معرفی نرم افزار های دسترس پذیر. برنامه ای برای تبدیل متن به فایل صوتی در اندروید + آموزش

امروز به معرفی یک برنامه اندرویدی کاربردی برای نابینایان می پردازیم.
البته که این برنامه مفید، برای عموم افراد می تواند راه‌گشا باشد.
از جمله مشکلاتی که کاربران صفحه‌خوان ها در اندروید، هنگام گوش کردن به متون طولانی مانند مقاله، کتاب و رمان با آن مواجه‌اند، خاموش شدن صفحه در اکثر اوقات، و اعلام پیام های مختلف از سوی صفحه‌خوان است که مانع خوانده شدن ادامه متن مورد نظر ما می‌شود.
یا زمانی که می‌خواهیم بدون در دست داشتن تلفن همراه، به مطالعه متنی نسبتا طولانی بپردازیم، با موانعی رو‌به‌رو هستیم که این کار را برای ما در اغلب اوقات نا‌ممکن می‌سازند..
اما امروز به معرفی برنامه ای می‌پردازیم که بسیاری از مشکلات گفته شده را برای ما مرتفع ساخته و موجب سهولت در مطالعه متونی چون متن کتاب، مقاله و یا حتی محتوای یک صفحه اینترنتی می‌گردد.
TTS Reader, برنامه ای است که با آن می‌توانیم به سادگی، متون مورد نظر خود را به فایل صوتی تبدیل کرده و در شرایط متنوع‌تری، به استفاده از آن ها بپردازیم.
برای تبدیل یک متن به فایل صوتی، تمامی مراحل زیر را برای هر دفعه که می‌خواهیم متنی را به فایل صوتی تبدیل کنیم، باید انجام دهیم.
1- ابتدا متن مورد نظر را در کلیپ بورد گوشی (Clipboard) کپی می‌کنیم. در مواردی که می‌خواهیم متنی مانند محتوای یک صفحه اینترنتی و متونی از این دست را تبدیل کنیم، اگر در برنامه ای که متن مورد نظر در آن قرار دارد، گزینه اشتراک‌گذاری (Share) موجود باشد، می‌توانیم با انتخاب آن گزینه و سپس برگزیدن برنامه TTS Reader, محتوا را به طور مستقیم، برای تبدیل به فایل صوتی، وارد برنامه کنیم.
اگر محتوا را در کلیپ بورد قرار داده بودیم، برنامه TTS Reader را باز می‌کنیم و متن را در کادر نوشتاری (Edit box) موجود، قرار می‌دهیم. (عمل چسباندن یا Paste)
نکته: بعد از قرار گرفتن متن در کادر نوشتاری برنامه، بهتر است چند نقطه و علامت فاصله به انتهای آن اضافه کنیم.
زیرا در غیر این صورت، بخش بسیار اندکی از پایان متن، در فایل صوتی قرار نمی‌گیرد.
2- با فشردن دکمه Menu, یا کلیک بر روی گزینه More options (گزینه های بیشتر)، گزینه Switch TTS engine را انتخاب نموده و از لیست ظاهر شده، موتور تبدیل متن به گفتاری را که می‌خواهیم در جریان تبدیل استفاده شود، برمی‌گزینیم.
نکته: موتور تبدیل متن به گفتاری که انتخاب می‌کنیم، نباید موتور تبدیل متن به گفتار پیشفرض مورد استفاده در گوشی باشد.
مثلا اگر از eSpeak به عنوان موتور صوتی پیشفرض استفاده می‌کنید، در این قسمت باید موتور دیگری را برای تبدیل متن به فایل صوتی انتخاب کنید.
پیشنهاد ما به شما، استفاده از دو موتور صوتی فارسی است. مثلا اگر برای صفحه‌خوان، از eSpeak استفاده می‌کنید، برای تبدیل متون خود از موتور صوتی پارسی گو استفاده کنید.
3- در محیط اصلی برنامه، با انتخاب گزینه English, لیستی باز می‌شود که از موارد آن، زبان متن مورد نظر را که می‌خواهیم به فایل صوتی تبدیل شود، انتخاب می‌نمائیم.
نکته: ممکن است در محیط اصلی برنامه، به جای گزینه English, نام زبان دیگری نوشته شده باشد که با انتخاب آن، به لیست زبان های مورد پشتیبانی توسط موتور تبدیل متن به گفتاری که انتخاب کردیم، دسترسی می‌یابیم.
4- در محیط برنامه، بر روی گزینه Rewind to start کلیک کرده و سپس گزینه Export to audio file را انتخاب می‌کنیم.
اگر با پیام Audio file is ready مواجه شدیم، به این معناست که متن ما با موفقیت به فایل صوتی با فرمت .wav تبدیل گردیده است.
اقداماتی از قبیل ارسال و به اشتراک‌گذاری فایل را اگر مایل باشیم، از همین قسمت می‌توانیم انجام دهیم و در غیر این صورت، می‌توانیم از برنامه خارج شویم..
فایل هایی که از طریق این برنامه تولید می‌شوند، در حافظه تلفن در پوشه ای با نام ttsreader قرار می‌گیرند.
در نسخه پولی برنامه، امکاناتی مانند تبدیل مستقیم یک فایل Text و PDF به فایل صوتی وجود دارد.
نظرات و تجربیات خود در ارتباط با این برنامه را، با سایر کاربران وبسایت نابینایان پکتوس به اشتراک بگذارید.
دانلود نرم افزار TTS Reader با حجم 3.25 مگابایت

این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, مطالب ویژه, معرفی نرم افزارهای دسترس پذیر, نرم افزار, پستهای اختصاصی کاربران ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *