فایرفاکس ۸۷ با قابلیت حریم خصوصی جدید SmartBlock منتشر شد

موزیلا نسخه ۸۷ فایرفاکس را منتشر کرد. جدیدترین نسخه این مرورگر از قابلیت حریم خصوصی جدیدی به نام SmartBlock برخوردار است که به گفته موزیلا به شکلی هوشمندانه سایت هایی که به خاطر استفاده از ردیاب های مختلف به درستی بارگذاری نمی شوند را ترمیم می کند.

SmartBlock، قابلیت مسدودسازی محتوا فعلی فایرفاکس را بهبود می بخشد که از ۶ سال قبل در این مرورگر وجود دارد. این قابلیت از بارگذاری اسکریپت های شخص ثالث، تصاویر و دیگر محتواهای مربوط به شرکت های ردیابی شخص ثالث که توسط Disconnect گزارش شده اند جلوگیری می کند.

موزیلا می گوید با مسدودسازی این محتواها، فایرفاکس هنگام فعال بودن Private Browsing از نظارت شرکت ها بر وبگردی کاربران جلوگیری می کرد، اما این کار ریسک مسدودسازی برخی قسمت های وب سایت ها که برای عملکرد صحیح ضروری هستند را به همراه داشت.

در قسمتی در بیانیه موزیلا می خوانیم: «این مسدودسازی منجر به عدم نمایش تصاویر، از کار افتادن قابلیت ها، عملکرد ضعیف و حتی عدم بارگذاری کل وب سایت می شد. فایرفاکس ۸۷ به منظور کاهش این اتفاقات، قابلیت حریم خصوصی جدیدی را معرفی می کند که ما اسمش را SmartBlock گذاشته ایم.»

SmartBlock به جای حذف کدها و به جای گذاشتن «حفره»، آن ها را با اسکریپت های مخصوصی به نام بدل (Stand-in) جایگزین می کند. این اسکریپت ها نقش ردیاب اصلی را بازی کرده و بدون نشت اطلاعات کاربر به شرکت های شخص ثالث، صفحه را به درستی بارگذاری می کنند.

در ادامه گزارش به نسخه جدید کروم نیز اشاره شده است. آدرس بار این مرورگر از نسخه ۹۰ به طور پیش فرض از پروتکل https استفاده خواهد کرد. گوگل می گوید این قابلیت سرعت بارگذاری اولیه سایت هایی که از HTTPS پشتیبانی می کنند و همچنین حریم خصوصی را بهبود می دهد. این تغییر ابتدا به نسخه دسکتاپ و اندروید کروم می آید و مدتی بعد در نسخه iOS نیز فعال خواهد شد.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *