تبدیل پیام صوتی به متن برای نابینایان با TEXT.ure

محققان دستگاهی را ابداع کرده اند که به افراد نابینا اجازه می دهد یادداشت های صوتی را با انگشتان خود بخوانند.

افراد کم بینا از جمله افرادی هستند که از بسیاری از فناوری های جدید و دستگاه های رایج که برای استفاده نیاز به بینایی دارند، محروم هستند.

دستگاه TEXT.ure راه حل ساده ای برای این مشکل ارائه می دهد، به گونه ای که چندین فناوری موجود را در یک طرح واحد ترکیب کرده و می تواند تا حد زیادی باعث بهبود کیفیت زندگی افراد نابینا و کم بینا شود.

کاربر یک یادداشت صوتی را روی دستگاه ضبط می کند، از تشخیص گفتار و شاید کمی هوش مصنوعی برای ترجمه آن یادداشت به خط بریل استفاده می کند. در داخل دستگاه شبکه ای از نقاط وجود دارد که می توان آن ها را بالا یا پایین آورد تا کاراکتر های بریل مربوطه را تشکیل دهد کاربر بتواند یادداشت را بعداً به صورت انفرادی بخواند.

این ایده ممکن است ساده به نظر برسد، اما اجرای آن کاملاً شیک است. دستگاه TEXT.ure به صورت یک دستگاه مربع با گوشه های گرد و سطوح صاف است و به دو قسمت باز می شود و مکانیسم بریل را در داخل آشکار می کند. این شکل ما را به یاد شکل کلی نوت بوک ها می اندازد یا حداقل اینکه افراد نابینا چگونه می توانند آن ها را با نوک انگشتان خود لمس کنند.

توجه زیادی به حس دستگاه و تجربه لمسی آن شده است، به خصوص که افراد کم بینا به شدت به حس لامسه خود متکی هستند. هدف استفاده از پلاستیک در این دستگاه انتقال احساس سبکی و نرمی است، در حالی که بند حمل سیلیکونی به کاربر اطمینان از انعطاف پذیری و دوام را می دهد. پارچه ای که لولا را می پوشاند، دو نیمه را به هم متصل می کند و حس گرما را نیز می دهد. تمام کنترلر های فیزیکی دستگاه در لبه ها قرار گرفته اند و به وضوح مشخص شده اند، بنابراین می توان آن ها را به راحتی تشخیص داد و با یک لمس کار کرد.

TEXT.ure ممکن است وسیله ای ساده به نظر برسد، اما سادگی آن قدرتی را به افراد می دهد که حتی با فناوری های امروزی احساس ناتوانی می کنند. توانایی دیکته کردن سریع یک یادداشت و امکان خواندن آن بعداً به صورت خصوصی، چیزی نیست که به راحتی در دسترس افراد کم بینا باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − یازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *