دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 30 اردیبهشت ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در چهلمین شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

واناکریپت بلای جان ۲۰۰ کاربر ایرانی؛ خطر در کمین است

بد افزار جدیدی با نام WannaCrypt تا به امروز ۲۰۰ کاربر ایرانی را قربانی خود کرده است.

به گزارش زومیت، بر اساس اعلام مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (مرکز ماهر)، در روزهای اخیر باج افزاری تحت نام واناکریپت (WannaCrypt) با قابلیت خود انتشاری در شبکه ی کشورها منتشر و شایع شده است. بر اساس رصدهایی که در کشور توسط مرکز ماهر انجام شده، این بدافزار در سطح شبکه ی کشور ما نیز ردیابی شده است.

تا این لحظه بیش از ۲۰۰ قربانی این باج افزار در کشور مشاهده شده است که بیشتر این آلودگی ها در مراکز پزشکی و سلامت قرار دارد. در این راستا اقدام برای جلوگیری از انتشار باج افزار و کاهش خسارات ناشی از آن، از سوی تیم های امداد و نجات مرکز ماهر با نام مراکز آپا مستقر در استان هایی کشور در حال انجام است.

این حمله را می توان بزرگ ترین حمله آلوده کردن به باج افزار نامید که تاکنون انجام شده است. این باج افزار به نام های مختلفی همچون WannaCry ،Wana Decrypt0r ،WannaCryptor و WCRY شناخته می شود. واناکریپت همانند دیگر باج افزار ها دسترسی قربانی به کامپیوتر و فایل ها را سلب و برای بازگرداندن دسترسی درخواست باج می کند.

باج افزار مذکور برای پخش شدن از یک کد اکسپلویت متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا به نام EternalBlue استفاده می کند که مدتی پیش توسط گروه shadowbrokers منتشر شد. این کد اکسپلویت از یک آسیب پذیری در سرویس SMB سیستم های عامل ویندوز با شناسه ی MS17-010 استفاده می کند. در حال حاضر این آسیب پذیری توسط مایکروسافت مرتفع شده است؛ اما کامپیوتر هایی که به روزرسانی مربوطه را دریافت نکرده اند، نسبت به این حمله و آلودگی به این باج افزار آسیب پذیر هستند.

با توجه به فعالیت این باج افزار در کشور ما، لازم است جهت پیشگیری از آلودگی به آن، مدیران شبکه نسبت به به روزرسانی سیستم های عامل ویندوز و تهیه کپی پشتیبان از اطلاعات مهم خود در اسرع وقت اقدام کنند.

ایرانسل تاکسی‌ های فرودگاه امام را به اینترنت مجهز کرد

تاکسی های فرودگاه امام خمینی توسط ایرانسل به اینترنت همراه این شرکت متصل شدند.

به گزارش زومیت، ایرانسل در گام اول اینترنت دار کردن تاکسی های فرودگاهی کشور، تاکسی های فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران را به اینترنت پرسرعت نسل ۳ تا ۴.۵ مجهز کرد.

در این طرح ۸۰ دستگاه تاکسی VIP فرودگاه بین المللی امام خمینی به اینترنت همراه ایرانسل مجهز شدند تا مسافران این فرودگاه، در زمان سفر با این خودروها بتوانند از اینترنت استفاده کنند.

البته بر اساس اعلام ایرانسل، مسافران این تاکسی ها می توانند از رانندگان سیم کارت، شارژ و مودم خریداری کنند.

قرار است ایرانسل در گام بعدی، تمام تاکسی های فرودگاه های کشور را تحت پوشش اینترنت خود قرار دهد تا مسافران بتوانند در این فرودگاه ها از اینترنت رایگان استفاده کنند.

لوازم خانگی ال جی الکترونیکس با قابلیت سازگاری با Google Home معرفی شد

لوازم خانگی ال جی الکترونیکس که قابلیت اتصال به شبکه داخلی خانه را دارند، اکنون با دستیار صوتی گوگل نیز سازگار شده تا کاربری و استفاده راحتی را برای مصرف کنندگان فراهم کند.

به گزارش گجتنیوز، در کنفرانس خبری اخیر گوگل، لوازم خانگی هوشمندی توسط شرکت ال جی معرفی شد که کاملا با دستیار صوتی گوگل سازگار هستند و پیشرفته ترین اتصال و راحتی در استفاده را در بین لوازم خانگی هوشمند در اختیار کاربر می گذارند. لوازم خانگی ال جی الکترونیکس با قابلیت سازگاری با Google Home در ماه جاری در راستای طرح محصولات هوشمند اینترنتی این برند کره ای، در آمریکا عرضه خواهد شد. این محصولات شامل ماشین لباس شویی و خشک شویی سری LG SIGNATURE، یخچال، اجاق گاز، تصفیه کننده و تهویه هوا و ربات جاروبرقی می شود.

قابلیت های لوازم خانگی ال جی الکترونیکس سازگار با Google Home

با وجود Google Home کاربران به تمام امکانات متنوع دستیار صوتی گوگل به وسیله لوازم خانگی دسترسی دارند. سازگاری این وسایل با دستیار صوتی گوگل علاوه بر مزیت های چشمگیر، کاربری لوازم خانگی را نیز بهبود می بخشد. به عنوان مثال، کاربران می توانند زمان باقی مانده از شستشو را روی ماشین لباسشویی LG SIGNATURE مشاهده کنند، به یخچال LG SIGNATURE خود بگویند یخ بیشتری تولید کند و یا با Google Home در هر کجای خانه به وسیله یک دستور صوتی ساده میزان دمای هوا را با استفاده از تهویه  هوای ال جی تنظیم کنند.

کنفرانس اخیر گوگل شامل نمایش اتصال و کاربری راحت تصفیه هوای ال جی با Google Home بود. با یک دستور صوتی ساده، کاربران می توانند تنظیمات تصفیه کننده هوا را تغییر داده و همچنین دستیار صوتی گوگل در لحظه میزان کیفیت هوا را نشان داده و به صورت کلامی نیز آن را اعلام می کند.

آقای سونگ دائه هیون (Song Dae-hyun) رئیس بخش لوازم خانگی ال جی الکترونیکس می گوید: همکاری ما با گوگل نشان می دهد که چقدر راحت می توان خانه یک نفر را به وسیله لوازم کاربرپسند و قابل دسترس، هوشمند کرد. لازم نیست برای طراحی خانه هوشمند خود از علم پرتاب موشک آگاه باشید. ما به دنبال این هستیم که روابط کاری خود را با گوگل و دیگر نوآوران در این بازار پویا توسعه داده و خانه هوشمند را تبدیل به واقعیتی برای همه کنیم.

لوازم خانگی LG SIGNATURE اولین محصولاتی هستند که از دستیار صوتی گوگل و Google Home پشتیبانی می کنند. این محصولات بر اساس قولی که برند LG به کاربرانش داده است، نوآوری را در قالب برترین فناوری های دنیا و مدرن ترین طراحی در جهان و با جزئیات دقیق، در اختیار کاربران فهیم خود قرار می دهد. همچنین ال جی امکان سازگاری با Google Home در وسایل تحت برند خود مثل +LG Hom-Bot Turbo و تهویه هوای هوشمند را فراهم کرده است و در آینده نیز قصد دارد دامنه این محصولات را گسترده تر کند.

کره ی جنوبی؛ در حال ساخت شهرک مخصوص خودروهای خودران

باتوجه به اهمیت شرکت های خودروسازی در کره ی جنوبی که با جدیت بحث فناوری خودران را دنبال می کنند؛ به زودی شهرکی برای آزمودن خودروهای آن ها در سئول افتتاح خواهد شد.

به گزارش زومیت، ابعاد این شهر بسیار بزرگ تر از یک پیست معمولی است و شرایط مختلف یک منطقه ی مسکونی را فراهم می کند. این محل از پائیز امسال، خانه ی خودروهای خودران کره ای خواهد بود. اکنون برندهای هیوندای، کیا و سامسونگ بر پیشبرد فناوری رانندگی خودکار متمرکز شده اند و از اجرای طرح شهرک تست خودروهای خودران در سئول استقبال کرده اند. هزینه ی ساخت این محل، نزدیک به ۱۰ میلیون دلار برآورد می شود.

آزمایش خودروهای خودران در چنین شهرکی، علاوه بر تأمین امنیت شهروندان و جلوگیری از تست این فناوری در معابر عمومی، امکان ایجاد سناریوهای مختلف را فراهم می کند. به عنوان مثال، می توان در بخشی از شهرک، انواع ترافیک یا تصادفات را شبیه سازی کرد. این درحالی است که دولت کره ی جنوبی همکاری بسیار خوبی با توسعه دهندگان سیستم های خودران دارد و از یک سال پیش، اجازه ی تست خودروهای مجهز به این فناوری در معابر عمومی را صادر کرده است.

ابعاد این شهر، بیش از ۳۶ هکتار (معادل ۳۶۰ هزار متر مربع) است و بزرگ ترین نمونه  جهان در نوع خود خواهد بود. فاز اول این مجموعه که در آبان ماه سال جاری به بهره برداری می رسد، شامل چندین خیابان  اصلی و اتوبان  است؛ اما تا چند ماه بعد، صاحب کوچه های فرعی، بلوک های ساختمانی، منازل مسکونی، خطوط اختصاصی اتوبوس و دیگر چالش های یک شهر واقعی خواهد بود.

پروژه هایی مشابه شهرک سئول، در ایالت کالیفرنیا و دیگر نقاط جهان در دست احداث هستند. ضمن اینکه آزمودن خودروهای مجهز به فناوری خودران، در معابر عمومی شهرهای ایالت میشیگان، نوادا و آریزونا، مجاز اعلام شده است و شرکت های فعال، پس از تعریف طرح خود برای مراجع ذی ربط و کسب مجوز، می توانند خودروهای خود را در شهرهای این ایالات آزمایش کنند.

کوالکام شارژ بی سیم برای خودروهای الکتریکی را به نمایش گذاشت

کوالکام در راستای تلاش های خود برای ورود به بازار خودروهای الکتریکی، اطلاعاتی در مورد آزمایش های خود روی شارژ بی سیم خودروی الکتریکی منتشر کرد.

به گزارش زومیت، شرکت کوالکام پنج شنبه اعلام کرد نشان داده است خودروهای الکتریکی چطور می توانند به صورت بی سیم در حین رانندگی شارژ شوند. این تکنولوژی به عقیده ی برخی  افراد موجب تسریع روند همه گیر شدن خودروهای خودران خواهد شد.

سازنده تراشه های موبایل اعلام کرد یک آزمایش موسوم به «شارژ پویا» در جاده ای در فرانسه انجام داده است. در این آزمایش دو خودروی رنو کانگو روی پدهای جاسازی شده در کف جاده حرکت کرده اند که این پدها توانایی شارژ باتری خودرو در حین حرکت با سرعت بالا، با توانی بالغ بر ۲۰ کیلووات دارند.

کارشناسان باور دارند خودروهای خودران آینده، الکتریکی خواهند بود و لذا باید روشی برای شارژ آن ها بدون دخالت انسان توسعه داده شود. شارژ بی سیم حوزه مهمی برای سازندگان خودرو , تأمین کنندگان آن ها و استارتاپ هایی مانند xChargepoint است.

شرکت کوالکام که در حال حاضر تراشه های مورد استفاده ی سازندگان گوشی های اندروید و هم چنین اپل را تأمین می کند در حال تلاش برای تبدیل شدن به بزرگ ترین تأمین کننده ی بازار در حال رشد تراشه های خودرو است. در همین راستا این شرکت در حال تلاش برای خرید «NXP Semiconductors» با مبلغ ۳۸ میلیارد دلار است. در حال حاضر مقامات اروپایی در حال بررسی این معامله هستند و تا ۹ جولای به انجام و یا عدم انجام آن رأی خواهند داد. در صورت نهایی شدن، این بزرگ ترین خرید کوالکام تا به امروز خواهد بود.

شارژ وسایل نقلیه یکی از بازارهایی است که کوالکام برای کاهش وابستگی خود به بازار رو به افول گوشی هوشمند می تواند در آن سرمایه گذاری کند. مدیرعامل این شرکت مدتی پیش در اظهار نظری اعلام کرده بود بازار خودرو و بازار اینترنت اشیاء یک فرصت بزرگ برای کوالکام هستند.

از اندروید در اتومبیل های آتی شرکت آئودی و ولوو استفاده خواهد شد

به زودی شاهد استفاده از اندروید در اتومبیل های آتی شرکت آئودی و ولوو خواهیم بود. یکی از مهمترین فاکتورهای دستیابی به این هدف، بهبود هوش مصنوعی دستیار گوگل است.

به گزارش گجتنیوز، گوگل مدت هاست تصمیم گرفته اندروید را تبدیل به سیستم عاملی قدرتمند برای اتومبیل  های هوشمند کند. منظور از یک سیستم عامل کامل برای خودرو، کارکرد صحیح و بی ‎نقص آن بدون نیاز به یک گوشی هوشمند است. این شرکت چند روز پیش و قبل از آغاز کنفرانس I/O خود اعلام کرد برای توسعه استفاده از اندروید در اتومبیل های هوشمند آینده با شرکت های آئودی و ولوو همکاری خواهد کرد. این شرکت ها اکنون در حال توسعه سیستمی مبتنی بر اندروید 7.0 نوقا برای اتومبیل های خود هستند.

صفحه نمایش لمسی و اصلی اتومبیل و همچنین داشبورد دیجیتال در پشت فرمان، از نسخه اندروید تغییر یافته به دست این دو اتومبیل ساز قدرت خواهند گرفت. قرار است تا سرویس هایی همچون دستیار گوگل به فرمان ها و اپلیکیشن های عادی موجود بر روی اندروید اتو (Android Auto) اضافه شوند. مهمترین کاربرد استفاده از اندروید در اتومبیل های آتی شرکت آئودی و ولوو امکان کنترل اعمال پایه ای در خودروها همچون سرویس های گرمایشی و سرمایشی، موقعیت صندلی ها و همچنین باز و بسته کردن پنجره ها خواهد بود. بر اساس گفته های گوگل قرار نیست کنترل قسمت هایی حیاتی و بسیار مهم همچون ترمزها به دست سیستم عامل موبایل این شرکت سپرده شوند.

طبق اخبار منتشر شده، طی دو سال آینده شاهد استفاده از اندروید در اتومبیل های ولوو خواهیم بود و این شرکت تا آن زمان نسخه اندروید سفارشی سازی شده خود را عرضه خواهد کرد. البته حضور اندروید در اتومبیل های آئودی به مراتب زودتر اتفاق خواهد افتاد، چرا که این شرکت تصمیم گرفته ورژن مخصوص خود را در طرح مفهومی آئودی کیو 8 (Audi Q8) معرفی کند.

از زمانی که اندروید اتو معرفی شد، گوگل تصمیم گرفت در آینده ای نزدیک سیستم عامل خود را به اندازه ای توسعه دهد که قادر باشد تمامی امکانات جانبی و مخصوصا قابلیت ها و آپشن های سرگرم کننده یک اتومبیل را به دست بگیرد. فعالیت اساسی گوگل در این زمینه از سال 2014 آغاز شد و این شرکت تصمیم گرفت اندروید اتو را تبدیل به سیستم عاملی بی نیاز از گوشی های هوشمند کند.

هدف اصلی گوگل از توسعه اندروید در اتومبیل ها در مازراتی جیبلی نمایش داده شد

گوگل هدف نهایی خود برای استفاده از اندروید در اتومبیل ها را در کنفرانس I/O سال گذشته نمایش داد. در این نمایشگاه شاهد یک دستگاه اتومبیل مازراتی جیبلی بودیم که در داشبورد آن یک صفحه نمایش لمسی 15 اینچی با رزولوشن 4K به کار رفته بود. به لطف ورژن اندروید به کار رفته در این سیستم هوشمند این خودرو راننده می توانست به همه چیز، از کنترل رادیو گرفته تا کنترل سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع دسترسی داشته باشد.

این نخستین باری نیست که شاهد تلاش به منظور استفاده از اندروید در اتومبیل های یک شرکت بزرگ هستیم. در ابتدای سال جاری گروه فیات کرایسلر (گروه مادر برند مازراتی) و شرکت گوگل با یکدیگر اعلام همکاری کردند. هدف از همکاری این دو شرکت، ساخت یک سیستم جدید با ادغام اندروید 7.0 نوقا گوگل و همچنین سیستم Uconnect خود فیات کرایسلر اعلام شد.

توسعه اندروید در اتومبیل ها

گوگل در آن زمان اعلام کرد سیستم توسعه یافته این شرکت در همکاری با فیات کرایسلر، به صورت متن باز ارائه شده و مخصوصا مشکلی برای کار با اندروید اتو و اپل کار پلی (CarPlay) ایجاد نخواهد کرد. به گفته مهندسین شرکت گوگل، کاربران همچنان می توانند در سیستم هوشمند اتومبیل خود اولویت را با اپل کار پلی قرار دهند و سیستم جدید اختلالی در کارکرد آن ایجاد نخواهد کرد. به گفته شرکت ولوو نیز با توسعه سیستم اندرویدی جدید، مشکلی در عملکرد سیستم کار پلی پیاده سازی شده در اتومبیل  های این شرکت ایجاد نخواهد شد.

ارسال پست در اینستاگرام با کامپیوتر به کمک مرورگر کروم

ارسال پست در اینستاگرام با کامپیوتر در حالت طبیعی به دلیل محدودیت های سخت گیرانه اینستاگرام درباره رابط کاربردی برنامه نویسی این شبکه اجتماعی ممکن نیست، اما در مرورگر کروم می توان راهکاری برای آن ارائه کرد.

به گزارش گجتنیوز، راه های مختلفی برای دسترسی به شبکه اجتماعی اینستاگرام وجود دارد. به عنوان نمونه کاربران می توانند از طریق مرورگر وب و یا اپلیکیشن ویندوز 10 اینستاگرام در این شبکه اجتماعی به گشت و گذار بپردازند. با این وجود، تنها راه قرار دادن پست در اینستاگرام، استفاده از اپلیکیشن موبایل اندروید و یا آی او اس آن است.

اما با استفاده از یک ترفند جالب می توان به ارسال پست در اینستاگرام با کامپیوتر پرداخت. تنها کافی است مرورگر ویندوز خود را از حالت دسکتاپ به حالت موبایل تغییر دهید. روش انجام این کار را در چند مرحله ذکر می کنیم.

مرحله اول

اینستاگرام را در مرورگر خود باز کرده و از لاگین بودن به این شبکه اجتماعی مطمئن شوید. اکنون به مسیر View > Developer > Developer Tools بروید. البته می توان این کار را به کمک میانبرهای کیبورد نیز انجام داد. کافی است در ویندوز کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift+ I و در مک کلیدهای ترکیبی Cmd + Alt + I را فشار دهید.

مرحله دوم

اکنون با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + M در ویندوز و کلیدهای ترکیبی Cmd + Shift + M در مک، باید به حالت نمایش موبایل تغییر وضعیت داد. برای ارسال پست در اینستاگرام با مرورگر می بایست Developer Tools را باز نگه دارید تا بتوانید در رابط کاربری موبایل باقی بمانید. با بستن این بخش، به خاطر بازگشت به حالت دسکتاپ، امکان ارسال پست در اینستاگرام با کامپیوتر وجود نخواهد داشت.

اکنون باید به همان رابط کاربری که در اپلیکیشن اینستاگرام درون گوشی موبایل اندرویدی و یا آیفون مشاهده می کنید دسترسی داشته باشید. کافی است بر روی آیکون دوربین کلیک کرده و سپس عکس دلخواه خود را از کامپیوتر انتخاب و بارگذاری کنید.

مرحله سوم

بعد از انتخاب و پیش از ارسال پست در اینستاگرام با کامپیوتر ، می توانید جهت عکس را تغییر داده و آن را به حالت تمام عرض و یا مربع کامل در بیاورید. با استفاده از این متد به منظور اشتراک گذاری پست در اینستاگرام با کامپیوتر ، به هیچ یک از ابزارهای ویرایش تصویر و یا فیلترها دسترسی نخواهید داشت.

البته حین ارسال پست به این روش، مشکلی از بابت ویرایش تصاویر نخواهید داشت، چرا که ابزارهای ویرایش تصویر ویندوز به مراتب بیشتر از ابزارهای موبایلی هستند. به عنوان نمونه باید به فتوشاپ اشاره کرد که جامع ترین ابزار ویرایش عکس برای چنین مقاصدی محسوب می شود. در ادامه بر روی دکمه Next کلیک کرده و در صفحه بعد کپشن مرتبط با این عکس را بنویسید.

مزایا و معایب ارسال پست در اینستاگرام با کامپیوتر

با وجود شگفت آور بودن این روش برای کاربرانی که اغلب روز را در پای دسکتاپ می گذارنند، ممکن است برخی دیگر از کاربران علاقه ای نسبت به استفاده از آن نداشته باشند. تعداد زیادی از کاربران وابستگی خاصی به استفاده از فیلترهای داخلی و ابزارهای ویرایش تصویر خود اینستاگرام دارند و هچوقت عکس خود را بدون ویرایش توسط آن ها ارسال نمی کنند.

از طرفی دیگر، تعداد زیادی از کاربران همواره تصاویر را با دوربین گوشی موبایل خود ثبت و آن ها را برای ویرایش به کامپیوتر منتقل می کنند. تا پیش از این، کاربران مجبور بودند بعد از ویرایش عکس ها با ابزارهایی همچون فتوشاپ، آن ها را مجددا به گوشی موبایل خود منتقل کرده و با استفاده از اپلیکیشن اندروید و یا آی او اس بارگذاری کنند. اما اکنون نیازی به انجام مرحله سوم نیست و می توان بعد از ویرایش، مستقیما به ارسال پست در اینستاگرام با کامپیوتر پرداخت.

آپدیت تلگرام: ویدیو مسیج، سایت تلسکوپ، پرداخت از طریق ربات و پلت فرم Instant Views

آپدیت جدید تلگرام سر انجام با شماره نسخه ۴ منتشر شد که در آن شاهد اضافه شدن ویژگی جذاب ویدیو مسیج، پرداخت در ربات ها، پلت فرم Instant Views و راه اندازی وب سایت تلسکوپ هستیم.

به گزارش زومیت، بعد از آپدیت مهم تلگرام یعنی تماس صوتی در نسخه ی ۳.۱۸، مدتی بود که شاهد سکوت خاصی از تلگرام بودیم. در نهایت اما نسخه جدید این اپلیکیشن با پرش به شماره نسخه ۴ منتشر شد و مثل همیشه، شاهد اضافه شدن ویژگی های کاربردی و خوبی در آن بودیم. در ادامه شما را با جزییات این بروزرسانی آشنا خواهیم کرد.

Video messages: ارسال پیام های ویدیویی

Video messages یک ویژگی جالب و جذاب است که در این نسخه از تلگرام در دسترس عموم قرار گرفته است. ویدیو مسیج عملکردی مشابه با ویس مسیج دارد، با این تفاوت که این بار می توانید توسط دوربین جلو یا عقب از خود ویدیو تهیه و ارسال کنید. این ویژگی با آیکون Voice Message ادغام شده است. در حالت عادی آیکون میکروفون در کنار باکس نوشتاری تلگرام وجود دارد که با لمس طولانی آن می توانید اقدام به ضبط و ارسال ویس کنید. با آپدیت تلگرام خود به آخرین نسخه، می توانید با یک لمس کوتاه روی این آیکون، آن را با آیکون ویدیو مسیج جابجا کنید. حال همانند ویس مسیج، کافی است روی این آیکون لمس طولانی انجام دهید تا پنجره ای دایره ای شکل در مرکز صفحه ظاهر شود و شروع به ضبط ویدیو از شما کند.

ضبط بدون نگه داشتن انگشت: ویژگی جالبی که در ویدیو مسیج وجود دارد و البته به ویس مسیج هم اضافه شده است، امکان ضبط بدون نگه داشتن انگشت روی صفحه است. پیش از این برای آنکه یک ویس را ضبط کنید باید در تمام طول صحبت، انگشت خود را روی آیکون میکروفون نگه می داشتید. از این پس می توانید بعد از شروع ضبط، با کشیدن انگشت خود به سمت بالا (آیکون قفل) حالت ضبط را به صورت خودکار تبدیل کنید و در انتها با لمس گزینه Stop آن را ارسال کنید. در صورتی که ویدیو مسیج را به این شیوه ارسال کنید، می توانید قبل از ارسال، بخش دلخواهی از ویدیو را انتخاب و سپس ارسال کنید.

پخش شناور ویدیو مسیج: پیام های ویدیویی ارسالی در نسخه ۴ تلگرام دارای یک ویژگی جالب هستند. زمانی که یک ویدیو مسیج را پخش کنید و سپس صفحه را اسکرول کنید یا حتی از صفحه چت خارج شوید، پخش پیام ویدیویی به صورت یک پنجره شناور روی صفحه ادامه خواهد داشت. به کمک این ویژگی می توانید پیام های طولانی را پخش کنید و همزمان با چک کردن یک چت یا کانال دیگر، آن را مشاهده کنید.

– حداکثر زمان ضبط ویدیو مسیج ۱ دقیقه است و ویدیوی ضبط شده در قالب دایره ای شکل برای شخص مقابل ارسال می شود.

– ویدیوی ارسالی مانند GIF خواهد بود و ویژگی پخش خودکار و پشت سر هم دارد. اما علاوه بر این، این پیام صدادار خواهد بود و شخص مقابل می تواند با لمس آن، صدای ضبط شده در ویدیو را نیز بشنود که امکانی بسیار جالب و کاربردی محسوب خواهد شد.

– امکان غیرفعال سازی پخش خودکار ویدیو مسیج در تنظیمات تلگرام تعبیه شده است تا در صورت عدم تمایل به این موضوع آن را غیر فعال کنید.

– به کمک این ویژگی جذاب و کاربردی، از این پس می توانید پاسخ دوستان خود را به شکل ویدیویی ارسال کنید. اگرچه این امکان جایگزین Video Call نخواهد بود؛ اما می تواند تا حدودی تجربه ی مکالمه ی تصویری را نیز برای شما مهیا کند.

Telescope: وب سایت اختصاصی نمایش ویدیو مسیج

Telescope دومین تجربه ی تلگرام در راه اندازی وب سایت های مجزا اما مرتبط با تلگرام است. پیش از این شاهد وب سایت کاربری http://telegra.ph از سوی این تیم بودیم که به کمک آن هر شخصی می توانست بدون نیاز به ساخت یک بلاگ یا وب سایت ، مطلبی بنویسد و به صورت telegra.ph/yourname منتشر کند که البته بعد از مدت کوتاهی از دسترس خارج شد. حال دومین وب سایت تلگرامی با عنوان Telescope و با آدرس Telesco.pe ارائه شده است که ارتباط مستقیمی با ویژگی «ویدیو مسیج» دارد. این وب سایت کارکرد جالبی دارد. کافی است آیدی یک کانال را در ادامه ی آدرس این سایت وارد کنید تا با صفحه ای مواجه شوید که تمام ویدیو مسیج های ارسال شده در آن کانال را به نمایش می گذارد.

آدرس کانال تلگرام ما telegram.me/myzoomit است که با وارد کردن آن در مرورگر، به یک دکمه برای ورود به کانال دست پیدا می کنید. با کلیک روی این دکمه، باید اپلیکیشن یا نرم افزار دسکتاپ تلگرام را انتخاب کنید تا به کانال ما و تمام مطالب موجود در آن دسترسی داشته باشید. اما اگر آدرس کانال ما را با کمک وب سایت  جدید تلگرام و با آدرس Telesco.pe/myzoomit در مرورگر وارد کنید، به جای رو به رو شدن با دکمه ی انتقال، مستقیما به بخشی از مطالب کانال دست پیدا خواهید کرد و بدون نیاز به اپلیکیشن یا نرم افزار تلگرام می توانید مطالب را مرور کنید. چرا از لفظ «بخشی از مطالب» استفاده کردیم؟ به دلیل آنکه در این لینک، تنها و تنها پیام هایی نمایش داده می شوند که به صورت ویدیو مسیج در کانال ارسال شده باشند. بنابراین Telescope به نوعی تفکیک کننده ی ویدیو مسیج ها، از پست های عادی تلگرام است که به صورت یک وب سایت  و لینک مستقل قابل استفاده خواهد بود.

اگرچه ممکن است وب سایت  تلسکوپ و قابلیت های آن برای کاربران شخصی یا کانال های تفریحی چندان کاربردی نباشد؛ اما برخی کانال ها، همچون کانال های شخصی افراد مشهور (برای پیام های ویدیویی) یا کانال هایی که در رابطه با گردشگری یا ارائه ی گزارش های تصویری فعالیت دارند، می توانند استفاده ی فراوانی از این ویژگی و وب سایت کنند؛ چرا که به دلیل عدم نیاز نمایش این فایل ها به اپلیکیشن یا نرم افزار تلگرام، می توانند بازدید بیشتری کسب کنند و به سادگی در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشته شوند.

Instant Views حالا برای تمام وب سایت ها

Instant Views یکی از جذاب ترین ویژگی های تلگرام است که به کمک آن می توانید بدون نیاز به یک مرورگر وب، وب سایت های منتخب را (همچون لینک های وب سایت  تلگراف) در قالبی سبک و با سرعتی بالا مشاهده کنید. این ویژگی تاکنون تنها در اختیار بعضی وب سایت های خاص بود؛ اما حالا تلگرام پلت فرم Instant Views را منتشر کرده است که به کمک آن هر شخصی می تواند وب سایت خود (یا حتی وب سایتی که مالکیتی روی آن ندارد) را برای نمایش در حالت Instant Views آماده سازی کند. به گفته تلگرام این امر هیچ نیازی به تغییر در وب سایت ندارد و کافی است که با استفاده از پلت فرم Instant Views یک template برای سایت یا لینک مورد نظر طراحی کند که البته برای این امر نیاز به کمی دانش در زبان HTML خواهید داشت.

مسابقه 200 هزار دلاری تلگرام برای طراحان تمپلیت:

تلگرام مسابقه ای با مجموع جایزه 200 هزار دلار ( تا تاریخ 18 June ) تدارک دیده است که پیرو آن پیشنهاد داده است که کاربران برای حالت نمایش Instant View سایت ها، تمپلیت طراحی کنند. اولین نفری که تمپلیت یکی از این سایت ها را به شکل کاملا صحیح و اجرایی طراحی کند 50 الی 100 دلار و به هرکسی که بهترین را (انتخاب نهایی تلگرام برای نمایش حالت Instant View بر اساس بازخوردها و نظر تیم کارشناسی خود) آماده سازی کرده باشد نیز 10 هزار دلار جایزه داده می شود.

شخصی سازی نمایش:

تغییر دیگری که در نسخه جدید شاهد هستیم امکان شخصی سازی مطالب نمایش داده شده در Instant Views است. از این پس می توانید رنگ زمینه را روشن، تاریک، خاکستری، قهوه ای و … کنید و همچنین سایز و فونت نوشته ها را تغییر دهید. علاوه بر این امکان انتخاب و کپی بخش دلخواه از متن موجود در Instant Views نیز مهیا شده است که به کمک آن می توانید بخش های مورد نظرتان از یک Instant Views را کپی کنید یا مستقیما به اشتراک بگذارید.

Payments for Bots: پرداخت آنلاین توسط ربات ها

چهارمین ویژگی اضافه شده به تلگرام مربوط به Payments for Bots است. مدت ها بود که زمزمه ی اضافه شدن امکان پرداخت آنلاین به ربات های تلگرام شنیده می شد و سرانجام در این نسخه، این امکان در اختیار کاربران قرار گرفته است تا بتوانند ربات های خود را به ویژگی پرداخت آنلاین مجهز کنند. احتمالا پیش از این کانال های فروشگاهی مختلفی را مشاهده کرده اید که محصولات خود را در یک ربات تلگرامی در اختیار شما قرار می دهند. توسط این ربات ها می توانستید محصولات را در دسته بندی های مختلف مشاهده کنید و با لمس گزینه ی خرید، لینک پرداخت آنلاین را دریافت کنید تا با لمس آن و مراجعه به وب سایت  بانکی مورد نظر، هزینه را پرداخت کنید. از این پس اما به لطف Payments for Bots می توانید بدون نیاز به لینک های مجزا یا خروج از محیط تلگرام، اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنید و پرداخت را در همان بخش انجام دهید. برای امتحان کردن این ویژگی توسط یک ربات آزمایشی به ShopBot@ و برای استفاده حقیقی از آن و کمک مالی به تلگرام به TelegramDonate@ مراجعه کنید.

این ویژگی فعلا برای کارت های بانکی بین المللی قابل استفاده است و تلگرام وعده داده است که به زودی در بسیاری از سیستم های پرداختی دیگر آماده به کار خواهد شد. با این حال مشخص نیست که آیا امکان استفاده از آن برای کارت های بانکی ایران نیز در آینده قابل استفاده خواهد شد یا خیر. بنابراین می توان گفت که حداقل در حال حاضر، این ویژگی کاربرد چندانی برای کاربران ایرانی نخواهد داشت. تلگرام به شکل جدی تأکید کرده است که هیچگونه کمیسیون یا منفعتی از این پرداخت ها نخواهد داشت و همچنین هیچ اطلاعاتی از کارت های بانکی واردشده را ذخیره نخواهد کرد؛ اما با این حال احتمالا این تیم به زمان قابل توجهی برای جلب اعتماد کاربران خود برای پرداخت از این طریق نیاز خواهد داشت. تلگرام در پایان اشاره کرده است که با دقت و توجه زیادی بر این ویژگی نظارت خواهد کرد و ربات های متخلف را حذف، و به ربات های قابل اعتماد «نشان» اعطا می کند.

میانبر ارسال عکس به صورت فایل

نکته ای که در ارسال عکس توسط گزینه Gallery وجود دارد، این است که هنگام ارسال، تلگرام برای سهولت در ارسال، حجم و در نتیجه کیفیت عکس را کم می کند. برای مثال اگر یک عکس ۱۰ مگابایتی داشته باشید و آن را از طریق گالری ارسال کنید، حجم آن به کیلوبایت تبدیل می شود به طوری که روی کیفیت و رزولوشن عکس نیز تأثیر چشمگیری گذاشته خواهد شد. از همین رو برای آنکه عکس خود را بدون کاهش کیفیت ارسال کنید، می بایست آن را از طریق گزینه ی File و رجوع به فایل منیجر داخلی تلگرام ارسال می کردید.

اما در این نسخه امکان جالبی به تلگرام اضافه شده است که به کمک آن می توانید “ارسال عکس به صورت فایل و با کیفیت اصلی” را به شکلی بسیار سریع تر و ساده تر انجام دهید. از این پس زمانی که در منوی اتچ، عکس یا عکس هایی را برای ارسال تیک می زنید، گزینه ای تحت عنوان Send As Files به منو اضافه می شود که با لمس آن، می توانید عکس ها را به صورت فایل ارسال کنید.

قابلیت ” ایجاد وضعیت شب ” در اندروید (Night Shift: Blue Light Filter)

چشم ها به عنوان یکی از مهم ترین عضوهای انسان ها به شمار می روند که باید بسیار به آنها توجه داشته باشیم . امروزه کاربران در ساعات مختلف روز بسیار با گوشی ها و دستگاههای خود کار می کنند پس باید بیشتر مراقب چشمهایشان باشند ؛ یکی از اپلیکیشن های ساده ای که می تواند در تنظیم نور در ساعات مختلف به کاربران کمک کند و نور را در ساعات متفاوت برای شما تنظیم کند اپلیکیشن  Night Shift: Blue Light Filter می باشد . این اپلیکیشن می تواند خیلی ساده یک فیلتر را بر روی دستگاه شما راه اندازی کند که میزان نور آبی گوشی شما را تنظیم نماید و سپس با توجه به نور بیرون میزان نور تصویر را کنترل می نماید تا در شرایط شب و تاریکی هیچ آسیبی به چشم های شما وارد نشود در نهایت پس از اینکه اپلیکیشن را نصب کردید و قصد داشتید مدتی از آن استفاده نکنید  می توانید از طریق ویجت اپلیکیشن آن را غیر فعال نمایید .

به گزارش زومتک، اپلیکیشن های زیادی هستند که می توانند به شما امکان دهند تا میزان فیلتر قرمز رنگ را خودتان مشخص کنید اما آن چه در اینجا مهم است سادگی و راحتی کار با این اپلیکیشن است که توانسته است کاربران زیادی را به خود جذب کند ؛ البته فراموش نکنید که رایگان بودن این اپلیکیشن نیز تا حد زیادی موثر بوده است .

هم اکنون می توانید این اپلیکیشن را از گوگل پلی دانلود نمایید ).

استارتاپ یک میلیارد دلاری ایلان ماسک، به ربات ها در فضای مجازی آموزش می دهد

نام ایلان ماسک امروزه با تکنولوژی های آینده گره خورده است. OpenAI استارتاپ هوش مصنوعی او می تواند ربات ها را در فضای واقعیت مجازی آموزش دهد.

به گزارش زومیت، OpenAI یک شرکت تحقیقاتی در زمینه هوش مصنوعی است. ایلان ماسک، مؤسس این شرکت، مدیرعامل موفق شرکت  تسلا است. این شرکت توانسته به روشی دست پیدا کند که آموزش ربات ها را در فضای واقعیت مجازی ممکن خواهد کرد.

این شرکت خصوصی که با سرمایه بیش از یک میلیارد دلار تأسیس شده است، با استفاده از یک الگوریتم خودآموزشی این کار را انجام می دهد. این الگوریتم تکمیل یک کار خاص توسط انسان را در فضای مجازی به ربات نشان می دهد و آموزش آن ها را میسر می سازد.

آزمایشی که برای بررسی این روش طراحی شده، چیدن آجرهای رنگی روی هم است. تیم اپن ای آی ربات را طوری برنامه ریزی کرده  است که بتواند این رفتار را دوباره تکرار کند. توجه کنید که چیدن آجرها توسط انسان در فضای واقعیت مجازی و به صورت غیر واقعی انجام می شود.

اپن ای آی  می نویسد: ما یک الگوریتم جدید برای «تقلید با یک نگاه» توسعه داده ایم که به انسان ها اجازه می دهد با انجام آن کار در فضای واقعیت مجازی، آن را به ربات منتقل کنند.

بر اساس توضیحات متخصصان اپن  ای  آی، این الگوریتم از دو شبکه ی عصبی مصنوعی برای تحلیل و یادگیری رفتار انسان استفاده می کند. شبکه های عصبی مصنوعی در واقع سیستم های کامپیوتری هستند که مبتنی بر مغز انسان طراحی شده اند. یکی از این شبکه های عصبی برای دیدن و دیگری برای یادگیری به کار می روند. شبکه عصبی مخصوص دیدن توسط صدها هزار تصویر شبیه سازی شده در شرایط مختلف نوری، الگوهای محیطی و در حضور اشیاء مختلف آموزش دیده است. اما شبکه عصبی یادگیری، نتیجه مشاهده را پردازش و یک وظیفه برای انجام دادن استخراج می کند. این فرآیند بارها و بارها تکرار خواهد شد.

این الگوریتم به خوبی توانست از پس چیدن آجرها بربیاید و عملکرد انسان را یاد بگیرد. متخصصان این شرکت می گویند روش مشابهی برای سایر کارها قابل به کارگیری خواهد بود.

ایسلند در پی استفاده از فناوری پیشرفته جهت استخراج انرژی پاک از آتش فشان ها

صد درصد انرژی ایسلند از منابع تجدید پذیر تأمین می شود. اکنون آن ها در پی بهره برداری بیشتر از انرژی زمین گرمایی هستند.

به گزارش زومیت، ایسلند در جنگ علیه تغییرات اقلیمی پیشتاز است؛ زیرا تمام انرژی آن از منابع تجدید پذیر تأمین می شود. آن ها در آخرین پروژه خود با استفاده از دریلی به نام ثور از انرژی زمین گرمایی آتش فشان ها استفاده بیشتری خواهند کرد.

حفاری برای انرژی پاک

حفاری و انرژی پاک به ندرت با هم در یک جمله استفاده می شوند. در انرژی های زمین گرمایی، حفاری بخشی عمده از این فرایند است. مهندسان ایسلندی دریلی به نام ثور (از اساطیر اسکاندیناوی) ساخته اند که تا عمق ۴۶۵۹ متری حفاری انجام داده است. این پروژه ی حفاری آزمایشی است؛ اما می تواند ده برابر سوخت های فسیلی معمول، انرژی تولید کند.

انرژی زمین گرمایی در واقع استفاده از گرمای اعماق زمین برای گرم کردن آب و استفاده از توربین ها است. طبیعتا در مناطق آتش فشانی دمای زمین بالاتر و استفاده از آن سودمندتر است. عمقی که دریلی مانند ثور به آن دست می یابد، بسیار داغ (۴۲۷ درجه سانتی گراد) است و فشاری که به مایعات وارد می کند، آن قدر هست که بخار کافی برای چرخش توربین ها و در نتیجه انرژی پاک تولید کند. این پروژه با نام پروژه ی حفاری عمیق ایسلند (IDDP)، هنوز در فاز آزمایشی قرار دارد و طی دو سال آینده نشان خواهد داد که از نظر اقتصادی چقدر ارزشمند است.

یک راه حل زمین گرمایی

در حال حاضر، کشور ایسلند کل انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدید پذیر تأمین می کند: ۲۵ درصد از انرژی های زمین گرمایی و ۷۵ درصد از انرژی هیدروالکتریک. با اینکه انرژی زمین گرمایی نسبت به سوخت های فسیلی با محیط زیست مهربان تر است؛ اما این انرژی کاملا هم سبز نیست. مارتین نورمن، متخصص نروژی امور مالی پایدار در سازمان صلح سبز می گوید: حفاری برای انرژی زمین گرمایی کاملا تجدیدپذیر و بدون مشکل نیست. این کار با مشکلاتی مانند آلودگی گوگرد و نشر کربن دی اکسید رو به رو است که باید هرچه زودتر برای آن ها چاره ای اندیشیده شود.

ایسلند پیشرفت بزرگی در استفاده از انرژی  تجدید پذیر حاصل کرده است؛ اما هنوز باید مقدار گاز گلخانه ای آزادشده ی خود را کاهش دهد. در حقیقت، بر اساس مطالعات اقتصادی صورت گرفته در دانشگاه ایسلند، به سبب مقدار نشر تولیدشده، ایسلند مقید به قرارداد اقلیمی پاریس نیست.

درست است که ایسلند باید کربن تولیدی خود را کاهش دهد، اما پیشرفتی که در انرژی های تجدید پذیر به آن دست یافته است، نشان می دهد که ما می توانیم با تغییرات اقلیمی مبارزه کنیم.

هوای خنک بدون هدر رفت انرژی با دستگاه تهویه مطبوع S-Inverter سامسونگ

دستگاه تهویه مطبوع S-Inverter سامسونگ با ظرفیت های 9 هزار تا 24 هزار BTU وارد بازار شد. شرکت سامسونگ نسل جدید کولرهای گازی خود را با درک اهمیت انرژی عرضه کرده است.

به گزارش گجتنیوز، سازگاری بیشتر با دکوراسیون خانه های امروزی و امکان استفاده در تمامی فصول، بسیاری از خانواده های امروزی را به سمت استفاده از کولرهای گازی برده است. اما در کنار نکات مثبت بسیار مانند خنک شدن سریع و مطبوع هوا و جلوگیری از بالا رفتن رطوبت، کولرهای گازی یک نکته منفی هم دارند و آن مصرف بالای انرژی است.

با توجه به بالا رفتن قیمت برق، این مصرف بالا یکی از نکاتی است که خیلی از خانواده  ها در زمان انتخاب کولر گازی مد نظر قرار می دهند. اضافه شدن این هزینه ماهانه به سبد خانوار در دراز مدت می تواند تاثیر قابل توجهی بر برنامه ریزی های مالی شما داشته باشد؛ بنابراین گاهی منطقی است که برای جلوگیری از این هزینه های ظاهرا ناچیز اما همیشگی، همان ابتدا کمی بیشتر سرمایه گذاری کنیم .شرکت سامسونگ با درک این موضوع، نسلی جدید از کولرهای گازی خود را به نام S-Inverter معرفی کرده است که نسخه های مختلف آن با ظرفیت های 9 هزار تا 24 هزار BTU در بازار یافت می شود.

دستگاه تهویه مطبوع S-Inverter سامسونگ برای مشتریانی عرضه شده که به دنبال دستگاهی با عملکرد مناسب می گردند و در عین حال می خواهند هزینه های مربوط جانبی استفاده از مزایای یک کولر گازی مناسب را هم تا حد امکان کاهش دهند.

دستگاه تهویه مطبوع S-Inverter سامسونگ در کنار امتیازات معمول کولرهای گازی مانند تصفیه هوا و محافظت سه گانه، با استفاده از یک فناوری جدید تا حد زیادی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

استفاده از موتورهای اینورتر یکی از روش هایی است که بسیاری از برندها برای کمتر کردن مصرف انرژی کولرهای گازی خود استفاده می کنند اما آنچه دستگاه تهویه مطبوع S-Inverter سامسونگ را متمایز می کند استفاده از یک موتور اینورتر 8 قطبی برای اولین بار در دنیا  است. این موتور در مقایسه با موتورهای 4 قطبی به کار رفته در برندهای دیگر، در کنار صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی و افزایش بازدهی سرمایش، استهلاک موتور دستگاه را نیز کمتر کرده و در نتیجه عمر مفید کولر گازی را افزایش می دهد.

سرمایش دو مرحله ای در دستگاه تهویه مطبوع S-Inverter سامسونگ

این سری از دستگاه های سامسونگ از سرمایش دو مرحله ای برای خنک کردن فضا استفاده می کنند. در این روش، دستگاه در ابتدای کار خود، با استفاده از حالت سرمایش سریع (Fast Cooling Mode) اقدام به خنک کردن سریع محیط با حداکثر قدرت کمپرسور می کند. پس از رسیدن به دمای مطلوب، حالت شرایط آسایش (Comfort Cooling Mode) فعال می شود تا بدون کم و زیاد شدن دمای محیط، هوا را در حالت ایده آل خود نگه دارد.

یکی دیگر از قابلیت های این دستگاه، حالت کارکرد تک نفره است. در این حالت دستگاه برای خنک کردن محیط تنها بخشی از ظرفیت کمپرسور را به کار می گیرد و این یعنی صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی برای مواقعی که خلوت بودن خانه یا محیط کار نیاز به سرمایش را کمتر می کند.

علاوه بر این ویژگی ها دستگاه تهویه مطبوع S-Inverter سامسونگ مجهز به فیلتر سه گانه برای از بین بردن گردوغبار، ذرات معلق در هوا و ذرات حساسیت زا است. این فیلتر سه گانه، هوایی که وارد دستگاه می شود را تصفیه می کند و باکتری ها، ویروس ها و ذرات حساسیت زا را از هوای وارد شده گرفته و سپس هوای خنک را به محیط برمی گرداند.

شاید در نگاه اول قیمت دستگاه تهویه مطبوع S-Inverter سامسونگ کمی بالاتر از کولرهای معمولی به نظر بیاید اما هزینه  پایین نگهداری و کاهش مصرف انرژی، یعنی کمتر شدن هزینه ماهانه خانوار، این دستگاه را به گزینه ای معقول برای هر خانواده  با هر بودجه ای تبدیل می کند.

اختراع جدید اپل یک جعبه پیتزا است!

خبرگزاری Wired اخیرا گزارشی از چند اختراع جدید اپل را منتشر کرده است که هر کدام در نوع خود عجیب و جالب هستند. به نظر می رسد اهالی کوپرتینو اعتقادی به جعبه های پیتزای موجود در بازار ندارند و به همین دلیل برای کافه تریای خود جعبه جدیدی را طراحی کرده اند.

به گزارش گجتنیوز، همانطور که گفتیم، در این گزارش جدید شاهد اختراعات عجیب و جالبی از سوی اهالی کوپرتینو هستیم؛ از راهکاری جهت جلوگیری از ماندن آب باران بر روی شیشه گرفته تا سیستم خنک کننده آبی. اما باز هم عجیب ترین اختراع جدید اپل در این لیست همان جعبه پیتزای اختصاصی به شمار می رود.

به نظر می رسد این جعبه بیشتر شبیه به یک پیتزا طراحی شده است و لزوما جهت نگه داری آن به کار نمی رود. طبق ادعای Wired، کارمندان به کمک این جعبه می توانند خوراکی های کافه تریا را به میز خود ببرند و بدین ترتیب بهره وری روزانه آنها کاهش نیابد.

نوآوری جدید اهالی کوپرتینو در این محصول سوراخ هایی است که در بالای ظرف تعبیه شده اند. به لطف این 8 سوراخ جریان هوا به خوبی در داخل و خارج ظرف جابجا می شود و بدین ترتیب تازگی غذا خیلی زود از بین نخواهد رفت. همچنین بدین ترتیب از خیس شدن در ظرف جلوگیری به عمل خواهد آمد. این ایده طراحان اپل در نوع خود جذاب است، اما با این حال مردم تاکنون مشکلی با ظرف های متداول پیتزا نداشته اند.

پتنت این اختراع جدید اپل حدود 7 سال پیش ثبت شده بود و احتمالا در گذشته از این جعبه ها در بخش های مختلف این شرکت استفاده شده است. در این پتنت ثبت شده، نام آقای فرانسسکو لونگونی، از مسئولان بخش غذای اپل، به عنوان یکی از طراحان ذکر شده است.

خبرگزاری گاردین نیز در توییتی تصویر این جعبه پیتزا را با امضای یکی از کارمندان اپل منتشر کرده است. این جعبه تنها چندی پس از مرگ استیو جابز امضا شده بود. البته شایان ذکر است این اولین بار نیست که شاهد اختراع جدید اپل در حوزه مکانیزم حمل وسایل هستیم.

شیشه ضد گلوله ای که با اتو کشیدن تعمیر می شود

شیمی دانان در لابراتوار تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا، شیشه ضد گلوله ای از جنس ترموپلاستیک را اختراع و ثبت کردند که سبک تر و مقاوم تر از انواع موجود است؛ اما نکته مهم در مورد این شیشه این است که می توان آن را بلافاصله پس از اصابت گلوله با استفاده از ابزار هایی مانند اتو تعمیر کرد.

به گزارش گجتنیوز، در شرایط جنگی برخورد گلوله با شیشه جلوی خودرو نظامی می تواند باعث ایجاد اختلال در دید راننده و در نهایت منجر به ایجاد حادثه و حتی از دست رفتن جان سربازان شود.

شیشه های ضد گلوله  معمولی، ترکیبی از چندین لایه شیشه و پلی اتیلن هستند که صفحاتی ضخیم و سخت را تشکیل می دهند تا میزان دلخواهی از محافظت را ایجاد کنند. استفاده از مواد چگال نرم در این شیشه ها باعث کاهش شفافیت آن ها در طی زمان می شود؛ همچنین زمانی که گلوله به شیشه برخورد می کند سطح آن را خورد می کند که این مسئله خود باعث کاهش شفافیت و مقاومت شیشه ضد گلوله در برابر اصابت های پی در پی می شود. این ماده جدید بر روی شیشه های ضد گلوله نازکتر قرار خواهد گرفت که نتیجه ی آن سپری سبک تر و با این حال با دوام تر از شیشه های ضد گلوله  معمول خواهد بود. به نظر می رسد مقاومت بالای این لایه حاصل تغییر حالت آن است که باعث جذب انرژی برخورد گلوله می شود.

الاستومر های ترموپلاستیک، پلیمر هایی نرم و لاستیکی هستند که با روش های فیزیکی، و نه شیمیایی، به حالت جامد در آمده اند؛ در نتیجه این حالت جامد قابل بازگشت است و امکان تعمیر سپر صدمه  دیده را در میدان جنگ فراهم می کند.

دکتر مایک رولند، محقق ارشد فیزیک ماده چگال نرم لابراتوار تحقیقاتی نیروی دریایی توضیح داد: حرارت دادن این ماده تا نقطه ی نرم شوندگی آن، یعنی حدود 100 درجه ی سلسیوس، بلور های کوچک را ذوب می کند و باعث چسبیدن سطوح شکسته به یکدیگر و شکل  گیری مجدد آن از طریق پراکنش می شود.

او گفت : این کار را می توان با استفاده از یک صفحه ی داغ، مانند اتو انجام داد، که سطح تازه شکل گرفته را با ایجاد کمترین اثر قابل مشاهده به صفحه ای صاف و تخت تبدیل کند.

تا به امروز دانشمندان لابراتوار تحقیقاتی نیروی دریایی آزمایشاتی را در زمینه  استفاده از مواد پلیمری، به عنوان پوششی برای بهبود بخشیدن به مقاومت بستر های سخت (مانند همین شیشه ضد گلوله ) انجام داده اند. استفاده از لایه های پلی یوریا و پلی فونیک ایزو بوتیل، عملکرد بالستیکی سپر ها و کلاهخود ها را افزایش می دهد و سطوح پوشانده شده با این مواد مقاومت بیشتری در مقابل گلوله ها و موج انفجار خواهند داشت.

با به کارگیری الاستومر های ترموپلاستیک متنوع، محققان می توانند پوشش های بالستیکی بهتر با خواص الاستومری خلق کنند، که موادی شفاف، سبک تر از شیشه های ضد گلوله ی معمولی و تعمیر پذیر هستند.

دکتر رونالد در آخر اضافه کرد : به دلیل خواص پراکنشی الاستومر ها، صدمه حاصل از اصابت پرتابه تنها به نقطه  برخورد محدود می شود. این مسئله به این معناست که تاثیر برخورد بر روی دید تقریبا ناچیز است و محافظت در مقابل اصابت های پی در پی نیز به دست آمده است.

کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا ؛ ابزاری مدرن و مرموز در دوران باستان !

با کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا مردم یونان باستان می توانستند به حقایقی درباره جهان دست پیدا کنند. این دستگاه به حدی پیچیده  است که بعد از سال ها هنوز نحوه کار آن مشخص نیست.

به گزارش گجتنیوز، قدیمی ترین کامپیوتر دنیا برای حدود 2 هزار سال در سواحل یکی از جزایر یونان با نام آنتیکیترا دفن شده بود. این وسیله تحت فشار آب، فشار خاک و همچنین فشار شکسته های کشتی که 2 هزار سال قبل آن را جابه جا می کرد به شدت آسیب دیده است. به خاطر همین اتفاقات، چرخ دنده های برنزی و قطعات مکانیکی کامپیوتر نجومی یونان باستان، طی 2 هزار سال رفته رفته تاب دیده و کاملا زنگ زده بودند.

در ابتدای قرن بیستم، یک گروه از ماهی گیران در حالی که بعد از صرف وعده غذایی خود تن به آب زده بودند، به طور اتفاقی یک کشتی شکسته بسیار بسیار قدیمی و متعلق به باستان و همچنین اشیا ارزشمند درون آن را پیدا کردند. یکی از این ماهی گیران، به همراه یک بازوی برنزی به خشکی بازگشت، بازویی که نخستین قطعه کشف شده از کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا محسوب می شد.

از کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا برای پیش بینی رخدادهای نجومی استفاده می شد

دو سال بعد و با رسیدن به چنین روزی (هفدهم می) سال 1902 میلادی، در میان سکه ها، مجسمه ها و سفال های باستانی، یک توده سبز رنگ فلزی و زنگ زده نگاه باستان شناس محبوب آن زمان یعنی ولریوس استیس (Valerios Stais) را به خود جلب کرد. این توده قسمتی از کامپیوتر قدیمی آنتیکیترا به عنوان قدیمی ترین کامپیوتر دنیا محسوب می شد. در ادامه و با پی بردن به حقایقی بیشتر درباره این سیستم پیچیده، آن را «ساز و کار آنتیکیترا» (Antikythera Mechanism) نامیدند. چهارشنبه ی گذشته و به مناسبت صد و پانزدهمین سالگرد این کشف بسیار بزرگ، لوگوی گوگل به شکل نماد این کامپیوتر قدیمی در آمد.

در چند دهه گذشته، دانشمندان در تلاش بودند با استفاده از پرتوهای ایکس درون کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا را مشاهده کرده و بتوانند مجددا نمونه ای کاملا مشابه با آن چه 2 هزار سال قبل وجود داشت بسازند. اکنون می دانیم کامپیوتر قدیمی آنتیکیترا در اندازه یک ساعت بوده و به صورت استادانه از مجموعه ای از حدود 30 چرخ دنده به هم پیوسته درست شده بود. مردمان آن زمان از این دستگاه به عنوان وسیله ای برای ردیابی خورشید و ماه، پی بردن به زمان خسوف و کسوف و همچنین برنامه ریزی برای بازی های المپیک استفاده می کردند. افراد با چرخاندن میل لنگ بیرون زدن از دستگاه می توانستند به نحوی زمان دقیق خورشید و یا ماه گرفتگی و حتی عبور اجرام آسمانی را پیش بینی کنند.

با اسکن کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا، سال ها قبل یک نوشته بسیار قدیمی به دست آمد، نوشته ای که در سال 2016 ماهیت آن مشخص شد. این برچسب نوعی توضیح برای نحوه استفاده از دستگاه به شمار می آمد. به عنوان نمونه ای از محتوای موجود در این برچسب باید به بحث هایی در مورد رنگ های خسوف و کسوف اشاره کرد که به پیش بینی دقیق زمان وقوع این رویدادها کمک می کرد.

با وجود تحقیقات بسیار زیاد صورت گرفته بر روی کامپیوتر 2 هزار ساله آنتیکیترا هنوز کاربرد اصلی و دقیق آن مشخص نشده است و مخصوصا معلوم نیس چه فرد و یا افرادی از آن استفاده می کردند. این دستگاه به حدی قدیمی است که پیش بینی می شود دانشمندان هیچگاه نتوانند به ماهیت تاریخی آن پی ببرند. دانشمندان برای پی بردن به نحوه کارکرد دستگاه اصلی در تلاشند تا با جستجوی بیشتر در محل کشف قطعات اولیه، قطعات بیشتری را پیدا کنند. شاید به این وسیله بتوان به جزییات بیشتری درباره قدیمی ترین کامپیوتر دنیا پی برد.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *