست را مورد سنجش قرار داده و طول موج آنان را محاسبه کنند. با بررسی دقیق نور منعکس و جذب شده، دانشمندان می توانند از ویژگی های سطحی این جسم آسمانی اطلاع حاصل کنند. مشکل این است که طیف سنج ها، مقدار گرما را نیز در سنجش های خود لحاظ می کنند و از آنجا که دمای سطح ماه در طول روز بالاست، تشخیص دقیق وجود آب در ماه تا حد بسیاری مشکل می شود.

دانشمندان حاضر در این آزمایش، از نمونه  سنگ های موجود از سطح ماه برای انجام تحقیقات خود استفاده کرده اند. این داده ها که ترکیبی از جزئیات حرارتی سطح ماه و نقشه های نواحی مختلف ماه بود، دانشمندان را قادر ساخت که بتوانند داده های حرارتی را از طیف سنج های خود حذف کنند. پس از این، دانشمندان با استفاده از تکنیک خاصی، داده های فضاپیمای هندی چاندریان-1 را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این مطالعه شگفت انگیز بود؛ چرا که دانشمندان موفق شدند به وجود آب در ماه پی ببرند! جالب اینجاست در مناطقی که در آن فوران های آتش فشانی وجود داشت، شواهدی چشم گیر از وجود آب در ماه به چشم می خورد. رالف میلیکن (Ralph Milliken) به عنوان نویسنده ارشد این مطالعه اظهار کرد: نحوه توزیع این ذخایر آبی در زیر پوسته ماه بسیار حائز اهمیت هستند. نمونه های مشابه با آنچه از ماموریت های آپولو به زمین آورده شد، در سراسر سطح کره ماه یافت می شوند. اما نکته کلیدی اینجاست که این ها تماما از نقاطی با فعالیت های آتش فشانی به سطح ماه رسیده اند. در واقع می توان این احتمال را داد که زیر پوسته ماه، منابعی غنی از آب وجود داشته باشد!

دانشمندان با آماده سازی یک نقشه جالب، وجود آب در ماه را به شکلی گویا به تصویر کشیده اند. نقاط قرمز و زرد رنگ به معنای بیشترین منابع آبی موجود در زیر سطح ماه هستند.

البته هنوز پرسش های بسیاری هستند که پاسخ به آنان به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. این منابع آبی چگونه به قمر کره زمین راه یافته اند؟ با این حال، یافته های اخیر دانشمندان از چندین جهت اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال، با تحقیق بیشتر بر روی نشانه های وجود آب در ماه می توانیم به سرگذشت ابتدایی منظومه شمسی بیشتر پی ببریم. از طرفی، خبر وجود آب در ماه می تواند برای ناسا بسیار خوشحال کننده باشد؛ چرا که این آژانس فضایی سعی دارد در آینده ای نزدیک با سخت یک ایستگاه فضایی در سطح این قمر، راه را برای سفرهای فضایی دورتر هموار سازد. از این جهت، نفوذ به لایه های زیرین پوسته ماه و دسترسی به منابع آبی آن، گاهی مهم در ساخت اقامت گاه های انسانی در این قمر به شمار می رود.

شهر فضایی شناور ؛ پیش بینی رویایی ناسا برای زندگی خارج از زمین

تصور شما از زندگی در خارج از زمین چیست؟ شهر فضایی شناور پیش بینی رویاپردازانه ناسا برای کلونی سازی فضا و سکونت در مکانی غیر از زمین است!

به گزارش گجتنیوز، هنگامی که شرایط حاکم بر زمین به حالتی نامطلوب برای زندگی انسان رسید، می بایست به دنبال مکانی جدید برای سکونت باشیم.

در دهه 1970 میلادی، فیزیک دانان دانشگاه پرینستون (Princeton University) و دانشگاه استنفورد (Stanford University) یک پیش بینی رویاپردازانه از زندگی آینده انسان را ارائه کردند.

در صورتی که شرایط زندگی در زمین به شکلی ناامیدانه رو به وخامت رفت، لازم است که این سیاره را حداقل برای مدتی طولانی ترک کنیم. شهر فضایی شناور ایده ای ست که در دهه 70 میلادی به عنوان مکانی جدید برای سکونت انسان مطرح شد.

در دهه 70 میلادی، دانشمندان پیش بینی کردند که اولین سفر انسان به کلونی  های فضایی در سال 2060 انجام خواهد شد. آنان سه مدل مختلف را طراحی کردند که در مدار خورشید گردش می کرد.

طرح اول – سفینه پیراشکی دونات

اولین مدل مربوط به این شهر فضایی شناور ، در واقع یک سفینه  فضایی با ظاهری همچون پیرایشکی دونات است که می تواند 10 هزار انسان را در خود جای دهد.

– این شهر فضایی دارای مکان هایی برای سکونت انسان، باغچه، پیاده رو و همچنین رودخانه ای به عرض 2.5 کیلومتر است.

– اگر شما به بالا سر خود نگاه کنید، شاتل های فضایی، ربات های هوشمند و همچنین دیگر اجسام فضایی قابل مشاهده خواهند بود.

طرح دوم – سفینه فانکی

دومین مدل این شهر فضایی شناور ، سفینه  فضایی دیگری ست که مانند طرح نخست، قادر است 10 هزار انسان را در خود جای دهد. در قسمت بالای این سفینه، یک آنتن رادیویی نصب گردیده که امکان برقراری ارتباط با سایر شهرها را فراهم می سازد.

– این شهر فضایی امکان کشاورزی را در اختیار انسان قرار می دهد. همچنین لوله هایی چند طبقه به منظور نگهداری حیواناتی از قبیل گاو و جوجه نیز در آن تعبیه شده است.

– همانند طرح نخست، ویژگی های این شهر فضایی شباهت بسیاری به زمین دارد. ضمن اینکه موتور فلزی آن در مرکز این کلونی فضایی قرار گرفته است.

– این شهر در فضا به دور خود گردش می کند.

– انسان ها در جاذبه صفر گرفتار خواهند شد!

طرح سوم – سفینه سیلندر شکل

طرح سوم که ظاهری شبیه به یک سیلندر را داشت، قادر بود تا 1 میلیون انسان را در خود جای دهد.

– این شهر فضایی، تحت تاثیر آلودگی های مختلف و یا تغییرات آب وهوایی قرار نمی گیرد! وجود آب خالص و جنگل های سرسبز از مهم ترین ویژگی های کلونی سوم هستند. ضمن آنکه این شهر فضایی شناور ، از انرژی نامحدود خورشیدی بهرمند است.

– در این سفینه و یا شهر فضایی، ساکنین قادر هستند خورشیدگرفتگی را نیز در بالا سر خود مشاهده کنند.

– همچنین سایر سیارات منظومه شمسی نیز در حین گردش این سفینه فضایی قابل مشاهده هستند.

– در سال 1970 میلادی، ناسا پیش بینی کرد که با ساخت چندین شهر فضایی شناور همانند مدل سوم، می تواند چندین میلیارد انسان را در خارج از زمین جای دهد. با این تفاسیر، ما می توانیم امیدوار باشیم که در صورت خروج از سیاره مادری مان، در یک کلونی شیک به زندگی خود ادامه دهیم.

پرواز بر سطح پلوتو و قمر شارون با انیمیشن های جدید ناسا

سیاره کوتوله پلوتو (Pluto) آنقدر از ما دور است که تصور دیدن جزئیات آن از نزدیک غیر ممکن به نظر می رسد. اما ناسا به تازگی با انتشار انیمیشن هایی از سطح پلوتو و بزرگ ترین قمر آن، شارون (Charon)، انتظارات بسیاری را برآورده کرده است.

به گزارش گجتنیوز، دو سال پیش در روز 23 تیر ماه 1394، کاوشگر نیوهورایزنز (New Horizons) ناسا برای اولین بار در تاریخ، تصاویری از سطح پلوتو ثبت کرد و با پرواز در فاصله ی 12 هزار کیلومتری این سیاره کوتوله، اطلاعات جدید و جالب توجهی را از دنیای کشف نشده آن و ماه های عجیب و غریبش، در اختیار ما قرار داد. اکنون این فضاپیما از سیاره پلوتو دور شده و در حال کاوش اجرام آسمانی دیگر در لبه منظومه شمسی است؛ با این حال، ناسا با انتشار دو انیمیشن سه بعدی، تصاویر شبیه سازی شده از جزئیات منحصربه فرد سطح پلوتو و قمر شارون را در دسترس شیفتگان نجوم و جهان خارج از جو زمین قرار داده و امکان آشنایی بیشتر با ماموریت نیوهورایزنز را فراهم کرده است.

تیم ماموریت نیوهورایزنز این انیمیشن ها را با ادغام اطلاعات مخابره شده توسط کاوشگر و مدل های موجود از فراز و نشیب های سطح پلوتو تهیه کرده اند. ویدیو اصلی منتشرشده از جنوب غربی دشت اسپوتنیک (Sputnik Planitia) که یخچالی نیتروژنی و بخشی از قسمت قلبی  شکل سطح پلوتو است، آغاز شده و با عبور از مناطق دیگر، رشته کوه ها، دریاچه ها و پستی و بلندی های دیگر موجود در سطح سیاره را نمایش می دهد. البته به منظور درک بهتر جزئیات، بلندی ها کمی مرتفع تر نمایش داده شده اند؛ با این وجود حاصل کار تیم، تصاویری دیدنی از پیچیدگی های سطح پلوتو بوده که تفاوت قسمت های مختلف این جرم آسمانی کوچک را به خوبی آشکار می کند.

همان طور که اشاره شد، تیم نیوهورایزنز ویدیوی کوتاهی از بزرگ ترین قمر پلوتو، شارون هم آماده کرده اند. با داشتن ابعادی در حدود نصف سیاره ی میزبان، شارون دنیای پرفراز و نشیب و منحصر به فرد خود را دارد که از کوه های بلند و دره های عمیق پوشیده شده است. در سطح این قمر یک منطقه قرمزرنگ بزرگ هم وجود دارد.

با وجود اینکه دو سال از اولین اکتشافات سطح پلوتو از فاصله ی نزدیک می گذرد، تماشای این ویدیوها برای کسانی که می خواهند خاطرات مربوط به اولین باری که خبر دستاورد تیم نیوهورایزنز منتشر شد را زنده کنند و افرادی که علاقه مندند تا سطح اجرام آسمانی را از چشم یک فضاپیما ببینند، خالی از لطف نیست.

روسیه مخوف ترین جنگ افزارش را با هوش مصنوعی ارائه میکند !

به گزارش زوم تک، روسیه به دنبال استفاده از هوش مصنوعی در موشک ها، پهباد ها و هواپیماهای خود است.در این صورت هوش مصنوعی کمک شایانی به هدفگیری ها در موشک ها و پهباد های روسی خواهد داشت.

براساس این گزارش ، تلاش هایی از سمت روسی ها در این حوزه انجام می شود ، راکت های تاکتیکی روسی به این فناوری مجهز خواهند شد. اما این موضوع باید با حساسیت بالایی اجرا شود و نیاز مند تحقیقات بنیادی در این حوزه است.

‘بوریس آبزورنوف’ مدیر کل شرکت «راکت های تاکتیکی»در حوزه گفت ، ‘امروز دستاوردهای بسیار مناسبی در این حوزه به دست آمده است ولی برای رسیدن به نقطه مطلوب به سال ها زمان نیاز داریم. ’

براساس گزارش های ارسال شده و نقل قول از ویکتور بونداروف فرمانده نیروی هوا فضای روس ، تولید بمب افکن های حامل موشک در گام نخست مورد بررسی است ، آنها به دنبال رادار گریز کردن این بمب افکن ها هستند ، با توجه به این که رادار گریز کردن این موشک ها کاری بسیار سخت و تا جایی غیر ممکن است. بخش اعظم پروژه در این حوزه انجام می پذیرد. در گام نخست بمب افکن پک دا را می توان نام برد که قابلیت حمل موشک را دارد آنالیز های انجام شده بر روی قابلیت خودمختاری سرعت و ارتفاع و جهت این موشک ها انجام پذیرفته، که به نوعی بیشتر برای تنظیم جهت انجام میپذیرد.

براساس گزارش های منتشر شده توسط واشنگتن پست ایالات متحده امریکا در صدد است اولین پهباد های خودمختار خود را آزمایش نماید از این رو  روس ها هم برای مقابله با این اقدام امریکایی ها به دنبال ارائه یک ابزار متفاوت برای قدرت نمایی در مقابل این اقدام امریکایی ها هستند.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 20 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *