دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 16 اردیبهشت ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در سی و هشتمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

چگونگی درخواست فیبر نوری برای مشترکان مخابرات

به گزارش گجتنیوز، مشترکان مخابرات می توانند برای درخواست فیبر نوری به پورتال این شرکت مراجعه کنند و با وارد کردن شماره تلفن منزل، از تحت پوشش بودن محدوده خود استعلام بگیرند.

تانوما یا تار نور مخابرات ایران به معنای فیبر نوری تا منازل بوده و سرویس جدیدی است که به جای استفاده از کابل مسی، از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات تا محل زندگی مشتری بهره می برد. با استفاده از این تکنولوژی می توان سرویس های مختلفی از جمله تلفن، اینترنت، سرویس های چندرسانه ای و سایر سرویس های مبتنی بر بستر دیتا را با سرعت و کیفیت بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکان قرار داد.

بر اساس اعلام شرکت مخابرات ایران، مشترکان می توانند برای درخواست فیبر نوری به پورتال این شرکت مراجعه کنند و پس از وارد کردن شماره تلفن منزل یا محل کار خود، از این که امکانات فیبر نوری برایشان وجود دارد یا خیر استعلام بگیرند. اگر منطقه مشترک تحت پوشش فیبر نوری باشد، مراحل ثبت نام و تبدیل به فیبر نوری انجام می شود و در غیر این صورت، مشترکان می توانند برای درخواست فیبر نوری به صورت رایگان اقدام کنند. با ارائه سرویس فیبر نوری، هر یک از بسته های موجود در پورتال مخابرات در بخش تانومای اینترنت برای مشترکان در دسترس خواهد بود.

اگر مشترکان ADSL در محدوده تحت پوشش باشند، می توانند برای جایگزینی فیبر نوری به جای کابل مسی درخواست بدهند. مشترکانی که در حال حاضر بر روی ADSL هستند باید شماره تلفن خود را در پورتال وارد کنند تا تحت پوشش بودن یا نبودن محدوده خود را استعلام بگیرند. اگر محدوده کاربر تحت پوشش باشد، فرایند راه اندازی فیبر نوری حداکثر 48 ساعت طول خواهد کشید.

درخواست فیبر نوری به صورت رایگان

در صورتی که منطقه کاربر تحت پوشش نباشد، وی می تواند در پورتال به طور رایگان درخواست فیبر نوری بدهد و یا با مراجعه به مرکز مخابرات محل خود در نوبت قرار بگیرد. به گفته مسئولان شرکت مخابرات، طراحی فیبر نوری طبق نیاز کاربران است و با جمع آوری دیتابیس، همه می توانند در اولویت توسعه باشند.

همچنین همان طور که گفته شد، درخواست تبدیل کابل مسی به فیبر نوری برای مشترکان، رایگان خواهد بود و تنها در زمان عقد قرارداد بر اساس طرح های ارائه شده، هزینه پرداخت می شود. در حال حاضر بسته  های اینترنت مخابرات بسیار متنوع بوده و کاربران می توانند بسته به نیاز خود، هر یک از این بسته ها را خریداری کنند.

استفاده از موبایل به جای کارت بانکی ؛ پرداخت NFC در ایران فعال شد

استفاده از موبایل به جای کارت بانکی از طریق پرداخت NFC ، به روشی رایج در کشورهای خارجی مبدل شده و حالا این سیستم پرداخت جدید در ایران نیز فعال شده است.

به گزارش گجتنیوز، حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در یک نشست خبری جزئیات استفاده از سیستم جدید در شبکه بانکی کشور را تشریح کرد. در این روش با توجه به تدوین سیستم جدید از این پس هنگام مراجعه افراد برای خرید دیگر نیازی به استفاده از کارتهای بانکی نیست و متقاضی استفاده از این سامانه جدید با نصب نرم افزار در موبایل خود و تعریف کارت بانکی خود در این برنامه شماره کارت وی توسط بانک مربوطه رمز گذاری و شبیه سازی می شود، هنگام مراجعه خریدار به فروشگاه و نزدیک کردن موبایل به دستگاه های کارت خوان فروشگاهی، با فعال شدن این نرم افزار و نشانه گذاری که انجام شده، پرداخت از طریق NFC صورت می گیرد و از سمت دیگر برای دستگاه های خودپرداز مجهز به این سیستم نیز همین اتفاق رخ می دهد .

فناوری استفاده از موبایل به جای کارت بانکی به نسبت کارت های بانکی امنیت بالایی دارد؛ در کارتهای بانکی ما فقط از یک رمز ساده با 4 کاراکتر در دستگاه استفاده می کنیم که بسیار نا امن است اما در سیستم پرداخت جدید، کارت شما توسط سه رمز محافظت می شود؛ ابتدا باید رمز گوشی استفاده کننده باز شود و در قسمت بعدی رمز برنامه نشانه گذاری و در قسمت آخر نیز باید رمز کارت وارد شود که دارای امنیت بسیار بالایی است و حتی در صورت سرقت یا مفقود شدن موبایل مشکلی برای حساب بانکی شما پیش نخواهد آمد و با نصب مجدد و تعریف شماره کارت در گوشی جدید امکان استفاده مجدد از این سیستم وجود دارد.

زمان اجرایی شدن و سقف عملیات روزانه استفاده از موبایل به جای کارت بانکی

با توجه به توضیحات ارائه شده توسط مدیرکل فناوری بانک مرکزی، این سیستم در حال حاضر آماده به کار است و از اولین روز شروع به کار نمایشگاه کتاب به طور کاملا رسمی شروع به کار خواهد کرد و دستگاه های کارت خوان فروشگاهی مورد استفاده در نمایشگاه از این قابلیت برخوردار خواهند بود؛ برای شروع سقف پرداخت توسط این سیستم با نرم افزار نشانه گذاری 200 هزار تومان در روز است اما در شش ماه آینده این مقدار به 50 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

از دیگر امکاناتی که در آینده به این سرویس اضافه خواهد شد، سیستم پرداخت لحظه ای است که در آن دیگر نیازی به وارد کردن رمز وجود نداشته و با نزدیک کردن موبایل به پایانه فروشگاهی در کمتر از چند ثانیه پرداخت انجام می شود، فعلا سقف پرداخت برای این روش که در آینده نزدیک قابل استفاده است روزانه تا 200 هزار تومان است.

در اجرای سیستم نشانه گذاری دو سامانه ، سامانه هدایت نشانه دیجیتال (سهند) و سامانه مرکز ارائه نشانه الکترونیکی (مانا) کارهای اصلی را انجام می دهند؛ مانا شماره رمز را به نشانه و نشانه را به شماره رمز تبدیل می کند و بانک ها توسط این شرکت ها به مشتریان خود خدمات می دهند؛ در سوی دیگر سامانه سهند وقتی در پرداخت نشانه گذاری صورت پذیرفت آن نشانه گذاری را به مانا هدایت کرده و شماره کارت را دریافت می کند، سامانه سهند به صورت متصل به شبکه شتاب عمل می کند.

لازم به ذکر است تمام گوشی های مجهز به فناوری NFC ، قادر به استفاده از این سیستم پرداخت جدید خواهند بود.

میزان استفاده هر کاربر از پهنای باند ۵ برابر شده است

به گزارش زوم تک به نقل از روابط عمومی شاتل میزان استفاده هر کاربر از پهنای باند در شاتل ۵ برابر شده است . مدیرعامل یک شرکت اینترنتی اعلام کرد: میزان استفاده هر کاربر از پهنای باند ۵ برابر شده است . مدیرعامل گروه شرکت های شاتل با اعلام این که در ۴ سال گذشته میزان استفاده کاربران از پهنای باند با افزایش ۵ برابری نسبت به دولت گذشته همراه بوده اعلام می کند که عمدتا” سیاست های توسعه ای وزارت ارتباطات عامل این رشد قابل توجه در میزان پهنای باند در کشور شده است.

احمدرضا نخجوانی، با اشاره با افزایش کیفیت اینترنت دریافتی از شرکت ارتباطات زیرساخت می‎گوید: «کیفیت اینترنتی که در اختیار کاربران خود قرار داده ایم به طور مشخص در چند سال اخیر با بهبود قابل توجه ای همراه بوده است که این بهبود از افزایش کیفیت اینترنت کشور که از طرف زیرساخت تحویل شرکت ها داده شده سرچشمه می گیرد.»

وی با اعلام این که از دید این شرکت اینترنتی در چند سال گذشته دولت یازدهم در حوزه اینترنت چند کار مهم انجام داده است می افزاید: «ضریب دسترسی و به طور کلی کیفیت اینترنتی که شرکت های دارنده پروانه از شرکت ارتباطات زیرساخت تهیه می کنند به شکل چشم گیری بهبود پیدا کرده و کمتر از هر زمان دیگر در ۱۰ سال گذشته اینترنت دریافتی از شرکت زیرساخت با قطعی و اختلال همراه بوده است. به عنوان نمونه، ما در سال های گذشته این تجربه را داشتیم که ضریب دسترسی اینترنت به کمتر از ۹۰ درصد رسیده بود و یا به عبارتی در ۱۰ درصد اوقات اینترنت کشور با اختلال مواجه بود. اما خوشبختانه این معضل کهنه در سال های اخیر به خوبی برطرف شده است.»

وی در ادامه به مشخص نبودن منشاء قطعی ها در سال های گذشته اشاره و اظهار می کند: «در سال های گذشته ما شاهد اختلالاتی در اینترنت بودیم که با پارامتر های کیفی معمول مانند ضریب دسترسی قابل اندازه گیری نبود. در مقابل این سرویس بی کیفیتی هم که دریافت می کردیم پاسخ شفاف و دقیقی در خصوص مشکلات شبکه به شرکت ها ارایه نمی شد. در بیشتر مواقع نیز از شکایت کاربران متوجه می شدیم که برای مثال پروتکل های خاصی مانند HTTPS محدود شده  است.»

احمدرضا نخجوانی تحولات رخ داده شده در وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت دولت یازدهم را عامل اصلی کاهش اختلالات اینترنتی و افزایش نسبی کیفیت اینترنت عنوان می کند. این فعال اینترنتی یکی دیگر از بزرگ ترین معضلات شرکت های اینترنتی در دولت های گذشته را کمبود پهنای باند دانسته و تصریح می کند: «یکی از بدترین معضلاتی که در دولت گذشته با آن دست به گریبان بودیم کمبود پهنای باند بود. تاجایی که صاحبان پروانه اینترنتی برای داشتن پهنای باند اینترنت مورد نیاز خود باید ماه ها در صف انتظار باقی می ماندند. اما با سیاست وزارت ارتباطات فعلی دیگر شرکتی نمی تواند این ادعا را مطرح کند که برای تامین اینترنت مورد نیازش دچار مشکل است یا با سهمیه بندی رو به روست.» براساس اظهارات احمدرضا نخجوانی به خاطر سیاست های توسعه ای وزارت ارتباطات دولت یازدهم برای رفع محدودیت هایی قدیمی و هم چنین رشد تقاضا در بازار اینترنت، پهنای باند اختصاص یافته به هر کاربر در ۴ سال گذشته نزدیک به ۵ برابر شده است.

TD-LTE مبین  نت به گرگان رسید

مبین نت فناوری دسترسی به اینترنت ثابت نسل چهارم (TD-LTE) را به شهر گرگان رساند.

به گزارش زومیت، مبین نت یکی از اپراتورهای اینترنت بدون سیم و همراه، برای گسترش شبکه ی اینترنت ثابت نسل چهارم، شهر گرگان را به شبکه ی TD-LTE خود متصل کرد.

با اتصال گرگان به فناوری TD-LTE مبین نت، تعداد شهرهای تحت پوشش اینترنت ثابت نسل چهارم مبین نت به ۹ شهر افزایش یافته است.

تاکنون شهرهای تهران، قم، ری، کیش، کرج، مشهد، اهواز، ارومیه و گرگان به شبکه ی TD-LTE مبین نت مجهز شده اند و می توانند از خدمات اینترنت ثابت نسل چهارم بهره مند شوند.

مبین نت در شبکه ی اینترنت ثابت نسل چهارم یا همان TD-LTE، به مشترکانش دسترسی به اینترنت تا سرعت ۴۰ مگابیت بر ثانیه ارائه می دهد.

تاکنون شرکت های ایرانسل و مبین نت اقدام به راه اندازی شبکه ی TD-LTE خود روی فرکانس ۳۵۰۰ مگاهرتز کرده اند؛ شرکت های خدمات ارتباطات ثابت که دارنده ی پروانه FCP هستند، می توانند همانند ایرانسل و مبین نت، خدمات اینترنت نسل چهارم ارائه دهند.

ماهواره ناهید ۲ قابلیت برقراری ارتباط تلفنی دارد

ماهواره ی ناهید ۲ در حالی برای پرتاب آماده می شود که قابلیت ارتباط تلفنی بین دو نقطه از زمین دارد.

به گزارش زومیت، حسن حدادپور، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در مورد آزمایشگاه پژوهشگاه فضایی توضیح داد: «فاز دوم این آزمایشگاه در دو مرحله طراحی شده است. طراحی مرحله ی اول این فاز برای پشتیبانی از دو ماهواره   ایرانی ناهید ۲ و سها است. این مرحله تا چند ماه دیگر به بهره برداری خواهد رسید. مرحله ی دوم آن هم برای ماهواره های عملیاتیِ سنجشی و مخابراتی برنامه ریزی شده است که تا پایان سال ۱۳۹۷ آماده سازی آن به پایان می رسد.»

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در مورد دو ماهواره ی ناهید ۱ و ناهید ۲ اعلام کرد که ناهید ۱ از ۳ فناوری بهره می برد؛ کنترل وضعیت سه محوره، ارتباط مخابراتی و پنل خورشیدی باز شونده، فناوری های به کاررفته در ناهید ۱ هستند. ناهید ۲ داده های ناهید ۱ را ثبت می کند و کنترل وضعیت سه محوره هم ارتقا می یابد.

حدادپور ادامه داد: «تا به حال ماهواره های کشور طول عمر محدود داشتند و مدار حرکتی آن ها در حال تغییر بود؛ اما در ماهواره ی ناهید ۲ سامانه ی پیشران نصب شده است. سامانه ی پیشران امکان حفظ ارتفاع مداری را به ماهواره می دهد؛ همچنین برقراری ارتباط تلفنی بین دو نقطه از زمین از دیگر امکانات این ماهواره خواهد بود. در کنار این قابلیت ها، فناوری های جدید فضایی هم در این ماهواره آزمایش می شود.»

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: »با دانشگاه های کشور در چند حوزه همکاری داریم. در زمینه های پژوهشی ماهواره و زیرمجموعه های ماهواره با این دانشگاه ها قرارداد می بندیم.»

او تأکید کرد: «به جز حوزه ی پرتاب ماهواره که موضوعی جدایی است، در حوزه ی ماهواره مشکل غیر قابل حل نداریم. تمام فناوری های مورد نیاز ماهواره های سنجشی و مخابراتی با کمی تلاش دیگر محققان در دسترس ما خواهد بود و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.»

بسترن بی 30 (Faw Besturn B30)؛ خودروی چینی جدید بهمن موتور در ایران

شرکت بهمن موتور به زودی خودروی بسترن بی 30 (FAW Besturn B30) را به سبد محصولات خود اضافه خواهد کرد. در ادامه مشخصات، امکانات و قیمت این خودروی چینی را بررسی می کنیم.

به گزارش گجتنیوز، طبق آخرین اخبار منتشر شده، شرکت بهمن موتور به زودی سه خودروی جدید بسترن B30، بورگوارد BX5 و بورگوارد BX7 را در بازار ایران عرضه خواهد کرد. در این مطلب قصد داریم، مشخصات، امکانات و قیمت سدان چینی بسترن بی 30 را بررسی کنیم.

بسترن بی 30 محصولی از شرکتی چینی فاو است که در نمایشگاه خودرو شانگهای 2010 معرفی شد اما به دلایل نامعلوم به فروش نرسید. این شرکت در سال 2015 مجددا بسترن B30 را راه اندازی کرد و با تغییراتی در طرح اولیه، سر انجام این خودرو در نوامبر 2015 روانه بازار شد. فاو بسترن B30 بر روی پلتفرم PQ32 ساخته شده که با فولکس واگن جتا یکسان است.

بسترن بی 30 از طراحی محافظه کارانه و ساده ای برخوردار است اما ویژگی های جذاب و جوان پسندی هم در آن به چشم می خورد. نمای روبروی خودرو جذابیت بیشتری دارد و کاپوت برجسته و شیاردار، چراغ هایی شبیه به چشم های شاهین و جلو پنجره کرومی براق، توجه را به خود جلب می کند. در نمای جانبی خود شاهد طراحی ساده تری هستیم و برآمدگی های موجود بر روی گلگیر عقب و درب های جلو، تنها قسمت جذاب در نیم رخ این خودرو است. در این بخش، چرخ های کوچک و فاصله بین گلگیر و لاستیک کمی توی ذوق می زند.

طراحی قسمت عقب خودرو نیز کمی تکراری شده و چراغ های معمولی در آن دیده می شود. تنها جذابیت این بخش از خودرو نیز لبه موجود بر روی درب صندوق عقب است که کمی ظاهر این قسمت را از یکنواختی درمی آورد. در مجموع، بسترن بی 30 دارای طراحی ساده ای بوده و تنها در برخی قسمت ها، المان های زیبا و جذاب مشاهده می شود.

در کابین این سدان چینی هم بیشترین چیزی که به چشم می آید، پلاستیک های سخت و ارزان قیمت است؛ اما در عوض، تمامی ادوات و ابزار در جای مناسب خود قرار گرفته اند و ارگونومی خوبی را به نمایش گذاشته اند. رنگ قالب در کابین بسترن B30 رنگ خاکستری تیره است که می تواند کمی برای سرنشینان خسته کننده باشد. صفحه نمایش لمسی با اندازه متوسط و فرمان سه پره ساده و قدیمی در جلوی خودرو دیده می شوند. خوشبختانه فضای کابین در حد مناسبی است و چهار سرنشین بزرگسال به همراه یک سرنشین خردسال به راحتی در آن جا می شوند. فضای صندوق بار نیز راضی کننده است و ظرفیت 480 لیتری را در اختیار قرار می دهد.

بسترن بی 30 از پیشرانه ساخت فولکس واگن بهره می برد. این پیشرانه 4 سیلندر 1.6 لیتری، سال هاست که در محصولات فولکس واگن ساخت چین مورد استفاده قرار گرفته و سپس امتیاز آن به شرکت FAW فروخته شد. قدرت خروجی پیشرانه بسترن B30 معادل 109 اسب بخار و گشتاور آن معادل 155 نیوتن متر است. این میزان قدرت توسط گیربکس 5 سرعته دستی و یا 6 سرعته اتوماتیک به چرخ ها منتقل می شود.

بسترن بی 30 از نظر امکانات ایمنی در شرایط خوبی قرار دارد و بسته به تیپ خود، از دو، چهار و یا شش کیسه هوا بهره می برد. سامانه های ترمز BA، ABS و EBD، سیستم کنترل پایداری ESP، سیستم کنترل کشش TCS، سیستم کنترل حرکت از روی تپه ها (HAC)، سنسور فشار باد لاستیک ها (TPMS) و دوربین دید عقب، از امکاناتی هستند که برای این خودرو ارائه شده اند.

از جمله امکانات و آپشن های رفاهی خودرو نیز می توان به سیستم هوشمند ورود بدون کلید با دکمه استارت، کروز کنترل، صفحه نمایش لمسی 7 اینچی، سانروف برقی، پوشش چرمی صندلی و فرمان، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، آینه داخلی الکتروکرومیک هوشمند، آینه های جانبی برقی مجهز به گرم کن، سیستم روشنایی در روز LED، سیستم صوتی با 6 بلندگو و قابلیت پخش دی وی دی و MP3 و پورت AUX، یو اس بی و SD به همراه بلوتوث اشاره کرد.

قیمت بسترن بی 30

بسترن بی 30 در بازار چین با قیمت 69 هزار و 800 یوآن معادل 10 هزار و 150 دلار برای نسخه پایه به فروش می رسد و قیمت نسخه های گران تر آن به 92 هزار و 800 یوآن معادل 13 هزار و 500 دلار می رسد. این خودرو در سال گذشته میلادی با فروش 39 هزار و 515 دستگاه در رتبه هفتاد و هفتم پرفروش ترین سدان های بازار چین قرار گرفت.

باید منتظر ماند و دید که شرکت بهمن موتور چه قیمتی را برای محصول جدید خود تعیین خواهد کرد. اگر این محصول با قیمت کمتر از 60 میلیون تومان در بازار ایران به فروش برسد، می تواند به رقیبی برای خودروهای دنا پلاس، ام وی ام 550 اتومات و جک جی 5 تبدیل شود.

مشخصات بسترن بی 30

موتور CA4GB16 بنزینی

حجم موتور 1598 سی سی

قدرت موتور 109 اسب بخار و 5500 دور در دقیقه

گشتاور 155 نیوتن متر در 3800 دور در دقیقه

سیستم فنربندی جلو مستقل، مک فرسون استرات با آنتی رول بار

سیستم فنربندی عقب نیمه مستقل، محور پیچشی با آنتی رول بار

ترمز جلو دیسکی خنک شونده

ترمز عقب دیسکی معمولی

مصرف سوخت ترکیبی 6 تا 6.7 لیتر در هر 100 کیلومتر

استاندارد آلایندگی یورو 5

ابعاد (طول/ عرض/ ارتفاع) 4.625 متر/ 1.790 متر/ 1.500 متر

فاصله بین دو محور 2.630 متر

ظرفیت مخزن سوخت 50 لیتر

ظرفیت صندوق بار 480 لیتر

وزن خالص خودرو 1230 تا 1270 کیلوگرم

چند قابلیت جدید اینستاگرام که شاید از آنها اطلاعی نداشته باشید

به گزارش زومتک، برخی ویيژگیهای جدید اینستاگرام از این قرارند:

۱) پاک کردن تاریخچه جست وجو  اینستاگرام

اگر یک کاربر اینستاگرامی باشید قطعا می دانید که با سرچ یک مورد در اینستاگرام ، از مطالبی که سرچ کردید تاریخچه ای در برنامه باقی خواهد ماند . شاید در کنار اطرافیانتان نشسته باشید و نخواهید اطرافیان بدانند که شما چه مطالبی را سرچ کرده اید در نهایت شما می توانید با انجام تنظیماتی این تاریخچه را حذف نمایید . این کار بسیار ساده است و تنها کافی است شما به پروفایل خودتان وارد شوید و بر روی آیکون سه نقطه ی کلیک کنید حالا وارد منوی آپشن می شود در اینجا برای شما صفحه ای باز می شود که باید روی گزینه Clear Search History کلیک کنید ، البته فراموش نکنید که با زدن این گزینه شما دیگر به اینستاگرام اجازه نمی دهید که برای جست و جو از حدس زدن کلمات مورد نظر شما استفاده کند .

۲) مشاهده تمام پست هایی که لایک شان کردید .

آیا تا به حال یک پست روش تهیه کیک را لایک کرده اید و بعد از چند روز به این فکر افتاده اید که بخواهید دوباره روش تهیه کیک را مطالعه کنید ؟ اگر بخواهید دوباره به صورت تصادفی به دنبال آن پست بگردید زمان زیادی را برای شما می طلبد اما به خاطر داشته باشید که اگر آن پست را لایک کرده باشید به راحتی می توانید آن را پیدا کنید فقط کافی است تنظیمات گفته شده را اجرا کنید .

وارد پروفایلتان شوید و روی آیکون سه نقطه کلیک کنید حالا گزینه Posts You’ve Like را کلیک کنید برای شما صفحه ای باز می شود که همه ی پست هایی که لایک کرده اید را نمایش می دهد .

۳) قابلیت کاهش مصرف داده در اینستاگرام

همه ما می دانیم اینستاگرام هم با تصویر ، هم با ویدئو کار می کند و مقدار زیادی از حجم اینترنت مصرفی شما برای این برنامه مصرف خواهد شد . اما در اینستاگرام قابلیتی وجود دارد که می تواند این میزان را به حداقل برساند . برای اجرای این قابلیت باید وارد منوی آپشن شوید بعد گزینه Cellular Data Use را انتخاب کنید . حالا در صفحه ی باز شده باید فعال سازی گزینه Use Less Data را انجام دهید . در اینجا سرعت لود عکس ها و فیلم ها شما آهسته تر می شود و در مصرف حجم اینترنت شما تاثیر بسزایی خواهد داشت .

۴)اداره کردن دو یا چند اکانت به صورت همزمان

شاید شما در اینستاگرام ۲ اکانت داشته باشید که یکی شخصی و دیگری برای شغلتان باشد ، در گذشته برای اینکه بخواهید اکانت ها را اداره کنید کار دشواری بوده است . اما امروزه اینستاگرام نسخه های جدیدی  را ارائه کرده است که می توان توسط آن چند اکانت را اداره کرد ، البته دیگر نیازی نیست از حسابتان خارج شوید و دوباره به حساب دیگری وارد شوید و فقط برای یکبار وارد اکانت هایی شوید که قصد ورود به آن را دارید .

برای اینکه اکانتی را به اینستاگرام اضافه کنید باید به پروفایلتان وارد شوید و روی آیکون سه نقطه کلیک کنید تا منوی آپشن برای شما باز شود و در منوی باز شده گزینه Add Account را انتخاب نمایید . حالا در قسمت های آن باید اطلاعات کاربری تان را وارد کنید تابه اکانت دوم تان وارد شوید . پس از اینکه وارد شدید در قسمت بالا سمت چپ شما لیست اکانت های خودتان را می بینید که می توانید روی هر اکانتی که می خواهید کلیک کنید . البته دقت داشته باشید شما فقط برای یک اکانتتان می توانید از یک ایمیل و فیس بوک استفاده کنید و نمی توانید با این دسته از اطلاعات اکانت های مختلفی بسازید و به لیست اضافه کنید .

۵) جذاب کردن فعالیت های اینستاگرام

امروزه قابلیت های جدید زیادی به اینستاگرام اضافه شده است مثلا گذاشتن استوری، ویدیو لایو، بومرنگ و دیگر قابلیت هایی که بسیار جذاب هستند . بومرنگ یکی از قابلیت هایی است که می تواند تصویر های پیوسته و متحرک از شما را ثبت نماید و در آخر می توانید آن را ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید . این قابلیت اشتراک گذاری بومرنگ می تواند هم  به صورت پست و هم در استوری صورت بگیرد .

یکی دیگر از قابلیت های اینستاگرام که برای دسترسی آن باید آپ Hyperlapse را نصب نمایید ، در واقع یک تایم لپس با کیفیت برای شما ایجاد می کند و شما می توانید بر روی اینستاگرام مستقیم آن را آپلود نمایید . البته یکی دیگر از ویژگی های که طرفداران زیادی داشته است افزودن استیکرهای متفاوت استوری است که بسیار جذاب بوده است .

هلیکوپتر فیسبوک؛ راهی برای ارائه ی اینترنت در شرایط اضطراری

با پروژه ی Tether-tenna آشنا شوید؛ راه حل فیسبوک برای فراهم کردن دسترسی به اینترنت در شرایط بحرانی.

به گزارش زومیت، فیسبوک در حال ساخت یک هلیکوپتر کوچک است که در شرایط اضطراری، امکان دسترسی به اینترنت را فراهم می کند. فیسبوک در کنفرانس F8 اعلام کرد که این هلیکوپتر با نام Tether-tenna، در زمان بحران و در شرایط اضطراری؛ زیرساخت های فوری برنامه ریزی شده را فراهم می کند. یکی از مدیران ارشد بخش ارتباطات فیسبوک به نام یائل مگوایر در این کنفرانس اظهار داشت: با اتمام این پروژه، در شرایط اضطراری، Tether-tenna می تواند فورا به منطقه مورد نظر اعزام شود و برای چند ماه دسترسی به اینترنت را فراهم آورد… این هلیکوپتر در شرایطی کاربرد دارد که شبکه های مخابراتی منطقه مورد نظر مختل شوند؛ اما خطوط فیبری در آن منطقه هنوز قابل استفاده باشند.

در این شرایط هلیکوپتر به یک خط فیبری و نیروی برق متصل می شود و سپس برای ارسال سیگنال مورد نظر، چند صد متر بالا می رود. مگوایر در ادامه به سایز این هلیکوپتر که اندازه ی یک ماشین فولکس قورباغه ای است، اشاره کرد و گفت: این پروژه در حال حاضر در مراحل اولیه ی تولید قرار دارد و کارهای زیادی باید انجام شود تا فعالیت بدون وقفه و اتوماتیک این دستگاه را برای چند ماه تضمین کند. اما تا بدین جای کار پیشرفت هیجان انگیز و خوبی داشتیم. در تست های اولیه، Tether-tenna توانست به مدت ۲۴ ساعت و بدون وقفه کار کند؛ اما امیدوارم در آینده این مدت زمان به چند ماه افزایش یابد.

اما فیسبوک باید راه چاره ای برای موانع متعدد پیش رو بیابد؛ مقاومت در برابر بادهای شدید و رعد و برق و موارد ایمنی متعدد به دلیل استفاده از کابل های فشار  قوی، چند نمونه از مشکلاتی سازندگان این هلیکوپتر هستند.

Tether-tenna یکی از پروژه هایی است که فیسبوک برای ارائه ی دسترسی دائمی به اینترنت در سرتاسر جهان، آن را دنبال می کند. پروژه ی Terragraph با هدف تقویت سیگنال در محیط های شهری متراکم و پروژه‎ی Aquila با هدف ارائه ی اینترنت توسط هواپیماهای بدون سرنشین، از دیگر ابتکارات فیسبوک هستند که در  این کنفرانس درباره آن ها صحبت شد.

آپدیت رفع مشکل قرمزی نمایشگر گلکسی اس 8 منتشر شد

سامسونگ انتشار آپدیت رفع مشکل قرمزی نمایشگر گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس را پیش از همه در آمریکا شروع کرده است. این به روزرسانی، مشکل قرمز شدن صفحه نمایش Galaxy S8 و +Galaxy S8 را رفع خواهد کرد.

به گزارش گجتنیوز، مدتی قبل کاربران از قرمز شدن نمایشگر گلکسی S8 و گلکسی S8 پلاس گلگی کردند. سامسونگ برای رفع قرمزی صفحه نمایش گلکسی اس 8 تصمیم گرفت طی عرضه یک آپدیت، چند گزینه جدید به بخش تنظیمات صفحه نمایش این دو دستگاه اضافه کند. به این ترتیب کاربران بیش از پیش می توانند شدت رنگ های مختلف را مدیریت کنند.

این آپدیت برای رفع مشکل قرمزی نمایشگر گلکسی اس 8 دو گزینه جدید به تنظیمات اضافه خواهد کرد

انتشار آپدیت رفع مشکل قرمزی نمایشگر گلکسی اس 8 در کشور آمریکا آغاز شده و هم اکنون کاربران این دو گوشی موبایل سامسونگ در اپراتور تی موبایل قادر هستند تا به روزرسانی را دریافت و نصب کنند. هنوز هیچ صحبتی پیرامون زمان عرضه آپدیت رفع مشکل قرمزی نمایشگر گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس در دیگر کشورها نشده است، با این حال انتظار می رود دیگر اپراتورهای آمریکا و سپس کاربران تمامی کشورهای دنیا بتوانند به زودی به روزرسانی جدید را دریافت کنند.

آپدیت رفع مشکل قرمزی صفحه نمایش گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس حدود 142 مگابایت حجم داشته و در قسمت حالت صفحه نمایش بخش Adaptive Display، یک گزینه جدید اضافه خواهد کرد. کاربران با استفاده از این گزینه قادر خواهند بود تعادل رنگ کل صفحه نمایش را برقرار کنند.

علاوه بر آن، شاهد افزوده شدن یک گزینه دیگر با نام Screen Edge Color Balance در منوی حالت صفحه نمایش هستیم. کاربران به کمک این قسمت می توانند کنترل رنگ لبه های منحنی نمایشگر گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس را نیز به دست بگیرند.

کوچکترین گوشی موبایل 4G دنیا که به اندروید 7.0 مجهز شده است

به گزارش گجتنیوز، جلی (Jelly) به عنوان کوچکترین گوشی موبایل 4G در دنیا شناخته می شود که ابعاد بسیار کوچکی داشته و به اندروید 7.0 نوقا مجهز شده است. در ادامه با میزان حافظه رم و ظرفیت داخلی، دوربین، پردازنده، قیمت و دیگر مشخصات آن آشنا می شویم.

ممکن است شما نیز همچون تعداد زیادی از کاربران دیگر، برای گوشی های موبایل کوچک با صفحه نمایش های کمتر از 3 اینچ دل تنگ شده باشید. کوچکترین گوشی موبایل 4G در عین داشتن سخت افزاری قابل قبول و مخصوصا استفاده از اندروید 7.0 نوقا، این خواسته شما را برآورده می کند. گوشی موبایل جلی دارای اندازه 92.3 در 43 در 13.3 میلی متر بوده و به یک صفحه نمایش 2.45 اینچی با وضوح تصویر 240 در 432 پیکسل مجهز شده است. در مقایسه با بیشتر گوشی های هوشمند امروزی، گوشی موبایل Jelly تنها یک اسباب بازی به نظر می رسد.

به عنوان دو ویژگی مهم این گوشی موبایل باید به استفاده از اندروید نوقا و پشتیبانی از شبکه موبایل 4G اشاره کنیم. البته، این دستگاه در داخل شبکه های CDMA همانند ورایزن و اسپرینت کار نخواهد کرد. مغز متفکر گوشی موبایل Jellly یک چیپست شامل یک پردازنده چهار هسته ای با سرعت 1.1 گیگاهرتز است. اگرچه نامی از این چیپست برده نشده، اما به احتمال زیاد یک چیپست ساخت شرکت مدیاتک در آن به کار رفته است.

در بخش حافظه شاهد معرفی دو نسخه از کوچکترین گوشی موبایل 4G هستیم. نسخه عادی با حافظه رم 1 گیگابایت و ظرفیت داخلی 8 گیگابایت عرضه می شود، در حالی که نسخه پرو گوشی موبایل Jelly به 2 گیگابایت حافظه رم و 16 گیگابایت فضای داخلی مجهز شده است. از دیگر مشخصات و قابلیت های هر دو نسخه این محصول باید به وجود دوربین پشتی 8 مگاپیکسلی و دوربین سلفی 2 مگاپیکسلی، پشتیبانی از دو سیم کارت، جی پی اس، اتصالات وای فای و بلوتوث (نسخه 4.0) و یک باتری با ظرفیت 950 میلی آمپر ساعت اشاره کنیم.

کوچکترین گوشی موبایل 4G توسط یک کمپانی چینی طراحی و تولید شده است

گوشی موبایل Jelly توسط یک کمپانی چینی با نام Unihertz ساخته شده است. کاربران در سراسر دنیا می توانند این محصول را با رفتن به صفحه اختصاصی آن در کیک استارتر و با پرداخت مبلغ 59 دلار سفارش دهند. خوشبختانه استقبال خوب کاربران و به حد نصاب رسیدن مبلغ مورد نیاز برای پشتیبانی از این طرح تنها طی یک ساعت، سبب شد شرکت سازنده تولید محصولات سفارش داده شده را آغاز کند. انتظار داریم عرضه این محصول به اواخر تابستان امسال موکول شود.

ویندوز 10 اس؛ پاسخ مایکروسافت به سیستم عامل کروم

مایکروسافت در رویداد Microsoft EDU از محصولات جدیدی رونمایی کرد که برای رقابت با اکوسیستم کروم گوگل طراحی و آماده شده اند.

به گزارش زومیت، مایکروسافت با رونمایی از محصولات جدید در رویداد سه شنبه شب گذشته در نیویورک، در دو جبهه ی نرم افزاری و سخت افزاری، به ترتیب به مبارزه با سیستم عامل کروم گوگل و کروم بوک های عرضه شده از طرف برندهای مختلف رفته است. محصولات جدید مایکروسافت با تمرکز بر نیازهای بازار آموزش در برابر بازدیدکنندگان قرار گرفتند. این بار از زاویه ای متفاوت و با در نظر گرفتن آنچه گوگل در جبهه ی مقابل تدارک دیده است، نگاهی مجدد به محصولات جدید ردموندی ها خواهیم داشت.

مایکروسافت از ویندوز ۱۰ اس به عنوان جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز رونمایی کرد. این سیستم عامل با تمرکز بر نیازهای حوزه ی آموزش، مدارس و مؤسسات آموزشی طراحی شده و به مرحله ی بهره برداری رسیده است. تفاوت اصلی میان ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۰ اس به نحوه ی مدیریت نرم افزار در این دو نسخه از سیستم عامل ویندوز مربوط است. در ویندوز ۱۰ اس، کاربر به استفاده از نرم افزارها و بازی های عرضه شده در ویندوز استور محدود خواهد بود. این ترکیب، مشابه سیاستی است که در ویندوز آرتی سال ۲۰۱۲ شاهد بودیم. به این ترتیب، شما تنها به نصب نرم افزار عرضه شده از طرف فروشگاه نرم افزاری مایکروسافت محدود خواهید بود. البته گزینه ی ارتقاء ویندوز ۱۰ اس به ویندوز ۱۰ نسخه پرو نیز پیش روی کاربران خواهد بود. این به روزرسانی تا پایان سال ۲۰۱۷، هزینه ای برای کاربران در بر نخواهد داشت.

به طور کلی باید اذعان داشت ویندوز ۱۰ اس، ابزار ویژه ی مایکروسافت برای رقابت با سیستم عامل کروم به حساب می آید؛ سیستم عاملی که در حوزه ی آموزش محبوبیت بالایی به دست آورده است.

سرفیس لپ تاپ

سرفیس لپ تاپ، محصول جدیدی است که به مجموعه ی محصولات سری سرفیس مایکروسافت اضافه شده است. تا پیش از این محصولاتی مانند تبلت سرفیس پرو، سرفیس بوک و سرفیس استودیو برای برآورده کردن نیازهای متفاوت کاربران، رونمایی و به بازار عرضه شده بودند. سرفیس لپ تاپ مایکروسافت با هدف برآورده کردن نیازهای دانش آموزان مقاطع بالا یا حتی دانشجویان و استادانی توسعه یافته است که خواهان لپ تاپی با ظاهر سنتی (در مقایسه با سرفیس بوک) اما با مشخصات سخت افزاری مناسب هستند.

سرفیس لپ تاپ از صفحه نمایش ۱۳.۵ اینچی پیکسل سنس بهره می برد و در بخش طراحی، ضخامت آن در بیشترین حالت به ۱۴.۴۷ میلی متر می رسد. با این تفاسیر، لپ تاپی با امکان حمل و نقل آسان در اختیار کاربران خواهد بود. مایکروسافت مدعی است باتری این محصول امکان استفاده از سرفیس لپ تاپ را برای ۱۴.۵ ساعت فراهم می کند. علاوه بر این، کاربران امکان انتخاب پردازنده ی نسل هفتم اینتل Core i5 یا Core i7 را خواهند داشت.

سرفیس لپ تاپ مایکروسافت با قیمت پایه ی ۹۹۹ دلار به بازار عرضه خواهد شد و به طور پیش فرض به ویندوز ۱۰ اس مجهز شده است. این محصول را می توان رقیب قدرتمندی برای کروم بوک هایی دانست که توسط برندهای مختلف به بازار عرضه شده اند. البته سرفیس لپ تاپ در مقایسه با کروم بوک های فعلی، قیمت بالاتری دارد؛ اما به مشخصات سخت افزاری بهتری نیز مجهز شده است.

کامپیوترهای شخصی جدید و ارزان قیمت

اگر تصور می کنید دانش آموزان و دانشجویان بودجه ی لازم برای خرید محصولی نظیر سرفیس لپ  تاپ ۹۹۹ دلاری ندارند؛ بد نیست بدانید مایکروسافت در این بخش نیز راه حل ویژه ای دارد. مایکروسافت اعلام کرده است که در قالب همکاری با شرکای تجاری خود نظیر دل، اچ پی، سامسونگ و شرکت های دیگر، قصد دارد کامپیوترهای شخصی جدیدی با تمرکز بر نیازهای حوزه ی آموزش و با قیمت پایه ی ۱۸۹ دلار به بازار عرضه کند.

این کامپیوترها به ویندوز ۱۰ اس مایکروسافت مجهز خواهند شد. علاوه بر این، اشتراک رایگان بازی Minecraft: Education Edition در کنار نسخه ی دانش آموزشی آفیس ۳۶۵ نیز پیش روی کاربر قرار خواهد گرفت. مایکروسافت اعلام کرده است که ویندوز ۱۰ اس را به عنوان به روزرسانی رایگان در اختیار مدارسی قرار خواهد داد که در حال حاضر از نسخه ی قانونی ویندوز ۱۰ پرو روی سیستم های خود استفاده می کنند.

آینده اکوسیستم کروم

پرسش مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا کامپیوترهای ۱۸۹ دلاری مجهز به ویندوز ۱۰ اس می توانند بازار کامپیوترهای توسعه یافته برای حوزه ی آموزش را تغییر دهند یا خیر؟! این در حالی است که بازار یادشده، تا به اینجای کار استقبال مناسبی از کروم بوک  و سیستم عامل کروم شرکت گوگل داشته است.

آنچه مشخص است، توسعه دهندگان باید نرم افزارهای دسکتاپ خود را برای هماهنگی با محیط ویندوز ۱۰ اس بهینه سازی کنند و از همین رو به نظر می رسد کمی زمان نیاز است تا شاهد ایجاد تغییر در بازار کامپیوترهای توسعه یافته برای حوزه ی آموزش باشیم. از طرف دیگر، با رونمایی از محصولات جدید مایکروسافت، گوگل خطر جدی تری احساس خواهد کرد و بیش از پیش بر کروم بوک  و همچنین سیستم عامل کروم سرمایه گذاری و تمرکز خواهد کرد.

 

رونمایی از قابلیت اضافه کردن مدل های سه بعدی به پاورپوینت در رویداد مایکروسافت

از پاییز امسال کاربران مایکروسافت آفیس (Microsoft Office) قادر به استفاده از قابلیت اضافه کردن مدل های سه بعدی به پاورپوینت (PowerPoint) خواهند بود که به سادگی و بدون دردسر انجام خواهد شد.

به گزارش گجتنیوز، اضافه کردن مدل های سه بعدی به پاورپوینت شامل مدل های ساخته شده با Paint 3D نیز خواهد شد

مایکروسافت از قابلیت جدیدی برای نرم افزار پاورپوینت خود رونمایی کرد. هم اکنون شما قادر خواهید بود تا به اضافه کردن مدل های سه بعدی به پاورپوینت بپردازید. محتوای سه بعدی در این برنامه می تواند به هرچه جذاب تر شدن اسلایدهای پاورپوینت کمک کند؛ ضمن آن که اضافه کردن آن ها به آسودگی اضافه کردن یک عکس 2 بعدی ساده است و نیازی به هیچ کار پیچیده ای نیست. تمامی اشیا سه بعدی که توسط برنامه Paint 3D ساخته شده اند را نیز می توانید به راحتی وارد اسلایدهای خود کنید. برای اضافه کردن مدل های سه بعدی به پاورپوینت کافیست از طریق زبانه Insert بر روی گزینه 3D Models کلیک کنید. این قابلیت از پاییز سال جاری میلادی در دسترس تمامی کاربران قرار خواهد گرفت.

ابتکار مینی در استفاده از چادر مسافرتی

خودروی کانتریمن، محصولی از شرکت مینی محسوب می شود که برای استفاده در مسیرهای خارج جاده و سفرهای ماجراجویانه مناسب است. این مدل، حالا با یک چادر مسافرتی روی سقف قابل خرید خواهد بود.

به گزارش زومیت، برند مینی با حفظ اصالت انگلیسی خود، تحت مدیریت بی ام و آلمان قرار دارد. این برند در یک طرح مشترک با شرکت اتوهوم، با یک چادر روی سقف همراه شده است که فضای کافی برای استراحت ۲ نفر انسان بالغ فراهم می کند. این چادر روی باربند استاندارد خودروی کانتریمن نصب می شود و در حالت جمع شده با ظاهری مناسب، مقاومت کمی در مقابل هوا خواهد داشت.

باز و بسته شدن چارچوب این چادر به راحتی امکان پذیر است. در ستون های آن از فنرهای بادی، شبیه به کمک فنر خودرو استفاده شده است. سه مهار در اطراف این چادر قرار دارد که پس از جمع شدن آن، به پایه های باربند قلاب می شوند و آن را در حالت جمع شده نگه می دارند. طول چادر نزدیک به ۲۱۵ سانتیمتر و عرض آن ۱۳۰ سانتیمتر است که برای دو نفر کافی به نظر می رسد.

پوشش خارجی این چادر کاملا ضد آب و درمقابل باران مقاوم است. سطح داخلی آن را کتان تشکیل می دهد تا حالتی کشسان و نرم داشته باشد. یک چراغ LED همراه با باتری های قابل تعویض هم برای فضای داخلی در نظر گرفته شده است. دو در ورودی، دو پنجره ی زیپی و چند جیب در این چادر وجود دارد. ورود و خروج به این چادر با یک نردبان جمع شونده انجام می شود که از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده است.

مینی کوپر کانتریمن، یک کراس اوور کامپکت محسوب می شود. این خودرو در ارزان ترین حالت، پیشرانه ی ۱.۵ لیتری به قدرت ۱۳۴ اسب بخار به همراه دارد که با گشتاور ۲۲۰ نیوتن متر، ظرف ۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد. کانتریمن با پیشرانه ی توربوشارژ ۲ لیتری هم قابل خرید است که در این صورت، قدرت ۱۹۰ اسب بخار و گشتاور ۲۸۰ نیوتن متر فراهم می کند تا برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، فقط ۷.۲ ثانیه زمان احتیاج داشته باشد. قیمت کانتریمن در نسخه ی پایه ۲۷ هزار دلار است؛ اما همراه پیشرانه ی قوی تر و آپشن های کامل از جمله سیستم دو دیفرانسیل، با قیمتی نزدیک به ۳۲ هزار دلار فروخته می شود.

آزمایش ایده ای عجیب و دیوانه وار برای منجمدسازی مجدد قطب شمال

ایده ی دیوانه وار گروهی از دانشمندان برای منجمدسازی مجدد قطب شمال به طور آزمایشی در سوئیس در حال انجام است.

به گزارش زومیت، پیش تر در ماه فوریه ی سال جاری میلادی، فیزیکدانان راهکار عجیبی برای دوباره منجمد کردن قطب شمال مطرح کردند. این طرح با نصب ۱۰ میلیون پمپ باد روی پوشش یخی برای دوباره احیا کردن یخ های رو به کاهش، قابل انجام بود.

چنین ایده ای در نگاه نخست بسیار بی پروا و جاه طلبانه به نظر می رسید. در واقع هیچ کس تصور هم نمی کرد که طرح ارائه شده حتی قابل اجرا باشد؛ اما گروهی از محققان در سوئیس به تازگی فرایندی را آغاز کرده اند تا ببینند آیا امکان نگه  داشتن یک یخچال طبیعی در طول فصل تابستان و تنها با استفاده ماشین  های برفی وجود خواهد داشت یا خیر.

اگر گروه آزمایش کننده موفق به حفظ موفقیت آمیز یک یخچال کوچک مصنوعی در دامنه ی یخچال  طبیعی دیاوولتزافیرن (Diavolezzafirn) در بخش جنوب شرقی سوئیس در طول گرم ترین ماه سال شوند, آن ها امیدوار خواهند بود که بتوانند از این تکنیک برای یخچال های طبیعی عظیم این کشور موسوم به مورتِراتش (Morteratsch) استفاده کنند.

گفتنی است که مورتراتش یکی از عظیم ترین یخچال های طبیعی واقع در کوه های آلپ شرقی است. این یخچال طبیعی دره مانند به خاطر افزایش دما در حال عقب نشینی است و در حال حاضر ۳۰ تا ۴۰ متر در هر سال عقب نشینی می کند.

می توان چنین برداشت کرد که تنها راه امیدوارکننده برای حفظ یخچال مورتراتش در سوئیس، استفاده از هزاران ماشین ویژه ی برفی برای انباشته ساختن صفحات مصنوعی از برف و یخ روی آن است.

اگر همه ی این ایده ها برایتان کمی دور از ذهن می رسد، باید بگوییم دانشمندان محاسبات ریاضی را به طور جدی انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که این کار از نظر فنی، عملی است و امکان استفاده از ماشین آلات برفی برای بازسازی یخچال های طبیعی و دوباره پر کردن محل یخ های ناپدیدشده در دریا وجود دارد.

در اوایل سال جاری، یک تیم پژوهشی به سرپرستی استیون دش، فیزیکدان دانشگاه ایالتی آریزونا، گزارشی ارائه داد. در این گزارش تشریح شده بود که به چه شکل می توان با استفاده از میلیون ها پمپ باد و با جریان ناگهانی آن ها، ۱.۳ متر از آب  موجود روی یخ های قطب شمال را به یک متر یخ دریایی تبدیل کرد.

در حالی که یک متر یخ، چندان هم زیاد به نظر نمی رسد، اما محاسبات آن ها نشان می داد که چنین مقداری می تواند ما را از نظر ارتفاع یخ های این یخچال به حدود ۱۷ سال پیش بازگرداند. در اینجا تنها یک مسئله مطرح است؛ قطب شمال واقعا ناحیه ی عظیمی است و حتی شاید بزرگی آن منطقه در کنار چنین طرحی قابل تصور نباشد.

تیم پژوهشی محاسبه کرده بودند که پوشاندن تنها ۱۰ درصد از سرزمین قطب شمال می تواند مستلزم به کار گرفتن میلیون ها پمپ باشد. ما باید این پمپ ها را به طور یکپارچه به کار بگیریم و بر پایه ی محاسبات، آن ها باید در طول یک سال و در هر ثانیه مقدار ۷.۵ کیلوگرم آب را به محل های مورد نظر اسپری کنند تا در نهایت ما شاهد افزوده شدن یک متر به ارتفاع یخ های قطبی در آن بخش باشیم. در این گزارش آمده است که: مساحت اقیانوس منجمد شمالی حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع است. اگر پمپ های باد در ۱۰ درصد از منطقه توزیع شوند، به حدود ۱۰ میلیون پمپ باد نیاز خواهد بود و اگر بخواهیم این پمپ ها در سراسر قطب توزیع شوند، حدود ۱۰۰ میلیون مورد نیاز خواهد بود.

میزان فولاد مورد نیاز به منظور ساخت یک ناوگان ۱۰۰ میلیونی از پمپ های باد برای نجات تمامی قطب شمال، از مقدار تمام فولادی که در طی یک سال در ایالات متحده تولید می شود، بیشتر خواهد بود. با این تفاسیر، در حال حاضر هیچ راهی برای تأمین فوری چنین مقدار عظیمی از تجهیزات و مواد اولیه وجود ندارد. اما برای پیاده سازی نسخه ی بسیار کوچک تر این طرح در یخچال سوئیس، ما با مشکل فولاد و مواد اولیه مواجه نبودیم.

یوهانس اوئرلمانس، متخصص یخچال  شناسی دانشگاه اوترخت در هلند محاسبه کرده است که حدود ۴۰۰۰ ماشین برفی نه تنها می توانند عقب نشینی مورتراتش را متوقف کنند، بلکه در دهه های آینده منجر به بیشتر شدن حجم آن خواهند شد.

ایده ی اصلی این است که یخ های موجود روی یخچال های طبیعی، در حال حاضر در معرض نور آفتاب قرار دارند؛ اما اگر بتوانیم یخ ها را با سطحی ضخیم از برف مصنوعی پوشش دهیم، لایه ی برفی می تواند نور را پیش از رسیدن به لایه یخ های آسیب پذیر پایینی منعکس کند. اوئرلمانس، طرح خود را در نشست سالانه ی اخیر علوم زمین شناختی اروپا در وین اتریش ارائه داد. به گزارش اندی کولان برای نیو ساینتیست: با نگاه به کارهای قبلی در این زمینه می توان دریافت که برف های طبیعی به رشد یخچال های طبیعی کمک می کنند. اگر یخچال با یک لایه ی پوششی حفاظت شود، در طی ۲۰ سال می تواند حدود ۸۰۰ متر از طول دامنه ی خود را مجددا به دست آورد.

وی در کار پژوهشی خود به این نتیجه رسیده است که وجود تنها چند سانتی متر برف  مصنوعی روی مساحتی به مقدار نیم کیلومتر مربع از یک فلات در بخش بالایی یخچال در طی هر تابستان می تواند برای حفاظت یخ های زیرین کافی باشد.

البته طرح فوق به عظمتی نیست که برای تمام قطب شمال کافی باشد؛ اما این چیزی از بزرگی آن کم نمی کند و طرح آن ها احتمالا سرمایه گذاری زیادی هم لازم خواهد داشت. اما اوئرلمان و گروه او کاملا به طرح خودشان اطمینان دارند.

در طول دهه ی گذشته، برای بهبود وضعیت پیست ها در فصل اسکی، به یخچال های طبیعی دیاوولتزافیرن، در طول زمستان مقادیری از برف مصنوعی اضافه شده است. مردم محلی منطقه مشاهده کرده اند که این برف اضافه شده در طی ۱۰ سال باعث رشد دامنه های یخچال تا ۸ متر شده است. از این رو آن ها مبلغ ۱۰۰ هزار دلار مورد نیاز برای راه اندازی طرح آزمایشی در تابستان سال جاری را نیز خودشان فراهم کرده اند.

باید دید این روش آزمایشی می تواند منطقه ی مورد انتخاب از یخچال دیاوولتزافیرن را در طی ماه های تابستان حفظ کند یا خیر. برف های مصنوعی معمولا پس از مدتی آب می شوند و هر سال برای احیای پیست های اسکی و در فصل مسابقات مجددا در این مناطق برف ریخته می شود. در صورت موفقیت طرح اولیه، به میلیون ها یورو پول برای آغاز طرح اصلی نجات مورتراتش نیاز خواهد بود.

اما نتیجه ی طرح می تواند انقلابی باشد. چنین کاری به عنوان نخستین اقدامی به شمار خواهد رفت که در این مقیاس برای احیای یخچال ها انجام شده است. بر پایه ی گزارشی جدیدی که چند روز پیش منتشر شد، بیش از ۹۰ دانشمند از نقاط مختلف دنیا روی این نکته تأکید داشتند که قطب شمال اکنون در حال ازهم گسیختگی است. بنابراین تنها شانس ما برای نجات قطب شمال از وضع موجود این است که بتوانیم بزرگ فکر کنیم و به راهکارهای بزرگ بیندیشیم.

بیایید امیدوار باشیم که بتوانیم ماشین های برفی کافی برای انجام این مأموریت دشوار فراهم کنیم.

استخراج منابع معدنی کره ماه در دستور کار ترامپ!

دونالد ترامپ، رییس جمهور جدید آمریکا به دنبال فعالیتهای گسترده در قمر زمین است و استخراج منابع معدنی کره ماه را در دستور کار خود قرار داده است!

به گزارش گجتنیوز، با توجه به بودجه پیشنهادی ترامپ برای سال آینده میلادی و کاهش سهم وزارت انرژی و سایر نهاد ها سهم بودجه ناسا با کمترین کاهش مواجه شده است و بر اساس اسنادی که اخیرا منتشر شده، مشاوران ترامپ از ناسا در خواست ارائه نمونه هایی برای ابداع فناوریهای جدید در راستای افزایش همکاری با سایر صنایع را داشته اند. ناسا در پاسخ به این درخواست، از آماده بودن فناوری ها و آمادگی این سازمان برای انتقال تجربیات به سایر سازمان ها و صنایع در جهت تجاری سازی و اجری آنها خبر داده است.

سازمان فضایی ناسا اعلام کرده این سازمان مشغول همکاری با شرکتهای خصوصی فعال در صنعت هوافضا جهت فعالیتهای تجاری در مدار کره زمین است. در قسمت دیگر مشاوران ترامپ از منابع معدنی موجود در سطح کره ماه و قابلیت استخراج آنها سوال کرده اند، ناسا در مورد استخراج منابع معدنی کره ماه اعلام کرده از اولویت های ما استخراج منابع آب، هیدورژن و متان واقع در قطب جنوب این قمر است و امیدواریم با استخراج این منابع بتوانیم ماموریت های فضایی گسترده تری را انجام دهیم.

برنامه های دولت ترامپ برای استخراج منابع معدنی کره ماه در شرایطی فاش شده که در پیمانی با امضا این کشور و 104 کشور دیگر بهره برداری و استفاده از فضای خارج از کره زمین از جمله ماه و دیگر اجرام آسمانی باید با همکاری تمام کشورها و در جهت منافع جهانی باشد.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *