مقاله: زندگی من در سازمان امور جوانان امریکا (4H)

نویسنده: کیت لین رایان (Kaitlyn Ryan)

مترجم: شبکه مترجمین ایران

منبع نسخه ی انگلیسی: future reflections

منبع نسخه ی ترجمه شده: محله ی نابینایان

یادداشت سردبیر:

کیت لین رایان در برنامه های تابستانی متعدد مبتنی بر رویکرد آموزشی  STEM شرکت کرده است که مؤسسه ی جرنیگان (فدراسیون ملی نابینایان آمریکا) (NFB Jernigan Institute) عهده دار حمایت مالی این برنامه ها بوده است. کیت لین به مؤسسه ی بلایند (BLIND Inc.)  در مینیاپولیس (Minneapolis) می رود تا پیش از ورود به کالج مهارت ها و اعتماد به نفس خود را ارتقا دهد.

خانواده ام نسل هاست که در منطقه ی اطراف روستای ویولا (Viola), در ایالت ایلینوی (Illinois), کشاورزی می کنند و تقریباً همه ی افراد خانواده ام در 4H شرکت کرده اند. سازمان 4H یک سازمان جهانی جوانان است که از سال 1902 شروع به کار کرده  است. نام 4H از شعار این سازمان برآمده است، «Head  (سر)، heart (قلب)، hands (دست ها)، و health  (سلامتی)». عنوان تبلیغاتی سازمان4H «یادگیری با انجام دادن» است و این سازمان بر فعالیت های عملی تمرکز دارد.

از آنجایی که خانواده ام همواره در برنامه های (4-H) شرکت می کردند، فرض این که من هم عضو این سازمان شوم امری طبیعی بود. هیچ کس هرگز به ذهنش خطور نکرد که نابینا بودنم مشکلی برای عضویتم در سازمان جوانان باشد. در واقع، رؤسای سازمان 4H  مستقر در شهرمان مرا تشویق به شرکت در این سازمان کردند. من از شش سالگی عضوی از سازمان 4H بوده ام، و این سازمان واقعاً در شکلگیری زندگیم به من کمک کرده است.

در مناطق روستایی، بیشتر بچه هایی که در برنامه های سازمان 4H شرکت دارند اقدام به پرورش انواع حیوانات می کنند و من هم از این قاعده مستثنی نبودم. من به پرورش بز پرداختم و وقتی هشت ساله بودم بزهایم را در نمایشگاه های شهری و ایالتی نمایش می دادم. در چنین نمایشگاه هایی، شما بز را به داخل یک حلقه راهنمایی می کنید و پاهایش را طوری تنظیم می کنید تا بز در موقعیت مناسبی قرار گیرد و آماده ی ارزیابی داوران شود. پاهای بز را به یک اندازه باز می کنید تا هر سُم بز در یک گوشه ی مربع قرار گیرد. من هر سال در ماه آوریل شروع به آموزش بزهایم برای نمایش می کنم. آن ها را دور حیاط راه می برم و بعد مکث کرده و پاهای شان را تنظیم می کنم. تا فرارسیدن تابستان که قرار است بزها را نمایش دهم آن ها می دانند که چه انتظاری ازشان می رود و وقتی پاهای شان را به شکل مربع تنظیم می کنم در همان وضعیت باقی می مانند. انجام این کار صبر زیاد و تکرار بسیار لازم دارد.

از طریق سازمان 4H به ارزش های زیادی دست یافته ام که در زندگی مهم هستند. من یاد گرفتم مسؤولیت پذیر باشم زیرا هر روز می بایست به حیواناتم غذا  می دادم و مطمئن می شدم که خوب و سر حال هستند. بعدها یاد گرفتم امور مالی را مدیریت کنم. لازم بود که بودجه ی مورد نیاز برای پرداخت هزینه ی غذا و قبوض دامپزشکی را داشته باشم. چیز دیگری که سازمان 4H به من آموخت انضباط شخصی و خودساختگی بود. باید از حیواناتم در تمام طول سال مراقبت می کردم، حتی در یخ بندان زمستان و در گرمای داغ تابستان.

همچنین این فرصت را داشتم تا از طریق سازمان جوانان 4H برای عموم سخنرانی کنم. یک بار درباره ی آمادگی جسمی صحبت کردم. بار دیگر درباره ی نابینایی و فناوری کمکی که به عنوان یک دانش آموز نابینا از آن استفاده می کنم، سخنرانی کردم.

برای من به عنوان یک فرد نابینا، رشد و پرورش در یک شهر کوچک مزیت های واقعی به همراه داشته است. همه خانواده ی مرا می شناسند، بنابراین همه مرا هم می شناسند. مردم دیده اند چه کارهایی از دست من برمی آید، و واهمه ای ندارند از این که مرا در جمع خودشان راه داده و اجازه ی تجربه چیزهای جدید را به من بدهند. اما ایراد اصلی اینجاست که بیرون از این منطقه وسایل حمل و نقل عمومی وجود ندارد.. زمانی که افراد هم سن و سال من می خواستند رانندگی یاد بگیرند کار واقعا مشکل بود.

سفر به مینیاپولیس به منظور رفتن به مؤسسه ی بلایند تغییر بزرگی برای من خواهد بود. مجبور خواهم شد از پس ترافیک شهری بربیایم و سوار شدن به اتوبوس و قطار شهری را یاد بگیرم. همچنین باید به بودن در کنار تعداد زیادی از افراد بیگانه عادت کنم. در عین حال، هنگام بازگشت به خانه می دانم که بزهایم را به آدم های مطمئنی سپرده ام. وقتی از خانه دورم پدر و مادرم به خوبی از آن ها مراقبت خواهند کرد.

پاورقی ها:

  1. STEM: مخفف Science ، Technology ، Engineering ، Mathematics است
  2. (BLIND Inc.) یک مرکز آموزش نابینایی غیر انتفاعی است که برای بزرگسالان، کودکان، نوجوانان و سالمندان آموزش ارائه می دهد. این مرکز مهارت هایی را که افراد نابینا برای مستقل شدن نیاز دارند، مانند خط بریل، استفاده از عصای سفید، کامپیوتر و غیره آموزش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *