دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 7 اسفند ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در سی و یکمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، ۱۵ خبر تقديم شما گراميان مي شود.

سر انجام ساعت هوشمند ویژه نابینایان وارد بازار شد!

وب سایت یک پزشک نوشت: ساعت های مخصوص نابینایان تا به حال بیشتر گویا بودند و کاربر آن نمی توانست به صورت خصوصی، متوجه زمان بشود اما ماه آینده میلادی ساعت

هوشمند «دات» با طراحی گرد و زیبا توسط یک شرکت کره ای بنام، روانه بازار خواهد شد.

به گزارش برترینها، صفحه نمایش این ساعت، حاوی قطعات متحرکی است که فرد نابینا را قادر می سازد با لمس آن، علایم بریل روی آن را حس کند. به علاوه

این ساعت دکمه هایی در دو سو دارد که از طریق آن می توان پیام های ساده ارسال کرد.

شرکت کره ای دات از سال ۲۰۱۴ مشغول توسعه این ساعت بوده. مشکل عمده ای که تا به حال این شرکت داشت، طراحی قطعات متحرک ساعت بوده، طوری که به خاطر لمس های مکرر

کاربر، آسیب نبینند و ساعت بادوام باشد.

این ساعت همین الان هم آنقدر محبوب است که ۱۴۰ هزار نفر آن را پیش خرید کرده اند. یکی از افراد مشهوری که ساعت دات را پیش خرید کرده است، خواننده مشهوری نابینای

آمریکا استیو واندر است.

انتظار می رود که ۱۰۰ هزار دستگاه از ساعت های دات سال ۲۰۱۷ تحویل مشتری ها بشود و بقیه ساعت ها، یعنی ۴۰ هزار عدد، سال بعد تحویل داده شوند. در این میان هزار

دستگاه از ساعت ها، وارد فروشگاه های خرده فروشی لندن خواهند شد و با بهای ۳۲۰ دلار به فروش خواهند رسید.

ساعت های هوشمند، تنها گام نخست شرکت بات در جهت تولید وسایل هوشمند برای افراد نابینا هستند.

دات همچنین یک قرارداد یک میلیون دلاری با دولت کنیا، برای تحویل ۸ هزار دستگاه کتاب خوان بریل آموزشی «دات مینی» بسته است. قیمت هر یک از این دستگاه ها حدود

۲۰۰ دلار است.

این شرکت همچنین در نظر دارد با مشارکت گوگل در سال ۲۰۱۸، یک کتابخوان الکترونیک شبیه کیندل به نام دات پد را وارد بازار کند که این تبلت به جای نشان دادن واژه ها

با اجزای متحرک قابل لمس، مجهز به صفحه نمایش تکتایل است، یعنی به صورت مجازی حس لمس و برجستگی را القا می کند.

و دست آخر، یکی دیگر از پروژه های شرکت دات یک سامانه هوشمند بریل است که در زیرساخت های عمومی، امکان اطلاع رسانی و تعامل با نابینایان را خواهد داد.

افتتاح فاز اول دولت الکترونیک شامل ۱۰ سازمان دولتی پرکاربرد

وزیر ارتباطات از افتتاح فاز اول دولت الکترونیک شامل خدمات ۱۰ نهاد پرکاربرد با حضور رئیس جمهور خبر داد.

به گزارش زومیت، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد که فاز اول دولت الکترونیک مشتمل بر خدمات ۱۰ نهاد پرکاربرد برای مردم، تا پایان امسال افتتاح می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد این فاز گفت: «خدمات تعداد قابل توجهی از دستگاه های دولتی آماده ارائه ی الکترونیکی به مردم است. برای این موضوع، با نهادهای مربوطه، جلسات متعددی داشتیم. در آخرین جلسه مشخص شد که تاکنون خدمات حدود ۱۰ نهاد دولتی که با مردم سروکار دارند، آماده ی بهره برداری است.»

به گفته ی وزیر ارتباطات، پست، وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، ثبت اسناد و وزارت کشور آماده ی ارائه ی خدمات غیرحضوری و الکترونیکی در قالب دولت الکترونیک به مردم هستند که نمونه ی آن هم ارائه ی نشانی  اماکن به صورت الکترونیکی به مردم از طریق دولت الکترونیک است.

وزیر ارتباطات، دولت الکترونیک را آماده ی افتتاح دانست. این پروژه تا پایان سال جاری، در صورت وقت آزاد رئیس  جمهور، توسط ایشان افتتاح خواهد شد.

اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی تشکیل می شود

در جلسه  ای که بین برخی از اعضاء هیئت دولت و مدیران کسب و کارهای اینترنتی برگزار شد، ضمن بررسی مشکلات این کسب و کارها، مقرر شد که اتحادیه ی مستقلی برای این کسب وکارها راه اندازی شود.

به گزارش زومیت، در نشست هم اندیشی تعدادی از اعضاء دولت و مدیران کسب و کارهای اینترنتی، مقرر شد که اتحادیه ی جدیدی متشکل از کسب و کارهای اینترنتی تشکیل شود.

در این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون  حقوقی رئیس جمهوری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و دبیر شورای عالی فضای مجازی به همراه فعالان حوزه ی فناوری و شرکت های دانش بنیان حضور داشتند.

مدیر کسب وکارهای اینترنتی در این جلسه مشکلات متعددی را که در کسب و کارهای خود با آن  مواجه شده اند، مطرح کردند. از جمله مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مسائل مربوط به مالیات و نبود آگاهی و دانش کافی درباره ی نحوه درآمدزایی کسب و کارهای اینترنتی در رسیدگی های مالیاتی
  • مسائل مربوط به سازمان تأمین اجتماعی و اعمال ضریب ۱۶.۵ درصدی برای قراردادهای کسب وکارهای اینترنتی
  • نبود مجوزهای تعریف شده ی صحیح و مطابق با کسب و کارهای اینترنتی و نیاز به کسب چندین مجوز از ارگان های مختلف
  • مسائل مربوط به کپی رایت و اعمال نشدن قانون نقض کپی رایت و نبود دستگاهی که رسیدگی به شکایت نقض کپی رایت را با سرعت پیگیری کند
  • مشکل سربازی در نیروی کار کسب وکارهای اینترنتی؛ بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در حوزه ی استارتاپ ها مشمول هستند و سربازی رفتن آن ها باعث آسیب جدی به استارتاپ ها می شود.
  • توسعه کسب و کارهای داخلی در کشورهای همسایه مانند عراق یا افغانستان
  • استفاده از سرمایه گذار خارجی و مسائل مرتبط آن

وزیر کار در این نشست پیشنهاد کرد اتحادیه ی مخصوص کسب و کارهای اینترنتی تشکیل شود که با موافقت اعضاء روبه رو شد. علی ربیعی همچنین در خصوص حل مشکل تاکسی های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی از طریق دریافت مجوز از اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی گفت: «ابتدا مجوزهای صنفی را صادر کنیم و سپس تشکل های صنفی را به وجود آوریم که مسیر گفتگوی دولت با فعالان این عرصه را باز کند.»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ماهیت خاص کسب و کارهای اینترنتی اشاره کرد و گفت: « آن ها از دولت جلوتر هستند، ساختارهای کشور مربوط به نسل اول صنعت است و سازگار با نسل سوم نیستند که کسب و کارهای مدرن را پوشش دهند. در همین راستا باید قوانین اصلاح شوند… با توجه به اینکه قواعد و مقررات کشور مربوط به گذشته است ما بدون تردید جهت گیری اشتغالمان بین ۲۰ تا ۳۰ درصد به این حوزه است و دولت چشم انداز ۳۰ هزار شغل در حوزه ی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات است. ما نیازمند به تغییرات حقوقی و تغییر قوانین هستیم. ضمانت ها باید تغییر کند، چرا که بنگاه های فعلی سقفی نیستند. مقررات کار در حوزه استارتاپ ها وجود ندارد. مقررات تأمین اجتماعی باید به روز شوند.»

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، نیز در این نشست گفت: «بزرگ ترین مشکل فضای کسب و کار در ایران آن است که متولی و صاحب زیاد دارد و به همین دلیل هم شرکت های دانش بنیان ایجاد شدند.»

وی گفت که بیش از ۸۰ نوع خدمت توسط بیش از ۳ هزار شرکت دانش بنیان فعلی در حال ارائه هستند و این شرکت ها مدام در حال رشد و ارائه خدمات جدید هستند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین به تلاش دولت برای حمایت از کسب و کارهای نوین اشاره کرد و گفت: «دولت همه تلاش خود را می کند تا ساز و کار مناسب برای حل مشکلات فعلی را ایجاد کند.»

محمود واعظی وزیر ارتباطات، نیز در پایان این نشست به عزم دولت بر حل مشکل کسب و کارهای اینترنتی تأیید کرد و گفت: « دولت برای حل کسب و کارهای نوین جدی است. دولت سال گذشته بیش از ۳۲ هزار شغل مربوط به الکترونیک و آی سی تی ایجاد کرد. امسال هم به کمک برنامه ریزی خوبی که انجام شده، این تعداد به حدود ۱۰۰ هزار شغل افزایش پیدا کرد و هدف گذاری ما برای سال ۹۶ در شورای عالی اشتغال قرار شد به ۱۲۰ هزار شغل افزایش پیدا کند.»

واعظی در رابطه با تخلف در فضای مجازی و کسب و کار های اینترنتی گفت: «کسب و کارهای اینترنتی از همه ی حوزه ها شفاف تر هستند. یعنی کلیه افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند همه اطلاعاتشان ذخیره شده و قابل پیگیری است و اگر تخلفی نیز در این بخش ها به وجود آید قوه ی قضائیه مسئول است. افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند عموما تحصیل کرده و موجه هستند و حالا اگر کسی در فضای مجازی تخلف می کند ارتباطی با کسب و کارهای اینترنتی ندارد.»

واعظی همچنین در باره ی تبدیل کسب و کارهای سنتی به مدرن گفت که این کار باید به صورت نرم  انجام شود. او افزود: «دولت حامی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات است. ما تنها ملاحظه ای که داریم این است که این کار باید آرام و بدون خون ریزی انجام شود. پدرهای ما به صورت سنتی این کارها را انجام می دهند و تعداد آن ها نیز زیاد است و باید آن ها بتوانند ادامه ی حیات دهند و هم زمان استارتاپ ها نیز بتوانند کسب و کار خود را ادامه دهند. ما باید دوره گذار را تعریف کنیم تا آن ها اطمینان پیدا کنند که باعث بی کاری آن ها نمی شویم و کسب وکارها نیز ایمان پیدا کنند که از تجارت آن ها حمایت می شود.»

اسپیرو نماینده رسمی Logitech و UE شد

شرکت اسپیرو، نماینده ی رسمی فروش و خدمات پس از فروش محصولات Logitech و UE شد.

به گزارش زومیت، شرکت اسپیرو به عنوان نماینده ی رسمی محصولات لاجیتک سوئیس شناخته شد. شرکت ایرانی اسپیرو قرار است علاوه بر محصولات Logitech، محصولات زیر مجموعه ی این شرکت با نام UE را هم در ایران عرضه کند و خدمات پس از فروش آن را به عهده داشته باشد.

این شرکت قرار است سه گروه محصول لوازم جانبی رایانه، محصولات ویدیو کنفرانس و محصولات صوتی و تصویری برندهای لاجیتک و UE را در بازار ایران عرضه کند و خدمات پس از فروش این محصولات را نیز بر عهده داشته باشد.

محصولاتی که اسپیرو قرار است در ایران عرضه کند به شرح زیر است:

  • گروه محصولات جانبی رایانه شامل انواع کیبورد، ماوس، هد ست، وب کم
  • گروه محصولات صوتی شامل انواع بلندگو، اسپیکرهای حرفه ای، بلندگوهای موبایل (بلوتوث)
  • گروه محصولات ویدیو کنفرانس

ارائه نکردن برخی محصولات گیمینگ لاجیتک توسط اسپیرو، به دلیل ارائه انحصاری این محصولات توسط شرکت پانا در ایران است.

برند UE تولیدکننده ی اسپیکرهای حرفه ای در دنیا است که اسپیرو جدیدترین اسپیکرهای بلوتوثی این برند با نام های ue|ROLL2، ue|BOOM2 و ue|MEGABOOM را که دارای صدای ۳۶۰ درجه است، به بازار ایران ارائه می کند.

قیمت ue|ROLL2 در دنیا برابر با ۹۹ دلار است که توسط اسپیرو ۳۴۹ هزار تومان فروخته می شود. همچنین ue|BOOM2 با قیمت ۱۹۹ دلار توسط اسپیرو در ایران ۷۳۶ هزار تومان به فروش می رسد. محصول ue|MEGABOOM نیز در دنیا با قیمت ۲۹۹ دلار و در ایران با قیمت ۹۶۰ هزار تومان به فروش خواهد رسید.

محصولات لاجیتک و UE در ایران بر اساس نوع محصول با گارانتی ۱۲ و ۲۴ ماهه ی تعویض توسط اسپیرو ارائه می شود.

شرکت اسپیرو با ارائه ی قیمت های پایین تر از معدود محصولات قاچاق Logitech و ue در بازار، قاچاق این محصولات را بدون صرفه ی اقتصادی کرده است و این کار ضمن جلوگیری از ارائه ی غیرقانونی محصولات این دو برند معتبر جهانی، امکان ارائه ی گارانتی معتبر را برای مصرف کنندگان ایرانی فراهم می کند.

ایرانسل در شرکت مالک اسنپ، بامیلو و زودفود سرمایه گذاری کرد

ایرانسل در شرکت مالک اسنپ، بامیلو و زودفود، سرمایه گذاری کرد تا کسب وکارهای مشهور اینترنتی در ایران تحت حمایت این اپراتور تلفن همراه درآیند.

به گزارش زومیت، ایرانسل در اقدامی جدید در هلدینگ «گروه اینترنت ایران»، مالک شرکت های اسنپ، باملیو، زودفود، پین تا پین و اسکانو سرمایه گذاری کرد. این اقدام در حالی رخ می دهد که «گروه اینترنت ایران» دو سال و نیم است که با سرمایه گذاری شرکت های MTN (سهام دار ایرانسل) و Rocket Internet در بازار ایران شروع به کار کرده است.

گروه اینترنت ایران کسب وکارهای اینترنتی تاکسی یاب، بدوفود، بامیلو و موزاندو را در ابتدا راه اندازی کرد که هر کدام به سرنوشتی دچار شدند. تاکسی یاب با تغییر مدیریت، برند خود را به اسنپ تغییر داد. بدوفود منحل شد و هلدینگ گروه اینترنت ایران سهام زودفود را خرید. موزاندو نیز در بامیلو ادغام شد. در ادامه راه کسب وکارهای اینترنتی پین تاپین و اسکانو نیز راه اندازی شدند.

ایرانسل اعلام کرده که این کار با هدف گسترش اشتغال، حمایت از رشد شرکت های دانش بنیان و توسعه کسب وکارهای دیجیتال در راستای تحقق دولت همراه انجام شده است.

علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل در مورد خرید سهام گروه اینترنت ایران گفت: «شرکت  های زیرمجموعه این گروه همچون اسنپ و زودفود توانستند در مدت کوتاهی جایگاه خود را به عنوان پیشرو در بازار کشور تثبیت کرده و ضمن ارتقای سطح کیفی خدمت رسانی به کاربران در زمینه هایی همچون سهولت کاربری و صرفه جویی، اقبال عمومی در بین هم وطنان را نیز به دست آورند.»

دزفولی گفت: «ایرانسل علاوه بر سرمایه گذاری کلان در زیرساخت شبکه وسیع و پیشرفته خود و ایجاد دسترسی به شبکه برای کاربران، همواره به ایجاد زیست بوم تکمیل کننده این خدمات از جمله خدمات دیجیتال اهتمام داشته است و اکنون ده ها شریک تجاری ایرانسل در حوزه های تولید محتوا و اپلیکیشن های مختلف با این شرکت همکاری گسترده دارند و انتخاب گروه اینترنت ایران نیز برای تکمیل سبد ارائه محصول و نیل به همین هدف است.»

هنوز اعداد و ارقامی در مورد ارزش سهام خریداری شده و میزان این سهام توسط ایرانسل اعلام نشده است.

گروه اینترنت ایران نیز ضمن تأیید این خبر، اعلام کرد: ما بسیار خرسندیم که به شرکت ایرانسل به عنوان سرمایه گذار خوش آمد گفته و امیدواریم تا با حمایت و دانش بومی ایرانسل جایگاه خود را به عنوان شرکتی پیشرو در بازار آنلاین ایران مستحکم تر سازیم. این سرمایه گذاری نشانۀ موفقیت چشم گیر این گروه تا به امروز بوده است و ما به آنچه که تاکنون کسب کرده ایم، مفتخریم. این فرصت ما را قادر خواهد ساخت تا هزاران فرصت شغلی جدید در بازار استعدادهای ایران ایجاد کنیم. همچنین قصد داریم که رشد فوق العاده ۷۰ درصدی ماهانه اسنپ را به واسطه همکاری با ایرانسل شتاب دهیم.

قابلیت تایپ صوتی و ایموجی های جدید به نسخه آی او اس اپلیکیشن جی بورد اضافه شد

گوگل نسخه ی آی اواس صفحه کلید جی بورد (Gboard) را با امکاناتی از جمله تایپ  صوتی، ایموجی های جدید و پشتیبانی از ۱۵ زبان جدید به روزرسانی کرد.

به گزارش زومیت، اگرچه هم اکنون اپلیکیشن قدرتمند جی بورد گوگل برای سیستم عامل اندروید نیز در دسترس کاربران قرار دارد؛ اما نسخه ی آی اواس این اپلیکیشن به روزرسانی بسیار قابل توجهی دریافت کرده است. علاوه بر تغییرات بسیار کاربردی اخیر که در این کیبورد اعمال شده، حالا این اپلیکیشن از ۱۵ زبان جدید نیز پشتیبانی می کند. همچنین قابلیت های جدید دیگری به جی بورد اضافه شده است که با استفاده از آن ها می توان منظور خود را در پیام ها بهتر بیان کرد.

در نسخه ی جدید کیبورد مورد بحث، کاربران به جدیدترین ایموجی ها موجود در آی اواس ۱۰ دسترسی خواهند داشت. بد نیست یادآوری کنیم که یکی از کاربردی ترین ویژگی های جی بورد، امکان جستجو و یافتن بهترین ایموجی است. این قابلیت باعث می شود بدون نیاز به اسکرول کردن و مرور تعداد بسیار زیادی آيکون، به راحتی بتوانید ایموجی مورد نظرتان را در کنار متن های خود اضافه کنید.

با جای دادن امکان جستجو در دل این کیبورد، برای انجام جستجو در وب نیازی به مراجعه به وب سایت Google.com نخواهید داشت و می توانید از طریق این اپلیکیشن به جستجوی وب نیز بپردازید. از دیگر ویژگی های جدید جی بورد می توان به اضافه شدن Doodle-های گوگل اشاره کرد که با دکمه ی متحرک G شما را از اطلاعات روزهای خاص آگاه می کند. اگر این دکمه در حال حرکت باشد، با تپ کردن روی آن، جی بورد اطلاعات بیشتری در مورد Doodle آن روز خاص به شما نشان می دهد.

شاید یکی از کاربردی ترین قابلیت های اضافه شده به جی بورد، «تایپ صوتی» باشد. برای استفاده از این ویژگی کافی است روی علامت میکروفون تپ و شروع به صحبت کنید. اگر پیش از این از سرویس های صوتی گوگل استفاده نکرده اید، باید اشاره کنیم که این خدمات عملکرد بسیار خوبی دارند. این ویژگی باعث می شود در مواقعی که دستانتان گیر است، بتوانید با صحبت کردن، متن مورد نظرتان را تایپ کنید.

زبان های پشتیبانی شده در جی بورد شامل کرواتی، چک، دانمارکی، هلندی، فنلاندی، یونانی، لهستانی، رومانیایی، سوئدی، کاتالان، مجارستانی، مالایی، روسی، اسپانیایی آمریکای لاتین و ترکی است. برای انتخاب هر یک از این زبان ها ابتدا اپلیکیشن جی بورد را باز کنید و سپس Languages و در نهایت Add Language را انتخاب کنید.

احتمال بازگشت دوباره گوشی های سامسونگ نوت ۷، همراه با باتری متفاوت

به تازگی طبق خبری که توسط The Investor منتشر شده است& به نظر می رسد که کار سامسونگ با گوشی های سامسونگ نوت ۷ هنوز تمام نشده است و احتمال بازگشت این گوشی ها، البته همراه با باتری کوچک تر نسبت به باتری های قبلی، وجود دارد.

به گزارش زومتک، شایعه شده است که سامسونگ قصد دارد تا گوشی های جمع آوری شده نوت ۷ خود را که تعمیر کرده است، با باتری های کوچک تری دوباره وارد بازار نماید.گفته می شود که سامسونگ به خاطر مشکلاتی که برای باتری های گوشی سامسونگ نوت ۷ به وجود آمده بود و باعث آتش گرفتن این گوشی ها می شد و به تبع آن سامسونگ این گوشی ها را جمع آوری کرده بود، حدود ۵ میلیارد دلار ضرر متحمل شده است. ممکن است که سامسونگ با برگرداندن گوشی های تعمیر شده به بازار بتواند قسمتی از این ضرر هنگفت را جبران نماید.

طبق گزارشات ارائه شده انتظار می رود که گوشی های تعمیر شده سامسونگ در ماه ژوئن وارد بازار شوند و فعلا مشخص نمی باشد که این گوشی ها در چه بازارهایی قرار است که عرضه شوند. ولی بایستی منتظر ماند و دید که با توجه به افتضاح بوجود آمده درباره این گوشی ها، آیا حتی با بازگردانی این گوشی ها استقبالی از آنها می شود یا نه.

لازم به ذکر است که در خبرهای قبلی گفته بودیم که سامسونگ پس از تحقیقات فراوان علت آتش گرفتن گوشی های نوت ۷ را باتری های این گوشی ها اعلام کرده بود و گفته بود که در طراحی خود گوشی‌ ها هیچ گونه نقص و اشتباهی وجود نداشته است. همچنین بعد از آن هم سامسونگ اعلام کرد که از این به بعد برای جلوگیری از این گونه اتفاقات، اقداماتی ۸ مرحله ای را در دستور کار خود قرار خواهد داد تا از سالم بودن باتری های گوشی هایش مطمئن باشد.

سامسونگ از طریق اثر انگشت خوان Galaxy قادر به باز کردن ویندوز ۱۰ می باشد

سامسونگ به منظور حمایت از ویندوز ۱۰ در حال برنامه ریزی برای توسعه برنامه اندروید Flow می باشد. سال گذشته، سامسونگ تلاش کرد تا قابلیت باز کردن ویندوز Galaxy TabPro S تماما قدرت یافته با ویندوز ۱۰ را با برنامه اندروید Flow معرفی کند و نشان دهد. شما بدین وسیله قادر خواهید بود تا با یک اثر انگشت خوان تلفن همراه هوشمند Galaxy یک تبلت با سیستم عامل ویندوز ۱۰ را باز کنید.

به نقل از زومتک، بنا به گزارشات، سامسونگ با توجه به درخواست ها واکنش خود را اینطور نشان داده است که این قابلیت در تمام رایانه های شخصی دارای سیستم عامل ویندوز ۱۰ عمل خواهد کرد و برای تمام کاربران در دسترس قرار خواهد گرفت. و هم اکنون شرکت سامسونگ در حال برنامه ریزی به منظور فعال کردن بروزرسانی سازندگان ویندوز ۱۰ می باشد.

این در حالیست که مایکروسافت تاریخ عرضه و در دسترس قرار گرفتن چنین قابلیتی را هنوز به طور رسمی اعلام نکرده است اما احتمال می رود در ماه آوریل عرضه شود.

همچنان که سامسونگ در حال حاضر با استفاده از دستگاه Hello Companion ویندوز مایکروسافت قادر به باز کردن قفل اثر انگشت می باشد، به نظر می رسد با آخرین بروزرسانی ویندوز ۱۰ به سادگی در حال گسترش می باشد.

موتو مد موبایلتان را به بی سیم تبدیل می کند

موتورولا به منظور توسعه موتو مد تلاش کرده است تا با بازگشت در نوامبر به رقابت حول یک آنتن خودکار هوشمند بپردازد. و تاکنون به نظر می رسد که موتورولا در این اقدام منحصر به فرد موفق بوده است.

به گزارش زومتک، آخرین رویای به تحقق پیوسته در آخرین نسخه از موتو مد “Linc” است. در واقع، “Linc” یک آنتن پیوست شده به پشت تلفن همراه موتورولا می باشد که گوشی تلفن همراه را به یک گوشی بی سیم مبدل خواهد کرد. و کارکرد آنتن خودکار هوشمند برای شما آن است که در مناطق بدون پوشش دهی آنتن همچنان متصل بمانید.

رادیو Linc دارای طیف وسیعی از ۵ مایل می باشد. همچنین، قادر به پشتیبانی از ۲۲ کانال، SMS، به اشتراک گذاری محل GPS و یک دکمه اضطراری هشدار با قابلیت ارسال سیگنال SOS است.

از دیگر امکانات موتو مد، ارتباط بینابین رادیوهای دو طرفه از تولیدکنندگان متفاوت با استفاده از دروازه های رادیویی بطریق IP می باشد. تلفن همراه هوشمند موتو مد با باتری ۱,۵۰۰mAh عرضه خواهد شد. و نهایتا با طول عمر ۲۰ ساعت در حالت آماده به کار در دسترس دارندگان آن قرار خواهد گرفت.

اگرچه این آنتن خودکار هوشمند برای موتو زد طراحی شده است اما “Linc” گفته است دستگاه مخابره یا رادیوی ترانزیستوری قادر به اتصال با هر دستگاه بلوتوث دار فعال می باشد.

البته همچنان که احتمال کارکرد نامناسب این آنتن وجود دارد و ممکن است انتظارتان را آنچنان که باید برآورده نکند اما شما می توانید Linc را از Indiegogo با قیمت ۹۹ دلار خریداری کنید.

با پاوربانک جدید Nifty، گوشی خود را ۶ برابر سریع تر شارژ کنید

با ظهور یو اس بی نوع سی (USB C)، شارژ کردن سریع تر گوشی ها نسبت به قبل امکان پذیر شده است. کمپانی Nifty هم از این فرصت و تکنولوژی بهره لازم و کافی را برده و به تازگی پاور بانکی را با نام PowerPod به بازار عرضه کرده است که شما را قادر می سازد گجت ها و دستگاه های خود را سریع تر از قبل شارژ کنید. اما بهترین قسمت ماجرا این است که این پاور بانک را تنها با قیمت ۵۰ دلار می توانید خریداری نمایید.

به گزارش زومتک، این پاور بانک از تکنولوژی شارژ سریع Qualcomm 2.0 بهره برده و در حال حاضر سریع ترین در نوع خود بوده و در این زمینه برای خود رقیبی نمی بیند. این پاور بانک در شارژ  کردن گوشی آیفون ۷ هم به خوبی و با موفقیت عمل کرده و می تواند این گوشی را ۴.۵ برابر سریع تر شارژ کند.

نکته  ای که باید به آن توجه کرد این است که در جدیدترین نسخه مک بوک های اپل، از آداپتورهای معمولی استفاده نشده و این مک بوک ها از یو اس بی نوع سی استفاده می کنند و این به این معنی می باشد که این پاور بانک قابلیت این را دارد که در بلندمدت به رشد زیادی برسد.

اما شاید بپرسید که پس دستگاه  های قدیمی چه می شوند ؟ باید بگوییم که نگران نباشید.این پاور بانک از یو اس بی های معمولی و نوع ای (USB A) برای دستگاه های قدیمی هم پشتیبانی می کنند. و شما می توانید برای شارژ کردن گجت های خود در هر مکان و زمانی از این پاوربانک استفاده کنید.

اگر از شارژ کردن سریع این پاور بانک و همچنین قیمت معقول آن که ۵۰ دلار بود بگذریم، لازم است به قابلیت دیگر این پاور بانک یعنی ظرفیت و طراحی منحصر به فرد آن هم اشاره کنیم، چرا که شرکت Nifty توانسته است که ظرفیت ۱۰ هزار میلی آمپر ساعتی را در یک طراحی زیبا و جمع و جور گرد آورد.

Senstone: یک گجت پوشیدنی برای ضبط یادداشت و صدا

“Senstone”، آویز تماما پرقدرت به منظور ضبط صداها و تصرف یادداشت ها می باشد که بر صفحه Kickstarter به نمایش گذاشته شده است. اگرچه آویز Senstone دیوانه کننده ترین ایده قابل پوشیدن ضبط کننده صدا نیست اما به نظر می رسد با این گجت پوشیدنی دور از واقعیت بتوانیم برخی از قوانین زندگی مان را تغییر دهیم.

به گزارش زومتک، در نخستین خطوط توصیف این گجت پوشیدنی آمده است: “هر روزه ما ۱۵۰ بار گوشی تلفن هوشمندمان را بررسی می کنیم. اما چه می شود اگر یک راه ساده تر و در عین حال آسان تر برای تصرف آن کلمات ارزشمند وجود داشت؟”

در پیدایش و نوآوری گجت پوشیدنی Senstone برای افراد درگیر، گرفتار و معذب از مکالمه در ملأ عام یک بازاریابی خاموش وجود دارد. در واقع، گجت پوشیدنی Senstone موجب صرفه جویی در مشاهده و بررسی گوشی های تلفن همراه می شود. و اگر شما جزء آن دسته از افرادی باشید که پیش تر ۱۵۰ بار گوشی تلفن همراهتان را نظاره می کردید، با Senstone آن را به ۳۰ بار کاهش خواهید داد. بنابراین، وقت ارزشمندتان را با نگاه گاه و بیگاه به صفحه نمایش تلفن همراهتان به هدر نخواهید داد.

چراغ های روشن در Senstone مطابق با الگوهای متفاوت برای به نمایش گذاشتن وضعیت آن در شرایط گوناگون است. فلش های (چشمک های) کوتاه نشان دهنده ضبط و ۵ چراغ درخشان نشان دهنده شارژ می باشد.

Senstone دارای یک باتری ۸۰mAh می باشد. و ظاهرا با یک بار شارژ کردن تا ۴ روز کار خواهد کرد.

برنامه مرتبط به Senstone می تواند صداها و متن یادداشت ها را بر اساس هشتگ ها، محتوا، زمان و یا مکان سازمان دهی کند.

اگر شما به این گجت پوشیدنی Senstone نیاز دارید قیمت آن از ۱۰۰ دلار شروع می شود.

مایکروسافت اسکایپ لایت را در هند معرفی کرد

مایکروسافت اپلیکیشن اسکایپ لایت را برای کشور هند معرفی کرد.

به گزارش زومیت، ساتیا نادلا، مدیرعامل کمپانی مایکروسافت امروز در کشور هند یک رویداد مطبوعاتی برگزار کرد. وی در این مراسم نسخه ی جدید و مخصوص اسکایپ را برای کشور هند معرفی کرد. نام این نسخه، اسکایپ لایت است و بدین منظور طراحی شده تا کمترین استفاده را از منابع داشته باشد و در عین حال امکاناتی مانند همگام سازی پیام های کوتاه، پشتیبانی از زبان محلی و بات های محلی ارائه می دهد.

مهم ترین تفاوت این نسخه با نسخه ی معمولی اسکایپ در کاهش استفاده از منابع است. حجم نسخه ی اندروید اسکایپ لایت ۱۴ مگابایت است که نسبت به نسخه ی معمولی این اپلیکیشن تقریبا نصف شده و در نتیجه ظرفیت بیشتری برای اضافه شدن قابلیت های جدید دارد. اسکایپ لایت مجهز به قابلیت هایی است که مصرف دیتا را در هنگام برقراری تماس های صوتی و ویدیویی کاهش می دهد. علاوه بر این، با استفاده از این ویژگی ها می توان تصاویر را پیش از ارسال فشرده سازی کرد. لازم به ذکر است که در صورت نیاز می توان این قابلیت ها را غیرفعال کرد. افزون بر آنچه گفته شد، اسکایپ لایت میزان دیتای مصرفی خود را هم اندازه گیری می کند.

اسکایپ لایت همچنین با پیام های کوتاه یکپارچه سازی می شود و شما می توانید با استفاده از این اپلیکیشن اس ام اس ارسال  یا دریافت کنید. اپلیکیشن یادشده همچنین می تواند لیست کامل پیام های کوتاه دریافت شده را همانند اپلیکیشن هنگ اوت به کاربر نشان دهد. در صندوق پیام های ورودی اسکایپ لایت می توان فیلترهایی هم اعمال کرد؛ به عنوان مثال می توان پیام های دریافت شده از طرف اسکایپ را از اس ام اس ها و پیامک های تبلیغاتی جدا کرد. از دیگر ویژگی های اپلیکیشن اسکایپ لایت می توان به امکان مشاهده ی سوابق کامل تماس ها (حتی تماس های غیر اسکایپی) اشاره کرد. علاوه بر این در بخش مخاطبین می توان فیلترهایی اعمال کرد تا فقط مخاطبین اسکایپ یا همه افراد نمایش داده شود.

در نهایت باید اشاره کنیم که اسکایپ لایت با بات ها نیز همخوانی دارد. به عنوان مثال می توان به بات حمل و نقل اشاره کرد که هم اکنون در دسترس قرار دارد و به کاربران اجازه می دهد در مورد گواهینامه و سرویس های  RTA، اطلاعاتی به دست بیاورند. علاوه بر این، یک سری بات به منظور سرگرم کردن افراد توسعه داده شده اند و همچنین انتظار می رود در آینده بات های بیشتری به اسکایپ اضافه شوند.

اپلیکیشن اسکایپ لایت به هفت زبان هندی در دسترس قرار گرفته است. زبان های پشتیبانی شده در این اپ شامل بنگالی، گجراتی، هندی، مراتی، تامیل، تلوگو و اردو می شوند. این اپلیکیشن در حال حاضر فقط برای اندروید منتشر شده است.

رنگ موی Fire رنگ مویتان را در معرض گرما تغییر می دهد

اگر تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده باشد که رنگ مویتان در معرض وزش باد بر اساس حرارت هوا تغییر کند چه؟ احتمالا تعجب آور باشد! یک رنگ موی جدید آمده است که بر اساس دمای هوای پیرامونتان تغییر رنگ خواهد داد. این محصول جدید تحت عنوان “Fire” در چندین رنگ مختلف قابل دسترس می باشد.

به گزارش زومتک، یکی از این رنگ موها در رنگ مشکی موجود است که در معرض گرما تغییر رنگ داده و قرمز می شود. از دیگر رنگ موها و تغییراتشان به رنگ های دیگر می توان به مشکی به سفید، نقره ای به آبی، آبی به سفید و مشکی به زرد اشاره کرد. احتمالا رنگ موی Fire در این رنگ ها با تغییراتشان در دسترس مشتریان قرار خواهد گرفت.

رنگ موی Fire توسط Lauren Bowker بنیانگذار The Unseen شرکت مستقر در لندن خلق شده است.

Bowker گفته است: “بالاتر از یک دمای خاص، یکی از اشکال مولکول باثبات تر از دیگری است. بدین ترتیب، تولید یک مولکول با جذب کمی متفاوت از نور به صورت یک واکنش صورت می گیرد. در نتیجه، رنگ های مختلف ایجاد می شوند. اساسا، بخش فعال از سیستم رنگ کربن پیچیده مبتنی بر مولکول می باشد که تحت یک واکنش برگشت پذیر با خود است.”

رنگ موی تغییرپذیر Fire بیش از چند بار قابل شستشو می باشد و به طور دائم آسیبی به موهایتان وارد نمی کند. این محصول هنوز برای خرید در دسترس همگان قرار نگرفته اما Bowker امیدوار است تا پایان سال ۲۰۱۷ رنگ موی Fire قابل دسترس شود.

اولین آسمان خراش جهان با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه در دوبی طرح ریزی شد

دوبی خانه بسیاری از شگفتی های ساخت دست انسان ها می باشد. از عظیم ترین جزیره، فروشگاه و ساختمان جهان ساخت دست انسان تا این اخیر که به زودی از نخستین آسمان خراش با قابلیت چرخش در دوبی پرده برداری خواهد شد. ایده ساخت آسمان خراش با قابلیت چرخش زاییده افکار معمار David Fisher از معماری پویا می باشد.

به گزارش زومتک، Fisher یک روایت ۸۰ داستانی از برج ۱,۲۷۳ فوت به همراه طبقات با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ای پیش بینی کرد. وی گفته است ایده بنا نمودن آسمان خراش با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه مبتنی بر برج المپیک در نیویورک می باشد.

Fisher گفت: “متوجه شدم از یک نقطه خاص می توان هر دو سوی منهتن رودخانه East و رودخانه Hudson را مشاهده کرد. در آن لحظه به خودم آمدم و فکر کردم چرا ما طبقات را کاملا با قابلیت چرخش نساخته ایم. بدین ترتیب، هرکس قابلیت مشاهده مناظر رودخانه East و رودخانه Hudson و همچنین کلیسای جامع Saint Patrick را خواهد داشت.”

یک آسانسور منحصر به فرد در داخل هسته بتن مرکزی ساخته شده است که به ساکنان امکان حمل اتومبیل هایشان را داده است و آن ها قادرند به راحتی اتومبیل هایشان را کنار آپارتمانشان پارک کنند.

طبقات برج واحدهای پیش ساخته ای هستند که از فولاد، آلومینیوم و مواد فیبر کربن ساخته شده می باشند.

Fisher گفته است طبقات برج در یک کارخانه مونتاژ و سپس به آن متصل خواهد شد.

هنوز هیچ گونه برچسب به منظور قیمت گذاشتن بر روی پروژه عظیم گذاشته نشده است اما قیمت یک واحد آپارتمان شخصی از ۴ میلیون دلار تا ۴۰ میلیون دلار متغیر می باشد.

Fisher امیدوار است با پیاده کردن ایده منحصر به فرد و جالب توجه خود بتواند موجب تحول راه سایر معماران شود. وی گفته است: “معمار باید طراحی ساختمان ها را با زندگی سازگار کند. آن ها باید ساختمان ها را مطابق با فضایمان، ویژگی هایمان و نیازهایمان تغییر دهند و احساس زیبایی و پویایی را از طریق بنا کردن القا کنند.”

ماشین لباسشویی ال جی TwinWash ؛ محافظت از لباس ها همراه با طراحی ارگونومیک و زیبا

امروزه نحوه پوشش لباس، یکی از مهم ترین روش ها برای کسانی است که به زبان بدن و پیشروی با آن اعتقاد دارند. بسیاری از افراد، انسان ها را بر اساس نحوه پوشش مورد قضاوت قرار می دهند و در بیشتر مواقع هم این امر به صورت ناخودآگاه انجام می شود و شما حتی پیش از آن که آن ها شروع به حرف زدن بکنند یا چیزی در موردشان بدانید، یک پیش فرض در مورد آن شخص بر اساس چیزی که پوشیده است خواهید داشت. به همین دلیل باید برای شستشوی لباس از ماشین لباسشویی خاصی استفاده کنید که علاوه بر محافظت از لباس های حساس، به بهترین شکل و با سرعت زیاد لباس شما را بشوید. ماشین لباسشویی ال جی TwinWash با ویژگی های منحصربه فرد خود، دقیقا همان دستگاهی است که نیازهای شما را برطرف خواهد کرد.

ما همواره انتظار داریم بعضی از افراد را در پوشش خاص و با توجه به جایگاهشان ببینیم و همین امر پیش فرض های ما را برای برخورد اول تعیین می کند. خود ما نیز بسیار به تأثیر لباس توجه می کنیم. اگر تابه حال به مصاحبه کاری رفته باشید حتما متوجه این امر شده اید. احتمالا بهترین و رسمی ترین لباس خود را پوشیده اید و سعی کرده اید قبل از هرگونه پرسش و پاسخی کارفرما را تحت تاثیر قرار بدهید. خلاصه این که برخوردهای اولیه از اهمیت بسیاری برخوردار هستند و لباس ها هم نقش کلیدی را در این مسئله بازی می کنند.

ولی خارج از انتخاب لباس و پوشیدن هرکدام در موقعیت های مختلف، مواظبت از آن نیز اهمیت بسیاری دارد. لباسی که به خاطر شستشوی نامناسب گشاد شده باشد و یا رنگش تغییر کرده باشد مسلما نشانه خوبی برای معرفی شما محسوب نمی شوند. به خاطر همین باید برای شستشو، ماشین لباسشویی خاصی را انتخاب کنید که علاوه بر مواظبت از لباس های حساس و زیبای شما، به بهترین نحو و با سرعت زیاد لباس شما را بشوید.

به گزارش گجتنیوز، شرکت ال جی توانسته با توجه به همه این موارد و با استفاده از برترین فناوری های روز دنیا، ماشین لباسشویی فوق پیشرفته ای را به بازار عرضه کند. ماشین لباسشویی 12 کیلوگرمی و بازطراحی شده TwinWash ال  جی از لحاظ زیبایی شبیه ماشین لباسشویی فوق پیشرفته LG SIGNATURE است. در حالی محفظه اصلی شوینده حجم زیادی از لباس ها را در خود جای می دهد، قسمت TwinWash Mini می تواند شستشوی متفاوت و با حجم کمتری را انجام دهد. طراحی ارگونومیک و زیبای ماشین لباسشویی ال جی TwinWash شامل صفحه LCD تمام لمسی با رابط کاربری دایره ای در قالب درب شیشه ای و پوشش لعاب داده شده و براق خارجی که مانع به  جا ماندن اثرانگشت بر روی آن می شود.

مصرف انرژی پایین و دوام بالای ماشین لباسشویی ال جی TwinWash

برای مشتریانی که اولویت آن ها مصرف انرژی و دوام محصول است، سیستم Centum به کار رفته در ماشین  لباسشویی  های ال  جی، چه برای خشک کردن لباس و چه فرآیند شستشو و خشک کردن ترکیبی، بهترین گزینه است. خشک کننده و شوینده هر دو دارای رده بازده انرژی A+++ -60%  و A+++ -10% هستند. به علاوه سیستم چرخش جدید، شوک و لرزش دستگاه را دفع کرده و سیستم Centum که صدای محفظه در حال چرخش را تا حد 67 دسیبل کاهش می دهد. موتور اینورتر Direct Drive با لرزش کم که در قلب سیستم Centum ماشین لباسشویی ال جی TwinWash قرارگرفته توسط این شرکت کره ای به مدت 20 سال گارانتی می شود.

ماشین لباسشویی LG SIGNATURE برای اولین بار از پمپ حرارتی اینورتر در این صنعت استفاده می کند که بدون تاثیرگذاری روی کیفیت شستشو باعث بازده انرژی A-50% می شود. با اضافه کردن سنسور SmartThinQ، ماشین لباسشویی LG SIGNATURE تبدیل به یک وسیله هوشمند می شود که بعد از اتمام شستشو، از طریق تلفن همراه به کاربر اطلاع می دهد.

به این ترتیب با این ماشین لباسشویی نه  تنها دیگر نگران آسیب دیدن لباس های خود نیستید، بلکه می توانید با خوش پوشی همیشگی و مداوم، بهترین رابطه ها را ایجاد کنید؛ رابطه هایی که تا آخر عمر ماندگارند.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *