دکه خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 18 دی ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه نابينايان شرکت پکتوس. در بیست و چهارمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

گزارشی از رونمایی خدمات بانکداری باز با نام فینوتک

راهکار بانکداری باز با نام فینوتک رونمایی شد. این راهکار استفاده از خدمات بانکی بدون خروج از اپلیکیشن و سایت خدمت دهنده را فراهم می کند.

به گزارش زومیت، در حاشیه ی ششمین دوره ی همایش بانکداری الکترونیک و با حضور مسئولین بانکی و خبرنگاران، فینوتک به عنوان راهکار بانکداری باز رونمایی شد. در این مراسم علی کرمانشاه معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، سید ابوطالب نجفی مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک، ولی الله فاطمی عضو هیئت مدیره بانک ملی، مدیران ارشد بانکی و اعضای هیئت مدیره بانک آینده حضور داشتند.

احمد مرآت نیا، عضو هیئت مدیره شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا اعلام کرد: «بانکداری باز ضرورتی است که با اجرای آن همه برنده هستند. اگر روزی در مورد ضرورت اجرایی شدن بانکداری الکترونیکی در کشور صحبت می کردیم، امروز در مورد ضرورت اجرای بانکداری باز و پیاده سازی آن در کشور باید صحبت کنیم.»

مرآت نیا گفت: «بانکداری باز فرصت نوآوری ایجاد می کند. بانکداری باز یک پلت فرم است که طبق آن تقسیم کار مناسبی صورت می گیرد و هر کدام از شرکت های بزرگ و فعالان بازار، کار خود را پیش می برند.»

حامد قنادپور مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا که ارائه دهنده و تولیدکننده ی فینوتک است، در این مراسم گفت: «بانکداری باز مفهومی بوده که قادر است فضای بهتری در سبک زندگی انسان ها ایجاد کند. هم اکنون شرایطی فراهم شده تا کسب  و کارها، سازمان های بزرگ و بانک ها از این راهکار بهره ببرند.»

قنادپور اعلام کرد:  «در حال حاضر فینوتک با زیرساخت بانک آینده فعالیت می کند، اما این امکان وجود دارد تا این بستر و خدمات در اختیار تمام بانک ها قرار داده شود. از سویی با استفاده از فینوتک و بهره بردن از آن دیگر شرکت ها نباید نگران امنیت باشند، چرا که فینوتک بالاترین سطح استانداردهای امنیتی را دارد و خواهد داشت.»

به گفته ی مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا، فینوتک یک واسط برنامه نویسی امن و باز است که کسب  و  کارها می توانند از طریق آن سرویس های مورد نیاز خود را دریافت کنند و سرویس های مورد نیاز مشتریان خود را در اختیار آنان قرار دهند.

مهسا خمیسی معاون توسعه کسب  و کار فینوتک توضیح داد:« هم اکنون فینوتک، ۱۲ سرویس در اختیار مشتریان و متقاضیان خود قرار می دهد و مشتریان به سادگی می توانند با مراجعه به سایت فینوتک از این خدمات مطلع شده و از آن استفاده کنند. این سرویس ها در اصل برای کسب  و  کارهای آنلاین، ارزش افزوده ایجاد می کند. کسب  و کارها بسته به جنس فعالیت و ماهیت فعالیت  خود می توانند از API بازی که در اختیارشان گذاشته می شود، برای سرویس یا سرویس های مورد نیاز خود بهره ببرند.»

به گفته ی خمیسی، سرویس های فینوتک بیشتر بر بستر پرداخت متمرکز است و شرایطی را فراهم می کند تا هر کدام از کسب  و کارهای آنلاین و یا سازمان های بزرگ بتوانند به صورت درون برنامه ای، بدون اینکه لازم باشد صفحه بانک به صورت مجزا باز شود، دستور پرداخت و یا انتقال وجه به صورت دوره ای و یا یک باره را صادر کند.

علی حاجی زاده، مدیرعامل آدانیک به عنوان شریک راهبردی ارتباط فردا در این مراسم گفت:« فینوتک سعی کرده سرویس هایی ارائه دهد که تاکنون بانک ها آن را ارائه نکرده اند. فینوتک یک بازار انحصاری نیست؛ کسانی که وارد این بازار می شوند آزادند با هرکس و با هر قانونی که به آن ها اجازه همکاری می دهد، کار کنند. فینوتک قرار نیست محدودیت و انحصار ایجاد کند.»

حاجی زاده افزود:«فینوتک رمز و راز نیست، از همین رو به راحتی در اختیار همه قرار می گیرد. فینوتک رقیب بانک نیست.»

علی کرمانشاه معاون فناوری های نوین بانک مرکزی که در مراسم رونمایی فینوتک حضور داشت، اعلام کرد:«زمانی که من می خواستم در مورد شرکت های نوآور سخنرانی کنم، تصورم این بود که بسیار پیشرو هستم. اما حال متوجه شدم که کسب  و کارها در این بخش بسیار خوب عمل کرده اند. پیش از این خاستگاه نوآوری، صنعت بود؛ اما هم اکنون این خاستگاه تغییر کرده است و مصرف کنندگان هستند که دنبال نوآوری می گردند.»

فرزاد رحمانی مدیرعامل و عضو هیئت مدیره چارگون نیز به عنوان یکی از مشتریان فینوتک اعلام کرد:«با استفاده از بستر فینوتک شرکت های بزرگ می توانند بخشی از پرداخت های خود را به صورت مستقیم انجام دهند. ما به عنوان فراهم کننده ی نرم افزار های اداری مالی با استفاده از این سرویس این امکان را در اختیار مشتریان خود قرار دادیم که بتوانند پرداخت های خود را با سرعت بیشتر و دقت بیشتری مدیریت کنند».

مهربانه، باهمتا، پین تاپین و سینما تیکت از جمله کسب  و کارهایی هستند که از سرویس های فینوتک بهره می برند.

با دستور رگولاتوری تلفن ثابت شاتل به شبکه ی مخابرات متصل شد

ارتباط تلفن ثابت شاتل که از طرف مخابرات به صورت یک طرفه قطع شده بود، با دستور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دوباره برقرار شد.

به گزارش زومیت، ارتباط بین شبکه ای (اینترکانکشن) تلفن ثابت مخابرات و شاتل که هفته گذشته توسط مخابرات به صورت یک طرفه قطع شده بود، با دستور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دوباره متصل و ارتباط میان کاربران تلفن ثابت شاتل با مشترکان ثابت و سیار مخابرات ایران برقرار شد.

طبق پروانه ی FCP (توسعه دهندگان ارتباطات ثابت)، شرکت هایی که این پروانه را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کرده اند، می توانند تلفن ثابت خود را در بستر اینترنت یا کابل مسی ارائه دهند.

شاتل نیز این خدمات را در استان های تهران، قم، کرمان، خراسان رضوی، فارس و کردستان تنها برای کاربران اینترنت  پرسرعت خود برقرار کرده است. این سرویس با نام شاتل تاک و با کد شماره ۹۱۰۰۰ در شهر تهران ارائه شده است. قیمت سرویس ارائه شده توسط این شرکت، بسیار کمتر از هزینه تماس با شماره های مخابرات ایران است.

شاتل برقراری مجدد ارتباط مشترکان شاتل تاک با مشترکان مخابرات را از طریق پیامی به شرح زیر اعلام کرد:

اعضای محترم خانواده شاتل

با درود

بی گمان اطلاع دارید که ارائه ی خدمات جدید تلفن شاتل تاک (ShatelTalk) با اقدامات غیر رقابتی و غیر قانونی شرکت مخابرات ایران در قطع اتصال متقابل، متوقف شده بود و عزیزانی که طی چند ساعت اولیه یِ آغاز واگذاری این خدمات، سرویس شاتل تاک را تهیه کرده بودند، با اختلال جدی مواجه شده بودند.

اینک خوشحالیم که با پیگیری بی وقفه ی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این مشکل برطرف گردید و می توانیم در استان های منتخب سرویس جدید شاتل تاک را تقدیم کنیم.

از صبوری و همراهی شما دوستان صمیمانه سپاسگزاریم.

مخابرات پس از قطع ارتباط شبکه ی تلفن ثابت شاتل با مشترکان خودش، اعلام کرده بود که شاتل بدون امضای قرارداد و بدون طی کردن مراحل قانونی اقدام به راه اندازی تلفن ثابت کرده است.

راه اندازی تلفن ثابت توسط شرکت های FCP می تواند ضمن رقابتی کردن این بازار، به رشد کیفیت و استفاده از فناوری های نوین در بخش تلفن ثابت کمک کند.

احتمال می رود بعد از شاتل، دیگر شرکت های FCP نیز در استان های مختلف کشور برای راه اندازی تلفن ثابت به صورت اینترنتی (VOIP) یا از طریق کابل مسی اقدام کنند.

گزارشی از رونمایی مادربردهای گیمینگ گیگابایت با نام آئورس

گیگابایت همزمان با عرضه ی رسمی معماری kabylake از سوی اینتل، از سری جدید مادربردهای گیمینگ خود با نام Aorus در ایران رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، شرکت گیگابایت همزمان با ارائه ی رسمی معماری kabylake از سوی اینتل، سری جدید مادربردهای گیمینگ خود را که از این به بعد با نام Aorus(آئورس) ارائه می شود، در ایران رونمایی کرد.

در این مراسم، معین صامتی مسئول روابط عمومی دفتر گیگابایت در ایران، مشخصات و ویژگی های مادربردهای جدید گیگابایت به خصوص مادربردهای بر پایه ی چیپست Z270 اینتل را برای خبرنگاران و دیگر حضار توضیح داد.

معین صامتی گفت:  «در سال ۲۰۱۴ مادربردهای سری گمینگ با نام G1 به Aorus تغییر نام دادند. در همین مسیر گیگابایت تصمیم گرفت مادربردهای خود را نیز با نام آئورس ارائه دهد.»

صامتی افزود: «روز ۱۴ دی(۳ ژانویه) اینتل پردازنده های نسل جدید خود با نام kabylake را در دنیا رونمایی کرد و امروز ۱۵ دی ماه در ایران شاهد رونمایی از مادربردهای جدید گیگابایت هستیم که قابلیت استفاده از معماری جدید اینتل دارند.»

او در مورد مشخصات مادربردهای سری جدید گیگابایت با نام Aorus گفت: «اولین چیزی که یک گیمر به آن نیاز دارد، تفاوت در سیستم است. در مادربردهای ما همه بخش ها قابل تغییر است و رنگ خاصی در هر بخش قرار می گیرد. ۶ نقطه متفاوت رنگی برای این مادربورد در نظر گرفته شده که قابل تغییر هستند. برای اولین بار در مادربوردهای z270 آئورس گیگابایت تغییر رنگ از طریق RGB Fusion انجام می شود. استحکام بیشتر با قراردادن غلاف روی اسلات ها را در این مادربورد می توان تجربه کرد.»

به گفته ی صامتی، در حال حاضر مادربردهای جدید آئورس بر پایه چیپست Z270 تولید و عرضه می شوند. این مادربردها با استفاده از قابلیت های جدید و منحصربه فردی همچون RGBFusion، SmartFan 5 ، استفاده از واتربلاک های ساخت کمپانی EK، پردازنده های منحصربه فرد صوتی ، USB DAC-UP 2 و انبوهی از امکانات دیگر، نوید مادربردهای فوق العاده ای برای دوستداران بازی های رایانه ای می دهند.

آئورس در 5 مدل مختلف مادربرد عرضه خواهد شد که حرفه ای ترین و کامل ترین آنها Z270X-Gaming 9 است. Z270X-Gaming 5، Z270X-Gaming 7، Z270X-Gaming k7،Z270X-Gaming 8 و Z270X-Gaming 9 مدل های مختلف مادربردهای جدید آئورس بر پایه ی چیپست Z270 هستند.

در این مراسم ضمن ارائه ی اطلاعات مادربوردهای جدید آئورس، از 4 فروشنده و نماینده ی فعال گیگابایت در ایران تقدیر شد.

گیگابایت در کنار تولید محصولات حرفه ای خود تحت نام آئورس به تولید مدلهای مختلفی تحت برند Gaming و Ultra Durable نیز ادامه خواهد داد. همچنین این محصولات به زودی با گارانتی آواژنگ در بازارهای کشور عرضه خواهند شد.

تلگرام در نسخه ۳٫۱۶ با قابلیت های جدید بروزرسانی شد

نسخه جدید پیام رسان محبوب ما ایرانیها یعنی تلگرام به تازگی معرفی شده و به نسخه ۳٫۱۶ رسیده است.در این نسخه،۵ قابلیت جدید قرار دارد که احتمالا مهمترین آنها،حذف پیام ارسال شده از گوشی فرد گیرنده می باشد که میتوان جالب دانست.

به گزارش تک24، امکانات زیر در نسخه ۳٫۱۶ تلگرام که برای سه سیستم عامل اندروید،آی او اس و ویندوزفون انتشار یافته،مشاهده می شود:

شما از این به بعد قادر به حذف پیام ها برای همه هستید.هم اکنون میتوانید در زمانی که پیام های خود در چت های گروهی یا دو نفره را حذف می کنید،انتخاب کنید که پیام برای همه حذف شود یا تنها برای شما حذف شود.البته این را باید گفت که شما میتوانید از این قابلیت تنها روی پیام هایی که از این به بعد فرستاده می شود،بهره مند شوید.

ضمناً شما میتوانید در قسمت تنظیمات ‘Data and Storage’، مصرف اینترنت خود در تلگرام را رؤیت کرده و آمار ترافیک ورودی و خروجی از تلگرام را توسط وای فای و اینترنت موبایل دریافت نمایید.ضمنا شما میتوانید لینک کانال،گروه یا صفحه شخصی تان را توسط آدرس کوتاه شده T.me بفرستید.

از این به بعد، قابلیت تصویر در تصویر توسط ویدئوها در صفحات نمایش فوری (Instant View pages) پشتیبانی می شود.گزینه ‘Report spam’  هم به چت های مخفی(Secret Chats)اضافه شده است.

حسگر تشعشعات رادیواکتیو دوسیمو ؛ آلارم شخصی شما برای روزهای خطرناک

یکی از دغدغه های انسان های امروزی آن است که روزی کره ی زمین بر اثر جنگ های جهانی هسته ای، به مکانی غیر قابل زندگی و پر از تشعشعات مرگبار رادیواکتیو شود چراکه تجربه های مختصری که در این رابطه در هیروشیما و ناکازاکی داشته ایم، به ما ثابت کرده اند که عواقب استفاده از سلاح های هسته ای می توانند ویرانگر باشند. حال اگر شما نیز نگران تأثیرات اشعه های رادیواکتیو بر بدن خود هستید، بهتر است با جدیدترین محصول کمپانی Mirion Technologies آشنا شوید:

به گزارش گجتنیوز، حسگر تشعشعات رادیواکتیو دوسیمو (Dosimo)، یک گجت شخصی و کوچک است که دارای بلوتوث و اپلیکیشن مخصوص برای کنترل آن است.

هدف اصلی از تولید دوسیمو، ردیابی تشعشعات رادیواکتیو در محل زندگی و کار است. به گفته ی کمپانی Mirion Technologies، از هر سه شهروند آمریکایی، یکی از آن ها در فاصله ی 80 کیلومتری یک نیروگاه هسته ای زندگی می کند و دوسیمو به آن ها کمک می کند تا به صورت لحظه ای، تشعشعات رادیواکتیو در خانه را شناسایی کنند و از این بابت “آرامش خاطر داشته باشند.”

آمار اعلام شده توسط این کمپانی بسیار دقیق و متأسفانه واقعی هستند. در حقیقت، اطلاعات منتشر شده توسط آژانس فدرال مدیریت بحران در سال 2000 بیان می کند که 184 میلیون شهروند آمریکایی در فاصله ی 80 کیلومتری نیروگاه های هسته ای زندگی می کنند که چیزی در حدود 60 درصد جمعیت را تشکیل می دهند و حتی از آمار Mirion نیز بیشتر است. با وجود این، تأثیرات مجاورت با نیروگاه های هسته ای بسیار ضعیف تر از آنچه اکثر مردم فکر می کنند، هستند و خطر جدی را برای مردم ایجاد نمی کند.

با این حال، حسگر تشعشعات رادیواکتیو دوسیمو برای افرادی که می خواهند به طور مداوم از سلامت محیط اطرافشان اطمینان پیدا کنند، گزینه ی بسیار مناسبی خواهد بود. به عنوان نمونه، می توان دوسیمو را بر روی یک پایه در داخل خانه قرار داد و یا در زمان خروج از خانه و گردش، به لباس ها آویخت. این گجت، هر 4 ثانیه یک بار، میزان اشعه ی ایکس و گاما را بررسی می کند و در صورتی که میزان تشعشعات رادیواکتیو از حد ایمن بیشتر باشند، از طریق بلوتوث به اپلیکیشن آن بر روی موبایل شما متصل شده و هشدار می دهد.

حسگر تشعشعات رادیواکتیو دوسیمو از اوایل 2017 با قیمت 249 دلار برای فروش عرضه خواهد شد.

با گجت پوشیدنی Sleep Inducer آسوده بخوابید!

نمایشگاه CES امسال، خلاقیت بسیاری از سازندگان می توانست ذهن شما را برای چندین ساعت به خود مشغول کند. کمپانی “2Breathe” یکی از همین شرکت ها بود که با معرفی گجت پوشیدنی Sleep Inducer ، نامزد دریافت جایزه نوآوری در نمایشگاه CES 2017 نیز شد.

کمپانی “2Breathe” که کاربران آن را با عرضه محصولات مرتبط با سلامتی و فشار خون می شناسند، حالا وارد حوزه شیرین خواب شده و با معرفی گجت پوشیدنی Sleep Inducer تمام تلاش خود را کرده تا شما خوب بخوابید!

این گجت که به دور کمر کاربر بسته می شود، الگوهای تنفسی شما را دریافت کرده و آنها را برای تلفن هوشمندتان -که احتمالا کنار تخت قرار گرفته- ارسال می کند. در این زمان اپلیکیشن مربوطه با پخش موسیقی لایت و متناسب با الگوی تنفسی کاربر، شما را به بازدم های عمیق دعوت می کند تا فعالیت ذهنی به حداقل برسد. در این شرایط همه چیز برای یک خواب شیرین آماده خواهد بود.

به علاوه اپلیکیشن مخصوص “Sleep Inducer”، الگوهای تنفسی کاربر را به صورت کامل ذخیره می کند تا در آینده امکان مقایسه و ارائه پیشنهادهای مختلف وجود داشته باشد.

هم اکنون فروش گجت پوشیدنی Sleep Inducer با قیمت 180 دلار آغاز شده است

ایده طراحی گجت پوشیدنی Sleep Inducer از آنجایی که شکل گرفت که سازندگان متوجه شدند دستگاه کاهش دهنده فشار خون آنها، به صورت اتفاقی باعث بهبود وضعیت خواب 90 درصد از کاربران شده است. همین موضوع نیز باعث شد تا تیم سازنده با استفاده از الگوریتم های تنفسی و الگوهای خواب کاربران، وسیله ای جدید را تنها برای بهبود خواب تولید کنند.

اپلیکیشن مربوطه، خواب شما را دو حالت مختلف القایی (که پیشتر در مورد آن توضیح دادیم) و نگهدارنده، مدیریت می کند که به نظر تقاضا برای توسعه مورد دوم در کشور ژاپن بسیار بالاست. علاوه بر این، سازندگان با طراحی اسپیکرهای بلوتوثی در قالب یک بالش، می خواهند مطمئن شوند که صداهای پخش شده توسط این سیستم، نزدیکان شما را اذیت نمی کند.

هم اکنون با مراجعه به فروشگاه اینترنتی آمازون، می توانید گجت پوشیدنی Sleep Inducer را به قیمت 180 دلار خریداری کنید.

گجت Airthings Wave با تشخیص گاز رادون از شما در برابر سرطان ریه حفاظت می کند

به گزارش گجتنیوز، کمپانی Airthings که در زمینه ی ساخت گجت های کنترل سلامت و خانه ی هوشمند فعالیت دارد، از محصول جدید خود با عنوان گجت Airthings Wave رونمایی کرده است. این محصول هوای داخل خانه و محیط های بسته را تحت نظر می گیرد و علاوه بر کیفیت، میتواند میزان گاز رادون (Radon) موجود در هوا را نیز تشخیص دهد.

این گاز که احتمالا خیلی از شما نام آن را نشنیده باشید، از خطرناک ترین عناصر شیمیایی هست که در دسته ی مواد رادیواکتیو قرار می گیرد و شایع ترین دلیلی است که باعث ابتلای افراد غیر سیگاری (و دیگر دخانیات) به سرطان ریه در جهان می شود. گجت Airthings Wave از ماه مارس در اختیار خریداران قرار می گیرد و برای تهیه ی آن باید ۱۹۹ دلار بپردازید.

گاز رادون در تمام خانه ها وجود دارد، اما میزان آن بستگی به شرایط اقلیمی آن منطقه، آب و هوا، فصلی که در آن قرار داریم و سطح تهویه ی هوای خانه بستگی دارد. در حال حاضر اکثرا برای تشخیص این گاز خطرناک از کیت های آزمایشی مخصوصی استفاده می شود که برای چند روز، المنت های موجود در هوای داخل خانه را اندازه گیری می کنند. بعد از آن نیز باید چند روز برای ارسال داده ها و دریافت نتایج زمان صرف شود.

اما با استفاده از گجت Airthings Wave شما در هر لحظه می توانید این کار را تنها با استفاده از یک سنسور کوچک و یک نرم افزار مخصوص بر روی تلفن همراه انجام دهید و نتایجی دقیق و مختص به همان زمان را دریافت کنید. این دستگاه علاوه بر ارقام دقیق، از طریق نشانگرهای ساده ای که با رنگ های مختلف برای حالات نرمال و هشدار طراحی شده اند، میزان گاز رادون موجود در هوا را اطلاع می دهد تا افراد کم سن و سال تر نیز بتوانند نتایج را متوجه شوند.

علاوه بر این قابلیت، گجت Airthings Wave قادر است میزان رطوبت و دمای هوای محیط را هم با دقت بسیار بالایی اندازه گیری کند. مصرف باتری این گجت نوآورانه نیز بسیار پایین است و طبق ادعای سازندگان، تنها یک جفت باتری قلمی (AA) می تواند انرژی مورد نیاز آن برای دو سال استفاده ی مداوم را تامین کند؛ حیرت انگیز است، این طور نیست؟

گجت پوشیدنی Bloomlife ، زمان وضع حمل مادران باردار را مشخص می کند

در حالی که راه های زیادی برای آماده سازی پذیرایی از کودک متولد نشده شما نظیر آخرین نمودار Topper وجود دارد، نوع ز تکنولوژی به میان آمده است که می تواند در دوران بارداری شما مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش گجتنیوز، گجت پوشیدنی Bloomlife یک دستگاه کوچک است که کافیست شما آن را بر روی شکم خود قرار دهید تا با اندازه گیری انتقاضات و خواندن فعالیت الکتریمی عضله رحم، از سلامت کودکتان اطمینان حاصل کنید و زمان تقریبی وضع حمل خود را بدانید.

لازم به ذکر است که اپلیکیشن گجت پوشیدنی Bloomlife نیز برای دو پلتفرم اندروید و آی او اس عرضه شده است که می توانید با استفاده از آن داده ها را دریافت کنید، انقباض های بدنتان را چک کنید و بسیار دقیق تر از روش های مرسوم از سلامت کودک خود اطمینان حاصل کنید.

هشدارهای کاذبی تحت عنوان براکستون هیکس در دوران بارداری شایع است، اما هر احساس جدیدی که به شما دست دهد توسط ردیاب های این گجت شناسایی شده تا زمان وضع حمل شما به خوبی تشخیص داده شود. هرچند همیشه هم حدس این گجت پوشیدنی سلامت نمی تواند تشخیص دقیقی داشته باشد، اما با گرفتن فرکانس و طول انقباضات آن می تواند به مراتب شما را از وضع حمل های خطرناک و به صورت غیرمنتظره دور نگه دارد.

کمپانی سازنده این گجت پوشیدنی را طی سال های گذشته همراه با مطالعات پزشکی بر روی چندین زن حامله تست کرده است تا مطمئن شود می توان از آن در دنیای پزشکی امروزی استفاده کرد.

قیمت گجت پوشیدنی Bloomlife

حال این کمپانی موفق به کسب مجوزهای مربوطه شده و با حضور در نمایشگاه CES 2017 پیش فروش این دستگاه را آغاز کرده است. البته در نظر داشته باشید با توجه به اینکه استفاده شما از این دستگاه همیشگی نیست، شرکت بلوم لایف در اقدامی شایسته گجت پوشیدنی Bloomlife را ماهانه 149 دلار، دو ماهه 249 دلار و سه ماهه 299 دلار اجاره می دهد و آغاز به کار رسمی این محصولات نیز ظرف چند ماه آینده خواهد بود.

سامسونگ ربات جاروبرقی خود را در نمایشگاه CES 2017 رونمایی کرد.

سامسونگ ربات های شگفت انگیز خود را در نمایشگاه ces 2017 رونمایی کرد . در ادامه به بررسی این محصول جدید سامسونگ خواهیم پرداخت .

به گزارش زومتک، شرکت سامسونگ، جدیدترین مدل از سری ربات های جاروبرقی POWERbotTM محبوب خود را به نام VR7000 معرفی کرد. این مدل، دارای مکش قوی تر و طراحی باریکتر است- ارتفاعی کمتر از ۹۷ میلی متر که از ربات جاروبرقی قبلی سامسونگ تا ۲۸ درصد باریکتر است.

طراحی باریک، مکش قوی

طراحی جدید برای مصرف کنندگانی انجام شده است که به دنبال تمیزکاری اتوماتیک بهتر هستند. تحقیقات داخلی سامسونگ نشان داد ۳۹ درصد مصرف کنندگان آمریکای شمالی انتظار دارند جاروبرقی رباتی جاهای با دسترسی سخت را تمیز کرده و مکش کافی داشته باشد که دیگر نیاز به جارو کشیدن دوباره نباشد.

بسته به مدل انتخابی،POWERbotTM VR7000 با تولید حداکثر ۲۰ قدرت مکش در عین پوشش مکان هایی غیرقابل برای جاروبرقی های معمولی، مانند زیرتخت یا لوازم خانگی، تمیزکاری عالی را به شما هدیه می کند.

قابلیت «تمیزکاری لبه ها» در این مدل به دستگاه امکان می دهد تا ۱۵ میلی متری دیوار نزدیک شود. این قابلیت با قرار دادن جاروی ۲۸۸ میلی متری- بزرگترین جارو در میان همه برندها- در قسمت جلویی دستگاه فراهم شده است تا وقتی دستگاه به فاصله گفته شده از دیوار رسید، تمامی خاک و مو را جمع کند. به علاوه، قابلیت «شاتر خودکار» نیز باعث می شود در زمان رسیدن به نزدیکی دیوار، مانعی جلوی پراکنده شدن خاک را گرفته و لبه ها بیشتر تمیز شوند.

سیستم منحصربه فرد این جاروی خود- تمیزکننده در مدل POWERbotTM VR7000 تا حد زیادی میزان خاک و موی گیر کرده در رشته های جارو را کاهش می دهد. این روش باعث می شود خاکروبه در مرکز جارو جمع شده و انتقال آن به سطل آشغال راحت تر شده و نیاز به تعمیرات دستگاه نیز کاهش پیدا کند.

هوشمندتر از همیشه

مدل POWERbotTM VR7000 مجهز به چند قابلیت هوشمند است که امکان فعالیت خودکار دستگاه را فراهم می کنند. با قابلیت های Visionary Mapping™ Plus و FullView Sensor™ ۲.۰، این دستگاه مسیرهای خانه را نقشه برداری کرده و به خاطر می سپارد و به این ترتیب تمیزکاری را بهتر انجام می دهد و می تواند در آینده خود را روی سطح هدایت کرده و در عین حال مسیر خود را حول موانع یا اجسام کوچک (کمتر از ۱۰ میلی متر) نیز تشخیص دهد.

قابلیت کنترل هوشمند برق دستگاه نیز امکان تنظیم خودکار میزان مکش و بهینه سازی عملکردهای تمیزکاری را بر اساس نوع سطح فراهم می کند. مثلا وقتی دستگاه از سطح چوبی به فرش یا موکت می رود، موتور میزان مکش را متناسب با آن تنظیم می کند. همانند بسیاری از دستگاه های خانگی سامسونگ،POWERbotTM VR7000 نیز امکان اتصال به اینترنت اشیاه را دارد و با یک برنامه به صورت کامل از راه دور قابل کنترل است. با استفاده از یک گوشی هوشمند، کاربر می تواند دستگاه را روشن یا خاموش کرده، برنامه تمیزکاری به آن بدهد و سابقه تمیزکاری آن را نیز بررسی کند. به علاوه، POWERbotTM VR7000 با برنامه Amazon Echo نیز سازگار است، لذا کاربر می تواند با فرامین صوتی آن را کنترل کند.

بیونگ سام سئو، مدیر بخش لوازم خانگی سامسونگ می گوید: «این دستگاه متناسب با نیازهای تمیزکاری خانواده های پرمشغله امروزی عمل می کند. فقط کافی است آن را تنظیم و کارش را تماشا کنید. قابلیت مسیریابی و حسگرهای مدل POWERbotTM7000 در کنار طراحی زیبا و قدرت مکش بالا، انجام کار توسط آن را تضمین می کند.»

این هدفون ها را در آب بجوشانید تا درست اندازه گوشتان شوند

همه هدفون بازها می دانند پیدا کردن یک هدفون با گوشی های اندازه و محکم چفت شده متناسب با گوش هایشان به منظور شنیدن بهترین صدا بسیار دشوار است. و البته فرآیند یک گوشی منحصر بفرد در حالیکه اندازه و درخور گوش هایتان باشد زمانبر، طاقت فرسا و گران است. در طول این سال ها چندین شرکت با راه اندازی های گوناگون تلاش کرده اند تا این فرآیند را ساده تر کنند. اما این Decibullzی ها اولین کسانی هستند که این فرآیند را در قالب یک هدفون بسیار خاص و صدالبته جالب ارائه داده اند.

به گزارش زومتک، Decibullz که در جریان CES از جدیدترین محصولات خود پرده برداری کرده است، با هدفون های سیم دار و بی سیم به همراه باله اطراف گوشی های درون گوش به منظور راحت قرارگیری هدفون بازها را تا حدی متحیر ساخته است. و اما جریان این باله های اطراف گوشی ها این است که شما برای باز شدن و شکل گیری آن ها مجبور هستید تا هدفون را برای چند دقیقه در آب جوش بجوشانید. و سپس آن ها را فشار داده و در گوش هایتان شکل دهید.

اگرچه این راه حل عجیب و تا حدی دور از تصور است. اما سرتاسر خلاقیت است و حداقل شما را به یاد محافظ دهان ورزشکاران می اندازد.

از دیگر فواید تکنولوژی به کار برده در این هدفون ها آن است که اگر شما اشتباها آن ها را شکل داده باشید و یا بخواهید تنظیم مجدد کنید فقط کافیست آن ها را در معرض تماس با آب قرار دهید. آنگاه همه چیز حل خواهد شد. شما با یک هدفون خیره کننده و کاملا سازگار با گوش هایتان روبرو هستید.

این هدفون ها در حال حاضر با قیمت ۵۹ دلار (سیم دار) و ۱۱۹ دلار (بی سیم) به فروش می رسند. البته نباید انتظار یک کیفیت فوق العاده در شنیدن صداها را داشته باشید. اما اگر دنبال یک هدفون راحت و مناسب هستید می توانید آن ها را جزء گزینه هایتان داشته باشید. و از دیگر نقاط ضعف این هدفون در نسخه بی سیم می توان به عمر باتری ۳-۴ ساعته آن اشاره کرد. پس اگر قرار است یکی از این هدفون ها را داشته باشید و درگیر شدن با سیم های آن برایتان زحمت نیست یک نسخه سیم دار آن را تهیه کنید.

رونمایی ال جی از اسپیکر ۴K!فناوری بدون وجود خارجی

تاکنون بر این باور بودیم که رزولوشن ۴K تنها به وضوح صفحه نمایشگر گوشی هوشمند،تبلت،لپ تاپ و تلویزیون یا حداقل هر چیز دیگری به غیر از اسپیکر است که پخش کننده صدا می باشد.اما انگار از هم اکنون باید نظر خود را تغییر دهیم.چراکه ال جی به تازگی از اسپیکر جدیدش با کیفیت ۴K رونمایی کرده است.

به گزارش تک24، نامی که ال جی در رویداد CES 2017 برای ساندبار جدیدش با نام مدل SJ9 استفاده کرده،۴K High Resolution می باشد.اما سوال اینجاست که این برند کره ای،چگونه کیفیت ۴K را برای صدا به کار برده است؟مدیران این کمپانی گفته اند که این اسپیکر دارای دو کانال ۲۴ بیت ۹۶ کیلوهرتزی است که اطلاعات در مجموع این دو کانال،با سرعتی بیش از ۴۰۰۰ کیلوبیت برثانیه منتقل می شوند.آنها بعد از ضرب ۲۴ در ۹۶ هزار در ۲ به عدد ۴,۶۰۸,۰۰۰ بیت در ثانیه رسیده اند.

اما،۴K در دنیای واقعی به سرعت انتقال اطلاعات در ثانیه،هیچ گونه ربطی ندارد.۴K نشانگر وضوح نمایشگر است و از دو عدد از تعداد پیکسل های افقی و عمودی تشکیل شده است.رزولوشن ۴K در تلویزیون ها برابر با ۲۱۶۰ در ۳۸۴۰ پیکسل می باشد.واضح است که اسپیکر ها،تصویر را نشان نمی دهند و با استناد به این،۴K ربطی به صدا ندارد.

در هر صورت،اسپیکر SJ9 ال جی قادر به پخش صدا به صورت دالبی (Dolby Atmos) است.اسپیکر ها به گونه ای در داخل این ساندبار اند که به شبیه سازی صدای دالبی می پردازند.این اسپیکرها با تلویزیون های ال جی،جفت شده و آنها را میتوان توسط یک ریموت کنترل،کنترل کرد.

رونمایی کینگستون از حافظه فلش ۲ ترابایتی در CES 2017

پیشرفت فناوری را بسیار سریع میتوان عنوان کرد،بدین علت که حافظه های فلش با حجم بسیاری در رویداد CES 2017 رونمایی شده اند.

به گزارش تک24، به تازگی کمپانی کینگستون از حافظه فلش ۲ ترابایتی و ۳ اینچی جدیدش در رویداد CES 2017 رونمایی کرده است که هم اندازه ظرفیت هارد های رایج امروزی است.گفتنی است که مدتی پیش کمپانی سن دیسک از حافظه رم SD با ظرفیت ۲ ترابایت رونمایی کرد.

مدتی پیش این فکر که بتوانید حافظه ۲ ترابایت را در فلش در جیب خود داشته باشید،ناممکن بود.این فلش،بزرگتر از حافظه فلش هایی است که در بازار میتوان یافت،اما به طور حتم،حمل آن راحت تر از هارد اکسترنال می باشد.گفته شده این حافظه از رابط USB 3.0 بهره مند است که میتوان خبری نامطلوب برای دارندگان دستگاه های با پورت USB-C عنوان کرد.این حافظه دارای بدنه از جنس آلیاژ است که طبق اعلامیه ای که از جانب کینگستون انتشار یافته،در دمای بالا از خود مقاومت نشان می دهد که در زمانی که در حال ثبت تصاویر یا ضبط ویدئو در دماهای بالا هستید،نگران خراب شدن آن نبایستی باشید.قیمت این حافظه در حال حاضر مشخص نشده است اما با توجه به اینکه از ظرفیت بالا و اندازه کوچکی بهره مند است،نباید قیمت ارزانی داشته باشد که البته اگر این را یک کمپانی چینی تولید می کرد،قیمت ارزانی داشت!

معرفی ربات دستیار پاناسونیک در CES 2017

به گزارش تک24، به تازگی رباتی توسط کمپانی ژاپنی پاناسونیک معرفی شده است که قادر به پاسخگویی به دستورات شما و انعکاس تصاویر و ویدئو ها برروی دیوار یا میز می باشد.پاناسونیک تصمیم دارد از بازخوردهایی که از مخاطبان در رویداد CES دریافت می کند،در نام این ربات بی نام استفاده کند.به طور کلی میتوان گفت که امید پاناسونیک بر این است که این ربات،تبدیل به رقیبی برای اسپیکر های آمازون اکو و گوگل هوم تبدیل شود.

البته این را باید گفت که دو رقیب ربات پاناسونیک،بدون چرخ و پروژکتور اند و همچنین به جذابیت ربات ژاپنی ها نیستند.صدای ربات پاناسونیک،حدودا بچه گانه است و حرکاتش هم انسان گونه می باشد.این ربات قادر به چرخیدن روی میز شما و پخش ویدئو های یوتیوب یا نتفلیکس می باشد.در پایان باید گفت که این ربات در حال گذراندن مرحله آزمایشی است و دارای اشکالاتی در طراحی و ساخت است.

سنسور مولکولی موبایل که توت  فرنگی شیرین تر را تشخیص می دهد

یک استارتاپ، حسگری برای موبایل ها ساخته است که می تواند امضاء مولکولی اشیاء مختلف را تشخیص دهد.

به گزارش زومیت،SCiC یک طیف سنج مادون قرمز با برد نزدیک و ابعادی مینیاتوری است که می تواند امضاء مولکولی اشیاء را تشخیص دهد. این پروژه در کیک استارتر دو سال پیش کار خود را شروع کرد و حالا گروه سازنده ی آن موفق شده  است این پروژه را در قالب حسگری کوچک تولید کند تا بتوان آن را در موبایل ها به کار گرفت.

این حسگر با تاباندن پرتو مادون قرمز  به هر جسم می تواند امضاء مولکولی مختص آن جسم را به دست آورد. البته نمی توانید این سنسور را به سمت اجسام اطراف خود بگیرید و توقع داشته باشید که به شما بگوید با چه جسمی روبرو هستید؛ اما در عوض توسعه دهندگان این سنسور می توانند آن را به شکلی توسعه دهند تا در مصارف خاص مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال این سنسور می تواند میزان شکر موجود در هر میوه را اندازه گیری کند. مثلا می توانید چند توت  فرنگی به آن نشان دهید تا به شما بگوید کدام یک شیرین تر است.

این حسگر می تواند میزان چربی بدن شما را نیز تخمین بزند. البته در این حالت چندان دقیق عمل نمی کند و تلرانس بیش از ۵ درصد دارد.

اولین تلفنی که از این حسگر بهره خواهد برد، ابتدا وارد بازار چین می شود و در صورت موفقیت، احتمالا در بازارهای دیگر جهان نیز توزیع خواهد شد. هنوز قیمت این محصول اعلام نشده اما به نمایشگر ۶ اینچی و پردازنده ی ۸ هسته ای مجهز شده است.

هوندا NeuV معرفی شد؛ خودروی مفهومی مجهز به هوش مصنوعی برای درک راننده

خودروی مفهومی هوندا به واسطه ی هوش مصنوعی خود احساسات راننده را درک می کند و بهترین پاسخ را به آن ها می دهد.

به گزارش زومیت، هوندا (Honda) در نمایشگاه CES 2017 از فناوری های مختلفی رونمایی کرد که در آینده ی نزدیک شاهد حضور آن ها در محصولات این شرکت خواهیم بود. این شرکت مطرح ژاپنی علاوه بر معرفی موتور سیکلت جدیدی با قابلیت حفظ تعادل، از خودروی مفهومی با نام NeuV نیز رونمایی کرد.

محصول جدید هوندا در صنعت خودروسازی نیووی نام دارد. نام این خودرو از تلفیق کلمات New Electric Urban Vehivle گرفته شده و تصویر هوندا از آینده ی خودروهای کوچک شهری است. در حال حاضر عموم خودروهای شخصی به طور میانگین ۹۶ درصد از عمر خود را بدون استفاده طی می کنند. در همین راستا نیز هوندا در طراحی NeuV ایده ی اشتراک گذاری خودرو را در نظر گرفته است. این خودرو پس از رساندن مالک خود به مقصد، در مناطق اطراف اقدام به جابجایی مسافران و افراد نیازمند به وسیله ی نقلیه خواهد کرد. بدین ترتیب مالکان NeuV هنگامی که محل کار یا منزل خود هستند، می توانند درآمدزایی کنند. مایک تسای مدیر بخش تحقیق و توسعه ی هوندا در رابطه با قابلیت خاص این خودروی مفهومی گفت: ما NeuV را به محصولی ارزشمند برای مالکان آن تبدیل کردیم. این خودروی هوشمند از زمان بلااستفاده ی خود، به شکل بهینه ای استفاده خواهد کرد.

با این حال قابلیت اشتراک گذاری خودرو، تنها مشخصه ی بزرگ NeuV نیست. این خودرو از دستیاری با هوش مصنوعی بهره می برد که توانایی درک احساسات نیز دارد. این دستیار هوشمند هانا (HANA – Honda Automated Network Assistand) نام دارد. هانا از تعدادی سنسور و دوربین برای تشخیص راننده و درک احساسات آن ها بهره می برد. این دستیار صوتی همچنین تلاش می کند عادات، رفتار و تصمیمات گذشته ی راننده را درک کند تا تعامل بهتری با وی داشته باشد. می توان هانا را مانند مادری تشبیه کرد که به صورت مداوم رفتار شما را در نظر دارد و در نهایت برای زندگی شاداب تر و بهتر پیشنهاداتی ارائه می کند. تویوتا نیز در نمایشگاه CES 2017 از خودرویی مجهز به هوش مصنوعی و قابلیت های مشابهی با نام کانسپت آی رونمایی کرد.

هوندا NeuV از نمایشگر های لمسی بزرگی بهره می برد تا راننده و سرنشینان بتوانند به راحتی به اعمال تنظیمات مورد نظر سیستم های خودرو در کنار دسترسی به فضای اینترنت بپردازند. این خودروی مفهومی از دو صندلی در بخش عقب نیز بهره می برد. هوندا در فضای تعبیه شده در بخش انتهایی خودرو نیز اسکیت بورد مخصوصی را با نام Last Mile قرار داده است. NeuV از سقف، پنجره، در و شیشه ی جلو بی بهره است و بدین ترتیب شباهت زیادی به نمونه های آفرود جیپ دارد.

هوندا NeuV از یک موتور الکتریکی ۵۵ کیلوواتی بهره می برد که با هر بار شارژ، مسافت ۲۰۰ الی ۳۰۰ کیلومتر را طی خواهد کرد. خودروهای مفهومی معرفی شده در CES شاید هیچ گاه به خیابان ها راه پیدا نکنند. اما تکنولوژی های به کار رفته در آن ها را می توان در خودروهای سال  های نه چندان دور یافت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, صوتی, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *