معرفی فاخرترین زندگینامه ها و سفرنامه ها برای مطالعه ی نابینایان

نویسنده: رقیه شفیعی

منبع: بیست و هفتمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

دانلود پادکست

درود بر همراهان و خوانندگان نسل مانا!

همراه با زهرا همت از لابه لای موضوع ها و کتاب ها به سراغ سرگذشت و زندگی نامه و سفرنامه می رویم و روز های زندگی افرادی را ورق می زنیم که تجربیات زیسته شان می تواند دیدی وسیع و نگاهی عمیق از آنچه پشت سر گذاشته اند به ما بدهد؛ افرادی که داستان زندگی ای که گذرانده اند، آن قدر جذاب است که خواننده را تا انتهای کتاب با خود همراه می سازد و تجربیات زندگی شان همان کوله بار سنگینی است که بر دوش کشیدنش از طرف نویسنده نشان دهندۀ توانایی بالای اوست که توانسته است از آن راه بگذرد و اندوخته هایش را با دیگران نیز به اشتراک بگذارد.

زهرا همت آموزگار استثنایی شهر تهران و کارشناس ارشد روان شناسی است. او سعی دارد تا از زندگی کسانی برایمان سخن بگوید که خواندن تجربیاتشان را اتفاقی دوست داشتنی می داند و تلاش می کند تا این تجربه را به بهترین شکل برای همراهان نواک بیان کند.

آموزگار مهمان نواک از شروع علاقه اش به موضوع سرگذشت و زندگی نامه می گوید. او توضیح می دهد که خواندن کتاب های علمی روان شناسی انتخاب دوران دانشجویی اش بوده و هیچ علاقه ای به خواندن کتاب داستان نداشته است؛ تا اینکه با کتاب انسان در جست وجوی معنا، اثر ویکتور فرانکل، آشنا می شود. همت توضیح می دهد وقتی قسمت دوم کتاب را خواندم که مباحث لگوتراپی یا معنا درمانی را بیان می کرد؛ دریافتم که آموخته هایم از قسمت اول که دربرگیرندۀ زندگی نویسنده بود، بیشتر از قسمت دوم کتاب است و به کمک قسمت اول کتاب توانستم مباحث بخش دوم را بهتر دریابم. این اتفاق سبب شد تا خواندن داستان هایی مبتنی بر واقعیت برایم جذاب شود و بعد از آن به سراغ کتاب هایی رفتم که زندگی افراد و سفر های واقعی آنها را در برمی گرفت.

زهرا همت در پاسخ به این پرسش که چه خصیصه ای در زندگی نامه و سفرنامه ها موجب علاقۀ او به این گروه از کتاب ها شده است می گوید: خواندن این دست کتاب ها سبب می شود تا همراه با نویسنده به مکان ها و زمان هایی سفر کنیم که امکان تجربۀ آنها برای خودمان وجود ندارد و بُعد جدیدی از زندگی را پیش رویمان قرار می دهد. ویژگی یک سفرنامه و زندگی نامۀ خوب از نظر زهرا همت این است که ما را از اکنون خود جدا کند و به زمان و مکان یادشده ببرد.

زهرا همت در ادامۀ گفتگوی خود با نواک به معرفی کتاب هایی می پردازد که خودش خوانده است و خواندن آنها را برای شنوندگان مفید می داند. او برای نشان دادن جذابیت هر یک از کتاب هایی که معرفی می کند، یک پاراگراف تأثیرگذار از کتاب را می خواند تا اهل مطالعه بیش از یک معرفی در فضای اصلی کتاب قرار گیرند.

برخی کتاب هایی که زهرا همت معرفی می کند عبارت اند از: انسان در جست وجوی معنا، نوشتۀ ویکتور فرانکل؛ جنگ چهرۀ زنانه ندارد، از سوتلانا الکساندرونا الکسویچ؛ من عروس بن لادن، اثر کارمن بن لادن؛ میشل شدن، از میشل اوباما؛ گل صحرا، اثر کاتلین میلر؛ شش سال در میان زنان وحشی آمازون، از منوچهر مطیعی؛ شازده حمام، اثر محمدحسین پاپلی یزدی و دیگر کتاب هایی که شنوندگان اهل مطالعه با گوش دادن به پادکست می توانند معرفی کوتاهی از کتاب را بشنوند و به عنوان کتابی جذاب برای خواندن انتخاب کنند.

مهمان نواک از سفرنامه هایی که خوانده به معرفی سفرنامۀ برادران امیدوار می پردازد و بیان می کند که این دو برادر موزه ای از آثار سفر خود را دایر کرده اند که می تواند گواهی بر صحت نوشته های سفرنامه شان باشد.

زهرا همت در پایان گفتگوی خود با نواک اظهار امیدواری می کند که خوانندگان نواک سال خود را با خواندن کتاب آغاز کنند و مانند او از مطالعه لذت ببرند.

همراهان نواک در نظر داشته باشند کتاب های معرفی شده در پادکست و هر منبع مطالعاتی را که نیاز دارند می توانند از بخش های نابینایان و کم بینایان کتابخانه های عمومی در سراسر کشور دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + شش =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *